Teac UD-H01, Micromega Mydac ή Mambo dac v2;

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Καλησπέρα,
τον τελευταίο καιρό είμαι στη φάση αγοράς ενός dac, το οποίο θέλω να έχει οπωσδήποτε ψηφιακές εισόδους.
Θα ξεκινήσω πρώτα με κάποιες πληροφορίες σχετικά με το σύστημα που θα μπει.
Ο χώρος είναι γύρω στα 12τμ, ως προενισχυτής παίζει ενας Rega Mira παρέα με έναν Rega Maia ως τελικό και ηχεία τα Quad 11L.
Ως transport χρησιμοποιώ ένα windows tablet HP Omni 10 και dac ένα κινέζικο usb (xmos/pcm5102) και ένα Crystal Audio Bludac (κυρίως για spotify).
http://www.avsite.gr/forum/threads/Κλώνος-meridian-explorer.137264/

Στον ίδιο χώρο υπάρχει και η τηλεόραση μαζί με media player και αποκωδικοποιητή ote tv, όπως και ένα dvd που το χρησιμοποιώ και για περιστασιακή ακρόαση cd.
Οπότε μπήκα στη διαδικασία να ψάξω ένα δεύτερο dac με το οποίο θα συνδέσω τα ανωτέρω μηχανήματα, ώστε να βελτιωθεί η μουσική από τα Bludac και cd και ο ήχος στις ταινίες από τα άλλα δυο.
Εκτός από το Bludac που έχει μόνο οπτική έξοδο, τα υπόλοιπα έχουν και τις δυο.
Επίσης, η usb είσοδος είναι επιθυμητή, ώστε να μην αποσυνδέω το υπάρχον usb dac από τον Η/Υ και το σύστηματάκι του γραφείου, αλλά δεν είναι και μονόδρομος.
Όσον αφορά ακροάσεις με ακουστικά, χρησιμοποιώ τα Superlux 681evo. Επειδή υπάρχει ήδη έξοδος ακουστικών στο usb dac, και εδώ ισχύει το καλό είναι να υπάρχει αλλά όχι απαραίτητο.

Αρχικά ξεκίνησα με τη σκέψη να βρω κάποιο μεταχειρισμένο dac, αν και στην πορεία μάλλον έκλεινα προς το mambo dac, μιας και η ιδέα της diy συναρμολόγησης μου αρέσει, και μάλιστα πολύ. Άλλωστε ενισχυτής και ηχεία στο γραφείο είναι ιδιοκατασκευές και τα δυο. Έχω διαβάσει πολύ ένθερμα σχόλια για το συγκεκριμένο dac. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η δυσκολία προσθήκης οπτικής εισόδου στο mambo.

Και πάνω που είχα σχεδόν καταλήξει, μιλάω χθες με τον κουνιάδο μου που ζει στη Γαλλία και μου στέλνει κάτι links, όπου το Teac UD-H01 κάνει 200 ευρώ και το Micromega Mydac 220.
Βρήκα και ένα Musical Fidelity V-dacII στα 150 αλλά μάλλον προτιμώ κάποιο από τα άλλα δυο.
Εννοείται ότι οι τιμές είναι για καινούρια προϊόντα.

Οπότε είμαι σε προβληματισμό τι να προτιμήσω. Δυστυχώς δεν έχω εικόνα από κάποιο από τα προαναφερόμενα dacs και είναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα ακούσω πριν διαλέξω. Γι'αυτό και ζητώ και τη δική σας βοήθεια σχετικά με την επιλογή, μιας και κάποιοι έχουν προσωπική εμπειρία από τα ανωτέρω μηχανήνατα, οπότε και πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Χρειάζομαι τα φώτα σας...
Εννοείται ότι και κάθε άλλη πρόταση γύρω στα 150-200 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ,
Περικλής
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Στη θέση σου, θα προτιμούσα το Micromega Mydac. Ο λόγος; Διάβασε αυτό το post.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Έχεις υπολογίσει πόσο θα σου φθάσει το μάμπο 2 σε λεφτά...? καμιά σχέση με τα 150-200 ευρώ σε όριο που βάζεις....!
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Ακριβές κοστολόγιο για το mambo v2 δεν έχω βγάλει, αλλά στο σπίτι υπάρχει ήδη ένα κουτί αχρησιμοποίητο από παλιότερο project που δεν ξεκίνησε ποτέ, όπως και καλώδια και βύσματα. Τα μόνα που θα χρειαστούν πλέον της πλακέτας είναι ένας μετασχηματιστής για να ξεκινήσουμε και στη συνέχεια ένας μεταγωγέας για αύξηση των εισόδων του dac και, πιθανόν, και μια καρτούλα usb 6631. Και τα τρία μαζί κοστίζουν γύρω στα 50Ε συν το κόστος της πλακέτας.
Τώρα αν αργότερα θελήσω κάποιο ομορφότερο κουτί, εκεί θα πρέπει να πληρώσω κάτι παραπάνω...
 


Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Το κόστος ενός mambo v2 based dac είναι:
- η πλακέτα (ακοστολόγητη γιατί δεν είναι πλέον σε παραγωγή, αλλα ίσως βρεις κάποια μεταχειρισμένη ~100€)
- εξωτερική τροφοδοσία (ιδανικά Salas Reflektor-D ~55€)
- ένας μετασχηματιστής >30VA 9+9 V για το Reflektor D ~30€
- κουτί - iec - βύσματα (αναλόγως απαιτήσεων...)
- usb interface (και πάλι αναλόγως απαιτήσεων από c-media 6631A ~30€ έως την ενεργοβόρα jlsounds xmos ή το πασπαρτού amanero κτλ που πλησιάζουν το 100άρικο.
- Θεωρώ απαραίτητη και την ανεξάρτητη τροφοδοσία της usb, ώστε να απαλλαγείς από το θορυβώδες περιβάλλον των pc και mac... => άλλα ~20VA 9+9 V στον μετασχηματιστή σε ένα ξεχωριστό δευτερεύον.

Για κάτι που θα παίζει με αξιώσεις δίπλα σε συσκευές του χιλιάρικου +.

Θεωρώ κρίμα να μην γίνουν οι παραπάνω βελτιώσεις, οι οποίες απογειώνουν στην κυριολεξία το ήδη πολύ καλό v2
(όλα αυτά αν πιάνουν τα χέρια σου ή έχεις βοήθεια απο κάποιο φίλο diyούη)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Στη θέση σου, θα προτιμούσα το Micromega Mydac. Ο λόγος; Διάβασε αυτό το post.
Διαβασες το τελευταιο μηνυμα στο ποστ που εβαλες; Απο τη στιγμη που η αγορα ειναι ελευθερη και ΠΛΗΡΗΣ σε υλικα/ανταλλακτικα, ολα γινονται!
Απο αποψη ποιοτητας των ντακ εχεις...αποψη;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Λάκη, διάβασα όλο το thread, σε διαβεβαιώ.

Η απορία του φίλου στο παρόν thread, είναι μεταξύ τριών συσκευών DAC - μίας DIY και δύο κατασκευασμένων από εταιρίες. Από το τα συμφραζόμενα αντιλήφθηκα ότι εάν προχωρήσει σε αγορά συσκευής από εταιρία, αυτή θα είναι καινούρια. Αυτό που προσπάθησα να τονίσω είναι ότι εάν προχωρήσει στην αγορά του TEAC και ω μη γένοιτο, παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή εντός εγγύησης, η υποστήριξη από την κατασκευάστρια εταιρία θα είναι από ελάχιστη έως ανύπαρκτη. Νομίζω κάτι τέτοιο δεν το θέλει κανείς μας.

Εάν η συσκευή βγει εκτός εγγύησης και μετά παρουσιάσει πρόβλημα, τότε ναι, η αγορά είναι πλήρης και ελεύθερη, συμφωνώ.

Για τις συσκευές αυτές καθ' αυτές δεν έχω άποψη, διότι αφενός δεν μπορώ να ερμηνεύσω τις μετρήσεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και αφετέρου δεν έχω την ευκαιρία να τις ακούσω.

Εσένα, ποια είναι η άποψή σου για τις συσκευές υπό συζήτηση;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Για το Teac UD-H01 θα εχω αποψη σε καμια 10αρια μερες (αγορα απο ebay) - για το αλλο δεν ξερω.
Σχολιασα την αποψή σου γιατι ο φιλος μας παει για μεταχειρισμενο Teac UD-H01 στα 200€ απο Γαλλια (οπως κι εγω) - η τιμη νεου ειναι πολυ παραπανω (εκτος κι αν...ξεστοκαρουν τιποτα, θα μας πει ο ιδιος), οποτε ουτε εγγυηση ουτε τιποτα, και συνεπως ισχυουν οσα εγραψε (και συμφωνεις ) ο east.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
@lakiss51
Οι τιμές που αναφέρω για το Τeac και το Micromega είναι για καινούρια προϊόντα. Ορίστε και τα links από το idealo.fr (αντίστοιχο του skroutz)
http://www.idealo.fr/prix/3899602/teac-ud-h01-argent.html
http://www.idealo.fr/prix/3554143/micromega-mydac.html

Εδώ χθες άφησα ένα Mydac στο ebay που η δημοπρασία του έκλεισε στα 143 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά), γιατί με 70 ευρώ παραπάνω το βρίσκω καινούριο!
Βέβαια, υπάρχει άνθρωπος που μένει μόνιμα στη Γαλλία και μπορεί να τα αγοράσει αυτός για εμένα.

@wizzy
Σε ευχαριστώ πολύ για το link, γιατί δεν το είχα υπόψη μου αυτό με την teac. Η υποστήριξη είναι πολύ σημαντική.
Δεν ξέρω, όμως, αν έχω σκοπό να καταδικάσω μια πιθανή αγορά και, μάλιστα, πολύ συμφέρουσα για αυτή την πιθανότητα.
Επίσης, στην ακραία περίπτωση που, ενώ βρίσκεται εντός εγγύησης, πάθει κάποια πολύ σοβαρή ζημιά μπορώ να του το στείλω να το πάει στην εκεί αντιπροσωπία, αν εδώ μου το παίζουν κινέζοι (θα τους κυνηγήσω βέβαια μετά, αλλά υπάρχει και η εναλλακτική).

@Dalanik
Tο όλο νόημα της ερώτησης μου είναι πόσο ανώτερο είναι το mambo dac (χωρίς salas τροφοδοσία, ώστε το κοστολόγιο να είναι παραπλήσιο) από τα άλλα δύο, όπως, επίσης, και μια σύγκριση μεταξύ των teac και micromega.
Αρχικά έχω σκοπό να το συνέσω μόνο σε ένα μ/τ χρησιμοποιώντας το ήδη υπάρχον κουτί, και σιγά σιγά θα ασχοληθώ με τις όποιες αναβαθμίσεις. Άλλωστε, και η usb δεν είναι η πρώτη προτεραιότητά μου. Με ενδιαφέρουν κυρίως οι ψηφιακές.
Στο θέμα της συναρμολόγησης δεν υπάρχει πρόβλημα. Και τον μεταγωγέα για τις εισόδους θα τον φτιάξω πιθανόν μόνος μου σε νέα πλακέτα. Μόνο τα υλικά θα αγοράσω.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Mε την onboard τροφοδοσία το v2 μπορεί να είναι απο πολύ καλό έως μέτριο και επιπλέον αυτό θα εξαρτηθεί απ οτο σύστημα που θα παίξει!
Προσωπικά το είχα ακούσει δοκιμάσει έτσι και έπαιξε κάτι παραπάνω απο μια χαρά (σχεδόν ληστεία για τα χρήματά του).
imo στο επίπεδο του mydac τουλάχιστον (που επίσης δοκίμασα και παίζει και αυτό πολύ καλά. Για το teac δεν μπορώ να βοηθήσω)

Όταν αγόρασα όμως το v2 και στήθηκε με τυχαίο μτσ καλώδια, μου κακοφάνηκαν διάφορα πράγματα κυρίως στα σώματα και σκληράδα μεσουψηλά. Τελικά η onboard τυπική τροφοδοσία που διαθέτει άκουγε τα πάντα... και για να παίξει όπως ήθελα έπρεπε να δοκιμάσω πάνω του μτσ και καλώδια ρεύματος! Επίσης για να το φέρω στο σύστημα και τα γούστα μου, έπαιξα (και συνεχίζω) με τους πυκνωτές εξόδου.

Πρακτικά αυτό που λέω είναι ότι το v2 αξίζει σίγουρα, αλλά θα χρειαστεί να δοκιμάσεις πράγματα.
Το κυριότερο imo είναι να πετάξεις την onboard τροφοδοσία και να εξετάσεις την περίπτωση salas.
Υπο διαφορετικές συνθήκες (αν θές κάτι plug n play να ξεμπερδεύεις) ίσως είναι καλύτερο να πήγαινες σε έτοιμο ή το μεγαλύτερο mambo v3 όμως μάλλον ξεφεύγει απο το budget σου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
@lakiss51
Οι τιμές που αναφέρω για το Τeac και το Micromega είναι για καινούρια προϊόντα. Ορίστε και τα links από το idealo.fr (αντίστοιχο του skroutz)
http://www.idealo.fr/prix/3899602/teac-ud-h01-argent.html
http://www.idealo.fr/prix/3554143/micromega-mydac.html

Εδώ χθες άφησα ένα Mydac στο ebay που η δημοπρασία του έκλεισε στα 143 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά), γιατί με 70 ευρώ παραπάνω το βρίσκω καινούριο!
Βέβαια, υπάρχει άνθρωπος που μένει μόνιμα στη Γαλλία και μπορεί να τα αγοράσει αυτός για εμένα.

....................................................................
Παρακατω ομως εχει την κανονικη τιμη, τι γινεται; εγω παντως το "χτυπησα" 210€
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Διαφορετικά μαγαζιά είναι το καθένα, κάτι παραπλήσιο του skroutz. Πιθανόν να πρόκειται για ξεστοκάρισμα, γιατί αυτή η τελική τιμή είναι πολύ χαμηλή. Αλλά δεν είναι μόνο σε ένα, είναι σε τρία κανονικά μαγαζιά και σε δυο στο γαλλικό amazon.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Mε την onboard τροφοδοσία το v2 μπορεί να είναι απο πολύ καλό έως μέτριο και επιπλέον αυτό θα εξαρτηθεί απ οτο σύστημα που θα παίξει!
Προσωπικά το είχα ακούσει δοκιμάσει έτσι και έπαιξε κάτι παραπάνω απο μια χαρά (σχεδόν ληστεία για τα χρήματά του).
imo στο επίπεδο του mydac τουλάχιστον (που επίσης δοκίμασα και παίζει και αυτό πολύ καλά. Για το teac δεν μπορώ να βοηθήσω)

Όταν αγόρασα όμως το v2 και στήθηκε με τυχαίο μτσ καλώδια, μου κακοφάνηκαν διάφορα πράγματα κυρίως στα σώματα και σκληράδα μεσουψηλά. Τελικά η onboard τυπική τροφοδοσία που διαθέτει άκουγε τα πάντα... και για να παίξει όπως ήθελα έπρεπε να δοκιμάσω πάνω του μτσ και καλώδια ρεύματος! Επίσης για να το φέρω στο σύστημα και τα γούστα μου, έπαιξα (και συνεχίζω) με τους πυκνωτές εξόδου.

Πρακτικά αυτό που λέω είναι ότι το v2 αξίζει σίγουρα, αλλά θα χρειαστεί να δοκιμάσεις πράγματα.
Το κυριότερο imo είναι να πετάξεις την onboard τροφοδοσία και να εξετάσεις την περίπτωση salas.
Υπο διαφορετικές συνθήκες (αν θές κάτι plug n play να ξεμπερδεύεις) ίσως είναι καλύτερο να πήγαινες σε έτοιμο ή το μεγαλύτερο mambo v3 όμως μάλλον ξεφεύγει απο το budget σου.
Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, το mambo με όλες τις αναβαθμίσεις του παίζει σε άλλο επίπεδο. Όπως είναι, όμως, στην αρχική του μορφή δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά με το mydac.
Το συμπέρασμα είναι λίγο γενικό βέβαια, μιας και τα υπόλοιπα μηχανήματα της αλυσίδας παίζουν και αυτά το ρόλο τους στο τελικό αποτέλεσμα. Απλά προσπαθώ να σχηματίσω μια πρώτη συγκριτική εικόνα.
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Το έθεσες πολύ καλά.
Οι διαφορές θα φανούν αναλόγως συστήματος.
Απλά το v2 με την onboard τροφοδοσία θα χρειαστεί να ματσάρεις μετασχηματιστή και καλώδιο ρεύματος!
Με εξωτερική αμβλύνονται κατα πολύ οι διαφορές και επιπλέον ανεβαίνει επίπεδο. Η αναβάθμιση είναι πολύ οικονομική στα ~50€... δεν θα έπρεπε να το συζητάμε καν, μπροστά σε αυτό που έχεις στο τέλος.

Είναι βέβαιο ότι θα ακούσει και θα ωφεληθεί τα μάλα απο εξωτερική τροφοδοσία.
Δοκίμασα με φίλους salas BiB, TI LM317 και Salas Reflektor D. Όλα έπαιξαν αισθητά καλύτερα με αντίστοιχης ποιότητας μτσ.
To τελευταίο (Ref D) μοιάζει ως η καλύτερη περίπτωση.
Προσωπικά πήρα και ένα ακόμα για το ψηφιακό στάδιο ενός δεύτερου diy dac που διαθέτω.
 

Μηνύματα
60
Reaction score
33
Στη θέση σου, θα προτιμούσα το Micromega Mydac. Ο λόγος; Διάβασε αυτό το post.
+1
Micromega Mydac, σε ένα σύστημα μας ενδιαφέρει πρωτίστως το ηχητικό ταίριασμα των συσκευών, τα άλλα 2 εξαιρετικά κατά τα άλλα προτείνονται για συστήματα διαφορετικών ηχοχρωμάτων.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Η απόφαση ελήφθη!
Mambo dac v2 για να χουμε να ασχολούμαστε... Είναι όπως σε μια παλιότερη διαφήμιση της mastercard.

Mambo dac: αξία 120Ε
πλακέτα usb cm6631: αξία 30Ε
μετασχηματιστής : αξία 30Ε
καλώδια- βύσματα: αξία 25 Ε
κουτί : αξία 50 Ε
η χαρά του να μαστορεύεις: αξία ανεκτίμητη...

Έτσι ακριβώς, μπορεί το τελικό κόστος να μην απέχει πολύ αλλά εκτός από μηχάνημα θα είναι και λίγο παιχνίδι. Δοκιμές, αναβαθμίσεις, μετατροπές κλπ κλπ.
Και φυσικά ο στόχος είναι πάντα η καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου και μάλιστα ανώτερη από τα αντίστοιχα του εμπορίου.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Περικλής
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Eκτός απο παιγνίδι και τη χαρά της δημιουργίας θα έχεις και την ευκαιρία να τιουνάρεις την πηγή στα μέτρα του συστήματός σου... Κράτα το αυτό... και όταν με τις δοκιμές και το πείραγμα, το φέρεις εκεί που θέλεις, αναλογίσουν πως θα το έκανες με κάτι "έτοιμο"...

Με το καλό και καλοάκουστο λοιπόν! :thumbsup:


και μια τζούρα απο το δικό μου όπως είναι τώρα. Με την βοήθεια καλού φίλου...
εκκρεμούν η ανεξάρτητη τροφοδοσία του amanero με ένα ps reg 5V απο diyinhk με το δευτερεύον του μτσ που τεμπελιάζει και οι τελευταίες δοκιμές στους πυκνωτές εξόδου (οι λευκοί στην έξοδο του v2)
mambo v2 RefD.jpg
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
με τα λεφτά που πετάτε στο diy Μambo Version xxx.... πολλές εναλλακτικές και οικονομικότερες (και μετα-πώλησης) λύσεις υπάρχουν.... άσε που κάποιος είπε ότι εάν δεν το βάλεις (την πλακέτα) πάνω σε σημύδα δεν παίζει με τίποτα.... :rolleyes: :p :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Eκτός απο παιγνίδι και τη χαρά της δημιουργίας θα έχεις και την ευκαιρία να τιουνάρεις την πηγή στα μέτρα του συστήματός σου... Κράτα το αυτό... και όταν με τις δοκιμές και το πείραγμα, το φέρεις εκεί που θέλεις, αναλογίσουν πως θα το έκανες με κάτι "έτοιμο"..
Τα ποιο πολλά ντάκ (εμπορείου) έχουν τα οπάμπς (εξόδου) πάνω σε βάσεις... που εύκολα μπορεί να τα αλλάξει ο καθένας και να πάρει τον ήχο που του αρέσει.....;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top