Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
[...] Και γι' αυτό σε θαυμάζω Γιώργο όταν σε βλέπω να κάνεις με χαρά αυτό που εγώ πλέον βλέπω σαν υποχρέωση. ;)
Αυτό το κρατάω για να μου δίνει κίνητρο και δύναμη για να συνεχίσω! Σε ευχαριστώ φίλε!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Λόγω ειλλημμένων κοινωνικών υποχρεώσεων, δεν μπόρεσα πρόλαβα να ολοκληρώσω την προγραμματισμένη για σήμερα ποδηλασία. Βασικά, αντί για 4 ώρες (που ήταν ο αρχικός σχεδιασμός), έκανα 03:20 περίπου, γύρω στα 80χλμ.

Τα στατιστικά έχουν ως εξής:
Διαδρομή: 82,8χλμ
Διάρκεια: 3 ώρες και 19 λεπτά
Μέση ταχύτητα: 25χλμ/ώρα
Θερμοκρασία: 8ο βαθμοί ελάχιστη, 17ο μέγιστη.
Θερμίδες: 2091. Σε αυτό το τελευταίο, κρατάω μια "πισινή", διότι στον υπολογισμό των θερμίδων, το bike computer λαμβάνει υπόψη και τους παλμούς. Ε, σε κάποια φάση έδειχνε (σε στάση) ότι είχα 33 παλμούς/λεπτό! Φαίνεται, το "ενοχλεί" το κρύο... Τουλάχιστον, "ισοσκέλισα" λίγο την χθεσινή, ολοήμερη κρεπάλη!

Για να δούμε εάν θα καταφέρω να πάω την Κυριακή...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
σε κάποια φάση έδειχνε (σε στάση) ότι είχα 33 παλμούς/λεπτό! Φαίνεται, το "ενοχλεί" το κρύο...
Όσο παλιώνουν τα chest straps κι όσο περισσότερο κρύο έχει, "εμποδίζεται" η επαφή με το δέρμα. Τις κρύες μέρες δεν ιδρώνουμε αρκετά ώστε να πατάει καλύτερα στο στήθος το strap. Η καλύτερη λύση είναι η χρήση πριν την έναρξη της προπόνησης κάποιου ιατρικού gel, από αυτά που χρησιμοποιούν π.χ. στα υπερηχογραφήματα. Κάτι σαν κι αυτό.

Ο καιρός που τα chest straps θα είναι παρελθόν είναι εγγύς. Ήδη το μέλλον βρίσκεται στη χρήση wrist bands, με την αγορά ήδη γεμάτη με πολλές παραλλαγές. Τα πιο αξιόπιστα σε αθλητικές δραστηριότητες αυτή τη στιγμή είναι αυτά της Mio. Θα πρότεινα το ολοκαίνουργιο Mio FUSE. Θα το είχα αγοράσει ήδη, αν δεν περίμενα να κυκλοφορήσει το Jawbone UP3, που έχει ήδη καθυστερήσει, για να διαλέξω το καλύτερο για τις ανάγκες μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Όσο παλιώνουν τα chest straps κι όσο περισσότερο κρύο έχει, "εμποδίζεται" η επαφή με το δέρμα. Τις κρύες μέρες δεν ιδρώνουμε αρκετά ώστε να πατάει καλύτερα στο στήθος το strap. Η καλύτερη λύση είναι η χρήση πριν την έναρξη της προπόνησης κάποιου ιατρικού gel, από αυτά που χρησιμοποιούν π.χ. στα υπερηχογραφήματα. Κάτι σαν κι αυτό.

Ο καιρός που τα chest straps θα είναι παρελθόν είναι εγγύς. Ήδη το μέλλον βρίσκεται στη χρήση wrist bands, με την αγορά ήδη γεμάτη με πολλές παραλλαγές. Τα πιο αξιόπιστα σε αθλητικές δραστηριότητες αυτή τη στιγμή είναι αυτά της Mio. Θα πρότεινα το ολοκαίνουργιο Mio FUSE. Θα το είχα αγοράσει ήδη, αν δεν περίμενα να κυκλοφορήσει το Jawbone UP3, που έχει ήδη καθυστερήσει, για να διαλέξω το καλύτερο για τις ανάγκες μου.
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις. Σε πρώτο στάδιο, θα δοκιμάσω το "κόλπο" με το gel. Σε δεύτερο στάδιο, εάν καταλήξεις στο Mio FUSE (το οποίο εμένα μου κάνει, συνδέεται και με ΑΝΤ+ με το bike computer μου), πες μου, γιατί στην Ελλάδα έχουν δωρεάν αποστολή, ενώ στην Κύπρο όχι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις. Σε πρώτο στάδιο, θα δοκιμάσω το "κόλπο" με το gel. Σε δεύτερο στάδιο, εάν καταλήξεις στο Mio FUSE (το οποίο εμένα μου κάνει, συνδέεται και με ΑΝΤ+ με το bike computer μου), πες μου, γιατί στην Ελλάδα έχουν δωρεάν αποστολή, ενώ στην Κύπρο όχι.
Το Jawbone είναι πιο όμορφο για συνεχείς μετρήσεις (και εκτός προπόνησης). Θα βγαίνει σε διάφορες παραλλαγές. Έχει αισθητήρα bio-impdedance που, θεωρητικά, είναι πιο εύκολο να είναι ακριβής. Ήταν να κυκλοφορήσει Νοέμβριο, αλλά πήγε για τέλη Ιανουαρίου.

Το πρόβλημα με τους οπτικούς αισθητήρες που χρησιμοποιεί και το Mio, είναι ότι πρέπει να μην μπαίνει φως από πουθενά για να μην μπερδεύονται. Γι' αυτό κάνουν τα bands φαρδιά, για να κρύβεται ο αισθητήρας όσο καλύτερα γίνεται, ειδικά σε αθλητικές συνθήκες με συνεχείς κινήσεις.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Έτοιμο και το "Road Bike Party 3". Κάτι αντίστοιχο με τα videos του Ken Block στα αυτοκίνητα.
Ποδήλατο αγώνων δρόμου Ridley σε extreme καταστάσεις!!!

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ποιοοοοοοοος πήγε ποδηλασία σήμερα; :)

Προσωπικά δεν άντεξα και "έγραψα" 66.47χλμ σήμερα, εκ των οποίων τα 32,32 ανηφορικά φτάνοντας σε υψόμετρο 1010 μέτρων! Είχε και πιο ψηλά, αλλά έπρεπε να ξεκινήσω την κατάβαση λόγω έλλειψης χρόνου. Καλά ήταν, αύριο δεν προβλέπεται να πάω, υπάρχει όμως ένα ενδεχόμενο να πάω την Πρωτοχρονιά, έτσι, για το καλό του χρόνου!
 

Μηνύματα
76
Reaction score
87
Καλησπέρα παιδιά! Να ρωτήσω αν τα wrist bands συνδέονται με garmin? προς το παρόν μόνο strava δουλεύω, αλλά οι βόλτες γίνανε μεγάλες και ίσως πρέπει να επενδύσω σε υλικοτεχνική υποδομή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Καλησπέρα παιδιά! Να ρωτήσω αν τα wrist bands συνδέονται με garmin? προς το παρόν μόνο strava δουλεύω, αλλά οι βόλτες γίνανε μεγάλες και ίσως πρέπει να επενδύσω σε υλικοτεχνική υποδομή.
Αυτό το διάστημα, το καλύτερο wrist band που κυκλοφορεί είναι το ολοκαίνουργιο Mio FUSE. Συνεργάζεται με τα περισσότερα bike computers της Garmin αφού υποστηρίζει Bluetooth Smart (4.0) και ANT+.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
87
Μάλιστα, μπήκα στη σελίδα και όντως υπάρχει συμβατότητα με garmin. Μια χαρά, γλιτώνει στα straps....αλλά θέλεις άλλα 150... Strava και άμα δούμε φως απο τους εθνοπατέρες στη (νέα βουλή) προχωράμε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Σήμερα η απόσταση "νίκησε" το υψόμετρο! Βασικά, είχα σκοπό να επαναλάβω την προηγούμενη ποδηλασία με στόχο να ανέβω σε ακόμα πιο ψηλό υψόμετρο, αλλά χτες βρέθηκε μια παρέα που είχε στο πρόγραμμα διαδρομή για 85+ χλμ. Οπότε, προτίμησα τη δεύτερη επιλογή και η πρώτη πήρε αναβολή μέχρι την επόμενη φορά.

Συνολικά, σήμερα:
Διαδρομή: 93,9χλμ (50,16χλμ ανηφορικά, 43.74χλμ κατηφορικά)
Διάρκεια: 4 ώρες, 27 λεπτά
Ταχύτητα (μέση): 21,1
Θερμίδες: 2559

@xfader: Το "κόλπο" με το gel για υπερηχογραφήματα δούλεψε, αλλά τώρα έχω άλλο "πρόβλημα": Για κάποιο λόγο, οι θερμίδες που καίω είναι μοιρασμένες 50% - 50% σε υδατάνθρακες και λίπος - το ίδιο συμβαίνει στις 3-4 τελευταίες ποδηλασίες. Η μόνη εξήγηση είναι ότι ο μέσος αριθμός καρδιακών παλμών κυμάνθηκε - και στις 4 ποδηλασίες - μεταξύ 117 και 122 παλμών. Λες να είναι αυτός ο λόγος;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
@xfader: Το "κόλπο" με το gel για υπερηχογραφήματα δούλεψε, αλλά τώρα έχω άλλο "πρόβλημα": Για κάποιο λόγο, οι θερμίδες που καίω είναι μοιρασμένες 50% - 50% σε υδατάνθρακες και λίπος - το ίδιο συμβαίνει στις 3-4 τελευταίες ποδηλασίες. Η μόνη εξήγηση είναι ότι ο μέσος αριθμός καρδιακών παλμών κυμάνθηκε - και στις 4 ποδηλασίες - μεταξύ 117 και 122 παλμών. Λες να είναι αυτός ο λόγος;
Καλή η παρατήρηση. Είναι δύσκολο όμως να βρούμε σε ποιο λόγο οφείλεται η διαφορά στα ποσοστά. Πρώτα θα έπρεπε να βρούμε αν πρόκειται για πρόβλημα/ανακρίβεια hardware ή για φυσιολογική μεταβολή. Μετά θα έπρεπε να ξέρουμε πώς δουλεύει ο αλγόριθμος υπολογισμού για να διαπιστώσουμε αν τα στοιχεία που λαμβάνει υπόψη έχουν αλλάξει.

Το πιθανότερο είναι αυτό που λες. Η μέση ένταση ήταν χαμηλότερη και ο λόγος αερόβια/αναερόβια προσπάθεια ήταν μεγαλύτερος.

Ένα άλλο πολύ σημαντικό στοιχείο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι ότι, όσο πιο προπονημένος είσαι τόσο πιο αποδοτικός γίνεται ο οργανισμός σου στην καύση λίπους, μέσω διάφορων πολύπλοκων παραγόντων, και τόσο πιο άνετα βγάζεις την ίδια διαδρομή στην ίδια ένταση. Μπορείς να βάλεις ως μέτρο σύγκρισης μία διαδρομή π.χ. 40χλμ που κάνεις συχνά και δεν συναντάς πολλά εμπόδια που σε αναγκάζουν να αλλάξεις ρυθμό. Όσο γίνεσαι καλύτερος, θα μπορείς να την κάνεις στον ίδιο χρόνο πιο ξεκούραστα ή, αντίστοιχα, θα μπορείς με την ίδια μέση καρδιακή συχνότητα να ανεβάσεις τη μέση ωριαία ταχύτητα. Έτσι θα μπορείς να βλέπεις στο περίπου τη φυσική σου κατάσταση χωρίς να χρειάζεται να τα δώσεις όλα σε κάποια π.χ. ανάβαση που κυνηγάς προσωπικό ρεκόρ.

Θεωρητικά, το σημείο που ένας αθλητής με καλή φυσική κατάσταση καίει το περισσότερο λίπος/υδατάνθρακα είναι στο 60-65% VO2 MAX.

Αυτοί οι λόγοι δεν πρέπει να σε πολυαπασχολούν πέραν της περιέργειας για γνώση. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να βλέπεις μόνος σου τη βελτίωση από την προπόνηση είναι με τη χρήση βατόμετρου. Εκεί θα συγκρίνεις τα Watt (πάλι αυτά μπροστά μας :D ) με τη καρδιακή συχνότητα και θα διασταυρώνεις τα αποτελέσματα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
με ενα ρολογακι τυπου polar, και λιγη δουλιτσα μπορει να δει πολλα καποιος
προσωπικα ποσοστα (και τετοια) κοιτα καποιος που
προσεχει τη διατροφη του (θελει για καποιο λογο να στεγνωσει)
εχει λογους για κατι τετοιο.....
Αν καποιος τρωει τον αγλεωρα .....τσαμπα καιει η λαμπα......
 


Μηνύματα
308
Reaction score
419
Καλησπερα σε ολους!Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει γνωση σχετικα με τις μασκες καυσαεριων μιας και οι πιο πολλες βολτες μου πλεον ειναι μεσα στην πολη.Κανουν δουλεια; και αν ναι μερικες προτασεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
"Ποδηλασία"-πρόβα η σημερινή.

Βασικά, η κρατική Ραδιοτηλεόραση, στα πλαίσια μιας εκπομπής για το περιβάλλον, επικοινώνησε με την πρόεδρο του Ομίλου "Ποδηλάτες Λευκωσίας" (του οποίου είμαι μέλος) και της ζήτησες να της προτείνει έναν αρκετά "τρελό" ποδηλάτη ο οποίος να πηγαίνει στην εργασία του με το ποδήλατο. Μαντέψτε ποιον πρότεινει η πρόεδρος του Ομίλου...


Αντικείμενο ενός μέρους της εκπομπής (η οποία θα είναι αφιερωμένη σε εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης - βασικά, χωρίς Ι.Χ. αυτοκίνητο), θα είναι οι μετακινήσεις με το ποδήλατο και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι ποδηλάτες που κινούνται στον αστικό ιστό της Λευκωσίας. Οπότε, πήγα σήμερα μέχρι το γραφείο και πίσω επίτηδες για να χρονομετρήσω τη διαδρομή, για να ξέρω να τους πω αύριο σε πόση ώρα να με περιμένουν στο γραφείο (θα πάρουν πλάνα από την αναχώρηση από το σπίτι και την άφιξη στο γραφείο).

Έκανα, λοιπόν, 37.26χλμ, σε 1 ώρα και 24 λεπτά, με μέσο όρο 26.4χ.α.ω και "αποχαιρέτησα" 1163 θερμίδες. Εις αύριον τα σπουδαία!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
85.62χλμ χτες, 3 ώρες και 50 λεπτά.

Αποφάσισα να μπω σε πρόγραμμα για το Legion Run (04/04/2014) για αύξηση αντοχής και δύναμης. Με άλλα λόγια, θα ακολουθήσω μια τακτική για ενδυνάμωση του άνω κορμού (και συγκεκριμένα για αύξση των επαναλήψεων στα pull ups και την οποία θα επεκτείνω και στα chin ups/push ups/diamond push ups) και θα ανεβάσω το μέσο όρο χλμ και το βαθμό δυσκολίας στις ποδηλασίες (= πιο πολλές ανηφόρες!). Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πάω στο Legion Run, αλλά ακόμα και να μην πάω, θα μου μείνουν τα θετικά του προγράμματος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μια ωριτσα σπιναρισματος, και το πολαρ εγραψε 822 θερμιδες με ποσοστο λιπους ανα θερμιδων 13%
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
[Τρόλι]
Είστε όλοι νέοπες! Το πρώτο μου ποδήλατο είχε και αριθμό κυκλοφορίας - δε θυμάμαι αν ήταν υποχρεωτικός, αλλά πρέπει να ήταν. Μετά, οι πινακίδες στα ποδήλατα καταργήθηκαν. Αυτό θα πει πάταξη της γραφειοκρατίας... :D
[/Τρόλι]
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
85.62χλμ χτες, 3 ώρες και 50 λεπτά.

Αποφάσισα να μπω σε πρόγραμμα για το Legion Run (04/04/2014) για αύξηση αντοχής και δύναμης. Με άλλα λόγια, θα ακολουθήσω μια τακτική για ενδυνάμωση του άνω κορμού (και συγκεκριμένα για αύξση των επαναλήψεων στα pull ups και την οποία θα επεκτείνω και στα chin ups/push ups/diamond push ups) και θα ανεβάσω το μέσο όρο χλμ και το βαθμό δυσκολίας στις ποδηλασίες (= πιο πολλές ανηφόρες!). Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα πάω στο Legion Run, αλλά ακόμα και να μην πάω, θα μου μείνουν τα θετικά του προγράμματος.
Χτες, ήταν σχετικά εύκολη διαδρομή, υπό το σκεπτικό ότι δεν είχες πολλές ανηφόρες, αλλά έκανα 22,56χλμ παραπάνω και με 2χλμ αύξηση του μέσου όρου ταχύτητας.

Συγκεκριμένα:
Απόσταση: 108,18χλμ (85,62χλμ την προηγούμενη φορά)
Ταχύτητα: 24,5χλμ/ώρα (22,3χλμ/ώρα την προηγούμενη φορά)
Διάρκεια: 4 ώρες 25 λεπτά.

[Τρόλι]
Είστε όλοι νέοπες! Το πρώτο μου ποδήλατο είχε και αριθμό κυκλοφορίας - δε θυμάμαι αν ήταν υποχρεωτικός, αλλά πρέπει να ήταν. Μετά, οι πινακίδες στα ποδήλατα καταργήθηκαν. Αυτό θα πει πάταξη της γραφειοκρατίας... :D
[/Τρόλι]
Έγινε ο Μαθουσάλας μέλος του site και χάκαρε το λογαριασμό του Κόγια;:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top