Oppo BDP-103 / BDP-105






Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.394
Αφού έχει είσοδο hdmi το oppo.Σύνδεσε εκεί το mac με hdmi και δες λίγο μια ματρόσκα.Εχει διαφορές στην εικόνα μέσω του oppo,απ'ότι αν συνδέεις το mac στην tv απευθείας?Ή δε γίνεται αυτό που λέω?
Λέων, μη μιλάς με εχθρικά ανδροειδή και λοιπά cyborgs (melina, Zizik κτλ)...

Δίχως να ασχολούμαστε με χρώματα, κορεσμούς κτλ, η θέαση απέχει έτη φωτός. Ακόμη και σε excel να δουλεύεις, με το oppo νομίζεις πως έχεις αλλάξει οθόνη. Είναι πολύ πιο professional. Πολύ πιο focus και μιλώ για τηλεόραση.

Μπορείς να το δείς real time, το έχω συνδέσει με splitter. Θα μαγειρέψουμε κι όλας και θα κάνουμε stream σε OS X και IOS για να φάνε τα λυσσακά τους οι άλλοι. Ίσως ανοίξουμε port για gkontoletas "τιμής ένεκεν", επειδή έχει επιδείξει σχετικά καλή διαγωγή στο thread ετούτο!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
τώρα που αποκατασταθήκαν οι σχέσεις μας με το Λεωνίδα :whistling: το σύστημα είναι επισκέψιμο σε όποιον θέλει να έρθει να δει και να τσεκαρει αυτά που θέλει...:drinks:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Βλέπω ότι το cinavia δεν είναι πλέον θέμα για τα Αμερικάνικα oppo. Αν μπορούσα να βρω κι ένα 103us καλά που θα ήταν!!!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχω αρχίσει τις επαφές. Οι πρώτες πληροφορίες μου λένε ότι το firmware δουλεύει μια χαρά σε us oppo. Η προοπτική να μπορώ να παίξω μέσω smb blu-ray iso ή bdmv folder και μάλιστα χωρίς cinavia το κάνουν την καλύτερη δυνατή αγορά.
Ας περιμένουμε όμως.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Λοιπόν κύριοι είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι εδώ και 2 ώρες δοκιμάζω το oppo 103us με custom firmware

Ούτε στα καλύτερα μου όνειρα δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο καλό. Ως τώρα έχω δοκιμάσει blu ray iso αρχεία και φάκελους bdmv.
Τα αποτελέσματα είναι 100% επιτυχημένα τόσο σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, όσο και σε smb δίκτυο! Εξωτερικούς υπότιτλους διαβάζει κανονικότατα. Παιδεύτηκα λίγο να βρω τον κωδικό για τα ελληνικά fonts, αλλά κι αυτά δουλεύουν άψογα.
Ήδη δοκίμασα 3 ταινίες που βρίσκονται στη λίστα αυτών με cinavia. Κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κάποια mkv αρχεία κι 1-2 iso (πχ Noah) που δεν κατάφερα να τα αναπαράγω με το 93, παίζουν κανονικά στο 103 (δίκτυο και εξωτερικός σκληρός).
Αυτό βέβαια δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το custom firmware, αλλά με την εξέλιξη σ' αυτό της oppo.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Χθες δοκίμασα ένα απ' τα πρώτα region b iso. Έπρεπε να γυρίσω τη γλώσσα του player στα Γαλλικά για να το αναπαράγει. Οπότε και region free το oppo...
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Μας εχει κόψει τα χέρια και τα πόδια η ισοτιμία !
Μέγα λάθος που δεν παραγγειλα τότε ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Όντως, χειρότερη περίοδος για εισαγωγές δεν υπάρχει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Oppo 103EU και atmos streaming.

Οσοι παίζετε mkv με το oppo 103 (από δίσκο ή δίκτυο, αδιάφορο) θα πρέπει να έχετε περάσει το τελευταίο firmware (από εδώ για τα EU μοντέλα, latest beta 3rd October 2016) όπου διορθώνεται το παρακάτω μεταξύ άλλων.

8. Restored the ability to bitstream Dolby TrueHD audio tracks in MKV files when HDMI Audio is set to Bitstream. If you encounter a no audio issue when playing MKV files, we recommend setting the player’s HDMI Audio setting to Auto (Default) to force the player to output LPCM.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
Ποιο είναι το language code για να δείχνει ελληνικά στους εξωτερικούς υπότιτλους;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.322
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top