Klipsch Greek club

A

amoustakas

Guest
και η ερώτηση της ημέρας είναι:
όπως γνωρίζεται έχω τα heresy 3
(με super crossovers)
σε ένα χώρο πλέον 5Χ8 τ.μ. (όλο δικό μου!!!)
Αξίζει να να φύγουν τα heresy 3 και την θέση τους να πάρουν τα cornwall ???
( με έχει πιάσει φαγούρα !!! )
για ενισχυτικά θα μιλήσουμε έπειτα...
Φίλε epavlis από ότι θυμάμαι έχεις τα ηχεία μακριά από τους τοίχους και σε βάση κούφια από κάτω σε αρκετή απόσταση από το έδαφος. Τα δοκίμασες σχεδόν κολλητά στον τοίχο και με τις αυθεντικές βάσεις; Ακόμη και χωρίς sub, αν τοποθετηθούν έτσι, ακούγονται άψογα.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Τα ηχεία δεν μπορούν να πάνε σε γωνίες διότι θα είναι 5 μέτρα απόσταση μεταξύ τους και εγώ άλλη τόση!!!
δεν λέει!!!
όσον αφορά το πάτωμα, ναι! το έχω δοκιμάσει πολλές πολλές φορές με super αποτελέσματα ...
 

A

amoustakas

Guest
Όχι κατ' ανάγκη σε γωνίες. Στον τοίχο σε ίσες αποστάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους στα 2,5 με 3 μέτρα μεταξύ τους είναι καλά. Εγώ έτσι τα έχω με ένα σαμπάκι στη γωνία.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-δικό-μου-Οικονομικό-Σύστημα.140516/

Καλό απόγευμα στους φίλους των Klipsch.

Rf 62 II
Λόγω του ότι όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα ευρίσκονται σε περιορισμένο χώρο καθώς και ολίγον προβληματικό, έχω τοποθετήσει στην μία από τις δύο εξόδους Bassreflexτου ενός ηχείου (αυτό μπροστά από το πιάνο) ύφασμα ώστε να μαζευτεί κάπως το μπάσο.
Τα ηχεία βέβαια δεν έχουν και ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός ίσως από κάποιες νέες εγγραφές ηλεκτρονικής μουσικής.
Κάνω καλά ή δημιουργώ κάποιο πρόβλημα στα ηχεία?
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Πολύ ωραίο νήμα! Υπήρξα κι εγώ κάτοχος ηχείων klipsch για μία δεκαετία. Κάποια στιγμή θα βάλω κι εγώ καμιά φωτό.

Ξεκίνησα με τα RF-3 και μετά πήρα τα RF-7 μαζί με το κεντρικό RC-7.
 





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Νομίζω πως δεν εισάγονται αυτά στην Ελλάδα...
Ενα τηλέφωνο στον Λάϊο θα μάς διαφωτίσει.
 





Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Μα και τα καινούργια μοντέλα έχουν κόρνα. Απλώς είναι κάπως διαφορετική...
Τα έχει ακούσει κανείς;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Δεν τα έχω ακούσει, όμως λόγω του ότι είχα προσπαθήσει να αλλάξω τα rf62II είτε πουλώντας τα, είτε αλλάζοντάς τα με κάτι μικρότερo (rf52 II) (- αποκλειστικά λόγω χώρου), ασχολήθηκα με το θέμα αρκετά αυτήν την περίοδο.

Έτσι κατέληξα να λάβω υπ όψη την συμβουλή του τεχνικού από την εταιρεία που τα αγόρασα, η οποία με λίγα λόγια ήταν:

Κατά την γνώμη του λοιπόν, δεν θα έπρεπε να προβώ σε αλλαγή διότι, αφ ενός τα rf 52 ΙΙ δεν έχουν την ίδια κόρνα αλλά υποδεέστερη, αφ εταίρου η νέα σειρά (η παραπάνω) υπολείπεται και αυτή σε ήχο σχετικά με τα rf62ΙΙ. Όπως καταλαβαίνετε συμφέρων είχε να πωλήσει και όχι να είναι αρνητικός σε αυτή μου την κίνηση!

Έτσι ακύρωσα την αγγελία και παραμένω στα rf62II, (προς το παρόν).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καλο θα ειναι να εχουμε ιδια γνωμη....εμας ισως μας αρεσει...κατι που σε αλλους δεν αρεσει
περα απο αυτο αυτη ειναι νεα κορνα ειναι κοπι πειστ (η κορνα -οχι το τουιτερ) του παλαδιου...
νεα κορνα -νεα σχεδιαση -νεος ηχος...
αξιζει μια ακροαση ,...και μονο για την εμπειρια
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σωστά, για τον λόγο αυτό αναφέρω την πρόταση: προς το παρόν.

Μέσα στις άμεσες προτεραιότητες μου είναι η ακρόαση της παραπάνω σειράς.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πάντα το νεώτερο είναι καλύτερο του προηγουμένου, είτε λόγω τεχνογνωσίας, είτε διαβάζοντας τις γνώμες των χρηστών - παράπονα κλπ. Για να προχωρήσει λοιπόν η εταιρεία σε ανανέωση του μοντέλου, μόνο για το καλό των καταναλωτών θα είναι…..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top