Ανακατασκευή ηχείων

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Καλησπέρα.

Ειμαι εντελώς καινουριος στο site. Εχω κατι παλια κουτια και θελω να βαλω 2 καλα μεγαφωνα και crossover. Οι διαστάσεις ειναι 98Χ26Χ28 με 2 γουφερ 8" ενα mid και 1 tweeter. Ολη η καμπινα ειναι ανοιχτη και εχω bass reflex μπροστά. Τι θα μπορουσα να κανω για ωραίο και χαμηλο μπάσο που θελω???
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλώς όρισες.
Υπάρχουν πολλά, ανάλογα με το δικό σου, θέματα. Αυτά θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις, μέχρι κάποιο σημείο, τι σημαίνει ηχείο. Ψάξε επιπλέον θέματα στη κατηγορία DIY Audio.
Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά...
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανακατασκευή-ηχείων.139641/

http://www.avsite.gr/forum/threads/Βοήθεια-για-επέμβαση-στο-κροσόβερ.142276/

http://www.avsite.gr/forum/threads/Βελτιωση-ηχειου.140213/

http://www.avsite.gr/forum/threads/Ερώτηση-για-σχεδίαση-ηχειων.135966/
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Να κάνω μια ερώτηση???
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μάρκα - κατάστημα για να κάνω αναζήτηση σε μεγάφωνα Woofer που θέλω και crossover???
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτό που λες απλά δεν γίνεται.

Η ορθή σειρά σχεδίασης-κατασκευής ενός ηχείου είναι...
1) Αποφασίζουμε τι ακριβώς θέλουμε να κάνει το ηχείο. Ποιους σκοπούς να εξυπηρετεί
2) Επιλέγουμε τα κατάλληλα για το σκοπό αυτό μεγάφωνα
3) Κάνουμε τη μελέτη της καμπίνας
4) Σχεδιάζουμε-μετράμε το κροσόβερ βάση των παραπάνω, με τα μεγάφωνα τοποθετημένα στη θέση τους.

Εσύ δεν πληρείς ούτε ένα από τα παραπάνω οπότε δεν μπορεί να βγει ένα έστω αξιοπρεπές ηχείο.
Σου λέω τα πράγματα με το όνομα τους.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να ξέρεις γενικά πως η καλή καμπίνα είναι το θεμέλιο για οποιοδήποτε σωστό ηχείο.
Επειδή έθεσες ως ζητούμενο το σωστό χαμηλό, αυτό έχει άμεση εξάρτηση από τη στιβαρότητα της καμπίνας.
Δεν έχει νόημα να ξοδέψεις χρήματα σε καλά μεγάφωνα χωρίς τη σωστή στήριξη τους, πόσο μάλλον το σωστά υπολογισμένο όγκο που αυτά θα <<βλέπουν>> ανάλογα πάντα τη σχεδίαση.

Αν θέλεις βέβαια ανέβασε κάποια φωτογραφία από τις καμπίνες που έχεις, αν και τα λίτρα που βγαίνουν βάση των διαστάσεων που έβαλες είναι λίγα για δύο μεγάφωνα 8 ιντσών και ένα μεσαίο.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Τα ηχεια αυτα τα εχω φτιαξει εδω καμια 15αρια χρονια περιπου. Ειχα δει κατι αντιστοιχα της crystal audio και απο εκει πηρα τις διαστασεις. Περισσότερες πληροφορίες για το ηχείο δεν ειχα ή εχω. Απλα ειχα δει στο προσπεκτους τις διαστασεις των μεγαφωνων και των κουτιων. Οχι οτι δεν παιζουν καλά αλλά θεωρώ ότι για τέτοια διάσταση έπρεπε να βγαινει και πιο βαθυ το χαμηλο. Ειναι δυνατο αλλα καπως πιο ξερο απο οτι θα το ήθελα.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Αυτο ειναι. Τα μεγαφωνα ειναι διαφορετικα λόγω δοκιμων που κάνω. Το πανω ειναι ενα Philips απο την εποχη των 80's και το κατω ειναι ενα audax που μου ειχαν προτείνει ως καλο. Πριν 10 χρονια τουλάχιστον. Οι καμπινες ειναι κολλητες απο mdf 16mm παχος.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Φίλε μου είναι εντελώς λάθος να βάζεις δυο διαφορετικά μεγάφωνα να παίξουν παράλληλα και στην ίδια καμπίνα. Το ένα τραβάει δεξιά και το άλλο αριστερά.
Επίσης στους σωλήνες συντονισμού σίγουρα δεν είναι καν υπολογισμένες οι διαστάσεις τους και δεν μπορεί να είναι με διαφορετικά μεγάφωνα.

Αν, γενικά μιλώντας, θέλεις να αντιγράψεις ένα ηχείο θα πρέπει να γνωρίζεις... τις ακριβείς διαστάσεις της καμπίνας ΜΕ τα μονωτικά της, τις διαστάσεις του σωλήνα συντονισμού, το κροσόβερ αυτούσιο και ακριβώς τα ίδια μεγάφωνα, τοποθετημένα στη καμπίνα ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο.
Οτιδήποτε διαφορετικό από τα παραπάνω οδηγεί σε λάθος αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Καλημέρα και πάλι. Προφανώς και δεν είναι τιποτα σωστο και γι αυτο άρχισα απο το site σας να το ψάχνω. απλά όπως σας είπα αυτά είναι εδω και μια 15ετία περίπου και πλεον μπήκα στην διαδικασία να τα φτιάξω αν όχι τέλεια. που δεν γίνεται, ελπίζω πιο σώστα. Αυτό που έχω σκέφτεί είναι μήπως αλλάξω την φάσα και βάλω μικρότερα μεγάφωνα.

Δεν ξέρω αν εξηγω και σωστα αυτο που έχω στο μυαλο μου!!! :)
 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Η καθε καμπινα φτιαχνεται συμφωνα παντα με τα χαρακτηριστικα του woofer το οποιο θα κατοικησει εκει μεσα. Οπως ενα κοστουμι που ραβεται στα μετρα του καθενος μας. Οσο για στιβαροτητα κουτιου νοβοπανοβιδες και μπολικη ξυλοκολλα κρυσταλλιζε για αρχη ειναι μια χαρα. Και ηχομονωτικο μετα ακρυλικη βατα η ρικοφον (ακριβουτσικο) καλυτερα.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Ωραια. Πως λοιπον καταληγουμε στα woofer? Τι πρεπει να ξέρω - ψαξω???

Είμαι παντελως άσχετος. Το μονο που έχω αυτη τη στιγμή ειναι τις κατασκευαστικές γνωσεις και οτι πιανουν τα χέρια μου (αυτός ειναι και ο λογος που το έκανα τότε)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν επιμένεις να φτιάξεις τις καμπίνες που έχεις να δούμε δυο πράγματα...
Η καμπίνα σου με τα 1,6 εκατοστά πάχος και χωρίς δεσίματα, είναι πολύ λεπτή για δύο μεγάφωνα 8 ιντσών.
Θα πρέπει αρχικά να την ενισχύσεις με νεύρα.
Από τα 53,6 λίτρα που είναι τώρα και αν υποθέσουμε ότι τρώει το μεσαίο μεγάφωνο, οι σωλήνες και τα σχετικά τρία με τέσσερα λίτρα περισσεύουν περίπου 50 λίτρα.
Αυτά οριακά αρκούν για δύο woofer 8 ιντσών αλλά θα πρέπει να υπολογιστεί ο σωλήνας.
Το ricofon που ανέφερε παραπάνω ο φίλος δεν έχει τη παραμικρή επίδραση σε μια σωστά υπολογισμένη καμπίνα.
Για μονωτικό πετροβάμβακα και μόνο ή ακρυλική βάτα αν χρειάζεται.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Καταλαβα. Μηπως λοιπον, για να ειναι πιο σωστο, χρειαστει να παω σε μικροτερα woofer?

Δεν ξερω αν σας ζαλιζω κιολας ή ρωταω πολλα :idk:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν η καμπίνα σου είχε ποιο μεγάλη πρόσοψη θα ήταν μια χαρά για ένα 10 ιντσών woofer και τα λίτρα της επίσης.
Τώρα θα πρέπει να δεις τι ταιριάζει και πως θα φέρεις την ευαισθησία τους.
Τα μεγάφωνα της Philips που έχεις τώρα στα μεσαία και τα ψηλά θα τα κρατήσεις?

Να σου πω εδώ πως μόλις καταλήξεις σε αυτά που συζητάμε θα πρέπει να σχεδιαστεί το κροσόβερ.
Επειδή σίγουρα δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να το πας σε κάποιον που ξέρει, οπότε επιπλέον έξοδα!
 
Last edited:

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Οπότε το crossover παει μετά την απόφαση των μεγαφωνων και όχι σε τυπικού τύπου??
κατασκευαστικα με πλακετες και τετοια θα μπορω να το κάνω, το θεμα είναι πως θα ξέρω τι θα πρέπει να χρησιμοποιήσω απο πηνία, πυκνωτές κτλ. Αλλιώς για τι κόστη μιλάμε περίπου?
Τα ψιλά και τα μεσαία ναι λέω να τα κρατήσω (άλλωστε θεώρω οτι αν χρειαστεί τα αναβαθμίζω και αργότερα, εκτος αν κάνω λάθος)
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
μιας και μου λέτε οτι είναι λίγα τα λίτρα για 2 8" θα μπορούσα να πάω σε ένα woofer 8'' και κλείσω τα λίτρα με χώρισμα?? bass reflex θα χρειαστώ?
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Τα μεγαφωνα της philips των 80ies απ'οσο θυμαμαι επαιζαν πολυ καλα. Κρατα τα μεχρι νεωτερας. Βεβαια αν θες να τα αλλαξεις αργοτερα το οριο ποιοτητας και φυσικα τιμης θα το βαλεις εσυ. Ασε που θα πρεπει μαζι με αυτα να αλλαξει ΚΑΙ το crossover.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Τα μεγαφωνα της philips των 80ies απ'οσο θυμαμαι επαιζαν πολυ καλα. Κρατα τα μεχρι νεωτερας. Βεβαια αν θες να τα αλλαξεις αργοτερα το οριο ποιοτητας και φυσικα τιμης θα το βαλεις εσυ. Ασε που θα πρεπει μαζι με αυτα να αλλαξει ΚΑΙ το crossover.
Οπότε μιας και έχουμε τα μεγάφωνα θα πρέπει να φτιάξω το crossover. προφανως θα πρέπει να γίνουν κάποιες μετρήσεις στα μεγάφωνα για τα crossover??? θα το ψάξω και λίγο στο forum μηπως βρω κάτι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
μιας και μου λέτε οτι είναι λίγα τα λίτρα για 2 8" θα μπορούσα να πάω σε ένα woofer 8'' και κλείσω τα λίτρα με χώρισμα?? bass reflex θα χρειαστώ?
Αν το μεγάφωνο της Audax που έχεις είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να μειώσεις τα λίτρα της καμπίνας με ένα χώρισμα και να χρησιμοποιήσεις έναν καινούριο, υπολογισμένο για τα νέα δεδομένα, σωλήνα.
Το πρόβλημα το μεγάλο είναι με το κροσόβερ, που δεν γνωρίζεις πως να το φτιάξεις.
Δεν υπάρχει εδώ τυποποιημένη λύση. Σου είπα και πριν πως το κάθε κροσόβερ συνεργάζεται με τα συγκεκριμένα μεγάφωνα και τη συγκεκριμένη καμπίνα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.188
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top