harman kardon 990 - bdt 30

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Καλησπερα σε όλους.

Επιγραμματικά το σύστημα.

ενισχυτής harman kardon 990
blu ray - cd harman kardon bdt 30
πικαπ - project debut carbon
ηχεία μonitor audio rx8
pc imac 21.5' (2009)

Το "πρόβλημα" :

Mε τις πηγές κλειστές και τον ενισχυτή στην επιλογή του cd, όταν ανοίγω τέρμα το volume περνάει θόρυβος στα ηχεία, ενας διαρκής βόμβος. Kάτι τέτοιο είχα παρατηρήσει με την επιλογή phono οπου και το θεώρησα ψιλολογικό. Αλλης ποιότητας θόρυβος του phono απο του cd όμως.
Του cd είναι σαν όταν υπάρχει ένα κινητό κοντά σε ηχείο ή σε ένα ραδιόφωνο, τέτοιον θόρυβο βγάζουν τα ηχεία.

Ο ενισχυτής επίσης όταν είναι συνδεδεμένος με mac μέσω οπτικής αυτός ο θόρυβος ακόμα και όταν τερματίζω την στάθμη δεν ακούγεται. Είναι εντελώς ήρεμη η κατάσταση. Σαν ναι τα πάντα κλειστά δηλαδή, για τέτοια ηρεμία μιλάω. Μου φαίνεται πολύ κουφό...
Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά;

Επίσης, όταν τα βγάζω τελείως τα rca απο το cd και τερματίζω την ένταση δεν ακούγεται τίποτα. όταν τα ξαναβάλω βομβος έντονος.
Όταν βάζω τον ενισχυτή στο dsp mode και στην θέση οπου συνδέεται το cd με τον ενισχυτή μέσω coaxial και τερματίζω την ένταση δεν ακούγεται τίποτα.

Αρα φταίει το αναλογικό στάδιο του cd; ή του ενισχυτή; τα καλώδια; αν και έβαλα κάτι παλιά no name rca και πάλι το ίδιο έκανε.

Είναι λογικά αυτά ή να ξεκινήσω να ψάχνομαι;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Λογικούτσικα είναι.
Όταν είναι αναμμένο το CD χωρίς να παίζει, τι γίνεται;
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Είχα παρόμοιο θέμα και λύθηκε τυχαία παίζοντας με την πολικότητα των καλωδίων τροφοδοσίας. Πειραματιστείτε μήπως και λυθεί έτσι.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Με τι πολυμπριζο τα έχεις ?
Σε ρωτάω γιατί μου εχει τύχη να το κάνει πολυμπριζο ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όταν λέμε <<κλειστή>> μια συσκευή όπως ένα Blue-Ray δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς απενεργοποιημένη.
Κάποια κυκλώματα και τροφοδοτικά λειτουργούν κανονικά.
Δοκίμασε να βγάλεις από τη πρίζα το Blue-Ray σου και δες τι γίνεται.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Λογικούτσικα είναι.
Όταν είναι αναμμένο το CD χωρίς να παίζει, τι γίνεται;
είτε είναι αναμμένο, είτε σβηστό το ίδιο συμπεριφέρεται ακριβώς από αυτή την έξοδο την απλή (μαύρο κόκκινο).
Μπορεί να ναι λογικό, δε ξέρω, ειλικρινά...

Απλά μου κάνει εντύπωση που ίδιο το blu ray στην ομοαξονική είσοδο παρουσιάζει μηδενικό θόρυβο. Όπως και η οπτική είσοδος του υπολογιστή. Μόνο η είσοδος του phono και η αναλογική του blu ray το κάνουν αυτό.

Εν τω μεταξύ δε ξέρω αν λέω βλακείες αλλά σύμφωνα με αυτό το λινκ http://www.player.de/2012/09/21/test-harman-kardon-bdt-30-verwoehntes-einzelkind/ ( δε ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο) αναφέρει για όποιον ξέρει γερμανικά (εγώ ξέρω πολύ λίγα και με την βοήθεια του google translate ) έβγαλα το συμπέρασμα ότι έχει εξαιρετική απόδοση από το αναλογικό του στάδιο. Επίσης χαιφιντελίστας δεν είμαι αλλά όταν άκουσα απλά cd μέχρι τα 500 ευρώ που είχα σκοπό να δώσω κανένα δε κέρδιζε σε ήχο στ αυτιά μου τουλάχιστον αυτό και γι αυτό και το πήρα, για να χω το μπονους του dvd/blu ray πέραν των απλών cd. Επίσης έπαιζε ισάξια με το ομόσταυλο cd hd990 του ενισχυτή.

Λές να ναι λογικό και άδικα να τρώγομαι ε;
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Είχα παρόμοιο θέμα και λύθηκε τυχαία παίζοντας με την πολικότητα των καλωδίων τροφοδοσίας. Πειραματιστείτε μήπως και λυθεί έτσι.
το έκανα αγαπητέ :) το ίδιο συμπεριφέρεται σε ότι και αν κάνω.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Με τι πολυμπριζο τα έχεις ?
Σε ρωτάω γιατί μου εχει τύχη να το κάνει πολυμπριζο ...
Εχω ένα πολύ απλό της legrand με master/slave μπρίζες. Αλλά πιστεύω αν φτάιγανε ρεύματα, γειώσεις και δε ξέρω γω τι άλλο ηλεκτρολογικό θα ακουγότανε επίσης και από την ομοαξονική είσοδο και όχι μόνο από την αναλογική. Σωστά;
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Όταν λέμε <<κλειστή>> μια συσκευή όπως ένα Blue-Ray δεν σημαίνει ότι είναι εντελώς απενεργοποιημένη.
Κάποια κυκλώματα και τροφοδοτικά λειτουργούν κανονικά.
Δοκίμασε να βγάλεις από τη πρίζα το Blue-Ray σου και δες τι γίνεται.

το ίδιο φίλτατε....

πολύ απλά ο ενισχυτής σε επιλογή cd από αναλογικό βγάζει αυτόν τον βόμβο στα ηχεία, είτε είναι όλα κλειστά είτε ανοιχτά είτε συνδεδεμένα είτε όχι. Μόνον όταν βγάζω εντελώς τα καλώδια rca δε το κάνει και επίσης από την οπτική ή ομοαξονική είσοδο.
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό! δηλαδή όλα εξηγούνται από αυτό;

και γιατί το φαινόμενο υπάρχει στα αναλογικά στάδια μόνον;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει περίπτωση βρόγχου γείωσης από τη στιγμή που τα blue-ray είναι συνδεδεμένα στο δίκτυο χωρίς τριπλό καλώδιο.
Μόνη περίπτωση γιαυτό να υπάρχει γείωση και μέσω του ψηφιακού καλωδίου.
Όπως το θέτεις φταίει το καλώδιο σου, που προφανώς παραλληλίζεται με καλώδια τροφοδοσίας και δεν έχει επαρκή γείωση.
Δοκίμασε να τα απομακρύνεις και αν αυτό δεν είναι εφικτό να διασταυρώνονται κάθετα τα καλώδια σήματος με αυτά της τροφοδοσίας.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
ναι και γω για καλώδιο προσανατολιζόμουν. εχω αυτό http://www.futureshop.co.uk/qed-pro...2-rca-audio-cable-3m-p-3628.html#.VMe3oMb3Aqg

έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο με επαρκή γείωση να δοκιμάσω μπας και.

αν και δε πρέπει να φταίει αυτό γιατί είτε το απομακρύνω είτε το φέρνω πιο κοντά στο καλώδιο ρεύματος, δεν αλλάζει κάτι, ούτε αυξάνει ούτε μειώνει ο θόρυβος.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Επίσης έπαιζε ισάξια με το ομόσταυλο cd hd990 του ενισχυτή.
Με τίποτα , το HD 990 είναι σίγουρα πολύ καλύτερο.Προσφέρει σύνδεση AES -EBU Balanced analog , όπως και την δυνατότητα σύνδεσης HRS link (high-resolution synchronization)με τον ΗΚ 990.
The HRS link allows Harman Kardon CD players to lock themselves to the
external clock of the amplifier for a jitter-free connection, similar to having
the CD playback inside the amplifier.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
και γω δυσκολευομουν να το πιστεψω, βέβαια το οτι το λεω εγώ δε σημαίνει κάτι, την αποψή μου λέω....

και στα δικά μου αυτιά με τα δικά μου ακούσματα (μεταλ) μου ακουστήκανε σχεδόν πανομοιότυπα.

Ο μαγαζάτορας (δε θέλω να πω ποιος) μου είπε επίσης οτι χρησιμοποιούν το ίδιο ψηφιακό μερος, οτι έχουν το ίδιο dac δηλαδή. Δε λέω οτι τον πίστεψα αλλά στα αυτιά οι διαφορές δεν υπήρχαν, ή αν θες υπήρχαν αλλά δεν ήταν για τα δικά μου κριτήρια καταλυτικές ώστε να τις προσέξω.

Επίσης κάτι marantz, denon της ίδιας κατηγορίας χρημάτων μου φανήκανε οτι παίξανε αισθητά κατώτερα ενώ πολύ καλό μου χε φανεί το pioneer pd30 ή 50 δε θυμάμαι ακριβώς.
 
Last edited:



Μηνύματα
60
Reaction score
33
Σε οποιοδήποτε, απλά για να ελέγξεις αν κάνει τον ίδιο θόρυβο, ένα απλό δικάναλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αποσύνδεσε το ψηφιακό καλώδιο μεταξύ του CD και του ενισχυτή, αφήνοντας μόνο την αναλογική σύνδεση και πες μας τι γίνεται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top