Λυχνίες σε κατασταση απολύτως NOS

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Υπάρχουν οι εξής λυχνίες

12AT7W-ECC81-5960-4446 (GENERAL ELECTRIC)

6189-5814-ECC82-12AU7-CV4003 (SYLVANIA-TUNGSRAM-CBS )

5751-ECC83-12AX7-CV4017-5960-5145 (GENERAL ELECRIC – Ei – JRP )

EL84 (Ei )

Είναι όλες NOS ούτε δευτερόλεπτο λειτουργίας και βρίσκονται στα κουτάκια τους που δεν ανοίγω γιατί καταστρέφονται τα αυτάκια (τα κουτιά τους λόγω χρόνου είναι στα όριά τους ).

Η μάρκες είναι αυτές που αναφέρω και είναι όλες τύπου JAN ( αναφέρομαι στις αμερικάνικες ) που συνεπάγεται πολλαπλός έλεγχος και με τις μικρότερες δυνατές ανοχές ώστε να είναι ματσαρισμένες από το εργοστάσιο παραγωγής ( στρατιωτικό υλικό με αυστηρό όριο προδιαγραφών ) . Δεν έχω λυχνιόμετρο αλλά είμαι σίγουρος σε τι κατάσταση είναι και δέχομαι οποιοδήποτε έλεγχο, αν θέλει κάποιος μπορεί να φέρει για να μετρήσει με οποιοδήποτε όργανο . Εγώ έχω ένα ενισχυτή DIY στο οποίο μπορεί να δεί κανείς ότι απλά δουλεύουν ( αναφέρομαι στις προενισχύτριες ). Οι χρονολογίες τους είναι 40-50 ετών και όπως καταλαβαίνεται διατηρούν αυτό που πρέπει να διατηρήσουν (πλήν EL84 που είναι λίγο νεότερες και γιουγκοσλάβικες που αν δεν τις έχει ακούσει κανείς μη τις αδικεί ).

Η τιμή κάθε μιάς είναι στα 20 ευρώ και μένει εκεί εκτός αν κάποιος ενδιαφερθεί για πάνω από 5 κομμάτια . Είμαι γνώστης των λυχνιών και καταλαβαίνω ακριβώς τη πουλάω και σε τι τιμή . Αν ασχοληθώ με μέτρησή τους και τις ματσάρω η τιμή θα ξεφύγει ( πράγμα που δεν είναι και το δυσκολότερο πράγμα στον κόσμο και το εννοώ )

Είμαι στην Πετρούπολη και πραγματικά θα χαρώ αν κάποιος ενδιαφέρεται να έρθει ο ίδιος να διαλέξει ( θα έχει και πόντους…… και καφέ ) . Για τηλέφωνο επικοινωνίας PM .

Να είστε καλά και να απολαμβάνεται τα μηχανήματά σας !!!!

NOS = New Old stock = ούτε 1 δευτερόλεπτο λειτουργίας για να μην μπερδευόμαστε ... .Ευχαριστώ

Σε κωδικό JHY-5814Α ( σε CBS ) έχουν μείνει μόνο τρείς . Από τις υπόλοιπες υπάρχουν αρκετές . Ευχαριστώ !!

Να ενημερώσω ότι θα με ενδιέφερε μια ανταλλαγή αριθμού λυχνιών με προενισχυτή για τις δοκιμές μου και όχι τίποτα ιδιαίτερο ( κάτι σαν toshiba sy-330 ή sy-335 ) . Ίσως σε κάποιον συνάδελφο να έχει ξεμείνει κάτι σε ασημί χρωματάκι . Ευχαριστώ να είστε καλά !!!
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top