80s,90s Garage & Psychedelic Revival



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ten Foot Faces - I'm In Your Mind από το LP "Daze of Corndogs And Yoyos" (1986)



Από τα αγαπημενα μου της δεκαετιας, κατι "ειδαν" στην Inderendent Project και τους κυκλοφορησαν το πρωτο τους 7", συνεχισαν στην επισης πολύ εκλεκτικη Pitch-A-Tent βγαζοντας το μοναδικο και καταπληκτικο LP τους και τελειωσαν δισκογραφικα με ένα τελευταιο 7" στην Iloki. Εκτελουν και μια υπεροχη διασκευή του The Party theme απο την ταινια του Peter Sellers (2o link). Απολαυστε φρεσκια, απολαυστικη, νεανικη μεχρι το μεδουλι πουρα ΠΟΠ.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Eleventh Dream Day - Watching The Candles Burn απο το LP "Prairie School Freakout" (1988)



Εξαιρετική μπάντα που με όχημα την αμερικανική παράδοση, επιδίδεται σε άνευ Ορίων κιθαριστικους παροξυσμούς και τζαμαρίσματα με απολυτως απολαυστικά αποτελέσματα. Πάω να σταξω αλλο ενα και να μασουλησουμε και λιγο καπνό...
 









Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
Bρε βρε , τα παιδιά τα δικά μας!!!
Που ήσουνα τόσο καιρό?
:drinks:
τρέχω...στην κυριολεξία, θα με δεις στον Μ.Αλέξανδρο τον Απρίλιο, το πολύ-πολύ αν δεν τα καταφέρουμε θα σταματήσουμε για σουβλάκια στην Χαλκηδόνα :drinks:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Beatnik Flies - Everybody's Dancin' απο το LP "From Parts Unknown" (1984)


Cult μπάντα είμαι σίγουρος σε καμμία 20αρια χρονια οι συλλέκτες θα ξεβρακώνονται για πάρτυ τους εχει ολα τα στοιχεία για να γίνει συλλεκτικό. Όλος ο δίσκος εχει μια underground ατμόσφαιρα χωρίς τιποτα όμως να ενοχλεί η να ειναι βαρύ και επιτηδευμένο. Φοβερά κομματια, πολυ κέφι, εντελώς προσωπικό στυλ, εδώ σε ενα κοματι απο το καταπληκτικό πρώτο τους άλμπουμ, νομιζω έβγαλαν αλλο ενα μετα και εξαφανίστηκαν.

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
When People Were Shorter And Lived Near The Water - East Side Story απο το LP "Bill Kennedy's Showtime" (1993)



Εντάξει το παίρνεις πρέφα κι απο το ονομα τους (ακους εκει όταν οι άνθρωποι ηταν κοντύτεροι και ζούσαν κοντά στο νερό, σοβαρολογούμε τωρα?), αλλα πραγματικά τα άτομα χρειαζονταν ζουρλομανδύα, έβγαλαν 3 φανταστικά αλμπουμς στην, που άλλου, Shimmy Disk του Kramer, με δεκάδες κοματια στο καθένα, μινιατούρες απο καθε λογής είδος και θεματολογία. Εδώ απο το τρίτο και τελευταίο τους, είμαι πολυ περίεργος που θα έφταναν αν συνέχιζαν.
 

Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
The Spikes - Lucifer Sam


Οι Spikes της θρυλικής Red Flame records διασκευάζουν ένα από τα πρώτα τραγούδια των Pink Floyd, οι True West επίσης το έπαιζαν στις συναυλίες τους στα τέλη των 80s.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Thin White Rope - Down In The Desert από το LP "Exploring The Axis" (1985)


Μου ειχε καψει το κεφαλι όταν το ειχα ακουσει τοτε, όλα ακουγονται ζαλισμένα από τον ηλιο, την ξηρασια της ερημου, σαυρες παντου, αδεια μπουκαλια τεκιλας θαμενα στην αμμο, σκονισμένες μποτες, το μπασο και το ντραμς σε κυνηγι, η κιθαρα να ψαχνει για νερο στην ερημο και η φωνη του Guy Kyser ενοχλητικη και δυσκοιλια. Συνεχισαν με μια σειρα από εξαιρετικα albums με κορυφαιο το επομενο τους "Moonhead", ένα από τα καλυτερα albums της δεκαετιας του 80.

Karl went south and walked out on his hometown
He said it was nowhere, he'd find a new job and stay there
Karl went south like he'd fade if he stayed there
It scared him, he felt claustrophobic and needed some air
Something affected him down in the desert
Karl went south with a sigh of relief
Said he'd be happy with anything different at all
Karl went south but he went through the desert
A Mexican influence followed him home in the fall
Karl came back but he isn't the same
He came very quietly, no one was very surprised
Karl came back and he works and he smiles
But if you look closely there's still something scared in his eyes
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Dumptruck - How Come από το LP "D Is For Dumptruck" (1983)


Από τα καλυτερα κοματια της δεκαετιας, με μια απο τις καλυτερες εισαγωγες ever, πραγματικος χειμαρος, ξεκινουν από εκει που σταματησαν οι Fleetwood Mac με την αμερικανικη παραδοση στο μυαλο τους κι όχι τα blues, πιο φρέσκοι και πιο δυνατοι, group με τεραστια δυναμικη, που δυστυχως δεν εξελιχθηκαν όπως θα επρεπε λογω λαθος επιλογων.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Thin White Rope - Down In The Desert από το LP "Exploring The Axis" (1985)


Μου ειχε καψει το κεφαλι όταν το ειχα ακουσει τοτε, όλα ακουγονται ζαλισμένα από τον ηλιο, την ξηρασια της ερημου, σαυρες παντου, αδεια μπουκαλια τεκιλας θαμενα στην αμμο, σκονισμένες μποτες, το μπασο και το ντραμς σε κυνηγι, η κιθαρα να ψαχνει για νερο στην ερημο και η φωνη του Guy Kyser ενοχλητικη και δυσκοιλια. Συνεχισαν με μια σειρα από εξαιρετικα albums με κορυφαιο το επομενο τους "Moonhead", ένα από τα καλυτερα albums της δεκαετιας του 80.

Karl went south and walked out on his hometown
He said it was nowhere, he'd find a new job and stay there
Karl went south like he'd fade if he stayed there
It scared him, he felt claustrophobic and needed some air
Something affected him down in the desert
Karl went south with a sigh of relief
Said he'd be happy with anything different at all
Karl went south but he went through the desert
A Mexican influence followed him home in the fall
Karl came back but he isn't the same
He came very quietly, no one was very surprised
Karl came back and he works and he smiles
But if you look closely there's still something scared in his eyes
Eμένα πάλι η γνωριμία μου με τους T.W.R ξεκίνησε με το ίδιο κομμάτι αλλά ανάποδα με το split 7" μαζί με τους Poster Children.
Εξίσου καλή εκτέλεση http://store.posterchildren.com/track/down-in-the-desert.
Μετά ήρθαν όλα τα άλλα τους.
Το Ruby sea το κορυφαίο τους για μένα, είμαι πιο light εγώ comarpan .
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top