Ποδήλατο

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.598
Ααχχχ, ο Μαθουσάλας και που λες, λιγάκι αργότερα πήρε ένα Velosolex Mirage, ακριβώς σαν αυτό εδώ...



...που το αγαπούσε πολύ. Του τό 'κλεψαν το '78. Μεγάλη στενοχώρια. Προχτές γκούγκλαρε κάποια σχετικά. Η Motobecane έκλεισε αρχές της 10ετίας του '80. Η Goericke, (γκέρικε, ελληνιστί, "Γκόρικ"), υπάρχει έως σήμερα. Το Bismarck του πατέρα του το χάρισε μετά θάνατον. Ήταν κάτι σαν αυτό, αλλά όχι ανακαινισμένο.



Αδύνατο να ξεχάσω τη λαστιχο-καινουργίλα του ποδηλατάδικου. Από τις πιο γλυκειές οσμές των παιδικών μου χρόνων.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
[Τρόλι]
Είστε όλοι νέοπες! Το πρώτο μου ποδήλατο είχε και αριθμό κυκλοφορίας - δε θυμάμαι αν ήταν υποχρεωτικός, αλλά πρέπει να ήταν. Μετά, οι πινακίδες στα ποδήλατα καταργήθηκαν. Αυτό θα πει πάταξη της γραφειοκρατίας... :D
[/Τρόλι]
Ψάξε για φωτογραφία ντοκουμέντο!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
Αν όλα πάνε καλά, με βλέπω από την επόμενη εβδομάδα να πηγαινοέρχομαι 2-3 φορές την εβδομάδα σπίτι-δουλειά-σπίτι με το ποδήλατο. Αναλόγως διαδρομής, η συνολική απόσταση (πήγαινε - έλα) διαφοροποιείται (χοντρικά) από 30χλμ σε 36χλμ ή σε 42χλμ - ειδικά αυτή η τελευταία έχει και 2 καλές ανηφόρες στην πορεία για τη δουλειά, σχετικά νωρίς στη διαδρομή και είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσει καλά η ημέρα μου!

Για να δούμε...!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.850
Αν όλα πάνε καλά, με βλέπω από την επόμενη εβδομάδα να πηγαινοέρχομαι 2-3 φορές την εβδομάδα σπίτι-δουλειά-σπίτι με το ποδήλατο. Αναλόγως διαδρομής, η συνολική απόσταση (πήγαινε - έλα) διαφοροποιείται (χοντρικά) από 30χλμ σε 36χλμ ή σε 42χλμ - ειδικά αυτή η τελευταία έχει και 2 καλές ανηφόρες στην πορεία για τη δουλειά, σχετικά νωρίς στη διαδρομή και είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσει καλά η ημέρα μου!

Για να δούμε...!
Ντους υπάρχει στη δουλειά; :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
Εννοείται! Full εξοπλισμένο αθλητικό κέντρο, με αποδυτήρια και ζεστό νερό για μπάνιο! Μια αλλαξιά ρούχα στην τσάντα, μια πετσέτα και ένα αφρόλουτρο και είμαι κομπλέ! Το έκανα και παλαιότερα (να πηγαίνω δουλειά με το ποδήλατο) μέχρι που τον Μάιο του 2013, παραλίγο να με πατήσει ένα αυτοκίνητο (για την ακρίβεια, μου διέλυσε το ποδήλατο) και φοβήθηκα αρκετά μετά από αυτό. Πλέον, μπορώ να πω ότι ξεπέρασα το φόβο μου και ελπίζω αυτή τη φορά να είμαι πιο τυχερός!

Φωτογραφίες από το ατύχημα, αύριο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
Αν όλα πάνε καλά, με βλέπω από την επόμενη εβδομάδα να πηγαινοέρχομαι 2-3 φορές την εβδομάδα σπίτι-δουλειά-σπίτι με το ποδήλατο. Αναλόγως διαδρομής, η συνολική απόσταση (πήγαινε - έλα) διαφοροποιείται (χοντρικά) από 30χλμ σε 36χλμ ή σε 42χλμ - ειδικά αυτή η τελευταία έχει και 2 καλές ανηφόρες στην πορεία για τη δουλειά, σχετικά νωρίς στη διαδρομή και είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσει καλά η ημέρα μου!

Για να δούμε...!
Ντους υπάρχει στη δουλειά; :D
Ονόματα δε λέμε, τσιριζαίους δεν θίγουμε, αλλά κάποιος με γλωσσόφαγε...:mad: Πήγα σήμερα από το ποδηλατάδικο να παραλάβω τα leg warmers και μου είπε ότι τον καθυστέρησε η μεταφορική και θα παραλάβεi την Τρίτη...:smg: Τα κέρατά μου να πούμε... κι είχα σκοπό να ξεκινούσα από τη Δευτέρα τις κούρσες σπίτι-δουλειά και πίσω. Τώρα, μακάρι να ξεκινήσω την Πέμπτη. Τα νεύρα μου! Έχεις 3 εβδομάδες που περιμένω!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
Καλή προπόνηση την Κυριακή...

117.16χλμ, σε 5 ώρες και 6 λεπτά, με ταχύτητα 23.8χλμ/ώρα. Βασικά, θα μπορούσα την μέση ταχύτητα να την κρατήσω ψηλότερα (κοντά στο 24.1 που ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής), αλλά προτίμησα να χαλαρώσω λίγο προς το τέλος της διαδρομής για να είναι πιο εύκολη η ανάκαμψη.

Την Κυριακή προγραμματίζουμε κάτι παρόμοιο, πάμε καλά, δυναμώνουν πνευμόνια/καρδιά/πόδια. Οι μεγάλες αποστάσεις πλησιάζουν σιγά σιγά...!


Υ.Γ.: argi, ωραίος ρε!
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
Σήμερα, ο όρος "δυνατή προπόνηση" πήρε άλλο νόημα...

Μειώσαμε μεν την απόσταση σε σχέση με την προηγούμενη φορά, αλλά την κάναμε λες και μας είχαν βάλει νέφτι στον κώλο...! Συγκεκριμενα:

Απόσταση: 107,43χλμ
Διάρκεια: 4 ώρες και 9 λεπτά
Μέση ταχύτητα: 26χλμ/ώρα (!!!)

Έριξα μια ματιά στο αρχείο μου και είναι ο πιο υψηλός μέσος όρος ταχύτητας που έχω πετύχει μέχρι σήμερα, σε αποστάσεις άνω των 100χλμ. Βγήκε και το πρόγραμμα για ποδηλασίες Μαρτίου και Μαΐου, θα σας τα γράψω πιο μετά που θα τα βάλω κάτω αναλυτικά.

Επίσης: Για τα κράνη της Alpina έχετε άποψη; Αναφέρομαι στα Pheox και Cybric.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οσο του δινεις , θα σε κανει καλυτερο,
εχεις τιμες για τα κρανη ?
να δω τι αλλο υπαρχει,
εγω εχω ενα mavic και ενα πιο απλο,αγορασμενα απο ταξιδια μου στο εξωτερικο
αποψη εχω μονο για οτι εχω δοκιμασει, οχι τι διαβαζω ή τι ακουω,
οποτε οτι λεω αφορα αποκλειστικα εμενα,
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507
Σήμερα, ο όρος "δυνατή προπόνηση" πήρε άλλο νόημα...

Μειώσαμε μεν την απόσταση σε σχέση με την προηγούμενη φορά, αλλά την κάναμε λες και μας είχαν βάλει νέφτι στον κώλο...! Συγκεκριμενα:

Απόσταση: 107,43χλμ
Διάρκεια: 4 ώρες και 9 λεπτά
Μέση ταχύτητα: 26χλμ/ώρα (!!!)

Έριξα μια ματιά στο αρχείο μου και είναι ο πιο υψηλός μέσος όρος ταχύτητας που έχω πετύχει μέχρι σήμερα, σε αποστάσεις άνω των 100χλμ. Βγήκε και το πρόγραμμα για ποδηλασίες Μαρτίου και Μαΐου, θα σας τα γράψω πιο μετά που θα τα βάλω κάτω αναλυτικά.
Μπράβο. Η μέση ωριαία ταχύτητα είναι ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβεις τη βελτίωσή σου. Κινηθήκατε με συνεργασία (drafting) ή απλά μαζί;

Επίσης: Για τα κράνη της Alpina έχετε άποψη; Αναφέρομαι στα Pheox και Cybric.
Στη Γερμανία είναι πολύ δημοφιλής εταιρεία και γενικά θεωρείται ποιοτική. Απλά δεν έχει την προβολή των π.χ. Ιταλών κατασκευαστών.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στη Γερμανία είναι πολύ δημοφιλής εταιρεία και γενικά θεωρείται ποιοτική. Απλά δεν έχει την προβολή των π.χ. Ιταλών κατασκευαστών.
Ναι αλλά Γερμανικά προϊόντα ΔΕΝ αγοράζουμε ενώ οι Ιταλοί είναι φίλοι μας!;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.480
οσο του δινεις , θα σε κανει καλυτερο,
εχεις τιμες για τα κρανη ?
να δω τι αλλο υπαρχει,
εγω εχω ενα mavic και ενα πιο απλο,αγορασμενα απο ταξιδια μου στο εξωτερικο
αποψη εχω μονο για οτι εχω δοκιμασει, οχι τι διαβαζω ή τι ακουω,
οποτε οτι λεω αφορα αποκλειστικα εμενα,
Για τιμές, μόνο από το διαδίκτυο μέχρι στιγμής. Περιμένω τον εδώ αντιπρόσωπο να μου δώσει τιμές και θα σας πω

Μπράβο. Η μέση ωριαία ταχύτητα είναι ο πιο απλός τρόπος για να καταλάβεις τη βελτίωσή σου. Κινηθήκατε με συνεργασία (drafting) ή απλά μαζί;
Κινηθήκαμε με συνεργασία (εάν κατάλαβα σωστά τι εννοείς) κάνοντας "ρολόι" κάθε 2χλμ. Είπαμε στην επόμενη προπόνηση να το κάνουμε κάθε 3χλμ και βλέπουμε.


Στη Γερμανία είναι πολύ δημοφιλής εταιρεία και γενικά θεωρείται ποιοτική. Απλά δεν έχει την προβολή των π.χ. Ιταλών κατασκευαστών.
ΟΚ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έψαχνα να βρω μια δοκιμή που ουσιαστικά βγάζει ως συμπέρασμα πως τα ακριβά κράνη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά τη προστασία αλλά δεν...
Θα έλεγα πως η σωστή εφαρμογή και η στήριξη έχουν μεγαλύτερη σημασία.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τα ακριβα κρανη, αναπνεουν πιο αποτελεσματικα
καποια εχουν αντικατασταση σε περιπτωση κρασαρισματος
καθονται πιο καλα στο κεφαλι
εχουν ανταλλακτικα ,
Οκ 15-20 ευρω με 100 ειναι μεγαλη διαφορα
σε ξενα περιοδικα (που διαβαζω γραφουν διαφορα)
αλλα οπως εχω ξαναπει
λεω μονο οτι δοκιμαζω
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οκ 15-20 ευρω με 100 ειναι μεγαλη διαφορα
σε ξενα περιοδικα (που διαβαζω γραφουν διαφορα)
αλλα οπως εχω ξαναπει
λεω μονο οτι δοκιμαζω
Δεν αναφέρομαι στη κατηγορία 15-20 ευρώ που τα θεωρώ φτηνιάρικα σαν κατασκευές αλλά στα 35-60, που υπάρχουν αξιόλογα κράνη.
Μια εταιρία που μου κάνει κλικ για σοβαρή χωρίς να είναι υπερβολικές οι τιμές της...
http://www.briko.com/en/catalog/bike_helmets/ty6zty1
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.238
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top