''Ξεχείλωμα'' φωτός σε projector αντιμετώπιση

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Καλησπέρα...η ''επόμενη μέρα'' μας βρήκε με απορίες σχετικά με πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό
αλλά δεν του έδινα σημασία λόγω του ότι από τη μία ο τοίχος πίσω από το πανί έχει μία περίεργη βραχώδη τεχνοτροπία και από την άλλη δεν μου φαινόταν και τόσο έντονη...και από την ακόμα πιο άλλη...βαριόμουνα -ξεχνιόμουν κλπ....

τώρα όμως είπα να το πάρω ζεστά....

και όσο παράξενο και να σας φαίνεται το πρόβλημα με το ξεχειλωμένο φως στα άκρα εκατέρωθεν του πανιού έγινε αισθητά έντονο στις ίριδες μου μόλις έβαλα μαύρη μοκέτα...μάλλον επειδή με το φως που αντανακλούσε το πλακάκι το μάτι ξεγελιόταν και δεν εστίαζε σε συγκεκριμένα σημεία....

υπάρχει τρόπος να λυθεί?

και επειδή θα μετακομίσουν τα προτζεκτόρια σε περιβάλλον με μικρότερη απόσταση από αυτή που έχω ήδη...φαντάζομαι το φαινόμενο θα γίνει πιο έντονο...
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
τι εννοείς ξεχείλωμα??
(ποιόν προβολέα έχεις?)
αν εννοείς φως που δεν βγαίνει από τον φακό αλλά από άλλα σημεία του προβολέα κ φωτίζουν τον χώρο, υπάρχουν λύσεις,ανάλογα κ με το μοντέλο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Έχω τον Optoma 131xe...εννοώ φίλε profi ....το φως που περισσεύει από το κάδρο του πανιού...το μείωσα αρκετά με zoom out του προβολέα...αλλά βλέπω θέλει ακόμα....δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτό
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.899
Τον εχεις βαλει πολυ πισω για το zoom που εχει !?
Ζοοm in θελει οχι out ....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
τον έχω συνδεδεμένο με pc...η εικόνα βρίσκεται στα πλαίσια του πανιού τώρα απλά για να φανεί έβαλα τον προβολέα; σε λειτουργία λευκού φόντου και grid...όμως όπως βλέπεις περισσεύει φως....από τα πλάγια...
 

Attachments



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πρέπει να μικρύνει η εικόνα.κ από κάτω σου βγαίνει εκτός.
τσέκαρε το pc οτι στέλνει 1920*1080 κ τον προβολέα οτι δεν έχει καμία ρύθμιση ενεργοποιημένη που σου αλλάζει το μέγεθος.
μετά κατέβασε το avs hd κ βάλε να παίζει το sharpness and overscan κ παίξε με το zoom μέχρι να βλέπεις ολόκληρη την εικόνα στο λευκό της οθόνης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
1080 είναι το pc....o optoma δεν έχει κάτι θεωρώ....πως μπορώ να το δω αυτό?για το avs υπάρχει κανένα λινκ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
και επειδή θα μετακομίσουν τα προτζεκτόρια σε περιβάλλον με μικρότερη απόσταση από αυτή που έχω ήδη...φαντάζομαι το φαινόμενο θα γίνει πιο έντονο...
Η λύση είναι ακριβώς αυτή: να έρθει πιο κοντά στην οθόνη ο προβολέας.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.899
Η λύση είναι ακριβώς αυτή: να έρθει πιο κοντά στην οθόνη ο προβολέας. +1
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
είναι στα 3.5 μέτρα ρε παίδες Ελλήνων...θεωρείται μακριά αυτή η απόσταση?στον άλλο χώρο θα βρίσκεται στα 2.85 μετρημένα....και το θεωρώ λίγο.....η οθόνη προβολής είναι 2 μέτρα να συμπληρώσω...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
είναι στα 3.5 μέτρα ρε παίδες Ελλήνων...θεωρείται μακριά αυτή η απόσταση?στον άλλο χώρο θα βρίσκεται στα 2.85 μετρημένα....και το θεωρώ λίγο.....η οθόνη προβολής είναι 2 μέτρα να συμπληρώσω...
Ο κάθε προβολέας έχει το δικό του φακό, με τα δικά του χαρακτηριστικά.
Zoom out λοιπόν στον προβολέα, μέχρι η εικόνα να μπει στα πλαίσια της οθόνης.

Όσο για το νέο χώρο, από τα 285 εκ. θα μπορεί να ανοίξει μέχρι 190 εκ. πλάτος.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το αν θα μετακινήσεις τον προβολέα ή θα παίξεις με το zoom έχει διαφορές στην φωτεινότητα στο focus ίσως αν είσαι στα όρια κ διάφορα άλλα,λεπτομέριες όμως.
θεωρώ πως πρέπει να κάνεις αυτό που σε βολεύει.
η απόσταση του προβολέα καθορίζεται από το μέγεθος της οθόνης που θέλεις να γεμίσεις κ πόσο zoom θέλεις ή δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν υπάρχει πολύ κ λίγο.

για το avs hd κάνε μια αναζήτηση στο google,δωρεάν είναι το αρχείο με τα patterns.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
το αν θα μετακινήσεις τον προβολέα ή θα παίξεις με το zoom έχει διαφορές στην φωτεινότητα στο focus ίσως αν είσαι στα όρια κ διάφορα άλλα,λεπτομέριες όμως.
θεωρώ πως πρέπει να κάνεις αυτό που σε βολεύει.
η απόσταση του προβολέα καθορίζεται από το μέγεθος της οθόνης που θέλεις να γεμίσεις κ πόσο zoom θέλεις ή δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν υπάρχει πολύ κ λίγο.

για το avs hd κάνε μια αναζήτηση στο google,δωρεάν είναι το αρχείο με τα patterns.
μου φαίνεται το βρήκα...είναι αυτό http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html ?
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
αυτό είναι.

κ το μέγεθος της οθόνης εξαρτάται από την απόσταση θέασης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
ε
Ο κάθε προβολέας έχει το δικό του φακό, με τα δικά του χαρακτηριστικά.
Zoom out λοιπόν στον προβολέα, μέχρι η εικόνα να μπει στα πλαίσια της οθόνης.

Όσο για το νέο χώρο, από τα 285 εκ. θα μπορεί να ανοίξει μέχρι 190 εκ. πλάτος.
είμαι οριακά λοιπόν...εκτός και αν φάω λίγο τον σουβά τον σπατουλαριστό....και μετά μια γάστρα στο κεφάλι....από το καινούριο το σετ βεβείως βεβείως.... :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
είμαι τέρμα παιδιά...δεν πάει άλλο...μετά θολώνει και δεν εστιάζει άλλο....αλλά από όσο κατάλαβα από αυτά που μου λέτε ότι πιο κοντά θα στρώσει...δεν ανησυχώ και τόσο πλέον...για το αντίθετο φοβόμουν....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν ο φακος με την οθονη ειναι στα 3.5μ εισαι οριακα με κλειστο το ζουμ......

αν ειναι παραπανω απο 3.5μ η προβολη ειναι μεγαλυτερη απο την οθονη σου
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.474
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top