Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)




Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Περιμένουμε με αγωνία !!!!
Η αγωνία σου μπορεί να σταματήσει!
Τα ηχεία ήρθαν χτες το πρωί στο γραφείο και τα έβαλα σε έναν Cambridge audio και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν πολυ. Λογικό, διότι είχα 2 ηχεία μικρότερα koda των 50 ευρώ.

Τα πήρα στο σπίτι και τα έβαλα πάνω στα 683 και τα έβαλα +3dB το καθένα, μιας κ είναι 87dB ευαισθησία σε σχέση με τα 90 των 683. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, αλλά με το αυτί μου ακουγόντουσαν εντάξει σε σχέση με το κεντρικό.

Είδα το The Signal (2014) και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολυ αυτό που άκουγα, αλλά δεν ξέρω αν το μυαλό μου θέλει να με κάνει να πιστέψω ότι είναι καλύτερα για να δικαιολογήσω την αγορά.

Θα κάνω Α-Β δοκιμή σήμερα να δω ποια μου αρέσουν περισσότερο.
ImageUploadedByTapatalk1422612438.321392.jpg

ImageUploadedByTapatalk1422612583.419581.jpg

ImageUploadedByTapatalk1422612600.303024.jpg
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Μπραβο φιλε μου !!!!!
Κανε την δοκιμη καιι αν κατι δεν σου αρεσει μου στελνεις πμ..
Αν σου αρεσουν αγοραζεις και το κεντρικο και πιστευω οτι θα εχεις πολυ καλη 3αδα μπροστα.
Ενισχυτη εχεις για να τα παιξει οποτε εισαι πολυ καλα για τωρα.
 





Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μπραβο φιλε μου !!!!!
Κανε την δοκιμη καιι αν κατι δεν σου αρεσει μου στελνεις πμ..
Αν σου αρεσουν αγοραζεις και το κεντρικο και πιστευω οτι θα εχεις πολυ καλη 3αδα μπροστα.
Ενισχυτη εχεις για να τα παιξει οποτε εισαι πολυ καλα για τωρα.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλα δεν τα δίνω! Είτε θα τα βάλω στο γραφείο που μου αρεσαν παρα πολυ, είτε θα μπουν στο σπιτι, για να κάνω χαρούμενο έναν συμφορουμίτη που θέλει οπωσδήποτε να μου πάρει τα 683 και το HTM61!

Σε νορμάλ εντάσεις, μου άρεσαν πολυ, αλλά θέλω να δω και πως συμπεριφέρονται σε δυνατές εντάσεις σε σχεση πάντα με τα 683.
 
  • Like
Reactions: PPG

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλα δεν τα δίνω! Είτε θα τα βάλω στο γραφείο που μου αρεσαν παρα πολυ, είτε θα μπουν στο σπιτι, για να κάνω χαρούμενο έναν συμφορουμίτη που θέλει οπωσδήποτε να μου πάρει τα 683 και το HTM61!

Σε νορμάλ εντάσεις, μου άρεσαν πολυ, αλλά θέλω να δω και πως συμπεριφέρονται σε δυνατές εντάσεις σε σχεση πάντα με τα 683.
Πλακα σου κανω βρε!! :D
Μην ξεχνας οτι καθε ηχειο μηχανημα θελει καποιες ωρες για να στρωσει η SVS αναφερει κατι ?
Μετα παρε αποφαση αν θα αλλαξεις τα 683 αν και πιστευω οτι στο συνολο (3αδα μπροστα) θα ειναι καλυτερα τα SVS.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιπον τα δίνω τα 683/HTM61 και θα βάλω τα Ultra Bookshelves στην θέση τους.

Σε δοκιμή Pure Direct, η εμφανής διαφορά τους είναι η έλλειψη μπάσσου σε σχέση με τα 683, πραγμα αναμενόμενο, αλλά δεν με απασχολεί, διότι με την χρήση sub, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Είδα, 2-3 ταινίες με τα SVS και μου άρεσαν παρα πολυ. Σίγουρα οι διαφορές δεν είναι η μέρα με τη νύχτα, αλλά το γεγονός ότι εβαλα την γυναικα μου να ακουσει blind test τα δυο ήχεια και προτιμούσε σε όλες τις περιπτώσεις τα SVS, με βοηθάει να πάρω πόντους WAF (μιας και της άρεσαν ΚΑΙ αισθητικά), δεδομένου ότι περιμένω μπασοπαγίδες, absorbers και diffusers σε κανα μήνα, οποτε εκεί θα πέσει ξύλο...

Αν τώρα, παιξω ΤΟΟΣΟ δυνατά στο σπίτι που δεν θα "τραβανε" τα ηχεία, τότε θα της πώ ότι "χρειάζομαι" τα Ultra Towers! :D
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Ήμουν σίγουρος πως θα έπαιζαν καλύτερα.
Γιατι το λές αυτό;

Εγω η αλήθεία είναι πως δεν περιμενα και τεράστιες διαφορες (οπως και έτσι και έγινε), ειδικα με χρηση sub.
Θεωρώ, ότι τα Towers θα είχαν ξεκάθαρο αβαντάζ σε σχέση με τα 683, πάντως, αν κρίνω απο την συμπεριφορά των Bookshelves.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
πως θα σου φαινοταν η ιδεα με 3 SVS Ultra Center για LCR ??? :smile::smile::smile: μου τρεχουν κατι σαλια εντωμεταξυ....;)

 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
πως θα σου φαινοταν η ιδεα με 3 SVS Ultra Center για LCR ??? :smile::smile::smile: μου τρεχουν κατι σαλια εντωμεταξυ....;)

Ακριβή! Αλλα σοβαρα δεν εχω χωρο για 3 center.
Καπου ειχα διαβασει για μια τετοια υλοποιηση με κεντρικα, αλλα σκεφτομαι γιατι να προτιμησει καποιος να ΜΗΝ παρει τα towers?

Σκεφτεσαι να παρεις svs ηχεια;
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
τωρα με τον Τσιπρα λευτα υπαρχουν :rolleyes: οποτε ΝΑΙ το σκεφτομαι!! :dance2:

οταν θα ερθεις σπιτι μου θα σου δειξω απο κοντα τι εννοω στο γιατι να μην παρω towers... παντως θα παιζει φοβερα με τρια τετοια κεντρικα.....του κεντρικου θα γινεται και ομοιόμορφη ηχητικά εικονα..8-)
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Λοιπον τα δίνω τα 683/HTM61 και θα βάλω τα Ultra Bookshelves στην θέση τους.

Σε δοκιμή Pure Direct, η εμφανής διαφορά τους είναι η έλλειψη μπάσσου σε σχέση με τα 683, πραγμα αναμενόμενο, αλλά δεν με απασχολεί, διότι με την χρήση sub, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Είδα, 2-3 ταινίες με τα SVS και μου άρεσαν παρα πολυ. Σίγουρα οι διαφορές δεν είναι η μέρα με τη νύχτα, αλλά το γεγονός ότι εβαλα την γυναικα μου να ακουσει blind test τα δυο ήχεια και προτιμούσε σε όλες τις περιπτώσεις τα SVS, με βοηθάει να πάρω πόντους WAF (μιας και της άρεσαν ΚΑΙ αισθητικά), δεδομένου ότι περιμένω μπασοπαγίδες, absorbers και diffusers σε κανα μήνα, οποτε εκεί θα πέσει ξύλο...

Αν τώρα, παιξω ΤΟΟΣΟ δυνατά στο σπίτι που δεν θα "τραβανε" τα ηχεία, τότε θα της πώ ότι "χρειάζομαι" τα Ultra Towers! :D
Σου υπενθυμίζω οτι τα svs δεν έχουν στρώσει ακόμη μετά απο καμία 50 ώρες πίστευω θα ακούσεις διάφορες .
Προχωρά με την αγορα κεντρικού και μετά μου λες τις διάφορες
Το κεντρικο θα ειναι μακράν καλύτερο απο αυτό που εχεις!
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Σου υπενθυμίζω οτι τα svs δεν έχουν στρώσει ακόμη μετά απο καμία 50 ώρες πίστευω θα ακούσεις διάφορες .
Προχωρά με την αγορα κεντρικού και μετά μου λες τις διάφορες
Το κεντρικο θα ειναι μακράν καλύτερο απο αυτό που εχεις!
Εχτες το πρωι πηρα βασουλες κ το κεντρικο με Ups Express και μου ειπε οτι θα γινει shipped σημερα, οποτε Πεμπτη-Παρασκευη θα το εχω.

Φανταζεστε τι φινιρισμα πηρα, ετσι;
 
  • Like
Reactions: PPG



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top