Ανακατασκευή ηχείων

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Αν το μεγάφωνο της Audax που έχεις είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να μειώσεις τα λίτρα της καμπίνας με ένα χώρισμα και να χρησιμοποιήσεις έναν καινούριο, υπολογισμένο για τα νέα δεδομένα, σωλήνα.
Το πρόβλημα το μεγάλο είναι με το κροσόβερ, που δεν γνωρίζεις πως να το φτιάξεις.
Δεν υπάρχει εδώ τυποποιημένη λύση. Σου είπα και πριν πως το κάθε κροσόβερ συνεργάζεται με τα συγκεκριμένα μεγάφωνα και τη συγκεκριμένη καμπίνα.
Ναι το AUDAX είναι πιο καινούριο και θεωρώ πως είναι οκ. Μπορώ να μειώσω τα λίτρα με χωρισμα, οπότε θα γίνει και το δέσιμο της καμπίνας ;). Τον σωλήνα πως θα τον υπολογίσω και που πρέπει να απευθυνθώ για το crossover μιας και εγώ δεν θα μπορέσω να το φτιάξω?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μια σχετική σελίδα για τον υπολογισμό της καμπίνας...
http://www.mh-audio.nl/ReflexBoxCalculator.asp

Αν έχεις μεγαλύτερη όρεξη μπορείς να κατεβάσεις από εδώ το winISDpro και να δώσεις στοιχεία αλλά θέλει λίγη μεγαλύτερη εμπειρία για τη περίπτωση διαφοροποίησης του αποτελέσματος.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Μια σχετική σελίδα για τον υπολογισμό της καμπίνας...
http://www.mh-audio.nl/ReflexBoxCalculator.asp

Αν έχεις μεγαλύτερη όρεξη μπορείς να κατεβάσεις από εδώ το winISDpro και να δώσεις στοιχεία αλλά θέλει λίγη μεγαλύτερη εμπειρία για τη περίπτωση διαφοροποίησης του αποτελέσματος.
Πως θα βρω όλα αυτά τα στοιχεία που θέλει για τους υπολογισμούς??? Χαρακτηριστικά μεγαφώνων φυσικά δεν υπάρχουν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πως θα βρω όλα αυτά τα στοιχεία που θέλει για τους υπολογισμούς??? Χαρακτηριστικά μεγαφώνων φυσικά δεν υπάρχουν.
Θα πρέπει να τα ψάξεις στο διαδίκτυο. Για το audax σίγουρα θα βρεις. Βάλε σε ένα ψαχτήρι εταιρία και κωδικό μεγαφώνου. Για τα Philips τώρα μόνο κάποιες μετρήσεις θα δείξουν τι κάνουν.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Θα πρέπει να τα ψάξεις στο διαδίκτυο. Για το audax σίγουρα θα βρεις. Βάλε σε ένα ψαχτήρι εταιρία και κωδικό μεγαφώνου. Για τα Philips τώρα μόνο κάποιες μετρήσεις θα δείξουν τι κάνουν.
οκ θα ασχηληθω μολις γυρίσω σπιτι και επανέρχομαι.... (δεν το λέω απειλητικα....:prankster:)
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν χρειάζεται να καταλαβαίνεις πολλά. Απλά βάλε τα στοιχεία του μεγαφώνου στα αντίστοιχα κουτάκια του WinISD και θα σου βγάλει τα ιδανικά λίτρα το πρόγραμμα.
Αν προσέξεις στο κάτω μέρος των στοιχείων που βρήκες έχει πιθανές καμπίνες και τα αποτελέσματα.
Σε συνδυασμό με ένα καλό tweeter μπορείς να φτιάξεις ένα δίδρομο ηχείο μια χαρά με αυτό το μεγάφωνο.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
18
Δεν χρειάζεται να καταλαβαίνεις πολλά. Απλά βάλε τα στοιχεία του μεγαφώνου στα αντίστοιχα κουτάκια του WinISD και θα σου βγάλει τα ιδανικά λίτρα το πρόγραμμα.
Αν προσέξεις στο κάτω μέρος των στοιχείων που βρήκες έχει πιθανές καμπίνες και τα αποτελέσματα.
Σε συνδυασμό με ένα καλό tweeter μπορείς να φτιάξεις ένα δίδρομο ηχείο μια χαρά με αυτό το μεγάφωνο.
Και με το crossover τι θα κανω???
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δυστυχώς crossover μέσω αλληλογραφίας δεν μπορεί να φτιαχτεί...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Αν τα Philips είναι του 80~85, μάλον θα σου βρω τα specs τους. Πόσταρε τους κωδικούς τους, ή στείλε μου μια διεύθυνση e-mail, να σου στείλω ο,τι pdf έχω.
Το κακό είναι οτι με το χρόνο τα μεγάφωνα αποκλίνουν λίγο ή πολύ απο τα χαρακτηριστικά τους (δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται τα Philips). Το σωστό είναι να μετρηθούν
 

Μηνύματα
14
Reaction score
2
Μην μπεις σε εξοδα και κοπο αδικα.. ! παρε ενα μεταχιρισμενο roister slk100 h το 120 με 100 ευρο θα παιζει σιγουρα καλητερα
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μην μπεις σε εξοδα και κοπο αδικα.. ! παρε ενα μεταχιρισμενο roister slk100 h το 120 με 100 ευρο θα παιζει σιγουρα καλητερα
απο οτι βλεπω ο φιλος θελει να πειραματιστει και να μαθει 5 πραγματα,μπορει να ασχοληθει με το υπαρχων ηχειο του αλλα
και να παει - φτιαξει και κατι καινουριο.Σιγουρα ξερει οτι υπαρχουν φτηνα ηχεια προς αγορα...
Πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ενα roister θα παιζει καλυτερα?;)
 



Μηνύματα
168
Reaction score
58
δεν ειμαι σιγουρος ειμαι βεβεος..!δουλευα εκι

Φίλε AC/DC άφησε τα ηχεία και τους ενισχυτές,και άνοιξε κανένα βιβλίο!
Σε όλα σου τα posts το ίδιο πράγμα!
Λυπήσου μας! :)
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top