το πρωτο μου Laptop

Μηνύματα
909
Reaction score
333
o σταθερος μου υπολογιστης ειναι αρκετα γερασμενος
θα ηθελα να τον αντικαταστησω με ενα laptop οπου θα μπορω
και να το μεταφερω
οι βασικες αναγκες μου ειναι κατεβαστηρι μουσικα αρχεια ( συνδεση με το στερεοφωνικο) ταινιες internet
δεν μ ενδιαφερουν τα games
επειδη δεν γνωριζω τις δυνατοτητες των διαφορων επεξεργαστων και δεν μπορω να βασιστω
σ αυτα μου λενε οι πωλητες θα ηθελα την δικια σας βοηθεια, το budget μου ειναι γυρω στα 400 ευρω
επισης δεν γνωριζω τιποτα απο τα windows 8
στην πρωτη μου ερευνα που εκανα μου αρεσαν περισσοτερο τα lenovo
intel ι3 με μνημη 4gb η ΑΜD a6 -6310 με μνημη 6Β ? τα βρηκα στην ιδια τιμη
η μηπως μπορω να βολευτω με κατι μικροτερο ?

αναμενω τις αποψεις σας
ευχαριστω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
Η περισσότερη ή λιγώτερη μνήμη πρέπει να μη σε απασχολεί, διότι μπορείς να την αυξήσεις οποιαδήποτε στιγμή στο μέλλον. Για παράδειγμα, αν πάρεις μια μηχανή με 4GB, με 40€ βάζεις άλλα 4GB και ξεμπερδεύεις. Όμως, μνήμη άνω των 4GB έχει νόημα μόνον σε περιπτώσεις που τρέχεις πολλές εφαρμογές συγχρόνως, λιγώτερο ή περισσότερο απαιτητικές. Το σερφάρισμα ή η θέαση μιας ταινίας δεν απαιτούν τέτοια μνήμη, και ούτε φυσικά 64μπιτο σύστημα, ασχέτως βεβαίως του γεγονότος, ότι σχεδόν όλοι οι μέσης και άνω τιμής υπολογιστές που πωλούνται με Windows, έχουν windows 64bit. Αυτά, όσον αφορά τη μνήμη.

Αντιθέτως, σ' αυτό το τιμολογιακό επίπεδο, όλοι οι επεξεργαστές είναι κολλημένοι (δεν αναβαθμίζονται), οπότε ό,τι πάρεις, το παντρεύεσαι. Αξίζει πραγματικά να βάλεις άλλα 80 ευρώ και να πάρεις i5, κι ας λειτουργεί το σύστημα με τα ενσωματωμένα στον επεξεργαστή γραφικά. Δεν είναι μόνον τα παιχνίδια, τα σχετικώς ισχυρά γραφικά δίνουν πολύ καλύτερη αίσθηση και στην ολίσθηση των σελίδων, με ελάχιστα ή χωρίς καθόλου σκαλώματα. Ειδικά όσον αφορά τον Google chrome, εγκαθιστάς ως add-on και το smoothscroll και έχεις πολύ ομαλή ολίσθηση των σελίδων. Δεν σου μιλάω για λεπτομέρειες, έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτό στο look and feel της συσκευής. Αν το laptop έχει επιπροσθέτως και ξεχωριστό επεξεργαστή γραφικών, έστω έναν ταπεινό GT 820M, ακόμα καλύτερα. (Αν έχεις την ευκαιρία, σκρόλλαρε σελίδες σε ένα Macbook ή iPad, και θα καταλάβεις τί εννοώ).

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτε από Windows 8.1. Εγκαθιστάς το Start8 με 5 δολλάρια και έχεις πλήκτρο Start, όπως στα Windows 7.

Προτάσεις:

Με Windows
http://www.you.gr/proionta/laptop,t...aptop-hp-15-r118nv-(i5-4210u-4gb-1tb)-k2v43ea

Άνευ Windows
http://www.e-shop.gr/dell-inspiron-...u-4gb-500gb-nvidia-gf-820m-linux-p-PER.903504
 
Last edited:

Μηνύματα
909
Reaction score
333
ευχαριστω ησουν πολυ κατατοπιστικος
αλλα δεν μπορω να υπερβω τα 400 ευρω
εξ αλου οι απαιτησεις μου δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες
και λεω για ενα λενοβο G50 - 45 i3 καπου στα 440 ευρω
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
Δεν μίλησα για μεγάλες απαιτήσεις, αλλά για τις βασικές, ανθρώπινες απαιτήσεις που (θα έπρεπε να) έχει ένας τυπικός χρήστης. Μπορείς να υπερβείς τα 400€. Περίμενε καναδυό μήνες και μάζεψε άλλα 80€. Αξίζει. Τί είναι 80€ παραπάνω σε βάθος χρόνου 4-5 ετών, που θα χρησιμοποιείς το laptop. Τίποτα...

Αν, πάλι, λέω βλακείες, πάρε αυτό το lenovo με i3...
 


Μηνύματα
909
Reaction score
333
Δεν μίλησα για μεγάλες απαιτήσεις, αλλά για τις βασικές, ανθρώπινες απαιτήσεις που (θα έπρεπε να) έχει ένας τυπικός χρήστης. Μπορείς να υπερβείς τα 400€. Περίμενε καναδυό μήνες και μάζεψε άλλα 80€. Αξίζει. Τί είναι 80€ παραπάνω σε βάθος χρόνου 4-5 ετών, που θα χρησιμοποιείς το laptop. Τίποτα...

Αν, πάλι, λέω βλακείες, πάρε αυτό το lenovo με i3...
βρε Κωστα ποιος ειπε οτι λες βλακειες ?
εγω ειμαι ασχετος, σκεψεις κανω
ουτε εχω κολλησει στα lenovo
αυριο θα κανω μια γυρα ακομα
ηδη με εχεις ψησει ...
 



Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Πρόσεξε και κάτι άλλο που συνήθως περνάει στα ψιλά γράμματα.

Το πόσο καλοφτιαγμένο είναι το σασί και η ψύξη. Μπορεί να φαίνεται δευτερεύον, αλλά η θερμοκρασία λειτουργίας είναι ίσως το μόνο χαρακτηριστικό που επηρεάζει δραστικά την οφέλιμη ζωή ενός λάπτοπ.

Eίχα ακριβά Inspiron και Turbo X που ψηνόταν όταν άνοιγα 2-3 παράθυρα ή κάτι που έχει flash πχ youtube, facebook κλπ. Καλά για παιχνίδια δε το συζητάμε... Και μετά από 2-3 χρόνια άρχιζαν τα προβλήματα με μπλε οθόνες και σταδιακό χάσιμο των μηχανημάτων (και ναι τα άνοιγα και τα καθάριζα μια στις τόσες). Ειδικά για τα inspiron πρόσεξε ότι έχουν και πρόβλημα στο βύσμα του φορτιστή που είναι πλαστικό από τη μεριά του λάπτοπ και σπάει πανεύκολα (googlαρε και θα δείς πολλά προβλήματα).

Κάνε μια βόλτα από τα public και βάλε το χέρι σου στο πληκτρολόγιο για να δείς πως λειτουργούν σε ηρεμία. Το 90% λειτουργεί ζεστό. Προσωπική επιλογή τα Lenovo, αλλά και τα Toshiba φαινόταν να λειτουργούν αρκετά κρύα. Και μια μεγάλη σειρά της Turbo-X αλλά δε θυμάμαι ποιά
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
Εχει ενα lenovo με 469 ε στο mediamarkt με υψηλης αναλυσης οθονη
αυτο ειναι αξιζει ?
αυτα τα touch ειναι αληθεια ποιο βολικα απο το πληκτρολογιο ?
εχει πληκτρολογιο στην οθονη η ειναι σαν τα tablet
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
αυτο ειναι αξιζει ?


αυτα τα touch ειναι αληθεια ποιο βολικα απο το πληκτρολογιο ?
εχει πληκτρολογιο στην οθονη η ειναι σαν τα tablet
καθολου βολικο το πληκτρολογιο στην οθονη. μια φορα χρησιμοποιησα λογω αναγκης και θα το πετουσα ευχαριστως απο το μπαλκονι αν δεν ηταν αλλουνου.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.595
Πολύ καλή πρόταση σε ενδιαφέρουσα τιμή. Ο επεξεργαστής είναι το ίδιο γρήγορος με τον i3 4005u, αλλά το λαπτοπ έχει ανεξάρτητα γραφικά αντίστοιχα του desktop GT 730.

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-g009nv-k7q70ea-156-leyko/prod7253170pp/?utm_source=Public.gr Latest News&utm_campaign=3921efe1d0-hplaptopOffer_21_1_20151_21_2015&utm_medium=email&utm_term=0_60275397ff-3921efe1d0-22134397
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
Πολύ καλή πρόταση σε ενδιαφέρουσα τιμή. Ο επεξεργαστής είναι το ίδιο γρήγορος με τον i3 4005u, αλλά το λαπτοπ έχει ανεξάρτητα γραφικά αντίστοιχα του desktop GT 730.

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-g009nv-k7q70ea-156-leyko/prod7253170pp/?utm_source=Public.gr Latest News&utm_campaign=3921efe1d0-hplaptopOffer_21_1_20151_21_2015&utm_medium=email&utm_term=0_60275397ff-3921efe1d0-22134397
καλη περιπτωση αλλα με χαλαει το λευκο
ο Κωτσος εμαθα κανει νεες παραλαβες 2-3 φεβρουαριου
με καλες τιμες και με 50 ατοκες αλλα να μεινει μεταξυ μας
δεν θα δημοσιευτει
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
Τελικα παω για το Lenovo i5 4gb 500 σκληρος
καρτα γραφικων HD4400
το βρηκα στον Γερμανο σε καλυτερη τιμη απο το σκρουτζ
με 24 ατοκες στα 449 ευρω και δωρο τσαντα και panda global protection

καλη περιπτωση δεν ειναι
να προχωρησω ?
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
παρελαβα σημερα
πρωτες εντυπωσεις ( αρχαριος δεν εχω να συγκρινω )
πολυ γρηγορος καλη ποιοτητα κατασκευης οχι αριστη
εξαιρετικη οθονη και ηχος
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.156
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top