ηχεια KLH

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Καλημερα.Εχω εδω και 23χρονια κατι ηχεια klh μοντελο (ετσι γραφουν σε ενα ταμπελακι πισω)P 4000.Tα εχω εδω και 10χρονια στην αποθηκη(ειχαν καει και τα δυο τουιτερ)και τωρα θελω να τα ξαναλειτουργησω.Γνωριζουμε τιποτα για αυτα;αξιζει τον κοπο;
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Καλημερα.Εχω εδω και 23χρονια κατι ηχεια klh μοντελο (ετσι γραφουν σε ενα ταμπελακι πισω)P 4000.Tα εχω εδω και 10χρονια στην αποθηκη(ειχαν καει και τα δυο τουιτερ)και τωρα θελω να τα ξαναλειτουργησω.Γνωριζουμε τιποτα για αυτα;αξιζει τον κοπο;
 

Attachments


Μηνύματα
777
Reaction score
820
Η KLH ήταν αμερικάνικη εταιρεία, πολύ γνωστή για τα ηχεία της στις δεκαετίες '60 και '70.

Τα καμένα τουίτερ επισκευάζονται. Κάνε ένα τηλέφωνο στον Πετρο Μυλανακη (τηλ. 210-3254840) και θα σου πει ό,τι χρειάζεσαι. Εγώ θα τα επισκεύαζα αν τα είχα, δεδομένου ότι το κόστος θα είναι μικρό (λογικά).
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
δυστυχως τα εχω πεταξει.Εκανα λαθος το μοντελο,το σωστο ειναι plus 4000.Θυμαμαι τα ειχα αγορασει πανακριβα(300.000ΔΡΧ)και για ενισχυτη ειχα(και εχω ακομα)τον denon pma 520a.Θελω να παρω τιποτα αξιοπρεπη τουιτερ ,αλλα οχι πανακριβα.Καποια προταση;
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
δυστυχως τα εχω πεταξει.Εκανα λαθος το μοντελο,το σωστο ειναι plus 4000.Θυμαμαι τα ειχα αγορασει πανακριβα(300.000ΔΡΧ)και για ενισχυτη ειχα(και εχω ακομα)τον denon pma 520a.Θελω να παρω τιποτα αξιοπρεπη τουιτερ ,αλλα οχι πανακριβα.Καποια προταση;
Δύσκολο να ταιριάξεις καποιο τουίτερ από την αγορά χωρίς να ξέρεις τα χαρακτηριστικά των αρχικών μεγαφώνων. Κάνε μια έρευνα στο internet μήπως βρεις ποιο τουίτερ φορούσε το ηχείο σου - λίγο που το έψαξα δεν βρήκα καν το μοντέλο "plus 4000".

Αν είσαι αποφασισμένος να πας σε κάποιο τουίτερ που απλώς να ταιριάζει στην "τρύπα" της μπάφλας, κοίτα σε Seas, Vifa ή Visaton. Και (εννοείται), μη δώσεις πολλά χρήματα.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Και μονο που ασχολεισαι με το θεμα μου σε ευχαριστω.ουτε και εγω βρισκω το μοντελο στο ιντερνετ!!!!Ισως να ηταν "ελληνικο'' μοντελο.Παντως ανοιξα το ενα γουφερ και ειναι 6ohm.Πρεπει και το τουιτερ να ειναι 6ohm;σορυ για τις χαζες ερωτησεις,αλλα τα εχω ξεχασει ολα(οσα ηξερα).αν βρω 4ohm η 8ohm ,τι γινετε;
 



Μηνύματα
361
Reaction score
221
μια φωτογραφια του cross μπορει να δωσει καποια στοιχεια τουλαχιστον για την αντισταση του τουιτερ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Θα έλεγα πως δεν έχουν σχέση τα ηχεία σου με τη γνωστή παλαιά εταιρία της KLH. Κάπου στο κέντρο της Αθήνα κατασκευάζονταν.

Δυστυχώς δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα για τα μεγάφωνα από φωτογραφίες.
Γενικά τα tweeters καίγονται ή από έντονη παραμόρφωση του ενισχυτή ή από κακή σχεδίαση του κυκλώματος διαχωρισμού, ιδίως όταν μιλάμε για τρίδρομα ηχεία.

Το ελάχιστο που θα πρέπει να γνωρίζεις για να προσαρμόσεις καινούρια tweeters είναι η φάση που συνδέονται.
Ιδανικά θα πρέπει να γίνουν μια σειρά από τροποποιήσεις του κυκλώματος διαχωρισμού ώστε να ταιριάξουν τα νέα μεγάφωνα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Αν ο εξωτερικός δακτύλιος της ανάρτησης των γούφερ είναι από styrofoam, πέταξέ τα και μην ασχολείσαι. Αν είναι από λάστιχο, μέτρησε την απόσταση των βιδών στήριξης των τουήτερ, και βρες κάποιο τουήτερ θόλου με τετραγωνική πλάκα στήριξης που να ταιριάζει ακριβώς στις οπές που έμπαιναν οι βίδες, και με ισχύ τουλάχιστον 50W.
 

Μηνύματα
60
Reaction score
33
Το βασικό αν θες να τα "σώσεις" είναι να τα πας σε κάποιον ειδικό, υπάρχουν κάποιοι και εδώ, για να γίνει σωστή δουλειά, ίσως χρειαστούν service και σε άλλα σημεία.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
λοιπον ψαξε στο ψαξε ,βρηκα δυο τουιτερ στην αποθηκη.Το ενα γραφει vifa d25ag 06Ω.Το αλλο γραφει tonsil GDWK 10-80 8Ω.Το vifa ειναι ολοκληρο,το ελυσα και ειναι κομενα τα συρματακια.Το tonsil ειναι μονο ο μαγνητης.Δεν θυμαμαι πιο ηταν απο τα KLH.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Το βασικό αν θες να τα "σώσεις" είναι να τα πας σε κάποιον ειδικό, υπάρχουν κάποιοι και εδώ, για να γίνει σωστή δουλειά, ίσως χρειαστούν service και σε άλλα σημεία.
Δεν ειμαι πια Αθηνα ,ειμαι εδω και 4χρονια Αγρινιο.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Αν ο εξωτερικός δακτύλιος της ανάρτησης των γούφερ είναι από styrofoam, πέταξέ τα και μην ασχολείσαι. Αν είναι από λάστιχο, μέτρησε την απόσταση των βιδών στήριξης των τουήτερ, και βρες κάποιο τουήτερ θόλου με τετραγωνική πλάκα στήριξης που να ταιριάζει ακριβώς στις οπές που έμπαιναν οι βίδες, και με ισχύ τουλάχιστον 50W.
ναι και τα 4 γουφερ (δυο σε καθε ηχειο)ειναι κατι σαν σκληρο λαστιχο και ακομα πιο εξωτερικα ειναι μεταλικο πλαισιο με τις τρυπες να βιδωθουν πανω στο ηχειο.Απο οπτικης αποψης ειναι σαν καινουργια.
 

Attachments


thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Θα έλεγα πως δεν έχουν σχέση τα ηχεία σου με τη γνωστή παλαιά εταιρία της KLH. Κάπου στο κέντρο της Αθήνα κατασκευάζονταν.

Δυστυχώς δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα για τα μεγάφωνα από φωτογραφίες.
Γενικά τα tweeters καίγονται ή από έντονη παραμόρφωση του ενισχυτή ή από κακή σχεδίαση του κυκλώματος διαχωρισμού, ιδίως όταν μιλάμε για τρίδρομα ηχεία.

Το ελάχιστο που θα πρέπει να γνωρίζεις για να προσαρμόσεις καινούρια tweeters είναι η φάση που συνδέονται.
Ιδανικά θα πρέπει να γίνουν μια σειρά από τροποποιήσεις του κυκλώματος διαχωρισμού ώστε να ταιριάξουν τα νέα μεγάφωνα.
Τα τουιτερ καηκαν απο τον (τοτε)πιτσιρικα μου,οταν ανοιξε το ον στον denon ,αφου πρωτα ειχε γυρισει τον ρυθμιστη εντασης στο τερμα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
λοιπον ψαξε στο ψαξε ,βρηκα δυο τουιτερ στην αποθηκη.Το ενα γραφει vifa d25ag 06Ω.Το αλλο γραφει tonsil GDWK 10-80 8Ω.Το vifa ειναι ολοκληρο,το ελυσα και ειναι κομενα τα συρματακια.Το tonsil ειναι μονο ο μαγνητης.Δεν θυμαμαι πιο ηταν απο τα KLH.
Tα Tonsil είναι πολωνέζικα ( http://tonsilproducent.pl/ ). Στη θέση σου θα δοκίμαζα ποιο απο τα δύο ταιριάζει στην καμπίνα και στις τρύπες των βιδων και θα προχωρούσα ανάλογα.
 





Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.191
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top