Συλλογη vintage μηχανηματων

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια.
Πραγματικα ομως μου κανει εντυπωση που σας φαινεται μεγαλη αυτη η συλλογη.
Εμενα παλι μου φαινεται μια απλη συλλογη. (υπαρχουν συλλεκτες στον κοσμο, που μπορει να συλλεγουν τα πιο τρελα πραγματα, που εκει σηκωνει πραγματικο respect..)
Και να εξηγησω για να μην παρεξηγηθω.
Ενας συλλεκτης δεν βλεπει ποτε την συλλογη του σαν μεγαλη και αρκετη, γιατι αν την βλεπει ετσι θα σταματησει να ειναι συλλεκτης.
Εννοω οτι θα σταματησει να συλλεγει και ετσι σιγα σιγα το χομπι του θα σβησει.
Για να παραμεινει το χομπι του καθε συλλεκτη ζωντανο, πρεπει να νιωθει οτι εχει πολλα ακομα να αποκτησει και να μαθει...

Μετα απο αυτο μπορει καποια στιγμη να παρουσιασω και το συστημα που ακουω μουσικη, (αλλη συλλογη αυτη), καθως και την συλλογη μου απο βινυλια και cd'ς, (αλλη συλλογη αυτη).
Εγκρίνω και επαυξάνω! Και επιφυλάσσομαι για την παρουσίαση της δικής μου συλλογής. Το κακό είναι ότι εγώ δεν έχω χώρο έκθεσης λόγω έλλειψης του άρα και φωτογραφίες, αλλά αξίζει τον κόπο και μόνο η αναφορά στα μοντέλα που έχω συλλέξει τα τελευταία 10 χρόνια.
Μπράβο πάντως και μόνο για την ραφιέρα.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
189
Reaction score
274
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια.
Πραγματικα ομως μου κανει εντυπωση που σας φαινεται μεγαλη αυτη η συλλογη.
Εμενα παλι μου φαινεται μια απλη συλλογη. (υπαρχουν συλλεκτες στον κοσμο, που μπορει να συλλεγουν τα πιο τρελα πραγματα, που εκει σηκωνει πραγματικο respect..)
Και να εξηγησω για να μην παρεξηγηθω.
Ενας συλλεκτης δεν βλεπει ποτε την συλλογη του σαν μεγαλη και αρκετη, γιατι αν την βλεπει ετσι θα σταματησει να ειναι συλλεκτης.
Εννοω οτι θα σταματησει να συλλεγει και ετσι σιγα σιγα το χομπι του θα σβησει.
Για να παραμεινει το χομπι του καθε συλλεκτη ζωντανο, πρεπει να νιωθει οτι εχει πολλα ακομα να αποκτησει και να μαθει...

Μετα απο αυτο μπορει καποια στιγμη να παρουσιασω και το συστημα που ακουω μουσικη, (αλλη συλλογη αυτη), καθως και την συλλογη μου απο βινυλια και cd'ς, (αλλη συλλογη αυτη).
Θα κάνω μια πρόβλεψη... νομίζω ότι το κυρίως ηχοσύστημά σου δεν έχει να κάνει με αυτά που μαζευεις.... σε κόβω για πανελάκια, τίποτα magnepan ή martin logan, με κανένα mark levinson ή κανα manley είτε σε απλό προτελ ζεύγος ή μονομπλοκ. Επίσης, θα πρέπει τα περισσότερα βινύλιά σου να είναι κλασικό ροκ, μπλουζ, μερικά τζαζάκια, ίσως και κλασική μουσική (την κλασική μουσική μάλλον σε cd θα την έχεις)... αυτά... έπεσα μέσα; (ΔΩΡΕΑΝ PSYCHO-HI-END TESTS, MONO 1.000.000 ευρώ το 1, τώρα που θα τυπώσουμε λεφτά, δε νομίζω να έχετε πρόβλημα...!) :lolsign::taunt::prankster:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Θα κάνω μια πρόβλεψη... νομίζω ότι το κυρίως ηχοσύστημά σου δεν έχει να κάνει με αυτά που μαζευεις.... σε κόβω για πανελάκια, τίποτα magnepan ή martin logan, με κανένα mark levinson ή κανα manley είτε σε απλό προτελ ζεύγος ή μονομπλοκ. Επίσης, θα πρέπει τα περισσότερα βινύλιά σου να είναι κλασικό ροκ, μπλουζ, μερικά τζαζάκια, ίσως και κλασική μουσική (την κλασική μουσική μάλλον σε cd θα την έχεις)... αυτά... έπεσα μέσα; (ΔΩΡΕΑΝ PSYCHO-HI-END TESTS, MONO 1.000.000 ευρώ το 1, τώρα που θα τυπώσουμε λεφτά, δε νομίζω να έχετε πρόβλημα...!) :lolsign::taunt::prankster:
Φιλε Acoustic AN εχετε πολυ γελιο, και εσυ και ο αλλος ο ρουφιανος ο χαφιες ο Cosmarpan.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Φιλε Acoustic AN εχετε πολυ γελιο, και εσυ και ο αλλος ο ρουφιανος ο χαφιες ο Cosmarpan.
Εχεις αδικο, οι ρουφιανοι και οι χαφιέδες το κανουν επι πληρωμει, εγω το κανω αφιλοκερδως γιατι μ'αρεσει :lolsign::roflmao::lol::fuckyou:
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Οχι... δε μου είπε ο cosmarpan τίποτα... Κοινή λογική από αυτά που ανεβάζεις... χιχιχι!
Εχεις αδικο, οι ρουφιανοι και οι χαφιέδες το κανουν επι πληρωμει, εγω το κανω αφιλοκερδως γιατι μ'αρεσει :lolsign::roflmao::lol::fuckyou:
Δε φτανει που εισαι χαφιες, εισαι και αποτυχημενος χαφιες.
Αντι να καλυψεις τον φιλο Acoustics AN με αυτο που εγραψες τωρα τον διαψευδεις.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Δε φτανει που εισαι χαφιες, εισαι και αποτυχημενος χαφιες.
Αντι να καλυψεις τον φιλο Acoustics AN με αυτο που εγραψες τωρα τον διαψευδεις.
Ο σωστός ''χαφ'' τους δίνει όλους Γιώργο μας!
 






Μηνύματα
376
Reaction score
250
Mε παρεσυρε ο cosmarpan και ειπα και εγω να παρουσιασω μερος απο την συλλογη μου με vintage μηχανηματα.
Μια συλλογη που αποτελειται κυριως απο ενισχυτες 70'ς - 80'ς, αλλα και διαφορα πικαπ, deck, tuner, cd players.
Eιναι ολα σε καλη λειτουργικη κατασταση.

Σε αυτο το νημα παρουσιαστε και εσεις κατι σχετικο.

(μερος της συλλογης)
View attachment 43926
μεγαλεία φίλε
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ωραια πραγματα ΜΙΧΑ ΓΙΩΡΓΟΣ :thumbsup: ( να μην σου 'λειπε ο audiolab...:D)
τη δικια μου συλλογη με vintage μηχανηματα θα τη δειτε στο προφιλ μου > το συστημα μου ...:confused:
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Respect φιλε σιγα σιγα θα βαλω και εγω φωτο απο τα δικα μου εχω καμια 10αρια κοματια harman kardon kαι για συνεχεια εχω πεσει με τα μουτρα στα technics περα απο πικ απ οπου εχω 6 διαφορετικα technics σε ενισχυτες πιο πολυ φωτο οσολουπο....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πικαπ και λαμπες διαθετει το "μουσειο" ?;)
οκ ειδαμε δυο πικαπ αλλα θελουμε περιγραφες.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Πικαπ και λαμπες διαθετει το "μουσειο" ?;)
οκ ειδαμε δυο πικαπ αλλα θελουμε περιγραφες.
Ναι λαμπες υπαρχουν αλλα στο βασικο συστημα που ακουω μουσικη.
Στη "συλλογη", vintage μηχανηματων οχι δεν υπαρχουν λαμπες.

...οσο για τα πικαπ...(αυτα τα δυο που φαινονται τουλαχιστον), το ενα (πανω,) ειναι το TELEFUNKEN party line 208, μοντελο 1971-1972, με το ηχειο του ενσωματωμενο..τα πικαπ "βαλιτσακια" που ελεγαν τοτε, και το αλλο το FISHER mt-6225, μοντελο 1979-1980.

Telefunken - party line 206 (βιντεο απο youtube)

Fisher mt-6225 (βιντεο απο youtube)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top