Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
παιδια να ρωτησω κατι.
που βλεπουμε στον Epson tw9000W τι εκδοση firmware εχει και επισης πως κανουμε update?
υπαρχει κανας οδηγος?
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Έχω τον εν λόγω προβολέα 3 χρόνια με 360 ώρες λειτουργίας. Του στέλνω σήμα απ΄ ευθείας από το PC μέσο HDMI. Όταν ανεβάζω ανάλυση 1920 Χ 1080 μετά από λίγο πέφτει μαύρο και μερικές φορές πετάει για λίγο μπλε ως απουσία σήματος. Εάν κλείσω κάποιο παράθυρο από το πληκτρολόγιο μπορεί να παίξει για λίγο και γρήγορα κατεβάζω την ανάλυση σε 1280 Χ 720 που λειτουργεί κανονικά. Το παράξενο είναι όταν βλέπω 3D και η ανάλυση είναι 1920 Χ 1080 λειτουργεί κανονικά.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Δοκίμασε και την άλλη είσοδο του 9000.
 

I

iMAX 3D

Guest
Μετά από 2,5 χρόνια και 700 ώρες λειτουργίας, χάλασε η πλακέτα του προβολέα, με αποτέλεσμα να μην συμφέρει η αντικατάστασή της! "Τον πήρα στο χέρι", που λένε και τον πέταξα στο ράφι, ως διακοσμητικό, πλέον...

Είναι ο πέμπτος βιντεοπροβολέας που αλλάζω στα 15 τελευταία χρόνια και πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Δεν έβγαλε τα λεφτά του και δεν μπορεί και να μεταπωληθεί! Μεγάλη απογοήτευση!!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Κρίμα...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Πόσο κοστίζει η αντικατάσταση της πλακέτας;
 



I

iMAX 3D

Guest
ποιο board σου κάηκε; o ballast;
Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει αυτό που με ρωτάς. Από την Oktabit Θεσσαλονίκης, μου είπαν ότι πρέπει να σταλεί ο βιντεοπροβολέας για επισκευή στο εξωτερικό και ότι κατά 99% το πρόβλημα είναι στην πλακέτα η οποία θα μου κοστίσει περίπου 1700 ευρώ συν 180 ευρώ έξοδα αποστολής, με επιστροφή!
Όποιος μπορεί να βοηθήσει με οποιονδήποτε τρόπο, δεκτές οι συμβουλές και οι προτάσεις!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
ο ballast είναι το τροφοδοτικό που ρίχνει την τάση στη λάμπα (στους laser κάτι ανάλογο μπορεί να έχουν).
Έλεγα αν είναι κάτι που μπορεί να το φτιάξει ένας καλός ηλεκτρονικός αν το δώσεις ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και εγω προσφατα ειδα αυτο σε εναν 9100 και δεν μαρεσε.......πρεπει να παω να τον ξαναδω...
......βεβαια ειχε 2000 ωρες...

1.jpg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Αυτό που κάνουν οι αντιπροσωπείες μάλλον το κάνουν επίτηδες.
Είναι δυνατόν να κοστίζει μια πλακέτα, έστω και αν είναι η μητρική, 1700 ευρώ;
Απλά σου λένε με έμμεσο τρόπο να πας να τον πετάξεις και να πάρεις άλλον.

Το ίδιο ας πούμε μου είχε πει η Hewllett Packard για ένα πολυμηχάνημα που είχα και κάηκε το λαμπάκι του σκάνερ.
Ότι δεν είχαν σκέτο λαμπάκι και έπρεπε να αλλάξει όλο το μηχανισμό του σκάνερ και έβγαινε όσο έκανε καινούργιο όλο το μηχάνημα.
To οποίο ήταν και πανάκριβο τότε.
Πολύ άσχημη τακτική που δυστυχώς την ακολουθούν πολλές αντιπροσωπείες και κατασκευαστές.
 

I

iMAX 3D

Guest
ο ballast είναι το τροφοδοτικό που ρίχνει την τάση στη λάμπα (στους laser κάτι ανάλογο μπορεί να έχουν).
Το τροφοδοτικό το άλλαξαν στην Oktabit Θεσσαλονίκης, αλλά δε λειτούργησε ο προβολέας! Μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο και ότι έπρεπε να τον στείλουν στο εξωτερικό, για επιδιόρθωση...
 

I

iMAX 3D

Guest
...και πείτε μου τώρα, με τί κουράγιο να αγοράσω τον 9200! Θα έχω πάντα το φόβο, μήπως συμβεί το ίδιο!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά με τις ηλεκτρικές συσκευές. Εγώ, για παράδειγμα, τυραννιέμαι με το ψυγείο στο σπίτι χρόνια τώρα. Μετά την τέταρτη επιδιόρθωση είμαι κοντά στο να το πετάξω.
Αν πάντως δεν βρεις το κουράγιο να πάρεις epson ρίξε μια ματιά προς jvc. :)
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Λες και στο JVC ή όποια άλλη μάρκα δεν μπορεί να πάθει κάτι....
Τέλος πάντων μην το μελετάμε (και είμαι και προληπτικός - έχω ματόχαντρα σε όλο το ηχοσύστημα + Epson TW5500).
Στην τελική είναι να μην σου τύχει...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Λες και στο JVC ή όποια άλλη μάρκα δεν μπορεί να πάθει κάτι....
Τέλος πάντων μην το μελετάμε (και είμαι και προληπτικός - έχω ματόχαντρα σε όλο το ηχοσύστημα + Epson TW5500).
Στην τελική είναι να μην σου τύχει...
Ασφαλώς και μπορεί να σου τύχει. Η πρόταση μου έχει να κάνει με το ότι είναι καλύτερος προβολέας.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Ασφαλώς και μπορεί να σου τύχει. Η πρόταση μου έχει να κάνει με το ότι είναι καλύτερος προβολέας.
Συμφωνώ ότι μπορεί να είναι καλύτερος στα νούμερα ή και στην ποιότητα.
Μακάρι να είχαμε στατιστικά όσον αφορά το επίπεδο βλαβών και σε τι , στους priojectorες, ενισχυτές κλπ.
Όπως κατά καιρούς βγαίνει στα αυτοκίνητα π.χ. VW πρώτη σε βλάβες για το Golf στα ηλεκτρικά (τυχαίο παράδειγμα... για τους έχοντες Golf).
Πιστεύω ότι θα άλλαζε κατά πολύ το σκηνικό της αγοράς.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top