Ο Καζαντζίδης και οι άλλοι ''κλέφτες''

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΣΚΕΤΟ.....

ΑΛΛΟ ΝΑ Τ ΑΚΟΥΣ ΑΠ ΤΟΝ ΣΤΕΛΑΡΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.......
Γρηγόρη sorry αλλά η εισαγωγή για μένα είναι ξενέρωμα έτσι κι΄αλλιώς...
Τη γνώμη μου για τον Καζαντζίδη την είπα παραπάνω,
Από λαρύγγι τέλειος.
Απο κεί και πάνω ακατοίκητο...
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.099
Γρηγόρη sorry αλλά η εισαγωγή για μένα είναι ξενέρωμα έτσι κι΄αλλιώς...
Τη γνώμη μου για τον Καζαντζίδη την είπα παραπάνω,
Από λαρύγγι τέλειος.
Απο κεί και πάνω ακατοίκητο...
ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΚΑΘΩΣ ΒΑΡΥΣ ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΣΤΟΚΟΣ.....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ.

ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥ (ΜΟΥΡΙΕΣ ΝΟΜΟΥ ΚΙΛΚΙΣ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΡΙΞΕ

ΜΑΥΡΗ ΠΕΤΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΑΜΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΕΡΑΜΑΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΣΤΑ

ΝΕΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΤΙΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΤΟΥ.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ.

ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ.
 









Μηνύματα
2.153
Reaction score
677
Μεγάλος τραγουδιστής αλλά δύσκολος άνθρωπος. Είχε μια περίεργη ευαισθησία κάπως .... επιθετική !
Του στοιχισε και το οργανικό πρόβλημα που ειχε από ατύχημα. Είχε έναν μόνο ορχη. Γιαυτό δεν μπορούσε να κάνει και παιδιά. Ήταν πολύ απλός στη ζωή του και αρκετα αντισυμβατικός. Τη στιγμή που θα μπορούσε να βγάλει πολλά λεφτά από τα νυχτερινά κέντρα αποφάσισε να μην ξανατραγουδήσει σε αυτά γιατι δεν γούσταρε την εκμετάλλευση των επιχειρηματιών. Γενικά πάντως είχε σύνδρομο καταδίωξης.
Εντύπωση μου έκανε που έδωσε μεγάλο μέρος από την περιουσία του στα θύματα από το τσουνάμι.
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μαντουβάλα.

Η μουσική βάση της «Μαντουμπάλας» είναι το τραγούδι «Aajao tarapt hai arman» (Έλα, σε ποθούν τα αισθήματά μου) του Ραβί Σανκάρ.


Αξίζει να σημειώσουμε εδώ πως το τραγούδι με τίτλο «Η επιστροφή της Μαντουμπάλας»(σε μουσική Στέλιου Καζαντζίδη και στίχους Δημήτρου Γκούτη) που ερμήνευσαν ο Καζαντζίδης και η Μαρινέλλα το 1964, είναι το τραγούδι που θυμίζει περισσότερο από κάθε άλλο, την δημιουργία του Ραβί Σανκάρ.

Ποιος όμως είναι ο πραγματικός δημιουργός της ελληνικής «Μαντουμπάλας», η οποία πέρασε στην ιστορία ως δημιουργία του Στέλιου Καζαντζίδη;

Έχει ενδιαφέρον να δούμε, την εκδοχή που ο σπουδαίος συνθέτης Θοδωρής Δερβενιώτης (1922 - 2004) παρουσίασε στην κρατική τηλεόραση, στην εκπομπή «Η ιστορία των χρόνων μου» (2003).Είπε, λοιπόν, ο Δερβενιώτης:

«Την εποχή εκείνη είχαν έρθει πολλές ταινίες ινδικές στην Ελλάδα με την Ναργκίς. Δακρύβρεχτες ταινίες και πήγαινε πολύς κόσμος και τις άκουγε. Παρουσιαστήκανε τραγούδια τέτοια, ατόφια ινδικά, και κυκλοφορήσαν σε δίσκους σαν ελληνικά. Η Μαντουμπάλα και το είσαι η ζωή μου, είχανε τα ρεφρέν… μουσική δηλαδή! Χωρίς λόγια. Το 1959 με πήρε ο Στέλιος και πήγαμε στη Λάρισα για 25 μέρες. Φύγαν όλοι και μου λέει: «Εσύ θα καθίσεις να πάμε μαζί». Είχε μια μερσεντές τότε. Αυτός, εγώ και η Μαρινέλλα. Σε όλο το δρόμο με ζαλίσανε (τραγουδάει τους σκοπούς των τραγουδιών «Είσαι η ζωή μου» και το «Μαντουμπάλα»).

«Τι είναι αυτά ρε παιδιά;». «Θα ακούσεις, θα ακούσεις», απαντούσε ο Καζαντζίδης. Τέλος πάντων… Και κάποια στιγμή φέρνει λόγια στα οποία… τα ρεφρέν τους ήταν κολλημένα απάνω στις δύο μουσικές αυτές. Το ένα ήταν η «Μαντουμπάλα» και το άλλο «Είσαι η ζωή μου». Και ερχότανε δήθεν σε μένα να καθίσει να τα φτιάξει. Δεν μπορούσε να φτιάξει τίποτα. Έπαιρνε μια κιθάρα γκούγκου, γκούγκου μια ώρα, δύο ώρες, τρείς ώρες… Και απ τη δουλειά μου με χασομερούσε και με νευρίαζε και αναγκαζόμουνα και του έλεγα: «Φεύγα, άστα…».
Με τη "Μαντουμπαλα" σου, μου θυμισες το ΠΡΩΤΟ hifi* ηχοσυστημα που αγορασαμε τοτε πριν μισο + αιωνα! Και μολις το ανοιξαμε το ΠΡΩΤΟ-ΠΡΩΤΟ τραγουδι που ακουσθηκε ηταν η "Μαντουμπαλα" (γι΄αυτο το θυμαμαι εντονα).






*ραδιοφωνο (οχι Philipps,, μαλλον Graetz κατι τετοιο) με ...εξωτερικη μπαταρια (μεγεθους αυτοκινητου)!!! Ακατανόητος ο λογος αγορας του (με μπαταρια), γι΄αυτο αλλαχθηκε ταχιστα! Ηταν η εποχη που βασιλευαν στα μεσαια οι σταθμοι Πυργου και Μεσσολογγιου, μετα παραγγελιων και αφιερωσεων!
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Ασχετα αν μας αρεσει η οχι σαν τραγουδιστης,ενα πραγμα μου ειχε κανει εντυπωση απο τον Καζαντζιδη:οτι παρατησε τα φραγκα, την νυχτερινη ζωη ,την χλιδα κλπ και πηγε να ζησει επαρχεια και μακρια απο ολα.Μονο απο αυτη την κινηση τον θαυμαζω.Ας το κανει ενας σημερα πανω στην ακμη του.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.099
Ασχετα αν μας αρεσει η οχι σαν τραγουδιστης,ενα πραγμα μου ειχε κανει εντυπωση απο τον Καζαντζιδη:οτι παρατησε τα φραγκα, την νυχτερινη ζωη ,την χλιδα κλπ και πηγε να ζησει επαρχεια και μακρια απο ολα.Μονο απο αυτη την κινηση τον θαυμαζω.Ας το κανει ενας σημερα πανω στην ακμη του.

ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ lefdig Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ.
ΑΠΟ ΞΕΡΙΖΩΜΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΕΜΦΥΛΙΟ.
ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΑΜΑΝΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ.

ΥΓ.ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΧΛΕΧΛΕΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΑΥΡΗ ΠΕΤΡΑ ΠΙΣΩ ΤΟΥ....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top