Μου κλέβουν ρεύμα;

Μηνύματα
200
Reaction score
1
Καλησπέρα.
Είμαι ιδιοκτήτης ενώς ίντρνετ καφέ και οι λογαριασμοί της δεή είναι πολύ φουσκομένοι γενικά.
Στην πίσω πόρτα που υπάρχει μία αυλή υπάρχει ένα καλώδιο το οποίο ξεκινάει απο τον μέσα διάδρομο του κτιρίου απο ένα σημείο του τοίχου που έχει ένα πλαστικό καπάκι και βγαίνει απο κάποια τρυπα στην αυλή και καταλήγει στον 3ο όροφο και μπαίνει μέσα στο παραθυράκι που κατα πάσα πιθανότητα είναι του μπάνιου..
Σε αυτόν τον όροφο μένει ο πατέρας αυτουνου που νοικιάζω το μαγαζί..
Τι λέτε να γίνετε εδω?
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Σε φιλο μου, ανακαλυφθηκε οτι η αποθηκη ενος καφε η οποια ειχε μεσα 4 ψυγεια ,4 καταψυκτες και 2 κλιματιστικα επαιρνε τα τελευταια 40 χρονια ρευμα απο το κοινοχρηστο ρολοι ....
 


Μηνύματα
451
Reaction score
96
Καλησπέρα.
Είμαι ιδιοκτήτης ενώς ίντρνετ καφέ και οι λογαριασμοί της δεή είναι πολύ φουσκομένοι γενικά.
Στην πίσω πόρτα που υπάρχει μία αυλή υπάρχει ένα καλώδιο το οποίο ξεκινάει απο τον μέσα διάδρομο του κτιρίου απο ένα σημείο του τοίχου που έχει ένα πλαστικό καπάκι και βγαίνει απο κάποια τρυπα στην αυλή και καταλήγει στον 3ο όροφο και μπαίνει μέσα στο παραθυράκι που κατα πάσα πιθανότητα είναι του μπάνιου..
Σε αυτόν τον όροφο μένει ο πατέρας αυτουνου που νοικιάζω το μαγαζί..
Τι λέτε να γίνετε εδω?

εγκατεστησε με καποιον ηλεκτρολογο ,ενα μετρητη καταναλωσης για πινακα (παραδειγμα στο παρακατω λινκ)

http://www.efishop.gr/Μετρητες-ρευματος


ετσι θα μπορεσεις να δεις την καταναλωση που εχεις ,η οποια σε σχεση με την ενδειξη του μετρητη της δεη ,θα πρεπει να ειναι παραπλησια

αν στο λογαριασμο σου εχεις υψηλοτερη καταναλωση ,θα πρεπει να το ψαξεις
 

Μηνύματα
200
Reaction score
1
Ενας ηλεκτρολόγος μπορεί να καταλάβει άπο ένα τυχαίο καλώδιο ποιό ρολόι είναι αυτό που του παρέχει ρέυμα,χωρίς να κλείσει γενικούς?
Θέλω να πώ οτι άν στην περίπτωση που το κλώδιο έιναι στο δικό του ρολόι μήν γίνω και ρεζίλι κόβοντας το ρέυμα του.Και λέγοντάς του οτι νώμιζα με έκλεβες.
Και απο την δικιά μου πλευρά δέν γίνετε να κλείσω διακόπτες έτσι απλά, έχω στο ρέυμα ψυγεία υπολογιστές,server και διαφορα πολλά.
Υπάρχει κάποιο μηχάνημα που να μπορεί να βρεί σε ποιό ρολόι καταλήγει αυτό το καλώδιο?
 

Μηνύματα
200
Reaction score
1
επήσης μπορεί να τύχει αυτός την ώρα του έλενχου να μήν κάνει χρήση ρέυματος να το έχει πχ μόνο στο aircodition οπότε το θέμα είναι να βρώ σε ποιό ρολόι καταλήγει ατο το καλώδιο,
 



Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
α) κατεβάζεις το γενικό και πηγαίνεις τα φαγώσιμα στο οικιακό σου ψυγείο για κανένα εξάωρο που θα μπορείς να κλείσεις το μαγαζί σημειώνοντας πριν το κάνεις την ένδειξη του μετρητή.
β) φωναζεις ηλεκτρολόγο με αμπεροτσιμπίδα να δει αν περνάει ρεύμα εφόσον όντως το καλώδιο βγαίνει από το μετρητή σου. Παίζει να είναι κανένα κλιματιστικό σου στο δώμα ή κάτι τέτοιο? Γενικά πάντως τα νετ καφέ έχουν τρελλές καταναλώσεις λόγω των υπολογιστών αλλά και λόγω των ψυκτικών φορτίων το καλοκαίρι.
 




Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Αν κατεβασεις τον γενικο σου για 5 λεπτα ,πας στον μετρητη και βλεπεις αν γυρναει η ροδελλα οποτε ξερεις αμεσως αν καποιος σου κλεβει ρευμα αμεσως!
 

Μηνύματα
200
Reaction score
1
Αν κατεβασεις τον γενικο σου για 5 λεπτα ,πας στον μετρητη και βλεπεις αν γυρναει η ροδελλα οποτε ξερεις αμεσως αν καποιος σου κλεβει ρευμα αμεσως!
Ναι, αλλά ξαναλέω οτι αυτός μπορεί απλά να έχει μία μπρίζα τραβιγμένη και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να την χρησσιμοποιεί μόνο για συσκευές όπος η θέρμανση ωστε να μήν τον καταλάβω..(εγώ αυτό θα έκανα)και όχι να κλέβει για όλο το σπίτι.και όταν θα κάνω τον ένενγχο να μήν την χρησιμοποιεί οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώ άν αυτό το καλώδιο καταλήγει στο δικό μου ρολόι.τότε την πάτησε.
Μήλισα με τήν δεή και μου είπαν οτι υπάρχει υπηρεσία για αοτόν τον έλενχο και είνσι δωρεάν οπότε θα τουσ καλέσω απο εβδομάδα.
 


Μηνύματα
200
Reaction score
1
Πόνεσαν τα ματάκια μου...
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο κύριε Moderator συνήθος όλα τα άκυρα τα πετάνε διάφοροι που διαβάζουν θέματα για να περάσει η ώρα,προφανός γιαυτό έχεις 14.334 μηνυματα.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Βασικά υπολόγισε περίπου πόσο κατανάλωση έχεις ! Τι συσκευές λειτουργούν, πόση ώρα κτλ ...
Απλά να εκτιμήσεις το αν είναι φουσκωμένος ο λογαριασμός ή όχι.
Τώρα υπάρχουν 2 τρόποι
να σου κλέβει ΠΡΙΝ τον πίνακά ( και άρα τον γενικό σου διακόπτη ) ή να σου κλέβει ΜΕΤΑ τον πίνακα !
Υπάρχουν τρόποι να βρεις αν σου κλέβει ρευμα ή όχι !
Πόσο μεγάλο καλώδιο είναι αυτό που φευγει από εσένα ? Τι διατομής ? Μπορείς να βάλεις εκεί μια αμπεροτσιμπίδα για να καταλάβεις αν υπάρχει στο άλλο του άκρο κατανάλωση ?
Αν ναι με μια απλή λογική διαδικασία μπορείς να καταλάβεις αν το ρευμα αυτό είναι δικό σου ή όχι !
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
828
Εγω με αυτο που σου ειπα βλεπεις τι γινετσι σε πρωτη φαση! Η Δεη νομιζω ασχολειται με ρευματοκλοπη απο τον μετρητη και μετα,ειναι ευκαιρια να το μαθουμε με σιγουρια μετα την αυτοψια που θα κανει!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο κύριε Moderator συνήθος όλα τα άκυρα τα πετάνε διάφοροι που διαβάζουν θέματα για να περάσει η ώρα,προφανός γιαυτό έχεις 14.334 μηνυματα.
Δεν σ αρέσει να σε ''δειωρθόνουν''?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top