Το δικό μου οικονομικό σύστημα (vakis2000)

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Χαιρετω την παρεα.Αφετηρια του χαιφιντελισμου ειναι η αγαπη για τη μουσιη.Αυτο δεν πρεπει να το ξεχναμε στην πορεια.Αγαπητε μου φιλε και κατοχε του ωραιου συστηματος.Θα διαφωνησω με τα λεχθεντα για το ρολο παροχης ρευματος.Ειναι μ ε γ α λ ο ς.Πιστεψε με.Αλλαξε τα μαυρα τυπικα καλωδια των συσκευων.Βαλε κι ενα καλυτερο πολυμπριζο,μ ο ν ο για τις συσκευες ηχου.Επισης τσεκαρε την πολικοτητα των φις.Η σωστη πολικοτητα δινει πιο σφιχτο μπασο και "ξεκολαει" τις μεσαιες.Καλες ακροασεις!
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Συμφωνω με τα ανωτερω αλλα με ΜΕΤΡΟ!!! οχι ακραιες τιμες. Ενα καλωδιο δεν σωνει το μηχανημα...
Τα cd με τι player τα ακους?
Ψαξε μηπως βρεις το 203 με τις λαμπες....
Τα Brodmann εχουν ελατωματα: ειναι ψηλα, δεν αρεσουν στην γυναικα, δεν ταιριαζουν με τους καναπεδες και δεν βγαινουν σε ροζ!!!! Αστα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Πολύτιμες οι συμβουλές σας.
Θα ξεκινήσω λοιπόν προς το παρόν με τα καλώδια.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν κάποιες πληροφορίες σχετικά με το κόστος που πρέπει να κινηθώ ή καλύτερα αν έχετε να προτείνετε κάποιο site σαν πιο ενημερωμένοι από μένα.

Τα cd τα ακούω με δύο τρόπους: α. τα έχω μετατρέψει σε αρχεία υψηλής ανάλυσης και β. μέσω του ps3.

Υπάρχουν στο πατάρι και τα παρακάτω μηχανήματα: με τα οποία δεν γνωρίζω αν πρέπει να ασχοληθώ μαζί τους:


http://www.audiocostruzioni.com/r_s/sorgenti/marantz-dvd-6600-multilettore/marantz-6600.htm
http://www.pioneer.eu/uk/products/archive/BDP-LX52/page.html
http://www.nrpavs.co.nz/archive_1_12/Sold_1_12_htm/KenwoodDP-5030.htm

ή αν θα πρέπει να κοιτάξω κάτι στην αγορά.

To 203 με τις λάμπες τι είναι? (Συγνώμη, αλλά πιάστηκα άσχετος εδώ).
 


Μηνύματα
258
Reaction score
127
Για καλωδια κινησου σε μεταχειρισμενα απο 'δω μεσα. Δεν αγχωνεσες αν δεν κατσει!!! Nordost Red Dawn για παντου!!!!!! αλλα και
προ-τελικο θα προτεινα του Cardas XLR (δεν θυμαμαι τωρα μοντελο... κανα 150ε θα το βρεις μεταχειρισμενο)
Interconnect ,The Second Van Den Hul για το Cd player που πρεπει να παρεις. Αφου τα εχεις τα CD να τα ακους απο 'κει!! Αυτα τα ψηφιακα πως τα ακουτε ρε παιδι.........!!!
...και αφου εισαι στην Ortofon βρες καμμια MC20 - MC30 me ενα καλυτερο φονο και θα λες τι ακουγα τοσο καιρο!!!
Ολα αυτα απο προσωπικη εμπειρια
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Καλό είναι να μην προτείνονται καλώδια εξ' αποστάσεως, για τον λόγο ότι τα περισσότερα είναι σαν εκουαλάιζερ, άρα μη γνωρίζοντας ένα σύστημα η τον χώρο που κάθεται (τονισμούς-ακυρώσεις).... είναι καθαρά τύχη η όποια προτεινόμενη συμβουλή, εκτός εάν μιλάμε για καλώδια που προσπαθούν να μην προσθέσουν το "κάτι" και να είναι κοντά στην ισορροπημένη αναπαραγωγή, όπως mogami - canare - vandamme κλπ.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Καλημέρα σας.

Δεν περίμενα να έχουν τόσο μεγάλη συμμετοχή τα καλώδια στο σύστημα.
Αυτήν την στιγμή, εκτός από αυτά που αναφέρω παραπάνω (Ηχείων και σύνδεση τελικού με προ) όλα τα άλλα είναι της πλάκας. Πχ τα καλώδια ρεύματος προέρχονται από αυτά που συνοδεύουν τα τροφοδοτικά των υπολογιστών.

Λέω να κάνω αρχή με αυτό:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Καλώδιο-ρεύματος-kimber-8tc.134154/#post-1919010

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα για τον φίλο, αν μου πείτε την γνώμη σας.

Επαναλαμβάνω, στο θέμα αυτό βαδίζω στα τυφλά…..
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλημέρα σας.

Δεν περίμενα να έχουν τόσο μεγάλη συμμετοχή τα καλώδια στο σύστημα.
Αυτήν την στιγμή, εκτός από αυτά που αναφέρω παραπάνω (Ηχείων και σύνδεση τελικού με προ) όλα τα άλλα είναι της πλάκας. Πχ τα καλώδια ρεύματος προέρχονται από αυτά που συνοδεύουν τα τροφοδοτικά των υπολογιστών.
Αν θες να παίξεις με τα interconnects παίξε έχοντας όμως πάντα στο νου σου πως οι διαφορές που ενδεχομένως να ακούσεις από καλώδιο σε καλώδιο είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετες από την τιμή στην οποία πωλείται αυτό. Γι αυτό καλόν θα ήταν αν γινόταν να «ακούσεις» κάποιο interconnect χωρίς να γνωρίζεις από πριν την τιμή του γιατί το φαινόμενο placebo παραμονεύει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Με καλώδια ρεύματος ΜΗΝ ασχοληθείς πρόκειται για ΑΠΑΤΗ του marketing, μια χαρά είναι τα καλώδια που χρησιμοποιούν οι Η/Υ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Τελικά από ότι παρατηρώ υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις γνώμες των μελών σχετικά με την επιλογή ή όχι επένδυσης κάποιου ποσού για την επιλογή καλωδίων.

Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν (και λογικό μου φαίνεται) ότι τουλάχιστον στο κομμάτι που έχει να κάνει με το ρεύμα, είναι μάταιο να ασχοληθεί κανείς διότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να επέμβουμε μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της αλυσίδας, δηλαδή αυτό που ξεκινά από την πρίζα μέχρι το μηχάνημα.

Από την άλλη με τρώει η περιέργεια όμως μήπως με την επιλογή ενός καλού πολύμπριζου που φιλτράρει το ρεύμα (αν υπάρχει τέτοιο βέβαια), και προστατεύει από τις υπερτάσεις κλπ και με την βοήθεια ενός ποιοτικού καλωδίου, θα υπήρχε κάποια βελτίωση έστω και μικρή στην απόδοση του συστήματος.

Δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε σας: Υπάρχουν φορές που το σύστημά μου συμπεριφέρεται τέλεια ηχητικά και άλλες φορές αυτό δεν συμβαίνει, (χωρίς φυσικά να έχω πειράξει στις ρυθμίσεις κλπ το συστήματος).

Είναι ψυχολογικοί οι λόγοι ή οφείλεται τελικά σε κάποια μεταβολή στη ποιότητα πχ του ηλ. Ρεύματος κλπ??
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Καλό είναι να μην προτείνονται καλώδια εξ' αποστάσεως, για τον λόγο ότι τα περισσότερα είναι σαν εκουαλάιζερ, άρα μη γνωρίζοντας ένα σύστημα η τον χώρο που κάθεται (τονισμούς-ακυρώσεις).... είναι καθαρά τύχη η όποια προτεινόμενη συμβουλή, εκτός εάν μιλάμε για καλώδια που προσπαθούν να μην προσθέσουν το "κάτι" και να είναι κοντά στην ισορροπημένη αναπαραγωγή, όπως mogami - canare - vandamme κλπ.
πχ
Αν λάβουμε υπ όψη την γνώμη του Βασίλη, τότε πράγματι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το θέμα: ΚΑΛΩΔΙΟ.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
πχ
Αν λάβουμε υπ όψη την γνώμη του Βασίλη, τότε πράγματι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το θέμα: ΚΑΛΩΔΙΟ.
Η κατηγορία «καλώδιο» στο hi-fi περιλαμβάνει δύο ειδών καλώδια: Μεταφοράς σήματος (interconnects και ηχείων) και τροφοδοσίας.

Τα καλώδια που μεταφέρουν σήμα μπορεί να παίξουν ρόλο στην ποιότητα του ήχου ανάλογα με την σχεδίασή τους την θωράκισή τους κλπ. Ούτως ή άλλως από μέσα τους πρέπει να περάσουν όλες οι συχνότητες του ακουστού φάσματος (τουλάχιστον) και το πώς θα συμπεριφερθεί το Α καλώδιο στην κάθε συχνότητα μπορεί να διαφέρει από το πως θα συμπεριφερθεί το Β καλώδιο ανάλογα και με την αντίστασή του και την χωρητικότητά του. .

Τα καλώδια τροφοδοσίας μεταφέρουν 220V 50Hz μόνο! Όλο το φιλτράρισμα του ρεύματος και η σταθεροποίηση γίνεται από το τροφοδοτικό της συσκευής. Αλίμονο αν μπορούσε ένα κομμάτι χαλκού μήκους 1,5 μέτρου να φιλτράρει το ρεύμα! Μην τρελλαθούμε κιόλας! Μην πάμε να καταργήσουμε τους νόμους της φυσικής!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
[...]

Από την άλλη με τρώει η περιέργεια όμως μήπως με την επιλογή ενός καλού πολύμπριζου που φιλτράρει το ρεύμα (αν υπάρχει τέτοιο βέβαια), και προστατεύει από τις υπερτάσεις κλπ και με την βοήθεια ενός ποιοτικού καλωδίου, θα υπήρχε κάποια βελτίωση έστω και μικρή στην απόδοση του συστήματος. [...]
[...]

Τα καλώδια τροφοδοσίας μεταφέρουν 220V 50Hz μόνο! Όλο το φιλτράρισμα του ρεύματος και η σταθεροποίηση γίνεται από το τροφοδοτικό της συσκευής. Αλίμονο αν μπορούσε ένα κομμάτι χαλκού μήκους 1,5 μέτρου να φιλτράρει το ρεύμα! Μην τρελλαθούμε κιόλας! Μην πάμε να καταργήσουμε τους νόμους της φυσικής!
Ο Vakis2000 αναφέρθηκε σε πολύμπριζο για φιλτράρισμα ρεύματος, όχι σε καλώδιο!;):)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, προσωπικά "παίζω" on-line UPS πριν από τα μηχανήματα και με καλώδια ρεύματος για Η/Υ και είμαι μια χαρά.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Να προσέξεις να ικανοποιεί προδιαγραφές ιατρικών εφαρμογών (έχω κάποια παραδείγματα να σου δώσω) και - για μένα - είναι η τελική λύση σε ό,τι αφορά την τροφοδοσία των μηχανημάτων μας. Πολλοί, πιο καλοί γνώστες από μένα, θα διαφωνήσουν ή/και θα συμπληρώσουν με απόψεις/συσκευές κτλ. Ευπρόσδεκτοι στην συζήτηση! Εάν βρω κάποια σχετικά με το δικό μου UPS posts θα κάνω την παραπομπή για να πάρεις μια ιδέα σε τι αναφέρομαι.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τελικά από ότι παρατηρώ υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις γνώμες των μελών σχετικά με την επιλογή ή όχι επένδυσης κάποιου ποσού για την επιλογή καλωδίων.

Υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν (και λογικό μου φαίνεται) ότι τουλάχιστον στο κομμάτι που έχει να κάνει με το ρεύμα, είναι μάταιο να ασχοληθεί κανείς διότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να επέμβουμε μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της αλυσίδας, δηλαδή αυτό που ξεκινά από την πρίζα μέχρι το μηχάνημα.

Από την άλλη με τρώει η περιέργεια όμως μήπως με την επιλογή ενός καλού πολύμπριζου που φιλτράρει το ρεύμα (αν υπάρχει τέτοιο βέβαια), και προστατεύει από τις υπερτάσεις κλπ και με την βοήθεια ενός ποιοτικού καλωδίου, θα υπήρχε κάποια βελτίωση έστω και μικρή στην απόδοση του συστήματος.

Δεν ξέρω αν έχει τύχει και σε σας: Υπάρχουν φορές που το σύστημά μου συμπεριφέρεται τέλεια ηχητικά και άλλες φορές αυτό δεν συμβαίνει, (χωρίς φυσικά να έχω πειράξει στις ρυθμίσεις κλπ το συστήματος).

Είναι ψυχολογικοί οι λόγοι ή οφείλεται τελικά σε κάποια μεταβολή στη ποιότητα πχ του ηλ. Ρεύματος κλπ??
Vakis....καλημερες φιλε μου ....δυστυχως σε ολους μας εχει συμβει αυτο,δηλαδη το συστημα μας μια να παιζει καλα και μια να λες οτι θα το ξηλωσω το ρημαδι η θα τα πουλησω ολα και θα παρω ενα all in one streaming το δυνατον για να ησυχασει το κεφαλι μου.....
Πιστεψε με ολοι μας τα εχουμε περασει αυτα και θα συνεχισουμε να τα περναμε .......βασικο ειναι η ψυχολογια μας που την μια ειμαστε καλα ειτε την αλλη που η ψυχη μας ειναι χαλια.....μην το ψαχνεις ...μια ζωη ετσι θα ειμαστε και δεν θα αλλαξει αυτο!!!!!

Για μενα παιξε λιγο με το ρευμα σου......δηλαδη αν μπορεις δυο η τρεις ανεξαρτητες γραμμες ρευματος απο τον πινακα,καποια καλα μονωμενα καλωδια ρευματος χωρις ομως χαζες χαιενταδικες υπερβολες ,λιγο προσεγμενη στηριξη των συσκευων σου (κυριως προ και πηγη)και νομιζω οτι θα εισαι μια χαρα.....
και εμεις εχουμε πολλες φορες υπερβαλλει στο παρελθον και δυστυχως εχουμε πεταξει πολλα λεφτα ασκοπα .....χωρις κανεναν λογο τελικα ....και το μονο που κερδισαμε ηταν να γεμισουμε φραγκα τις τσεπες των διαφορων ματζουνο-κατασκευαστων!!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Καλημέρα,

Εντάξει με το ψυχολογικό δεν θα ασχοληθούμε. Μην φτάσουμε στο σημείο να παίρνουμε πρώτα αγχολυτικό χαπάκι και μετά να πατάμε το κουμπί του προ ενισχυτή!

Θα ξεκινήσω λοιπόν με τα εύκολα , που είναι τα καλώδια – κάτι θα βρω από τα μεταχειρισμένα στο site.

Όμως με το θέμα του ups διαβάζοντας στο διαδίκτυο, κάπου χάθηκα: Κάποιοι αναφέρουν ότι αν πρόκειται να προστεθεί στην αλυσίδα τότε αυτό θα πρέπει να διαχειρίζεται πολλά watt διότι υπάρχει η πιθανότητα να φιμώνονται τα μηχανήματα κλπ.

Βάσει των manuals τα μηχανήματα μου έχουν ως εξής:

Τελικός:

Power consommation max : 500W
Power transformer : 700W

Προ:

20 w

&

Προς το παρόν:

Pc: 90w.

Που πρέπει να κινηθώ λοιπόν?
 

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Βαλε λιγο καλυτερα καλωδια ρευματος.Πολυμπριζο με φιλτρο δε θα σου συστηνα.Ο ηχος χανει σε ρευστοτητα-μιλαω παντα για φθηνες λυσεις,απτα ακριβα δεν εχω εμπειρια-.Τελος αν σε βολευει να παρεις ρευμα με μια καλη μπαλαντεζα, απτην κοντυνοτερη στον πινακα πριζα θα ηταν καλο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες teokon.

Κάτι άλλο τώρα:

Σήμερα άλλαξα τα καλώδια ρεύματος με κάτι καλλίτερο (προ & τελικό), επίσης τοποθέτησα και ένα πολύμπριζο της crystal audio.

Αποτέλεσμα, μικρή (ευτυχώς) βελτίωση (αρχική εντύπωση), διότι ήδη ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του συστήματος.

Μου έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν, να ρίξω χρήματα για κάποια αναβάθμιση και τελικά να επιστρέφω στην προηγούμενη κατάσταση, διότι κάτι δεν καθόταν σωστά.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Ευχαριστο αποτελεσμα.Σκοπος των καλωδιων ειναι να βελτιστοποιησουν το συστημα.Οχι να το αλλαξουν.-οσο αφορα το ρευμα.Για τα αλλα καλωδια το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι καλο θα ηταν ολοι οι ενισχυτες να βγαινουν με προσεγμενα κυκλωματα ισοσταθμισης.Αυτο θα ηταν και πιο τιμιο.Διαφορετικα στο προσπεκτ τους πρεπει να αναφερουν με ποια συνοδα-πηγες,ηχεια, καλωδια,-εγινε το fine tuning, καθως και σε τι δωματιο.akis2000, post: 1928783, member: 36315"]Ευχαριστώ για τις πληροφορίες teokon.

Κάτι άλλο τώρα:

Σήμερα άλλαξα τα καλώδια ρεύματος με κάτι καλλίτερο (προ & τελικό), επίσης τοποθέτησα και ένα πολύμπριζο της crystal audio.

Αποτέλεσμα, μικρή (ευτυχώς) βελτίωση (αρχική εντύπωση), διότι ήδη ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του συστήματος.

Μου έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν, να ρίξω χρήματα για κάποια αναβάθμιση και τελικά να επιστρέφω στην προηγούμενη κατάσταση, διότι κάτι δεν καθόταν σωστά.[/QUOTE]
Ευχαριστο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Εντυπωσιακό είναι τελικά αυτό που συμβαίνει με τα περιφερικά.
Πχ με την τελευταία αλλαγή (καλώδια ρεύματος & πολύμπριζο):
Αν και χαμηλού κόστους όλα, τελικά επηρεάζουν το σύστημα.
Από τον λίγες ώρες που ασχολήθηκα, παρατήρησα ότι τα μπάσα μαζεύτηκαν στον περιορισμένο για τα rf 62ΙΙ χώρο μου. Η αλλαγή αυτή όμως δεν έχω καταλάβει ακόμη αν προέρχεται από βελτίωση του σήματος ή από αδυναμία ανταπόκρισης από το πολύμπριζο.

Επίσης μαλάκωσε αμυδρά ο ήχος στις υψηλές συχνότητες, κάτι που μου αφήνει ανάμικτα συναισθήματα .

Το σύστημα πάντως είναι υπό παρακολούθηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top