Καθαρισμός συσκευών ήχου

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Ολοι εδω μεσα εχουμε μια ημιτρελη εως θεοτρελη εμμονη με τις αγαπημενες μας συσκευες ηχου,
ενισχυτες-προενισχυτες-πηγες κ.α. Παντα προσπαθουμε να τους δωσουμε επαρκη τροφοδοσια
ρευματος, καλη στηριξη, ποιοτικες συνδεσεις και οσο το δυνατον καλυτερες εγγραφες για να μπορεσουν
να αποδωσουν το μεγιστο των δυνατοτητων τους. Τι γινεται ομως με εναν απο τους χειροτερους εχθρους
των ηλεκτρικων; O λογος φυσικα για την σκονη που σαφως επηρεαζει την σωστη λειτουργια τους.
Πως συντηρει ο καθενας μας το εσωτερικο των συσκευων του; πλακετες κ.λ.π, με τι καθαριστικα και τι εργαλεια;
Yπαρχουν διαφοροι τροποι οπως πινελα, αερας, καθαριστικα σπρευ, ισοπροπυλικη αλκοολη κ.α
Καλο θα ηταν να αναφερουμε μερικα παραδειγματα, για να γλιτωνουμε κακοτοπιες, να μαθαινουμε ή να γινομαστε
καλυτεροι, κυριως σε συσκευες με στριμωγμενο εσωτερικο.
 


Μηνύματα
496
Reaction score
559
Σπρέι πεπιεσμένου αέρα.
Το σπρευ πεπιεσμενου αερα αφηνει μια υγρασια, η οποια βεβαια στεγνωνει αλλα δεν το εμπιστευομαι.
Προσωπικα χρησιμοποιω κομπρεσερ αερογράφου που διαθετει νεροπαγιδα και οπου χρειαστει,
πινελακι και ισοπροπυλικη αλκοόλη για τον καθαρισμο πλακετων και επαφων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Χρησιμοποιώ κομπρεσέρ, τα βγάζω στον κήπο και τα ξεσκίζω. Αν και χρειάζονται κάθε 10 χρόνια με τη μανία μου για καθαριότητα.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Εγώ χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο. Έχει την ίδια και περισσότερη δύναμη, χωρίς το πρόβλημα με την ψύξη που παρουσιάζουν τα σπρέι. Άσε που δεν έχουν διάρκεια.

Κάνει επίσης και για Η/Υ.
http://www.elektronik.gr/eshop/inde...ct_info&cPath=2142_124_1560&products_id=15173
Έχω ένα τέτοιο... Δηλαδή θα πρέπει να ξεβιδώνουμε ενισχυτές, CD players, κλπ και να τα φυσάμε;
Και αν ναι, πόσο συχνά;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Μία φορά το χρόνο, άντε δύο οι ενισχυτές.

Τα CD players δεν χρειάζονται τόσο συχνά.

Τα pc κάθε 1-2 μήνες.
 




Μηνύματα
705
Reaction score
995
Μία φορά το χρόνο, άντε δύο οι ενισχυτές.

Τα CD players δεν χρειάζονται τόσο συχνά.

Τα pc κάθε 1-2 μήνες.
Θεσπέσια! Το PC μου έχει να ανοιχτεί από το 2011 που το αγόρασα.
Θα το ανοίξω και θα βγει το Dust Puppy :D:D:D
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Δεν είχα σκεφτεί αυτήν την περίπτωση..

Μάλλον όμως δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Πρόσεξες τις στροφές στο παραπάνω ? Αν το βάλεις στη ψηστιέρα φοβάμαι ότι θα φύγουν όλα από μπροστά σου. :smg:
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Δεν είχα σκεφτεί αυτήν την περίπτωση..

Μάλλον όμως δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Πρόσεξες τις στροφές στο παραπάνω ? Αν το βάλεις στη ψηστιέρα φοβάμαι ότι θα φύγουν όλα από μπροστά σου. :smg:

Υπαρχουν φυσητηρια με ρυθμιση στροφων αλλα και να μην εχει το τραβας πιο μακρια και σε λιγα λεπτα, ετοιμη η θρακα. :smoke:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Χμ…

Την πάτησα, το δικό μου μοντέλο δεν διαθέτει ρυθμιστή στροφών.

Όμως την επόμενη φορά που θα :smoke:, θα το δοκιμάσω και εγώ!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top