Benq W1070+

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κερδος εχει μονο με την γκριζα οθονη.....

κανενα αρνητικο για χωρους σαλονιου και οχι μονο.

το φως το κοβεις γιατι ειναι πολυ .....ο καλυτερος τροπος με κερδος στην απεικονιση εικονας(οπως ειπα πιο πανω)ειναι μια γκριζα οθονη....τελος.

τα φιλτρα nd ειναι μια οικονομικη λυση στο να κοβεις φως αλλα δημιουργει παρενεργειες στην εικονα.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
κερδος εχει μονο με την γκριζα οθονη.....

κανενα αρνητικο για χωρους σαλονιου και οχι μονο.

το φως το κοβεις γιατι ειναι πολυ .....ο καλυτερος τροπος με κερδος στην απεικονιση εικονας(οπως ειπα πιο πανω)ειναι μια γκριζα οθονη....τελος.

τα φιλτρα nd ειναι μια οικονομικη λυση στο να κοβεις φως αλλα δημιουργει παρενεργειες στην εικονα.

Τι παρενεργειες εχει το φαρμακο που παιρνω γιατρε μου ?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου δεν τις βλεπεις εισαι μια χαρα......

πιστευω......πως
.... ο Μ.Κ. να μπορει να σου λυση ολες τις αποριες :p:D
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
αφου δεν τις βλεπεις εισαι μια χαρα......

πιστευω......πως
.... ο Μ.Κ. να μπορει να σου λυση ολες τις αποριες :p:D
Βρε με δουλευεις εγω ρωταω εσενα και απαντα ο Μανωλης ? Τι ειναι ηχω στο φαραγγι ?
Αντε πες μας να μην μεινουμε με την περιεργεια
Ο Μανωλης νομιζω οτι στο παρελθον δεν εχει εκφραστει θετικα για τις γκριζες οθονες με αρνητικο κερδος μπορει να κανω και λαθος ομως
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειδες.....!!!!

ειναι κακο να σου ανοιξω τα ματια....ας το κανει αλλος ...
..μετα θα το βλεπεις συνεχεια....ειναι σαν το κολλημενο πιξελ :roflmao:
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
ειδες.....!!!!

ειναι κακο να σου ανοιξω τα ματια....ας το κανει αλλος ...
..μετα θα το βλεπεις συνεχεια....ειναι σαν το κολλημενο πιξελ :roflmao:
Που ειναι αυτος ο αλλος οταν τον χρειαζεσαι ?
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9
Παιδιά help πρόβλημα !!! Μόλις συνειδητοποίησα οτι εχω ψηλοταβανο. Σπίτι !!! 2,95μετρα .

Οπότε επειδή θα ταβανωσω την οθόνη (οι πιο πολλες εχουν 50cm μαυρο περιθώριο πάνω) θα έρθει η εικονα σε ύψος 1,1 m απο το πάτωμα .... Ειναι πολυ ψηλά ?

Και αν ναι , υπαρχει άλλη λύση ?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κατεβασε τον προβολεα πιο κατω ....απλο :)

απο ο πατωμα θελει καμια 50αρια ποντους αν βλεπεις καθιστος...:D

εσυ τον βαζεις οπου σε βολευει..;)
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Όχι με το προβολέα με τη οθόνη εχω πρόβλημα ..
Επειδή θα μπει ταβάνι , εχω ψηλό ταβάνι 295 cm...

Οπότε δε μπορώ να βρω 100' οθόνη που να κατεβαίνει τόσο χαμηλά γιατι θα πρέπει να εχει πολυ μαυρο απο πανω .. Συνήθως εχουν μέχρι 50cm μαυρο περιθώριο απο πανω ..
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9
Μα οι ταινίες ειναι 16:9 οι περισσότερες ...

Εννοείς να πάρω 4:3 και να το βάψω απο πανω ?

Το 110 απο πάτωμα ειναι πολυ ψηλά ?
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.012
Μα οι ταινίες ειναι 16:9 οι περισσότερες ...
Και τι έγινε;

Πάρε το μήκος οθόνης που σε βολεύει, σε 4:3 όμως.

Η οθόνη 4:3 θα κατέβει πιο χαμηλά και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η εικόνα σου εννοείτε θα ξεκινάει από το κάτω μέρος της οθόνης.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9
Καθιστός θα βλέπω τις περισσότερες ...

Με 50 εκ μαυρο απο πανω στιν 16:9 100 ίντσες , μου βγαίνει 110 απόσταση απο πάτωμα ..
Αν έβρισκα καμία πατέντα να τη κατεβάσω 20 εκ χαμηλότερα ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Υπάρχουν οθόνες κι οθόνες. Γκρίζες του κ@λου και γκρίζες state of the art. Ανάλογα με τις συνθήκες και το μηχάνημα μπορούν να κάνουν θαύματα. Μακάρι να περίσσευαν lumens στον προβολέα μου...
Αξίζει να σημειωθεί ότι η οθόνη μπορεί να αποκαταστήσει μόνο τη χαμένη αντίθεση και ποτέ δεν θα το βελτιώσει το πραγματικό επίπεδο μαύρου-λευκού. Αυτό σημαίνει ότι σ' ένα σκοτεινό δωμάτιο χωρίς ανακλαστικές επιφάνειες θα υπάρχει πολύ μικρό κέρδος απ' την χρήση μιας γκρίζας οθόνης, διότι η προβαλλόμενη εικόνα είναι ήδη σε μέγιστη αντίθεση και δεν έχει "ξεπλυθεί" απ' τις ανακλάσεις.
Μια γκρίζα ambient rejecting light οθόνη μπορεί να κάνει θαύματα σε ένα σαλόνι και να εκτοξεύσει τις επιδόσεις του προβολέα...ή τουλάχιστον μπορεί να το κάνει αυτό σε ένα τόξο (συνήθως περιορισμένο). Από εκεί και πέρα η φωτεινότητα και το κοντράστ μπορεί να πέσουν δραματικά.
Είθισται οι οθόνες που μπορούν να απορρίψουν μεγαλύτερο ποσοστό ανακλάσεων να έχουν χαμηλότερο gain. Συνήθως έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης και είναι αδηφάγες σε lumens. Υπάρχουν ωστόσο και γκρίζες οθόνες με μεγαλύτερο gain (λχ firehawk, black diamond 1.4 κλπ) οι οποίες χρησιμοποιούν διάφορα τεχνάσματα για να κρατήσουν το gain σε θετικό συντελεστή. Αυτά έχουν να κάνουν τη χρήση υλικών που λαμπυρίζουν (sparkles) και μπορεί να είναι ενοχλητικά κατά την θέαση.
Όλες αυτές οι οθόνες έχουν ένα minimum throw ratio κι από εκεί και πέρα αρχίζει το λεγόμενο hot spotting. Το φαινόμενο, δηλαδή, που το κέντρο της οθόνης είναι αισθητά πιο φωτεινό απ' τις άκρες.
Ασφαλώς υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που συναντάμε και στις συμβατικές οθόνες (χρωματική ουδετερότητα, texture) που επηρεάζουν.
Στο δια ταύτα, κανένα φίλτρο δεν μπορεί να προσφέρει τα πλεονεκτήματα μιας καλής γκρίζας οθόνης, γιατί αγνοεί τον σημαντικότερο παράγοντα. Τις ανακλάσεις του χώρου! Είναι δύο διαφορετικά πράγματα κατά την άποψη μου.
Είδα σύστημα epson-φιλτράκι να δουλεύει σε οθόνη "καθρέφτη". Βελτιώνει τα ασυμμάζευτα, αλλά ως ένα βαθμό.
Από εκεί και πέρα όπως οτιδήποτε ξένο προς τον προβολέα (λχ αναμορφικός) έχει και τις αρνητικές συνέπειες του και θέλει επαγγελματία ή έμπειρο χρήστη να το συμμαζέψει.
Για να κλείσω εδώ με τις γκρίζες οθόνες ρίξτε μια ματιά στις κορυφαίες που υπάρχουν εδώ. Κατασκευάζονται στη Δανία και οι τιμές τους φτάνουν και ξεπερνούν τις stewart.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καθιστός θα βλέπω τις περισσότερες ...

Με 50 εκ μαυρο απο πανω στιν 16:9 100 ίντσες , μου βγαίνει 110 απόσταση απο πάτωμα ..
Αν έβρισκα καμία πατέντα να τη κατεβάσω 20 εκ χαμηλότερα ...
Κατέβασε την κάσα της οθόνης με ντίζες.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Με το φιλτρακι και B.C off 16 fL σε 110 ιντσες στα 2.80 αποσταση με on το b.c 21 fL .
Χωρις το φιλτρο διπλασιες τιμες .
Το λουξομετρο εδειξε 320 Lux χωρις φιλτρο με bc off και την λαμπα στο economy και καπου εδω τελειωσε η γνωριμια μου με τον 1070 + , την Δευτερα παμε για αντικατασταση μαλλον επεσα σε ελλατωματικο κομματι δεν δουλευουν τα ρυθμιστικα της Θερμοκρασιας :cry:.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Μπορει να λέω και βλακείες , αλλα έχετε σκεφτεί ποτέ οτι το φίλτρο αυξάνει (παγιδεύει) θερμοκρασία στη λάμπα ?...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top