Τι είδαμε, τι θα δούμε



Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.497
El ángel exterminador - Ο εξολοθρευτης αγγελος 1962



Πως θα προλάβουμε τους κανιβαλισμούς μας;

Μια παρέα καλεσμένων, Μεξικανών αστών σε δείπνο.
Το υπηρετικό προσωπικό την κοπανάει, δίχως φανερή αιτία, έτσι δεν γουστάρουν να σερβίρουν το φανταχτερό δείπνο...

Η ώρα κυλά, σε έναν εξαιρετικά αργό εσωτερικό ρυθμό, σχεδόν αδιάφορα, ξεμένουν μέχρι τα ξημερώματα και γεννιέται η αφορμή των μεγάλων φόβων, βγαίνουν σαν ξέρασμα, όλα τα στερεότυπα...

Μέσα από τη μεθοδική κατεδάφιση των αβρών τρόπων και λοιπών συμπεριφορικών συμβάσεων της “καλής κοινωνίας”, ο Μπουνιουέλ χλευάζει την καμουφλαρισμένη της βαρβαρότητα, την κτηνώδη φύση των διαλεχτών μελών της: οι σωλήνες ύδρευσης του κτιρίου παίρνουν τη θέση των κολωνάτων ποτηριών, ένα από τα περιπλανώμενα πρόβατα σφαγιάζεται με γυμνά χέρια, τα πολυτελή έπιπλα παραδίνονται σε πρωτόγονη πυρά, κάτι μυρίζει σάπιο στη ντουλάπα... Η μαύρη μαγεία είναι η τελευταία λύση ή ίσως όχι; Καμιά σωτηρία, καθώς η εκκλησία είναι ο επόμενος στόχος. http://www.eksegersi.gr/ckeditor_assets/attachments/74/diastrofi_may2013.pdf


Η επιθυμία απομόνωσης ξεκινάει από το ένστικτο αυτοσυντήρησης και «καθαρότητας» της ελίτ στην οποία ανήκουν. Δεν έχουν μέλλον παρά μόνον παρόν και παρελθόν. Γι' αυτό και η απόδραση από την αόρατη φυλακή, όπου οι καλοί τρόποι παραχωρούν τη θέση τους στη βία και την επιθετικότητα, είναι φαντασιακή, βλέπει προς τα πίσω και γίνεται δυνατή μοναχά διά της μνήμης.- Δημητρης Μπουρας
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Under the skin



Να πω ότι δεν είμαι άνθρωπος με υπομονή; Ίσως. Απ΄την άλλη αντέχω τόσα και τόσα. 40 λεπτά. Τόσα μπόρεσα να δω. Κάπου το πήγαινε ο σκηνοθέτης, αλλά δεν είχα άλλη υπομονή να περιμένω να δω που. Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν ένα εγκαταλειμμένο μωρό στην παραλία. Δεν αντέχω τόση νοσηρή φαντασία προφανώς.
Στα θετικά, σ' αυτά τα πρώτα λεπτά θα δείτε πολλές φορές τη Scarlett γυμνή ή να γδύνεται, έστω και με κάποια παραπανήσια κιλά.
Νομίζω αν κάποιος ήθελε να σκοτώσει τον xfader θα τον έβαζε να δει αυτήν την ταινία.:D
 







rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
κλασική αμερικανια ένας άνθρωπος φτάνει να πηδήξει μέχρι τη μισή Ρωσία χαχαχαχα
4.0/10 απο εμένα
Εδώ ο άλλος έχει πηδήξει τη μισή Αθήνα, και δεν είναι και Denzel Washington...:p
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.728
Nightcrawler , Αρχιζει σαν 7- τελειωνει σαν 8+ . Απο τα καλα της σεζον.
Μετά τα τόσα εγκωμιαστικά απογοητεύτηκα λίγο. Όχι ότι δεν είναι καλή ταινία. Πιθανόν να έβαζα μεγαλύτερη βαθμολογία αν ήμουν ανυποψίαστος.

Ξεκινάει με 6-, τελειώνει με 7+

...ότι δεν θα αρέσει στον xfader...:whistling:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Μετά τα τόσα εγκωμιαστικά απογοητεύτηκα λίγο. Όχι ότι δεν είναι καλή ταινία. Πιθανόν να έβαζα μεγαλύτερη βαθμολογία αν ήμουν ανυποψίαστος.

Ξεκινάει με 6-, τελειώνει με 7+
Δεν μιλάω ελεύθερα ακόμα γιατί χθες πρόλαβα να το δω ως τη μέση. Όσο καλύτερο και να είναι το δεύτερο μέρος από το πρώτο, μάλλον δεν θα έχει καλό μέσο όρο από μένα, γιατί το part one το βαθμολογώ επιεικώς με 2. Έχει να φάει κράξιμο ο Ανδρέας στο άλλο thread... :D
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Είναι σημαντικό ο θεατής να δει από την αρχή το έργο ως σάτιρα του αγώνα ενός ταλαντούχου... μικρομεσαίου να πετύχει το όνειρό του. :D
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Nightcrawler , Αρχιζει σαν 7- τελειωνει σαν 8+ . Απο τα καλα της σεζον.
Νομίζω ότι το 8 δεν το φτάνει! 7 και με το ζόρι! Όμως το ''The Judge'' είναι πραγματικά μια καλή ταινία! δηλαδή εμένα μου άρεσε!!!
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
μολις ειδα το Wild Card μ αυτον τον Transporter , που τους σκοτωνει ολους με τα ματια, το αγαπημενο του χομπι...

Αν κ περασε ευχαριστα η ωρα, κλασσικοι σκοτωμοι κλπ, του ελειπε το σεναριο...

Εντελως οτι ναναι....
τουλαχιστον ας τον αφηναν απλα να σκοτωνει, μη τον βαζετε να σκεφτεται...

Ο σκηνοθετης παει για Χρυσο Βατομουρακι αβλεπη....

3/10 , κι αυτο γιατι της πηδαει με τα ματια...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top