μετρησεις χωρου για room treatment

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
παιδια οπωςειπα σε παραπανω τοπικ φτιαχνω νεο σπιτι.
εχω ηδη καποιες μπασοπαγιδες κτλ της gik acoustics και θελω να δω αν χρειαζομαι αλλες και γενικα αν και πως μπορω να τις ενσωματωσω στους τοιχους του νεου σπιτιου.
η απορια μου ειναι η εξης. θα ηθελα με το καταλληλο sofware με ενα λαπτοπ κα μικροφωνο να κανω μετρησεις στο χωρο. για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα πρεπει στο χωρο να μπουν πρωτα τα ηχεια μου,ενισχυτες κτλ ή με αδεια το χωρο (4 τοιχοι μονο) και το λαπτοπ μπορω να βγαλω συμπερασματα για το που χρειαζομαι μπασοπαγιδες κτλ?
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
διαβασε εδω πρωτα. http://www.avsite.gr/forum/threads/rew.127792/

πρωτα απολα θα μπουν ολα τα επιπλα, κουρτινες αντικειμενα κλπ και μετα μετρας, μιας και ολα αυτα εχουν τη δικια τους ακουστικη επιδραση στο χωρο.
ποιες μπασοπαγιδες εχεις? γιατι πολλοι λενε γιa bass traps αλλα αλλου δουλευουν.(η με καποιες προυποθεσεις)
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα μετα δεν σου αρεσει το αποτελεσμα ξηγησου argi
αρχισε να ξηλωνεις οπως ργω πριν 10 χρονια
φεραμε τον ειδικο, και ο ειδικο μας βγηκε μαπα.......
τσαμπα τα 150 , και τα ξεκολληματα των auralex απο τους τοιχους.......
και μετα στοκαρισματα τριψιματα βαψιματα.........
ραβε ξηλωνε........
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
Δηλαδη παιδιά πρώτα να επιπλωσω και μετά να μετρήσω;
Τα gik acoustics πάνελ υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ενσωμάτωσω μετά σε τοίχο με γύψο σανίδα η κάτι τέτοιο και να μη ξεχωρίζει;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
κατασκευες με γυψοσανιδες μπορουν να γινουν ομως εγω δε θα το εκανα σε κατοικισιμο χωρο, ποσο δε μαλλον οταν δεν θα ειχα δυνατοτητα(η μαλλον θα ηταν ανακατωσουρα μεγαλη) να επιστρεψω με ευκολια σε προγενεστερη κατασταση.
οποτε επιπλωση και μετα αν και οπου ειναι δυνατον να μπει κατι που να ειναι και αισθητικα αποδεκτο.
τα μοντελα της δεν ειναι για ενσωματωση, ειναι για εξωτερικες εφαρμογες , η gik ειναι εταιρια εσυ ποιο μοντελο εχεις?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σε άδειο χώρο δεν έχουν νόημα οι μετρήσεις, αντίθετα εχει νοημα η εξομοίωση και η πρόβλεψη για tunable helmholtz resonators.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ποσα τεμαχια ειναι?, ειναι full range η με το limitter, τις διαστασεις του χωρου παραθυρα κλπ και που θα βαλεις επιπλα χωρο θεασης -ακροασης και πες τις πιθανες επιλογες σου στην τοποθετηση ολων αυτων ...
σαν γενικο οδηγο μεγιστο αποτελεσμα στις περιοχες μεγιστης συσωρευσης χαμηλων οι γωνιες ...
γιατι απαραιτητα αισθητικη με μεγιστη αποδοση δε συνυπαρχουν, αλωστε ολα ειναι θεμα συμβιβασμων...
 

Μηνύματα
2.332
Reaction score
183
2 τεμαχια Monster bass traps εχω τα οποια νομζιω οταν τα ειχα παρει δεν υπηρχε επιλογη full range ή λιμιτερ. νομιζω ενα ηταν.
και 4 τεμαχια gik acoustics 244

να φτιαξω το χωρο μου σε ενα προγραμμα σχεδιασης κατοικιας και θα σας το δειξω
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.200
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top