Samsung Tab S 8.4

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
sasmt705_u_p1.jpg


Την περίοδο των γιορτών μας διέρρηξαν το σπίτι και μέσα σε όλα που μας αφαίρεσαν ήταν και τα δύο iPads. Ένα δικό μου κι ένα της συζύγου/γιου(2,5 ετών). Επειδή πλησιάζουμε την περίοδο που θα παρουσιαστούν τα νέα μοντέλα, αποφάσισα να πάρω ένα τάμπλετ για όλους, μέχρι να πάρω κάποιο νέο iPad.

Ένα προσόν του Android για ταμπλέτες είναι ότι μπορείς να δημιουργήσεις ξεχωριστά προφίλ για διαφορετικούς χρήστες, όπως και στα Windows, και ο καθένας να έχει το δικό του desktop και προγράμματα. Αυτό το χαρακτηριστικό δεν υπάρχει στο iOS. Η Apple σου λέει "Ο καθένας το δικό του iPad!". 8-)

Μετά από σύντομο ψάξιμο κατέληξα στην αγορά του Samsung Tab S 8.4. Τα κριτήρια ήταν: τελευταίο μοντέλο, γνωστή εταιρεία, όμορφο, ελαφρύ, λογική τιμή. Η σειρά Tab S είναι η ανταγωνιστική των iPad, είναι δηλαδή η κορυφαία από τις 3-4 της Samsung και βγαίνει σε μεγέθη οθονών 8.4" και 10.5".

Μαζί με το τάμπλετ πήρα μία έξτρα μνήμη 32GB και το αυθεντικό book cover της Samsung. Όλα μαζί, αρχές Γενάρη, στοίχισαν περίπου 400€.

Και ερχόμαστε στην εμπειρία χρήσης...

Το άγχος μου ήταν ποιος θα το πρωτοέχει γιατί με τα δύο iPads μέχρι πρόσφατα, ο ένας το τραβούσε από τον άλλο. Ο μικρός είχε κάποια εκπαιδευτικά και μη παιχνίδια που του άρεσαν, η σύζυγος fb και παιχνίδια και εγώ φόρουμ, νέα, περιοδικά και βιβλία.

Φτιάχνω λοιπόν τρία διαφορετικά προφίλ και τα παραμετροποιώ κατάλληλα. Το αποτέλεσμα μετά από δύο μήνες; Κανείς δεν το θέλει... Και μιλάω ειλικρινά, χωρίς υπερβολές. Όποιος το πάρει είναι επειδή δεν έχει τι άλλο να κάνει.
Και οι τρεις μας προτιμάμε τα μικρότερα σε μέγεθος iPhones.

Γιατί;

Αν και το hardware είναι σχετικά κορυφαίο, στην πράξη υπάρχουν σοβαρά προβλήματα.

* Έχει ελεγκτή δακτυλικού αποτυπώματος για να κάνεις login χωρίς κωδικό. Το έχω συνηθίσει πλέον στις συσκευές της Apple. H Samsung όμως έκανε προχειροδουλειά. Θέλει αρκετές προσπάθειες μέχρι να αναγνωρίσει το αποτύπωμα. Και αν φτάσουμε τις 10 μετά κλειδώνει για ένα χρονικό διάστημα και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ούτε τον κωδικό.

* Και τώρα το βασικό πρόβλημα που είχα με όλες τις συσκευές Android. Αλλά στο Tab S είναι μεγαλύτερο. Έντονο λαγκάρισμα στην απόκριση και σπασίματα στην κίνηση στα παιχνίδια. Έχω απενεργοποιήσει τη σαβούρα που φορτώνει τις συσκευές της η Samsung και όλες οι ρυθμίσεις είναι υπέρ των επιδόσεων. Καμία σωτηρία. Ο εκνευρισμός έρχεται πολύ γρήγορα.

* Η μπαταρία κρατάει αρκετά λιγότερο από το iPad, ειδικά στο gaming.

* Ο αισθητήρας του αυτόματου φωτισμού είναι για τα πανηγύρια. Δουλεύει με σκάλες. Εκεί που η οθόνη είναι έντονα φωτεινή, αποφασίζει να τη σκοτεινιάσει σε σημείο που τα fonts δεν διαβάζονται. Τον έχω απενεργοποιήσει και ρυθμίζω την ένταση χειροκίνητα.

* H ακριβή θήκη της Samsung (αρχική τιμή 60€) είναι μόνο όμορφη. Στη χρήση είναι δύσκολη και δεν στέκεται καλά στις 3 κλίσεις που έχει με αποτέλεσμα να κλείνει εύκολα με ένα χτύπημα του δάχτυλου στην οθόνη.


Ο μικρός με ρώτησε "Γιατί μπαμπά δεν πήρες iPad;" (θυμίζω, είναι 2,5 ετών...), η σύζυγος μου είπε ότι ήταν η πιο βλακεία αγορά που έχω κάνει τελευταία και εγώ το αγνοώ. Αυτά τα ωραία για το Tab S. :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
Γιατι δεν περνατε ενα ipad, στην ιδια τιμη με το tab s ειναι!
Μα το έγραψα, επειδή σύντομα παρουσιάζονται τα νέα μοντέλα και είπα να κάνω το πείραμα 3 σε 1 με το Tab S.

Υ.Γ. Μιλάς για το mini γιατί το δεκάρι iPad είναι 100+ € ακριβότερο.
 



Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Πάντως τα προβλήματα lag του Tab S είναι πολύ γνωστά και αναφέρονται συχνά στα διάφορα fora. Εγώ γι' αυτό το λόγο και μόνο δε σκέφτηκα καν την αγορά του, αν και φαίνεται αρκετά ελκυστικό κατά τ' άλλα. Μάλλον το ψάξιμο που έκανες δεν έπρεπε να είναι τόσο σύντομο :)

Όσο για τα νέα μοντέλα iPad σε ποια αναφέρεσαι; Συνήθως παρουσιάζονται μαζί με τα iPhone, δηλαδή Σεπτέμβρη. Εννοείς να περιμένεις μέχρι τότε ή μιλάς για το (φημολογούμενο) iPad Pro/Plus που ίσως βγει νωρίτερα;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.480
Πάντως τα προβλήματα lag του Tab S είναι πολύ γνωστά και αναφέρονται συχνά στα διάφορα fora. Εγώ γι' αυτό το λόγο και μόνο δε σκέφτηκα καν την αγορά του, αν και φαίνεται αρκετά ελκυστικό κατά τ' άλλα. Μάλλον το ψάξιμο που έκανες δεν έπρεπε να είναι τόσο σύντομο :)
Έχεις δίκιο για τα fora. Τα είχα διαβάσει όμως. Περίμενα ότι το lag θα ήταν παρόμοιο του Galaxy S4 που είχα παλιότερα (άλλη μπούρδα...). Είναι όμως αρκετά χειρότερο. Και το ψάξιμο ήταν κάπως εύκολο. Εφόσον έβγαλα από τη μέση την επιλογή Apple, έμενε μόνο η Samsung. Αποκλείεται να έπαιρνα άλλης εταιρείας tablet. :)

Όσο για τα νέα μοντέλα iPad σε ποια αναφέρεσαι; Συνήθως παρουσιάζονται μαζί με τα iPhone, δηλαδή Σεπτέμβρη. Εννοείς να περιμένεις μέχρι τότε ή μιλάς για το (φημολογούμενο) iPad Pro/Plus που ίσως βγει νωρίτερα;
Ναι, γι' αυτό μιλάω κυρίως. Αν και θα είναι πολύ ακριβό λόγω χαρακτηριστικών. Επίσης, αν δεν πάρω συσκευή το πολύ το πρώτο τρίμηνο που θα κυκλοφορήσει, μετά θεωρώ ότι "πάλιωσε". :D
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εγώ πάλι θέλω να πάρω τη συσκευή τουλάχιστον μετά το τρίμηνο, αλλιώς θεωρώ ότι γίνομαι... "πειραματόζωο", ελληνιστή beta tester :) Βασικά θέλω να δω πρώτα σχόλια από χρήστες και γενικά το πόσο καλή θεωρείται η συσκευή, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει στην αρχή. Πρέπει να περάσει λίγος καιρός, να το πάρει αρκετός κόσμος, να γραφτούν απόψεις κτλ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.733
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top