Καλη ταινια, καλη εικονα

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Βαγγελη μου, τολμω να πω πως δεν ειμαι ενας απλος ακροατης.
Ασχοληθηκα με την μουσικη γενικοτερα απο πολυ νεαρη ηλικια και καθως η jazz αποτελουσε μερος εκεινης της παιδειας....εχω τα ακουσματα μου.
Επισης η διαμονη στον Αμερικανικο Νοτο μου εδωσε περισσοτερες ευκαιριες να "ευρυνω" τις μουσικες εμπειριες μου.
Εχω απορριψει καποια μουσικα ειδη εδω και καμποσο καιρο οχι γιατι δεν ειναι καλα, δεν υπαρχει καλη και κακη μουσικη, αλλα διοτι δεν μου ταιριαζουν.Μου σπανε τα νευρα, πως να το πω αλλιως?
Η θεωρια της διαφορετικοτητας ισως?

Αλλα εδω το θεμα μας ειναι αλλο, ας επανελθουμε στο "ψητο" :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Πλην της ερμηνειας του Σιμμονς, δε νομιζω οτι προκειται για καμια "ιστορικη" ταινια...
Μια που ανέφερες τον Σίμμονς, ανυπομονώ να τον δω στην ταινία που ετοιμάζει ο Παπακαλιάτης... :whistling:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Ο αντίλογος...

Nightcrawler (2014)

Μόλις την είδα και δεν ξετρελάθηκα.

Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα καλύτερη,

λόγω του ότι συνήθως στις κριτικές ταινιών συμφωνώ πιο πολύ με τον ιδρυτή, παρά με τον Άλεξ.

Σ' αυτή την ταινία όμως συμφωνώ 100% με τον Άλεξ. :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Μόλις την είδα και δεν ξετρελάθηκα.

Η αλήθεια είναι ότι την περίμενα καλύτερη,

λόγω του ότι συνήθως στις κριτικές ταινιών συμφωνώ πιο πολύ με τον ιδρυτή, παρά με τον Άλεξ.

Σ' αυτή την ταινία όμως συμφωνώ 100% με τον Άλεξ. :)

Θα βελτιωθείς κι εσύ. Θέλει χρόνο. :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717


WHIPLASH(2014)

Εχουμε και λεμε:
Υποψηφια για 5 Οσκαρ, 38η υψηλοτερη βαθμολογια στο IMDB, 8,6 συνολο βαθμολογιας!

Η αιωνια αντιπαραθεση δασκαλου-μαθητη αποκτα εδω αλλες διαστασεις καθως ο διδασκων αποκτα, μεσω του σεναριου βεβαιως-βεβαιως, σχεδον υπερφυσικες διστασεις τις οποιες προσπαθει με τον δικο του τροπο να μεταφερει στον μαθητη του.
Θα τα καταφερει?
Ε καλα, μην περιμενετε να σας τα πω και ολα.

Εδω μιλαμε, πρωτα απο ολα, οχι για καποιο τυχαιο μαθημα πατριδογνωσιας αλλα για μουσικη.
Εδω μιλαμε για το καλυτερο ωδειο της χωρας, ισως και του κοσμου.
Εδω μιλαμε για jazz μουσικη και ο ηρωας μας ειναι ντραμερ, μελος μιας would be ορχηστρας.

Ομολογω πως δεν πεταω το καπελακι μου για jazz, για την ακριβεια δεν μου αρεσει καθολου.
Ομως αλλο η ταινια και αλλο το υποβαθρο, ετσι δεν ειναι?
Εν ολιγοις και ετουτη απευθυνεται σε ενα ιδιαιτερο κοινο.
Κλειστοφοβικη, με μινιμουμ εξωτερικες σκηνες, δραματικη στα ορια της υπερβασης ακονιζει χαρακτηρες και εξαγει, βιαια ομολογουμενως, συναισθηματα.
Συναισθημα:το Α και το Ω του σωστου μουσικου/καλλιτεχνη.
Του θεατη ομως?
Ειστε διατεθειμενοι να γυρισετε κουρασμενοι απο την δουλεια σας και να ακουτε επι μιαμιση ωρα drums η να εστιασετε στο παιχνιδι γατας-ποντικου μεταξυ δασκαλου και μαθητη?
Αυτο εξαρταται απο εσας και μονο.
Στην δικη μου περιπτωση θα αποσπουσε μια ιδιαιτερα υψηλη βαθμολογια, σε καμμια περιπτωση ομως αυτη που αποσπασε στο imdb.
Γουστα, γνωμες, και χαρακτηρες....

Διακρισεις:http://www.imdb.com/chart/top?tt2582802&ref_=tt_awd
7/10 λόγω Simmons και μόνο.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Δεν την έχω δει ακόμα, αλλά μόνο από μερικές σκηνές συμφωνώ για το όσκαρ που πήρε!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Interstellar (2014)



Πριν γράψω για την ταινία, θα παραθέσω με τον πιο απλοϊκό τρόπο τις βασικές γνώσεις που χρειάζονται για να κατανοήσει αυτά που θα αντικρίσει ο ανυποψίαστος θεατής. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την αστροφυσική από μικρός και δεν σκάλωσα στις "εκπλήξεις" που υπήρχαν στην όμορφη ιστορία.

* Σκουληκότρυπα: Η θεωρητική ιδιότητα του χωρόχρονου σύμφωνα με την οποία ελαχιστοποιούμε την απόσταση δύο μακρινών σημείων "κόβοντας δρόμο". Ένα παράδειγμα για να γίνει εύκολα αντιληπτό: Έχουμε δύο σημεία στις άκρες ενός χαρτιού. Το καμπυλώνουμε μέχρι οι δύο πλευρές που θα σχηματιστούν να έρθουν σε παραλληλία. Έτσι εκμηδενίζουμε την απόσταση των σημείων.



* Τεχνητή βαρύτητα: Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι προσαρμοσμένος στη βαρύτητα της Γης. Όταν βρεθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα σε συνθήκες μηδενικής βαρύτητας, αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα ξεκινώντας από τη μυική ατροφία. Το διαστημόπλοιο της ταινίας αντικαθιστά την βαρύτητα με τη φυγόκεντρο δύναμη μέσω της υπολογισμένης ταχύτητας περιστροφής του.

interstellar.JPG

* Περιστρεφόμενη μαύρη τρύπα: Η μαύρη τρύπα της ταινίας είναι ο ήλιος του πλανητικού συστήματος που εξερευνούν για αποικισμό. Δεν είναι στατική, είναι περιστρεφόμενη και καμπυλώνει το χώρο που την περιβάλλει με διαφορετικό τρόπο. Ο Kip Thorne, ένας από τους σπουδαιότερους, σύγχρονους, θεωρητικούς φυσικούς, δούλεψε ως επιστημονικός σύμβουλος και υπεύθυνος παραγωγής στο Interstellar. Με τη βοήθεια ισχυρότατων Η/Υ κατάφερε να απεικονίσει με μεγάλη ακρίβεια την εικόνα μιας τέτοιας μαύρης τρύπας.

interstellar-ft.jpg


Όλο το φως που παρατηρούμε προέρχεται από τον οριζόντιο δίσκο (δίσκος προσαύξησης). Η βαρύτητα κάμπτει το φως που υπάρχει από τη πίσω πλευρά της τρύπας και σχηματίζει το κάθετο δακτύλιο της εικόνας.

* Διαστολή του χρόνου: Ο χρόνος είναι σχετικός και εξαρτάται από τις συνθήκες του συστήματος αναφοράς. Όταν έχουμε ισχυρές βαρυτικές δυνάμεις ο ρυθμός του χρόνου επιβραδύνεται. Έτσι, κοντά στη μαύρη τρύπα ο χρόνος περνάει αργότερα απ' όσο στη Γη.

* Πέντε διαστάσεις: Μετά από τις 4 διαστάσεις του Einstein, οι επιστήμονες πιστεύουν ότι η ενοποίηση των δυνάμεων θα μπορέσει να επιτευχθεί αν βάλουμε στο παιχνίδι και μία πέμπτη διάσταση.


Γιατί τα έγραψα όλα αυτά; Γιατί με όσους μίλησα και δεν τους άρεσε η ταινία, μου είπαν ότι δεν κατάλαβαν τίποτα... Ακόμα και φίλοι που ήμουν σίγουρος πως θα εντυπωσιάζονταν την έθαψαν.

Και ερχόμαστε στα καλλιτεχνικά (επιτέλους).

Ιστορία: Η προσπάθεια του ανθρώπου να σώσει το είδος του όταν η Γη γίνεται αφιλόξενη. Θετικά δείγματα συνθηκών σε ένα μακρινό εξωγαλαξιακό πλανητικό σύστημα, δίνουν το κίνητρο για την οργάνωση μίας δύσκολης αποστολής με σκοπό τον αποικισμό.

Το ταξίδι είναι γεμάτο εκπλήξεις και τα συναισθήματα των αστροναυτών και των ανθρώπων που άφησαν πίσω δίνουν και παίρνουν. Όλη η ταινία περιστρέφεται γύρω από τη δύναμη της αγάπης (εκεί με έχασε). Ο Nolan με έναν ιδιαίτερο τρόπο προσεγγίζει τη σύγκρουση της λογικής με το συναίσθημα. Θυμίζει την τρέχουσα κατάσταση με την αξιοπρέπεια vs τσέπη :D. Όλο αυτό το παιχνίδι αγάπης του πρωταγωνιστή με την κόρη του καταντάει λίγο βαρετό. Εντάξει, το καταλάβαμε ότι αυτή η αγάπη αφήνει σε δεύτερη μοίρα ακόμα και τη σωτηρία του ανθρώπινου είδους. Αλλά το μελό γίνεται υπερβολικό.

Κι όμως, παρόλο που με κούρασε, μου άρεσε, λόγω αντικειμένου και τελειότητας στην υλοποίηση. Η εικόνα έχει συχνές εναλλαγές στο λόγο του κάδρου στις πιο συνταρακτικές σκηνές. Και ο ήχος είναι η χαρά των χαμηλών.

Ένα 7/10 από μένα.
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Suburra(2015)



Καθως ειμαι σιγουρος οτι δεν εχετε ακουσει τιποτα, η σχεδον τιποτα για το Suburra(προφανες καθως "βγηκε" στους Ιταλικους κινηματογραφους μολις την περασμενη εβδομαδα) ας ξεκινησουμε με τα βασικα.
Δηλαδη το trailer:


To ειδατε?
Πολυ ωραια!
Τι διαπιστωσατε μεσες ακρες?
Πως προκειται για καποια παραγωγη οπου ο πρωταγωνιστης λεει 2 λεξεις ανα διωρο η περπαταει σε μακρινους οριζονες σε ολη την διαρκεια της ταινιας?
(οι υπολοιποι αναγνωστες ας συγχωρεσουν την πολυλογια μου αλλα απευθυνομαι σε συγκεκριμενα μελη που μισουν οτι μη αμερικανικο)
Μαλλον οχι, ετσι δεν ειναι?
Τι ζητατε εσεις οι λιγοι "δυσκοιλιοι" λοιπον?
Δραση? Ε, την εχετε!
Βια? Και με το παραπανω.
Πολιτικη ιντριγκα? Το Βυζαντιο φανταζει χλωμο σε συγκριση.
Σκοτωμους? Θα κουραστειτε να μετρατε.
Σεξ? Παρτυ με...τσιπουρα! :)
Ακριβα σκηνικα? Απιστευτα!
Γρηγορα αυτοκινητα? Απο Maserati GranTurismo εως Range Rover Sport
Μαφια? Αυτο σας το αφηνω για εκπληξη....

Συνδυαστε τωρα με μια πολυ καλη εικονα, πολυ καλο ηχο, υπεροχο soundtrack, εξαιρετικες ερμηνειες και δυνατη σκηνοθεσια και ειστε εκει.

Αρνητικα? Φυσικα και εχει. Η ταινια ειναι στα Ιταλικα , κακο πραγμα ιδιαιτερα αφου προκειται για Ιταλικο Νεορεαλισμο.
Δευτερο αρνητικο, εχει σινεφιλ καταβολες. Στην πυρα!
Τριτο, θα μπορουσε να εχει, κατα τι, μικροτερη διαρκεια.

Εως τωρα βαθμολογια στο IMDB:7,7 http://www.imdb.com/title/tt4025514/

Προειδοποιηση: Μετα την θεαση θα αισθανθειτε βρωμικος, πολυ βρωμικος!

Υ.Γ. Συγχωρειστε με για το συντομο της παρουσιασης αλλα τουτη ειναι η τριτη φορα που το γραφω.
Με τις χθεσινοβραδυνες διακοπες ρευματος εχασα το κειμενο τις προηγουμενες δυο.
Παντως η χθεσινη κακοκαιρια ειχε και τα καλα της. Ταιριαζε απιστευτα με την ταινια..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ανδρεα, δεν θα αναφερθω στην ταινια (που θα δω σιγουρα, κυριως λογω του β' αρνητικου της:)), μα σε τεχνικο θεμα του site:
Λες: Με τις χθεσινοβραδυνες διακοπες ρευματος εχασατο κειμενο τις προηγουμενες δυο.
Μα αφου η πλατφορμα του site αποθηκευει αυτοματα ο,τι γραψουμε (ρωτησα και μου ειπαν τα "παιδια"), σε σενα πως χαθηκε; Εκτος κι το εγραφες σε κειμενογραφο, μα και παλι...

Παλι ...off ειμαι, το ξερω;)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ανδρεα, δεν θα αναφερθω στην ταινια (που θα δω σιγουρα, κυριως λογω του β' αρνητικου της:)), μα σε τεχνικο θεμα του site:
Λες: Με τις χθεσινοβραδυνες διακοπες ρευματος εχασατο κειμενο τις προηγουμενες δυο.
Μα αφου η πλατφορμα του site αποθηκευει αυτοματα ο,τι γραψουμε (ρωτησα και μου ειπαν τα "παιδια"), σε σενα πως χαθηκε; Εκτος κι το εγραφες σε κειμενογραφο, μα και παλι...

Παλι ...off ειμαι, το ξερω;)
Βαγγελη, ειλικρινα δεν γνωριζω.
Καθε φορα που ξαναρχοταν το ρευμα ειχα μια ελπιδα αλλα αποδειχτηκε φρουδα.
Αλλα οπως ειπες ειμαστε πολυ off, ας το συζητησουμε καπου αλλου.
Περιμενω να ακουσω τον πρωτο που θα πει πως την ειδε....:)
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Θα τη δω.

Αν και αυτό με έχει ήδη χαλάσει. 8-) :D

View attachment 52732
Ξαναλεω
Εαν η ταινια ηταν αμερικανικη, οι διαλογοι στα αγγλικα και κατα μιση ωρα τουλαχιστον συντομοτερη θα την εξυμνουσες.
Τωρα θα την θαψεις.
Οποτε....μη σωσεις :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Ξαναλεω
Εαν η ταινια ηταν αμερικανικη, οι διαλογοι στα αγγλικα και κατα μιση ωρα τουλαχιστον συντομοτερη θα την εξυμνουσες.
Τωρα θα την θαψεις.
Οποτε....μη σωσεις :)
Η διάρκεια δεν με πειράζει καθώς είναι πολύ σπάνιο πια να δω ταινία χωρίς να την τρέξω σε σημεία διαλόγων.

Ήδη την έχω σε 1080p και βρήκα και αγγλικούς υπότιτλους. 8-)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Η διάρκεια δεν με πειράζει καθώς είναι πολύ σπάνιο πια να δω ταινία χωρίς να την τρέξω σε σημεία διαλόγων.

Ήδη την έχω σε 1080p και βρήκα και αγγλικούς υπότιτλους. 8-)
Ετσι ακριβως τηνειδα και εγω.
Οσο για το "τρεξιμο"εγω τουλαχιστον αρνουμαι να δεχτω συμπερασματα απο...δρομεα :p
Χανεις ολο το...essence ( γαλλιστι παρακαλω)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.429
Οσο για το "τρεξιμο"εγω τουλαχιστον αρνουμαι να δεχτω συμπερασματα απο...δρομεα :p
Χανεις ολο το...essence ( γαλλιστι παρακαλω)
Κι εγώ αρνούμαι να χάσω το χρόνο μου για τη μ@λακία που έχει στο κεφάλι ο κάθε πυροβολημένος "δημιουργός". :p

Η ουσία μου στα τρία
χρήμα, μάσα, συνουσία. :D
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top