Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
The theory of everything 2014, δε θα ηθελα να τη βαθμολογισω, γιατι ειμαι μεροληπτικος σε οτι εχει να κανει με τη κοσμολογια -αστροφυσικη , σκοραρωντας ηδη +3 απο τα αποδυτηρια..
Ενσταση μου θα ηθελα να δωθει περισσοτερο βαρος στο επιστημονικο επιπεδο , στα + η ερμηνεια του πρωταγωνιστη που αποτι ειδα το πηρε το αγαλματιδειο .
Η αληθεια ειναι οτι και εγω σε αυτον θα το εδεινα χωρις να εχω δει τις υπολοιπες ερμηνιες, μιας και η τελικη αποφαση κρινεται και απο αλλους παραγοντες πλυν της ερμηνειας προφανεστατα..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
.....
Ο ρόλος της μητέρας ίσως ήταν αυτός που είχει το περισσότερο βάθος, ως αποτύπωση στο έργο, αλλά η ερμηνεία ήταν μικρότερη του ρόλου...
και πήρε το oscar Β' γυναικείου ρόλου...

ίσως για την παρακάτω σκηνή μόνο

 



Μηνύματα
20.118
Reaction score
14.480
Ο άνθρωπος αντίγραφο - ENEMY 2013

H ταινια είναι του Denis Villeneuve,το βιβλιο του Ζοζέ Σαραμάγκου.

Ο Adam Bell καθηγητής Ιστορίας. Ενα βραδυ, παρακολουθώντας μια ταινία στο βίντεο, ανακαλύπτει ότι υπάρχει στην ίδια πόλη ένας απόλυτος δίδυμος, ένας σωσίας, ένα αντίγραφό του. Η αφήγηση αυτή είναι η ιστορία της αναζήτησης καθώς και της ανακάλυψης αυτού του άλλου, αλλά και των συνεπειών που έχει η υπόθεση αυτή για τον ιδιο...http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-3979-6

Αν χρειαστείτε λυσαρι :D, εδώ.

 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Μόλις είδα το "The majestic" (2001) με τον Jim Carey.
Δραματική ταινία (όχι κωμωδία) και τρομερή υπόθεση.

Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή......

βαθμολογία : 8/10
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428


Μηνύματα
76
Reaction score
87
Κάτι τα εκλογικά, κάτι που κόλλησα και είδα και τα 4 seasons του homeland τελικά μετά από πολύ καιρό πάλι ταινία.

Birdman (2014)
βασικά δεν θα πρέπει να πω τίποτα μιας και τα είπε όλα ο alex :D


από την άλλη όμως έχουμε και τον rose με το 10αρι του! :o

Ε, εντάξει κάπου στο ενδιάμεσο είναι η ταινία :tongue:
Εχει ξεχωριστή σκηνοθεσία που σε βάζει μέσα στα δρώμενα και καταπληκτικές ερμηνείες που σε κάποιες στιγμές κορύφωσης σου κόβουν την ανάσα.
Το θέμα και το σενάριο όμως; Από τη μία οι ερινύες που στοιχειώνουν τον ήρωα και από την άλλη το ξεκαθάρισμα φιλοδοξιών και ματαιοδοξιών πασπαλισμένο με μπόλικη έλλειψη αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης.
Αποτέλεσμα; Για τον καθένα θα είναι διαφορετικό, όπως γίνεται πάντα, ο βαθμός συσχέτισης ή απόστασης από τον ήρωα και τις καταστάσεις για τον κάθε θεατή θα είναι το μέτρο της 'ευχαρίστησης' που θα εισπράξει. Εγώ δεν κατάφερα ούτε να ταυτιστώ αλλά ούτε και να βρεθώ σε κατάσταση ισχυρής κόντρας ώστε να με ιντριγκάρει η ταινία. Πέρασα ένα ευχάριστο δίωρο και θα είναι μια ταινία που θα ξεχάσω σύντομα.

7/10
Καταπληκτική 8/10!
Τρομερή σκηνοθεσία, πολύ καλό casting και καλές ερμηνείες. Σύνθετα ζητήματα τίθενται και ο μύθος του Ίκαρου να ντύνει την ταινία. Σίγουρα είναι υποκειμενικό πως αντιλαμβάνεται κανείς την ταινία αλλά είναι πραγματικά πολύ υψηλού επιπέδου σινεμά. Μετά απο πολλά χρόνια συμφωνώ με τα Όσκαρ αν και το πρώτο ανδρικό μπορούσε να πάει στον Keaton!! Αλλά στο Hollywood πάντα άρεσαν οι εύκολες ερμηνείες των ανάπηρων, τυφλών κτλ.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
87
Whiplash 6.5/10 πολύ καλή παραγωγή, το θέμα μου φάνηκε λίγο τετριμμένο και το τέλος προβλέψιμο. Λίγο American dream. Μόνο και μόνο όμως που αφορά jazz έχει μια θέση στη ταινιοθήκη μου.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
87
Ο άνθρωπος αντίγραφο - ENEMY 2013

H ταινια είναι του Denis Villeneuve,το βιβλιο του Ζοζέ Σαραμάγκου.

Ο Adam Bell καθηγητής Ιστορίας. Ενα βραδυ, παρακολουθώντας μια ταινία στο βίντεο, ανακαλύπτει ότι υπάρχει στην ίδια πόλη ένας απόλυτος δίδυμος, ένας σωσίας, ένα αντίγραφό του. Η αφήγηση αυτή είναι η ιστορία της αναζήτησης καθώς και της ανακάλυψης αυτού του άλλου, αλλά και των συνεπειών που έχει η υπόθεση αυτή για τον ιδιο...http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-3979-6

Αν χρειαστείτε λυσαρι :D, εδώ.

Επειδή σίγουρα χρειάζεται λυσάρι για αυτή τη φανταστική ταινία προσθέτω ένα ωραίο link
https://shoton35.wordpress.com/2014/06/05/enemy-in-depth-analysis/
ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS!!!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.864
Reaction score
34.171
Night at the Museum το νεο χθες, ενταξει κωμικη περιπετειουλα για ενα ευχαριστω κ ευθυμο βραδυ!!

7/10 , για αυτο που ειναι ετσι?
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
The theory of Everything (2014)

10 για το στόρυ, μόνο και μόνο γιατί η ίδια η ζωή είναι πιο συναρπαστική από οποιαδήποτε φανταστική ιστορία και η δύναμη του πνεύματος ανίκητη
8 για την υλοποίηση
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εδω καταλαβε το enemy και δεν καταλαβε οτι το οσκαρ α ανδρικου δεν πηγαινε για τον ηθοποιο(η οχι μονο..):p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.080
εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί χρειάζεστε λυσάρι για το enemy :whistling: , η τελευταία σκηνή ξεδιάλυνε κάθε αμφιβολία για το τι πραγματεύεται η ταινία
 

Μηνύματα
20.118
Reaction score
14.480
8/10, για ένα ευχάριστο δίωρο χωρίς να χρειάζεται λυσάρι για να δεις την ταινία

Εσυ Μελινα,τέτοιες ταινιες να βλέπεις >>αυτές που δεν χρειαζονται ερμηνεια.:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.295
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top