Benq W1070+

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μπορώ να τον αντικαταστήσω ..

Αξίζει τη διαδικασία όμως ? ή ειναι κάτι που διορθώνεται ή το εχουν όλοι ?
Σε λευκη καρτελα με το ζουμ κλειστο και εκτος focus το εχουν ολοι οσοι εχω δει εγω ( 3 για να ακριβολογουμε).
Σε μαυρη καρτελα καρτελα με το focus ρυθμισμενο το ειχε ο 1070 της κουμπαρας και αντικατασταθηκε στα πλαισια της εγγυησης
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μόλις παρατήρησα ένα πρόβλημα .

Σε μαυρο φόντο όταν δείχνει μόνο μαυρο παντού ο προβολεας και πειράζοντας το focus , φαίνονται πόλλοι λευκοί ΚΟΚΟΙ ( περίπου 20) , σαν σκουπιδακια ,σαν σκόνη κολλημένα πανω στη λάμπα !!! Σκούπισα τη λάμπα αλλα δε φεύγουν ειναι κάπου εσωτερικά .
Τι ειναι αυτά και
Πως φεύγουν?
σκονη ειναι ....

αν ειχε και μαυρο ο προβολεας θα ηταν πιο εντονο...

υπαρχει και στο περιεχομενο που βλεπεις απλα επειδη οπως ειπα δεν εχει μαυρο ο προβολεας δεν ειναι τοσο αντιληπτο στην ταινια....και ειδικα απο μη εμπειρους..

δεν φευγουν...θελει καθαρισμα το οποιο δεν το συνιστω μιας και θα εμφανιστει παλι το φαινομενο αυτο...θα ελεγα να πας σε προβολεα καλυτερο.....αν δεν βλεπεις κατι στην ταινια που να σε ενοχλει μεινε εκει.....και καινουριο να παρεις παλι θα τα εχει αυτα..

700e εδωσες τι περιμενες !!!!
 

Μηνύματα
204
Reaction score
9
Φαίνεται μόνο out of focus , όταν ειναι focused δεν φαίνεται τίποτα .
Μηπως αν φυσηξω κάπου διορθώνεται , φεύγει η σκόνη ?

Ειναι φυσιολογικό φαινόμενο ?
 


Μηνύματα
204
Reaction score
9



Ανέβασα και φώτος για να μου πείτε!
Σε λευκό φόντο φαίνονται μαύρα, και σε μαύρο φόντο φωτεινά (μόνο με κλειστό zoom και out of focus ο προβολέας)!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638


Ανέβασα και φώτος για να μου πείτε!
Σε λευκό φόντο φαίνονται μαύρα, και σε μαύρο φόντο φωτεινά (μόνο με κλειστό zoom και out of focus ο προβολέας)!

ο 1070 που ειχα εκτος απο την μεγαλη ανομοιομορφια που παρουσιασε ξαφνικα ειχε και το ιδιο προβλημα με τον δικο σου .Στην cpi μου ειπαν οτι το προβλημα με τις κουκιδες οφειλεται στο DMD chip αλλα ο Μανωλης μου ειπε οτι ηταν σκονη . Βεβαια εμενα με βολευε να ειχε αδικο ο Μανωλης ( ειχε 1000 % δικιο ) καθως με βαση αυτα που μου ελεγαν στην cpi εβλεπα πολυ πιθανη την αντικατασταση με τον 1070 +
Στην cpi αλλαξαν την πλακετα με το DMD και ολο το οπτικο και δεν βελτιωθηκε η κατασταση βελτιωθηκε μονο η ανομοιομορφια η οποια ηταν στο απο 50 % που ηταν αρχικα πηγε στο 30 % . Αρχικα μου ειπαν οτι ειναι φυσικο σε ενα εισαγωγικο μοντελο να υπαρχουν τετοια ζητηματα τα οποια δεν επηρεαζουν την θεαση και με βαση το service manual η benq θεωρει οτι υπαρχει προβλημα οταν η ανομοιομορφια στην φωτεινοτητα ειναι πανω απο 50 % . Εγω επεμεινα στην αντικατασταση του προβολεα και προς τιμην τους μου τον αντικατεστησαν χωρις πολλα πολλα με τον 1070 + .
Αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι προβλημα και αφου δεν επηρεαζει την θεαση τον κρατας
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η ανομοιομορφια φωτεινοτητας σε μια εικονα δεν πρεπει να ξεπερναει το 15% με βαση τα στανταρ

και ενα +5% απο εμενα :roflmao: δλδ 20%


. Αρχικα μου ειπαν οτι ειναι φυσικο σε ενα εισαγωγικο μοντελο να υπαρχουν τετοια ζητηματα τα οποια δεν επηρεαζουν την θεαση και με βαση το service manual η benq θεωρει οτι υπαρχει προβλημα οταν η ανομοιομορφια στην φωτεινοτητα ειναι πανω απο 50 % .
και μετα μου θετε και benq τρομαρα σας..!!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
η ανομοιομορφια φωτεινοτητας σε μια εικονα δεν πρεπει να ξεπερναει το 15% με βαση τα στανταρ

και ενα +5% απο εμενα :roflmao: δλδ 20%




και μετα μου θετε και benq τρομαρα σας..!!!!!
Αυτα ακριβως ηταν τα επιχειρηματα που χρησιμοποιησα .
Αλλα για να λεμε και του στραβου το δικιο η panasonic διαφημιζει στον pt- at6000 οτι η ανομοιομορφια ειναι 85 % και οταν πρωτοκυκλοφορισε η τιμη του ηταν 2500 Ευρω τρεις δηλαδη 1070+ τρομαρα σου.

Βεβαια τωρα που η τιμη του κατρακυλισε στα 1500 τον παρηγγειλα και θα τον παραλαβω την Πεμπτη .
Εξακολουθω ομως να δηλωνω dlpακιας καθως εαν τα μετρα εβγαιναν θα αγοραζα τον w7500 ελπιζω να με διαψευση η Panasonic ....
 
Last edited:


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
αφου δεν ρωτησες αν πρεπει να τον παρεις και τι να παρεις καλα να παθεις..:D
Το οτι δεν ρωτησα εσενα δεν σημαινει οτι δεν ρωτησα ....
Εσυ τωρα τελευταια απαντας σαν την Πυθια με χρισμους γι αυτο ρωτησα αλλον ...
ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ:superman:
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
"C:\Users\giorgos\Desktop\benq 1070\DSC08876.JPG"
"C:\Users\giorgos\Desktop\benq 1070\DSC08877.JPG"
"C:\Users\giorgos\Desktop\benq 1070\DSC08879.JPG"
"C:\Users\giorgos\Desktop\benq 1070\DSC08880.JPG"
Δεν μπαινουν ετσι οι φωτογραφιες Γιωργο θελει να τις ανεβασεις πρωτα σε καποιο site οπως το imageshark
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το οτι δεν ρωτησα εσενα δεν σημαινει οτι δεν ρωτησα ....
Εσυ τωρα τελευταια απαντας σαν την Πυθια με χρισμους γι αυτο ρωτησα αλλον ...
ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ:superman:

και παλι καλα να παθεις :D
 
Last edited:



Μηνύματα
204
Reaction score
9
μπορείτε να δοκιμάσετε και εσείς στο δικό σας 1070+, κλειστό το ζούμ και out of focus σε λευκό ή μαύρο φόντο εμφανίζονται κόκκοι?
το έχουν όλα δηλαδη?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
o benq w1070+ που πηρα δεν ειχε αλλα δεν προλαβε να δουλεψει και καθολου πουληθηκε αμεσως .
Ο 1070 που ειχα πριν οπως ανεφερα ειχε αλλα δεν ξερω εαν ηταν εξ αρχης
 



Μηνύματα
84
Reaction score
5
μηπως εχεις μπερδευτει.!

νυχτερινη σκηνη βλεπω με αστερακια :p:roflmao:
Δεν ειναι 1070+.
Είναι απο optoma dlp.
Φτιάχτικε χωρίς πολλά πολλά απο την εταιρεία.
1 μήνα εκτος εγγύησης παρακαλώ απο optoma αγγλιας γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με έλληνες και να προσπαθώ να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας. Με onsite courier όλα πληρωμενα απο αυτούς. Προς τιμήν τους.
Εμένα προσωπικά με κέρδισαν και ας έγινε ότι έγινε αρχικα.
Το δευτερο optical path (αυτό αντικαταστάθηκε)δεν εχει βγάλει το παραμικρό ενάμιση χρόνο μετά. Η μόνη διαφορά ότι το προβολάκι ταβανώθηκε και δεν τρώει πλέον κλωτσίες και τραντάγματα απο κάθε ατσούμπαλο επισκέπτη...
Χρήση του jectora σαν tv. 2500 ώρες το χρόνο...
Το πρόβλημα είχε ξεκινήσει απο πολύ μικρότερο πάνω στον χρόνο και έφτασε εκει που έφτασε.
Καλύτερα το παιδί να επικοινωνίσει με κάποιο service να τους πει ότι εχει ξεκινήσει η καταστροφή και να τον στείλει για sevice αν εχει χειροτερεύσει το πρόβλημα προς την λήξη της εγγύησης...
Οι φωτογραφίες είναι ότι χρειάστικε απο μέρους μου για να δώσουν το οκ για το service.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top