Tuner Kenwood KTF-2010 Χάνει το σήμα του !

Μηνύματα
21
Reaction score
46
Το ραδιοφωνο ενω παιζει κανονικα χανει το σημα του, σβηνουν οι μπαρες και το στερεο και δεν βγαζει ηχο ουτε βομβο , το ανοιξα οι πυκνωτες δειχνουν μια χαρα ,κουνησα και τα καλωδια μπας και αλλα δεν μου εδειξαν να παιζουν ρολο στην διακοπη ηχου, τι αλλο μπορει να ΄ναι ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όπως περιγράφεις το πρόβλημα προφανώς φταίει κάτι στο τμήμα RF. Μάλλον το τσιπάκι που έχει ή στη καλύτερη ψυχρή κόλληση.
Χωρίς να γνωρίζω τη διάταξη του, ακριβώς πίσω από τη κεραία θα υπάρχει μια θωρακισμένη βαθμίδα. Εκεί μέσα βρίσκεται.
Μέτρα πριν τις τάσεις του τροφοδοτικού σου.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
46
Σ ευχαριστω Πετρο για την γρηγορη απαντηση , Αλλα επειδη μου ειναι δυσκολο να μετρησω το RF(φανταζομε πως ειναι ενα νικελ κουτακι που γραφει MITSUMI ) αν ειναι ομως χαλασμενο μπορω να το
βρω στην αγορα ? και αν εχεις υποψην ποσο μπορει να εχει αυτο ?
 



Μηνύματα
21
Reaction score
46
Ειναι το 11072 εκανα αναζητηση και με Mitsumi που ειναι το κυκλωμα και με kenwood αλλα δεν μου εβγαλε τιποτα αξιο προσοχης .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ειναι το 11072 εκανα αναζητηση και με Mitsumi που ειναι το κυκλωμα και με kenwood αλλα δεν μου εβγαλε τιποτα αξιο προσοχης .
Προσπαθώ από τη φωτογραφία να καταλάβω τι μπορεί να δείχνει.
Αν το μεταλλικό περίβλημα περιέχει μόνο τα ευαίσθητα παθητικά στοιχεία που φαίνονται μέσα, τότε δεν είναι ολοκληρωμένη βαθμίδα RF. Θα πρέπει να ψαχτείς σε άλλο σημείο του κυκλώματος με τα ενεργά στοιχεία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top