6c33 pp new project

Μηνύματα
63
Reaction score
14
Χαιρετώ την κοινότητα του audio diy , από καιρό έχω εντοπίσει το παρακάτω σχέδιο

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Roessler-PP-Neu/Beschreibung.htm

Και μου φάνηκε ενδιαφέρων . θα προτιμούσα την 6C33SE έκδοση αλλά τα 15W μου πέφτουν λίγα , είμαι στην φάση των υλικών αν και τα περισσότερα τα έχω Περιμένω κάποια από eBay και μελετώ πως θα γίνει το κουτί το οποίο θα είναι 2 χωριστά κουτιά .Έπεται συνέχεια
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλώς όρισες στη παρέα μας.
Ωραία πράγματα βλέπω ετοιμάζεις. Όταν λες διαφορετικά κουτιά εννοείς monoblock κατασκευή ή ξεχωριστά η τροφοδοσία?
Περιμένουμε τη συνέχεια...
 

Μηνύματα
63
Reaction score
14
Μετά από αρκετό καιρό αδράνειας κατάφερα να τον τελειώσω οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές αν και έχω βάλει απλούς πυκνωτές σήματος και 6H9Cαντί 6SL7 έπεται συνέχεα με τις απαραίτητες αναβαθμίσεις :)
 

Attachments


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
πολυ ωραια και καθαρη δουλεια!!! Ευγε!!!! Για πες μας περισσοτερα τετοιες υλοποιησεις τιμουν το φορουμ!!! Και παλι μπραβο!!!!!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
απλων πυκνωτων μαλλον εννοεις τα μουντορφακια που εχεις. Το τριμερ που διακρινω απο την φωτο ειναι για την εξισορροπιση των ac σηματων μετα το phase spliter ;;:drinks:
 

Μηνύματα
63
Reaction score
14
Λοιπόν ο ενισχυτής είναι πολωμένος για αρχή στα 110 ma μέχρι να στρώσουν οι λυχνίες δεν έχω βάλει την ανάδραση που έχει στο σχέδιο γιατί και χωρίς ο ενισχυτής έχει αρκετά αποθέματα ισχύος . έχω μεγαλύτερους μετασχηματιστές τροφοδοσίας και εξόδου ( έχω την τύχη να ανοίξει στην γειτονιά μου Ο Μάρκος φιλικός και γνώστης του σπορ) .


Για συνέχεια θα βάλω στη είσοδο 6SL7 RGA (ακριβούτσικες
) αντί την6H9C που έχω τώρα και αλλαγή στους πυκνωτές από Mundorf MCap σε Mundorf MCap EVO Silver Gold Oil αν και όπως παίζει τώρα είναι αρκετά καλός .. όσο για τριμερ είναι allen bradley κάτι τέτοιο (http://www.ebay.co.uk/itm/4x-Mini-M...mmer-Allen-Bradley-Typ-G-1-kOhm-/321213088799) και τα έχω βάλει πάνω στο καπάκι για να μπορώ να ρυθμίζω ευκολότερα, στο πίσω μέρος έχω μικρές μπόρες για τις ενδείξεις..
 



Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
παντως δοκιμασε να ανεβασεις κι αλλο το ρευμα ηρεμιας!!!! Εγω στον otl μου ειμαι κοντα στα 200ma. βεβαια δεν γνωριζω την ταση που τον τροφοδοτεις για να δω σε τι θερμικη απωλεια θα φτασει. Αλλα 150-170 ma θα ακουσεις αλλα πραγματα!
 

Μηνύματα
63
Reaction score
14
250 volt έχει στην άνοδο , αυτός προτείνει 120-130 ma σε κάθε λυχνία . Στα datasheetτις 6c33 την δίνει μέχρι 600 ma αλλά μάλλον για λειτουργιά τροφοδοσίας ,μιας και για αυτό προσχεδιάστηκε
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Την λειτουργει κοντα στα 33 βατ θερμικης απωλειας . Προφανως για καλυτερη αξιοπιστια. Με δεδομενο οτι φτανει οριο μεχρι και τα 60 βαττ μπορεις ανετα να την λειτουργησεις στα 170ma δηλαδη στα 42 περιπου βαττ . Παντα με δοκιμη στο πως ηχει εκει γιατι παιζουν και αλλα σημαντικο ρολο [μετασχηματιστης εξοδου, οδηγηση κ.λ.π]
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Επισης οταν θα κλεισεις το βροχο με την αναδραση πρεπει να εχεις οποσδηποτε παλμογραφο να κοιταξεις για ταλαντωσεις!
Η πολυ υψηλη διαγωγημοτητα της 6c33 ειναι πολυ πιθανο να σου παρουσιασει ταλαντωσεις. Κανε και μια δοκιμη να πεταξεις τον πυκνωτη στη εισοδο!
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Όλα αυτά που γράφετε για μένα είναι "κινέζικα" αλλά τέτοιες κατασκευές είναι χάρμα οφθαλμών και τιμούν την DIY κοινότητα του forum! Μπράβο κι από μένα!:hi:
 

Μηνύματα
7
Reaction score
10
Λοιπόν ανέβασα τα ρεύματα στα 165 ma περίπου και αφαίρεσα

Και τον πυκνωτή στη είσοδο απέκτησα μεγαλύτερο εύρος και και ταχύτατα ,

Όντος ακούω άλλον ενισχυτή .:)

Και επειδή μου αρέσει να πειραματίζομαι

Έχω φτιάξει μετασχηματιστές για ενδιάμεσο στάδιο για να αφαιρέσω τους τελευταίους

Πυκνωτές , για να δούμε αν πάρω/ χάσω τίποτα :(,θα σας ενημερώσω....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.868
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top