Ποδήλατο

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φτηνα =τσαμπα , μονος σου απο βιντεακια και φιλους γνωστες , οσο πιο πολλες οι γνωσεις τοσο πιο καλα
αλλιως σε καταστηματα που σε μετρανε με μηχανηματα πανω στο ποδηλατο
υποψιν οτι το σωμα ζεστο συμεριφερεται διαφορετικα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Δεν θα συμφωνήσω με τον argi στο DIY bike fitting. Θεωρώ την συγκεκριμένη διαδικασία "επένδυση" για τον ποδηλάτη. Προτιμώ να πληρώσω έναν επαγγελματία να μου το κάνει (όπως και έκανα, άλλωστε) και να έχω εγγύηση αποτελέσματος παρά να το κάνω εγώ και να είμαι στο περίπου.

Γιώργο, κανονικά, bike fitting κάνεις στο κατάστημα που πήρες το ποδηλατο. Εάν δεν το κάνουν εκεί, πας σε άλλο κατάστημα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Ο αυχένας είναι πολύπλοκο θέμα και χρειάζεται απόρριψη των αιτίων ένα-ένα.

* Αρχικά κάνουμε bike fitting για να βρούμε την ιδανική θέση στο ποδήλατο. Μπορεί όμως να είναι όλα σωστά και το σώμα μας να μην "αντέχει" την πολύ αγωνιστική/σκυφτή στάση. Τότε προσπαθούμε να περιορίζουμε το κράτημα του τιμονιού στo πάνω τμήμα του (για να σκύβουμε λιγότερο). Ή ζητάμε στο bike fitting να μας ρυθμίσει τη θέση σε λιγότερο αγωνιστική, δηλαδή να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στο ύψος σέλας τιμονιού.

* Το πιθανότερο αίτιο, ειδικά στους μεγαλύτερους ηλικιακά ποδηλάτες, είναι η έλλειψη εκγύμνασης του κορμού και ιδιαίτερα των μυών που σταθεροποιούν το κεφάλι σε σκυφτή στάση. Με βασικές ασκήσεις, 2 φορές τη βδομάδα, δυναμώνουμε τις μυικές ομάδες υποστήριξης με άμεσα αποτελέσματα (2+ βδομάδες).

* Ένας άλλος σημαντικός παράγοντας που συνήθως παραβλέπεται είναι ο τρόπος που στηρίζουμε το σώμα επάνω στο τιμόνι. Τι θέλω να πω; Δεν πρέπει να έχουμε τεντωμένα τα χέρια (για να δουλεύουν σαν αμορτισέρ στην άρθρωση του αγκώνα), ούτε να αφήνουμε τους ώμους χαλαρούς προς τα πάνω/πίσω γιατί έτσι οι μύες του αυχένα είναι σε συνεχή τάση.

* Προσπαθούμε να αποφεύγουμε τα πολύ φουσκωμένα λάστιχα ή/και βάζουμε μία φαρδύτερη διάσταση. Αυτό ισχύει και για τη μέση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
προσωπικα το ποδηλατο το ρυθμισα μονος μου
ποδηλατοντας σχετικα νορμαλ δεν καταλαβα καμμια διαφορα,
Στο σπινιγκ που ειναι απαιτητικο ειδε και ενιωσα
οταν η σελα ειναι πιο μπροστα απο οτι πρεπει , με ενοχλουσε στα γονατα
οταν τα πεταλια δεν ειχαν σωστη αποσταση παλι το ιδιο
το τιμονι στο σωστο υψος , μου εδωσε πιο ξεκουραστη θεση,
Με τον καιρο γινεσαι ενα με το ποδηλατο και βαζεις δικες σου πινελιες
το να σου ματσαρουν το ποδηλατο στα μετρα σου ειναι καλο,
το να δουλεψεις πανω σε αυτες τις ρυθμισεις
οταν καταλαβεις τι σου προσφερει η καθε μια στο σωμα
ανεκτιμητο
Το να σου ματσαρουν το ποδηλατο , σε σταθερο σημειο , εχει και μια διαφορουλα με το πανω κατω του δρομου
γενικα οσο πιο πολυ γινεσαι ενα με το ποδηλατο τοσο πιο πολυ καταλαβαινεις τι μπορει να σου προσφερει
και πως μπορεις να το παρεις
οσο πιο πολυ ασχολησαι με κατι τοσο πιο πολυ δικο σου γινεται
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Επειδή αύριο, όπως προέκυψε το πρόγραμμα, δεν θα πάω για ποδηλάσία :)cry::cry:), είπα σήμερα να "το σκίσω" λίγο.

70.01χλμ, σε 2 ώρες και 50 λεπτά, με μέση ταχύτητα 24.7χλμ/ώρα. Περισσότερο ανηφορική διαδρομή από τη χθεσινή και με (σύμφωνα με το bike computer) μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.

Προετοιμάζομαι για τον Μάρτη: 25/03, 28/03 και 29/03, πάμε για 200χλμ/ημέρα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Παρέδωσα το ποδήλατο για πλύσιμο και μια μικρή αναβάθμιση. Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα "γράψουμε" 60χλμ, χαλαρά, όπως το προηγούμενο Σάββατο. Η παρέα βοηθάει μια κοπέλα, η οποία υπέφερε από έναν τραυματισμό στο γόνατο, να επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς και όποιος/όποιοι μπορεί/μπορούν την συνοδεύουν σε ποδηλασίες μέσων αποστάσεων και χαμηλής έντασης. Αύριο θα πάμε μαζί.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Παρέδωσα το ποδήλατο για πλύσιμο και μια μικρή αναβάθμιση. Αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα "γράψουμε" 60χλμ, χαλαρά, όπως το προηγούμενο Σάββατο. Η παρέα βοηθάει μια κοπέλα, η οποία υπέφερε από έναν τραυματισμό στο γόνατο, να επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς και όποιος/όποιοι μπορεί/μπορούν την συνοδεύουν σε ποδηλασίες μέσων αποστάσεων και χαμηλής έντασης. Αύριο θα πάμε μαζί.
Το βράδυ τι γίνεται με την κοπέλα; 8-)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
* Το πιθανότερο αίτιο, ειδικά στους μεγαλύτερους ηλικιακά ποδηλάτες, είναι η έλλειψη εκγύμνασης του κορμού και ιδιαίτερα των μυών που σταθεροποιούν το κεφάλι σε σκυφτή στάση. Με βασικές ασκήσεις, 2 φορές τη βδομάδα, δυναμώνουμε τις μυικές ομάδες υποστήριξης με άμεσα αποτελέσματα (2+ βδομάδες).
Η ενδυνάμωση είναι το δεύτερο στάδιο που χρειάζεται.
Ξεκινάς με φυσιοθεραπευτή που θα εντοπίσει και θα λύση τυχόν <<μηχανικά>> προβλήματα στήριξης.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κλεισαμε για σημερα 1 ωρα και 4 λεπτα 804 θερμιδες , ουιζι στειλε ενα μειλ να σου στειλω τις φωτο να τις ανεβασεις οταν μπορεις.....,
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Το βράδυ τι γίνεται με την κοπέλα; 8-)
Η κοπέλα είναι παντρεμένη με παιδιά. Δεν ξέρω τι κάνει εκείνη τα βράδια, πάντως εγώ, βλέπω ταινίες με τη σύζυγό μου, στο σπιτάκι μας!:angel:

κλεισαμε για σημερα 1 ωρα και 4 λεπτα 804 θερμιδες , ουιζι στειλε ενα μειλ να σου στειλω τις φωτο να τις ανεβασεις οταν μπορεις.....,
Check your PMs.
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σε ευχαριστω , στημενο με βλεψεις δρομου αλλα δεν λεει οχι σε κανα σαμαρακι
1 αναποδος (οπως παντα)
η σελα ism δεν ρυθμιζεται εμ τον παροδοσιακο τροπο, αλλα με αλφαδι στις ραγες,
και ετσι πετυχαινεις την κατασκευαστικη <βουτια> της μυτης με , και εχεις και αντοχη
η διαχαλωτη γλωσσα με το εσωτρικο παμπιγκ σιλικονης σε αφηνει αφωνο
2 Το ακριβο παλουκοσελο (ντιζα ) ειναι απο καρμπον (οχι νηματα αλλα στοιβαδες) λιγοτερο βαρος απο τοα παροδοσιακα καρμπον, ποιο το πλεονεκτημα (σε αμμεση συγκριση με το προηγουμενο αλουμινενιο) η αποσβεση που δινει το καρμπον
δεν ξερω τι αντοχες θα δειξει σε βαθος χρονου, αλλα εδω και 13 μηνες τρεχει μια χαρα
3 πεταλακια μικρα και οχι κουμπωτα kcnc τιτανιου αξονες μαγνησιο σωμα, απιστευτο γατζωμα στο παπουτσι , αρκει να μην ειναι τραχτερωτο,αν και εκει συνηθιζεται
4 τιμονι καρμπον (αυτο το πληρωσα κανονικα) της 3Τ
5 φρενα avid code R τετραπιστονα με αποστατες kcnc βιδες τιτανιου (παντου)
6 τροχοι λαστιχα mavic crossroc
7 αναρτηση rock shox silver recon με εξτρα pop lock για να κλειδωνει σε ορθοπεταλιες
8 λαιμος ντιζας σελας, -λαιμος τιμονιου quick release superstars
9 μεταδοση sram X5
10 κλειστρο κασετας γραναζακια jockey wheel,chain ring bolts κλιπσακια συγκρατησης καλωδιων , ταπες βαλβιδων, τερματισμοι καλωδιων φρενων, quick release της kcnc
10 βιδες λαιμου τιτανιου απο πορτογαλια
11 ταπες σιλικονης στις βιδες των παγουροβιδων της tids
12 stem cap τιατινιου μονοκοκ της superstars ,οπως και τερμαστισμοι ανοξοιδωτοι στα σωληνακια φρενων της superstars
13 γκριπ race face half nelson
14 καστομ βαση ανοξοιδωτη ποδηλατου μεταβλητου ιχνους απο τον πρωην συνεδερφο αγοραστιδη
16 προστασιες σκελτου superstars - indox
17 καδενα kcnc τιτανιου
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
63,26χλμ σήμερα, λίγο πιο χαλαρά από την προηγούμενη φορά, αλλά προς όφελος της κοπελιάς. Καλά ήταν, το επόμενο Σάββατο πάω για ανάβαση!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Πλάκα πλάκα, είναι η πρώτη που προσφέρθηκε να με συνοδεύσει! Είμαι πολύ συμπαθητικός, για αυτό! :cool:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Μόλις το παρήγγειλα και αναμένω: Giro Air Attack Shield (μοντέλο 2014, στη μισή τιμή από του 2015, χωρίς καμία ουσιαστική διαφορά, σύμφωνα με το Evans Cycles, από όπου κι έγινε η παραγγελία).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top