"Religious" songs




stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
ELECTRIC PRUNES - KYRIE ELEISON (ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ) (1968)

Ψυχεδελικο Κυριε Ελεησον, και μαλιστα τραγουδισμενο στα Ελληνικα.

EELA CRAIG - KYRIE (Eleison) (1971)

Austrian rock band of the 1970s and 1980s, that combined progressive rock with jazz and classical music influences as well as Christian lyrics.
 




Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
BEHEMOTH

- Ora Pro Nobis Lucifer
(2014) Album '' The Satanist''


- The Satanist

Φιρι φιρι το πας να καουν τα pc και να μας ριξει στο κεφαλι καμια αστραπη! Θεουλη μου λυπησου με, ουδεμια σχεση εχω με τον βλασφημο! :angel:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Current 93 - Lucifer Over London (1994)

Τώρα...άμα βάλω 1 κομμάτι του Lennon, θα νομίζετε είμαι offt opic
Ελα μου όμως που δεν είμαι
Και έλα μου που ελάχιστοι κατάλαβαν τι εννοεί εδώ ο Lennon
Εχω κάνει "διατριβή", χρόνια επί χρόνων
Εχω αναλύσει κάθε στίχο
Εχω βρεί κάθε σημειολογία
Και όταν το μεγαλύτερο όνομα στη μουσική και ο πιό γνωστός όλων όσων πέρασαν από την ρόκ, καταφέρνει να βάλει τα πράγματα στη θέση τους όσον αφορά τα γελοία περί "εωσφόρου" κακού, κουτσοδαίμονα Ηφαίστου και "σατανά" που απλά σημαίνει εχθρός και τπτ άλλο και καλεί τον Προμηθέα (τον φέροντα το φώς, την αυγή, το χάραμα) να ελευθερώσει τον άνθρωπο από αυτούς που δηλώνουν Πυθαγόρειο αριθμό 666, ε τότε αυτό είναι συγκλονιστικό
Στο 2:27 ο Λεννον λέει το 666 και κατονομάζει

Γύρω από τον John, υπήρχε μεγάλο κύκλωμα φωτεινών μυαλών
Δήλωνε Ελλην στο μυαλό.
Δίψαγε γιά γνώση, ήταν δεκτικός και το έκανε και τέχνη
Κρίμα που ελάχιστοι το αντιλήφθηκαν αυτό
Πόσοι άραγε ("ψάχτες της μουσικής, ακόμα και 'ψάχτες" του Lennon) τα ξέρουν αυτα;
Και πολύ περισσότερο, πόσοι τα προχώρησαν;
Θα σας πώ εγω: Kανείς!
Παραπληροφόρησαν τον κόσμο κάποιοι (τους καταδεικνύει ο John εδώ) και το γύρισαν σε έναν κόσμο ύλης και χρήματος
Μας έβαλαν στο trip της "επιβίωσης" με δικούς τους όρους, ενώ αυτοί "jerking off each other"
Mπορώ κυριολεκτικά να γράφω μήνες επί μηνών και τπτ να μην έχω πεί γι' αυτό το αριστούργημα ανθρώπινης αφύπνισης

Προσπάθησες μόνος σου John. Προσπαθησες να ταρακουνήσεις και τους γύρω σου. Αλλά αυτοί αρκέστηκαν μόνο να λένε πόσο καλά τραγούδια λές και τι ωραία λόγια γράφεις.
Η Τέχνη, όταν δεν είναι αμφίδρομη, δεν είναι Τέχνη
Κατάντησαν την Ρόκ (αυτήν που εσύ τους την έμαθες), πεδίο "ψαγμένων" μουσικών γνώσεων και επίδειξης "μούρης" και ετικεττών.
Ποσότητα μουσικής και όχι ποιότητας και κατανόησης και πράξης. Η Ροκ Μουσική είναι μέσον που σε οδηγεί κάπου, Οταν δεν σε οδηγεί πουθενά, δεν είναι μέσον. Είναι ό,τι και κάθε αλλο είδος κακής μουσικής.

Their time is not up John. Ακόμα μας ταλαιπωρούν και όσο πάει και χειρότερα.
Eσύ μπορεί να τους πήρες χαμπάρι, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την Ανοιξη.
Και πολύ περισσότερο τον Προμηθέα
Bring on the Lucie!

Lucie είναι υποκοριστικό του Lucifer (Lux+fer = Φώς+φέρω) και όχι φυσικά η Lucy

John Lennon - Bring On The Lucie (Freda Peeple) - 1973

 
Last edited:


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
EELA CRAIG - KYRIE (Eleison) (1971)

Austrian rock band of the 1970s and 1980s, that combined progressive rock with jazz and classical music influences as well as Christian lyrics.
Μη με μπερδεύετε ρε!
Εγώ αυτό ήξερα...;)

Mr Mister - Kyrie Eleison

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Τώρα...άμα βάλω 1 κομμάτι του Lennon, θα νομίζετε είμαι offt opic
Ελα μου όμως που δεν είμαι
Και έλα μου που ελάχιστοι κατάλαβαν τι εννοεί εδώ ο Lennon
Εχω κάνει "διατριβή", χρόνια επί χρόνων
Εχω αναλύσει κάθε στίχο
Εχω βρεί κάθε σημειολογία
Και όταν το μεγαλύτερο όνομα στη μουσική και ο πιό γνωστός όλων όσων πέρασαν από την ρόκ, καταφέρνει να βάλει τα πράγματα στη θέση τους όσον αφορά τα γελοία περί "εωσφόρου" κακού, κουτσοδαίμονα Ηφαίστου και "σατανά" που απλά σημαίνει εχθρός και τπτ άλλο και καλεί τον Προμηθέα (τον φέροντα το φώς, την αυγή, το χάραμα) να ελευθερώσει τον άνθρωπο από αυτούς που δηλώνουν Πυθαγόρειο αριθμό 666, ε τότε αυτό είναι συγκλονιστικό
Στο 2:27 ο Λεννον λέει το 666 και κατονομάζει

Γύρω από τον John, υπήρχε μεγάλο κύκλωμα φωτεινών μυαλών
Δήλωνε Ελλην στο μυαλό.
Δίψαγε γιά γνώση, ήταν δεκτικός και το έκανε και τέχνη
Κρίμα που ελάχιστοι το αντιλήφθηκαν αυτό
Πόσοι άραγε ("ψάχτες της μουσικής, ακόμα και 'ψάχτες" του Lennon) τα ξέρουν αυτα;
Και πολύ περισσότερο, πόσοι τα προχώρησαν;
Θα σας πώ εγω: Kανείς!
Παραπληροφόρησαν τον κόσμο κάποιοι (τους καταδεικνύει ο John εδώ) και το γύρισαν σε έναν κόσμο ύλης και χρήματος
Μας έβαλαν στο trip της "επιβίωσης" με δικούς τους όρους, ενώ αυτοί "jerking off each other"
Mπορώ κυριολεκτικά να γράφω μήνες επί μηνών και τπτ να μην έχω πεί γι' αυτό το αριστούργημα ανθρώπινης αφύπνισης

Προσπάθησες μόνος σου John. Προσπαθησες να ταρακουνήσεις και τους γύρω σου. Αλλά αυτοί αρκέστηκαν μόνο να λένε πόσο καλά τραγούδια λές και τι ωραία λόγια γράφεις.
Η Τέχνη, όταν δεν είναι αμφίδρομη, δεν είναι Τέχνη
Κατάντησαν την Ρόκ (αυτήν που εσύ τους την έμαθες), πεδίο "ψαγμένων" μουσικών γνώσεων και επίδειξης "μούρης" και ετικεττών.
Ποσότητα μουσικής και όχι ποιότητας και κατανόησης και πράξης. Η Ροκ Μουσική είναι μέσον που σε οδηγεί κάπου, Οταν δεν σε οδηγεί πουθενά, δεν είναι μέσον. Είναι ό,τι και κάθε αλλο είδος κακής μουσικής.

Their time is not up John. Ακόμα μας ταλαιπωρούν και όσο πάει και χειρότερα.
Eσύ μπορεί να τους πήρες χαμπάρι, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την Ανοιξη.
Και πολύ περισσότερο τον Προμηθέα
Bring on the Lucie!

Lucie είναι υποκοριστικό του Lucifer (Lux+fer = Φώς+φέρω) και όχι φυσικά η Lucy

John Lennon - Bring On The Lucie (Freda Peeple) - 1973

Mια χαρα μες στο θεμα εισαι Κωστα.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Φιρι φιρι το πας να καουν τα pc και να μας ριξει στο κεφαλι καμια αστραπη! Θεουλη μου λυπησου με, ουδεμια σχεση εχω με τον βλασφημο! :angel:
Φιλε felixxx δε μπορεις να συμμετεχεις σε "σατανιστικα" νηματα και μετα να μας το παιζεις Αγγελος...
Γι'αυτο παρε ενα ψυχεδελικο ταξιδι στη κολαση για αρχη...και βλεπουμε.

C.A QUINTET - TRIP THRU HELL (1968)

 









Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top