Usb Καλώδια

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
βρε Γιαννη παρε θεση ! μονο πεφτεις κατω απο τα γελια??

σιγουρα παιζει το ρολο του η καθαρότητα κ ποιοτητα των αγωγών, η θωράκιση, τα βύσματα κλπ..

και σιγουρα δεν υποστηρίζω οτι ενα καλωδιο των 500 θα παιζει ...ντα κ καλα, καλυτερα απο ενα των 120-150 !

αλλα σιγουρα τα απλα μαυρα των 3 ευρω κατευθείαν για σκουπιδια... :)
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εγω θα επαιρνα καλυτερα ενα dirac, να τριφτω και λιγο με το θεμα χωρος-τοποθετηση και οτι φραγκα περισσεψουν, κανα καλωδιο μεχρι 20αρικο...
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Ως τώρα κατάλαβα,εμπειρικά μόνον,πως το απλό usb καλώδιο που χρησιμοποιώ εδώ και λίγες μέρες,σίγουρα δεν είναι για τα σκουπίδια,μιας και παίζει σε ένα εξαιρετικό σύστημα χωρίς αυτό να έχει χάσει την ποιότητα/ταυτότητά του.
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω....αλλά δεν νομίζω πως αν δοκιμάσω ένα ακριβό usb,το σύστημα ξαφνικά θα απογειωθεί.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Το απλό USB καλωδιάκι των 1,20€ ...



http://www.e-shop.gr/equip-128863-usb-20-cable-a-b-m-m-1m-black-p-PER.750331

... μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να συνδέσουμε έναν εξωτερικό 3,5" σκληρό δίσκο σε μία θύρα USB 2.0 Σε ελάχιστα λεπτά θα μεταφέρουμε πολλά GΒ από ταινίες, μουσικές, φωτογραφίες, προγράμματα κλπ. στον εξωτερικό δίσκο μέσω αυτού του φθηνού καλωδίου ΧΩΡΙΣ να χαθεί στην πορεία ΟΥΤΕ ΕΝΑ bit!

Οι προδιαγραφές του USB 2.0 λένε ότι η μέγιστη υποστηριζόμενη ταχύτητα είναι 480 mbps σε μήκος καλωδίου μέχρι 5 μέτρα!!! Μάλιστα ο δίαυλος USB χρησιμοποιεί δύο διαφορετικούς αγωγούς για την μεταφορά των data. Ο ένας μεταφέρει το σήμα ανεστραμμένο έτσι ώστε όταν φτάνει στην μεριά του δέκτη η επαναφορά του στην σωστή φάση ακυρώνει τον οποιονδήποτε θόρυβο εισχώρησε κατά την πορεία. Όπως ακριβώς συμβαίνει και με την balanced αναλογική μεταφορά σήματος μέσω XLR καλωδίων.

Στην πράξη λόγω περιορισμών του bus η μεταφορά των αρχείων μας γίνεται στον εξωτερικό δίσκο με μια ταχύτητα γύρω στα 280 mbps δηλαδή 286720 kbps.

Αν χρησιμοποιήσουμε το παραπάνω φτηνό και ποταπό καλωδιάκι για να συνδέσουμε αντί για σκληρό δίσκο μία εξωτερική κάρτα ήχου ή ένα USB DAC στο PC μας τότε τού ζητάμε να μεταφέρει τα εξής:
Αν παίζουμε αρχεία μουσικής ποιότητας CD δηλαδή 16/44 KHz πρέπει να μεταφέρει τα data στο DAC μας με έναν ρυθμό 1411 kbps
Στα 24/48 KHz έχει να μεταφέρει data με ρυθμό 2304 kbps
Στα 24/88 KHz έχει να μεταφέρει data με ρυθμό 4234 kbps
και τέλος στα 24/96 KHz έχει να μεταφέρει data με ρυθμό 4608 kbps

Δηλαδή τι μας λένε εδώ οι «χρυσαυτιάδες» high-endάδες;
Οτι το ποταπό καλωδιάκι που μεταφέρει στην πράξη 286.720 kbps χωρίς να χάνει ούτε ένα bit σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο θα δυσκολευτεί να μεταφέρει τα 4.608 kbps στην περίπτωση του DAC ή της εξωτερικής κάρτας ήχου!

Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Σε όποιον ακούει διαφορές σε USB καλώδια τότε θα πρότεινα να πάρει και αυτό και σίγουρα θα ακούσει ακόμα περισσότερες διαφορές αν χρησιμοποιεί NAS δίσκο για τα αρχεία μουσικής: :lol:

http://arstechnica.com/staff/2015/0...-10000-ethernet-cable-apparently-makes-sense/
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ως τώρα κατάλαβα,εμπειρικά μόνον,πως το απλό usb καλώδιο που χρησιμοποιώ εδώ και λίγες μέρες,σίγουρα δεν είναι για τα σκουπίδια,μιας και παίζει σε ένα εξαιρετικό σύστημα χωρίς αυτό να έχει χάσει την ποιότητα/ταυτότητά του.
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω....αλλά δεν νομίζω πως αν δοκιμάσω ένα ακριβό usb,το σύστημα ξαφνικά θα απογειωθεί.
δοκιμασε ενα καλυτερο λοιπον απο αυτα των 50 100 ευρο και γραψε μετα τις εντυπώσεις σου...
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Εγω αναρωτιέμαι αν όσοι έχουν δώσει 500€ για usb καλώδια έχουν δώσει ποτε εστω και τοσα για την ακουστική φροντιδα του χώρου τους...
 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εγω αναρωτιέμαι αν όσοι έχουν δώσει 500€ για usb καλώδια έχουν δώσει ποτε εστω και τοσα για την ακουστική φροντιδα του χώρου τους...
Πιστεύω πως στα παραπάνω λόγια κρίβεται η αλήθεια γενικά και όχι μόνο για τα καλώδια.
 


Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
δοκιμασε ενα καλυτερο λοιπον απο αυτα των 50 100 ευρο και γραψε μετα τις εντυπώσεις σου...
Μολίς έχω την ευκαιρία,αυτό θα το κάνω.Αν και οι εντυπώσεις μου δεν θα έχουν την αξία των αποτελεσμάτων ενός τυφλού τεστ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μολίς έχω την ευκαιρία,αυτό θα το κάνω.Αν και οι εντυπώσεις μου δεν θα έχουν την αξία των αποτελεσμάτων ενός τυφλού τεστ.
Δεν ειναι δύσκολο να το κανεις τυφλό. Πάρε και έναν φίλο, βάλε τα καλώδια σε περιτύλιγμα κάλυψης χωρίς να τα δει αυτός και δώστου τα να τα ονομάσει Α και Β ,χωρίς να δεις εσυ ποιο ειναι ποιο (διπλή τυφλή δοκιμή). Μετά προσπαθήστε μετα απο ακροάσεις του καθενός Καλωδίου να διακρίνετε το Α και το Β. Τουλάχιστον 20 φορές για να μικραίνει ο παράγων τύχη. Αν μπορέσετε να τα διακρίνετε σωστα πάνω απο το 80% των δοκιμών τότε ναι εχουν διαφορά. (A/B/X test- ψάξτε το αν υπάρχουν απορίες).
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Data περνάνε από τα USB καλώδια! Μόνο άσσοι και μηδενικά! Τίποτε άλλο!
ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!!!!
Πάντως στα δικά μου καλώδια, περνάει μόνο τάση (V) και ρεύμα (Ι), δεν βρήκα ποτέ ούτε άσσο ούτε μηδενικό.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Επίσης,καχύποπτα σκέφτομαι γιατί δεν κυκλοφορούνε-ευρέως στην αγορά-ακριβά firewire παρά μόνο usb.Ίσως οι εταιρίες στοχεύουν να τα πάρουν απλά από τους απανταχού audiophiles,μιας και η πλειοψηφία των,χρησιμοποιούν usb dacs.
Στη metric που έχω σε άλλο σύστημα με σύνδεση firewire,θυμάμαι είχα κάνει μια έρευνα αγοράς για firewire καλώδιο και δεν υπήρχαν τεράστιες διαφορές στις τιμές τους.
Άρχοντας! Καλά στο ένα σύστημα έχεις Devialet και στο άλλο Metric;
Ζηλεύω...
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και πού το στηρίζεις; αυτό;
Πώς ακριβώς εξηγείται;
Αν θέλεις φυσικά, μπορείς να μας περιγράψεις το σύστημα αναφοράς σου, στο οποίο δεν άκουσες καμία διαφορά ανάμεσα σε φθηνό usb του εμπορίου και ένα πιο ακριβό, ειδικό για usb audio.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αν θέλεις φυσικά, μπορείς να μας περιγράψεις το σύστημα αναφοράς σου, στο οποίο δεν άκουσες καμία διαφορά ανάμεσα σε φθηνό usb του εμπορίου και ένα πιο ακριβό, ειδικό για usb audio.
Αν δηλαδή σού έλεγα πως άκουσα διαφορές ανάμεσα στα USB καλώδια αυτό θα ήταν σοβαρό επιχείρημα που θα σε έπειθε;
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Αν δηλαδή σού έλεγα πως άκουσα διαφορές ανάμεσα στα USB καλώδια αυτό θα ήταν σοβαρό επιχείρημα που θα σε έπειθε;
Όχι, σοβαρό επιχείρημα είναι να μου πεις ΤΙ σύστημα έχεις ( για να ξέρουμε σε τι κλίμακα αναλυτικότητας παίζει ), ΤΙ καλώδια έχεις δοκιμάσει, σε ποια δειγματοληψία ηταν ΓΡΑΜΜΕΝΟ το αρχείο και σε ποια δειγματολειψία ΕΣΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ. Για να καταλάβω αν εγώ είμαι τρελός κι εσύ το χρυσό αυτί ή το αντίθετο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι, σοβαρό επιχείρημα είναι να μου πεις ΤΙ σύστημα έχεις ( για να ξέρουμε σε τι κλίμακα αναλυτικότητας παίζει ), ΤΙ καλώδια έχεις δοκιμάσει, σε ποια δειγματοληψία ηταν ΓΡΑΜΜΕΝΟ το αρχείο και σε ποια δειγματολειψία ΕΣΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΣ. Για να καταλάβω αν εγώ είμαι τρελός κι εσύ το χρυσό αυτί ή το αντίθετο.
Χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης μαζί σου (δεν έχω ούτε ούτε τις γνώσεις ούτε και τη διάθεση..) αλλά πες μου ... αυτή η κλίμακα αναλυτικότητας ενός συστήματος πως τεκμαίρεται ?
 
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top