Κολλημένος με τα Sonus Faber

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Θα του βάλεις και πουλοβεράκια ? :D
την ζεστασια του SET σε ηχο ,αλλα και ως θερμοκρασια δεν ..........Μαλλον θα χρειαστει να αναψεις καλοριφερ στο τερμα για να την παρουμε απο πους -πουλ και μαλιστα Α/Β.:roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θεωρώ απαραίτητο αντικειμενικό σκοπό των παρουσιάσεων το να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.

Ας προσπεράσουμε προς το παρόν οποιαδήποτε ζητήματα διευθέτησης-τα οποία μαστίζουν αρκετά από τα εκτεθέντα συστήματα καθιστάμενα συνήθως αναπόφευκτα εκ των συνθηκών διαβίωσης του κατόχου- προκειμένου να εστιάσουμε σε κάτι στοιχειώδες.

Τόσο ο ενισχυτής όσο και το ηχείο είναι ονειρικά μηχανήματα στην κατηγορία τους.Εκπληκτικά επίσης και από αισθητικής άποψης.Θα μπορούσε κάποιος ν'απολαμβάνει καθένα εξ αυτών επί μακρόν,συνδυασμένα όμως με διαφορετικό ηχείο κι ενισχυτή αντιστοίχως.

Διάγραμμα διακύμανσης εμπέδησης (συνεχής γραμμή) και φάσης (διακεκομμένη γραμμή) για το Amati Anniversario (Stereophile):

(Προσοχή στις ζώνες ελαχίστων τιμών εμπέδησης και τους συνδυασμούς με τις μέγιστες αποκλίσεις φάσης)

Λαμβάνεται υπόψιν το γεγονός ότι ο Viva Solista Mk3 διαθέτει μονό ζεύγος εξόδων ανταποκρινόμενο σε τιμή φορτίου 8 Ohm από το δευτερεύον τύλιγμα των μετασχηματιστών εξόδου του.

Έστω και αν οι στάθμες ακρόασης παραμείνουν αρκετά χαμηλές,ο συγκεκριμένος συνδυασμός δεν θα βρεθεί υπό ευνοϊκές γι αυτόν συνθήκες όποτε το πρόγραμμα θα έχει έντονη παρουσία στις χαμηλές οκτάβες,οργανική πολυπλοκότητα και τα ενεργειακά περιβλήματα των φθόγγων σε αυτές τις ζώνες θα περιλαμβάνουν ραγδαίες ατάκες.

Εάν μάλιστα οι ακουστικές ιδιότητες του χώρου και τα προκύπτοντα χαρακτηριστικά από τη διευθέτηση ηχείων-θέσης ακρόασης εντός αυτού δεν είναι ευνοϊκά στη ζώνη των χαμηλών,η συνδυασμένη συμπεριφορά όλων αυτών των παραγόντων θα επηρεάζει ακόμα περισσότερο την αντίληψη ως προς ανώτερες οκτάβες από τις εξαρχής προβληματικές.Οι λόγοι για το τελευταίο έχουν αναλυθεί στο παρελθόν κατά τις αναφορές σε φαινόμενα επικάλυψης,σύσταση πεδίου αντήχησης,αρμονικούς συσχετισμούς μεταξύ των φθόγγων δεδομένου μουσικού προγράμματος.

It's elementary,dear Watson...:D
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Θεωρώ απαραίτητο αντικειμενικό σκοπό των παρουσιάσεων το να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.

Ας προσπεράσουμε προς το παρόν οποιαδήποτε ζητήματα διευθέτησης-τα οποία μαστίζουν αρκετά από τα εκτεθέντα συστήματα καθιστάμενα συνήθως αναπόφευκτα εκ των συνθηκών διαβίωσης του κατόχου- προκειμένου να εστιάσουμε σε κάτι στοιχειώδες.

Τόσο ο ενισχυτής όσο και το ηχείο είναι ονειρικά μηχανήματα στην κατηγορία τους.Εκπληκτικά επίσης και από αισθητικής άποψης.Θα μπορούσε κάποιος ν'απολαμβάνει καθένα εξ αυτών επί μακρόν,συνδυασμένα όμως με διαφορετικό ηχείο κι ενισχυτή αντιστοίχως.

Διάγραμμα διακύμανσης εμπέδησης (συνεχής γραμμή) και φάσης (διακεκομμένη γραμμή) για το Amati Anniversario (Stereophile):

(Προσοχή στις ζώνες ελαχίστων τιμών εμπέδησης και τους συνδυασμούς με τις μέγιστες αποκλίσεις φάσης)

Λαμβάνεται υπόψιν το γεγονός ότι ο Viva Solista Mk3 διαθέτει μονό ζεύγος εξόδων ανταποκρινόμενο σε τιμή φορτίου 8 Ohm από το δευτερεύον τύλιγμα των μετασχηματιστών εξόδου του.

Έστω και αν οι στάθμες ακρόασης παραμείνουν αρκετά χαμηλές,ο συγκεκριμένος συνδυασμός δεν θα βρεθεί υπό ευνοϊκές γι αυτόν συνθήκες όποτε το πρόγραμμα θα έχει έντονη παρουσία στις χαμηλές οκτάβες,οργανική πολυπλοκότητα και τα ενεργειακά περιβλήματα των φθόγγων σε αυτές τις ζώνες θα περιλαμβάνουν ραγδαίες ατάκες.

Εάν μάλιστα οι ακουστικές ιδιότητες του χώρου και τα προκύπτοντα χαρακτηριστικά από τη διευθέτηση ηχείων-θέσης ακρόασης εντός αυτού δεν είναι ευνοϊκά στη ζώνη των χαμηλών,η συνδυασμένη συμπεριφορά όλων αυτών των παραγόντων θα επηρεάζει ακόμα περισσότερο την αντίληψη ως προς ανώτερες οκτάβες από τις εξαρχής προβληματικές.Οι λόγοι για το τελευταίο έχουν αναλυθεί στο παρελθόν κατά τις αναφορές σε φαινόμενα επικάλυψης,σύσταση πεδίου αντήχησης,αρμονικούς συσχετισμούς μεταξύ των φθόγγων δεδομένου μουσικού προγράμματος.

It's elementary,dear Watson...:D
.... Κερνάω καφέ. :drinks:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το σύστημα σου πανέμορφο και ταιριάζει απόλυτα με τον όμορφο χώρο σου.

Τώρα το ηχείο σου <<ξεζουμίζει>> ότι συνδεθεί στις μπόρνες του. Ιδίως από τους 60 μέχρι τους 70 κύκλους (βλέπε μπουμάρισμα) γονατίζει και θηρία.
Να μου επιτρέψεις να έχω σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσο οδηγείται όπως πρέπει από εμπορική λάμπα.
Πιστεύω με έναν καλό προ θα συνδεθεί ανεπιστρεπτί ο τελικός που έφτιαξες.
Καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Το σύστημα σου πανέμορφο και ταιριάζει απόλυτα με τον όμορφο χώρο σου.

Τώρα το ηχείο σου <<ξεζουμίζει>> ότι συνδεθεί στις μπόρνες του. Ιδίως από τους 60 μέχρι τους 70 κύκλους (βλέπε μπουμάρισμα) γονατίζει και θηρία.
Να μου επιτρέψεις να έχω σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσο οδηγείται όπως πρέπει από εμπορική λάμπα.
Πιστεύω με έναν καλό προ θα συνδεθεί ανεπιστρεπτί ο τελικός που έφτιαξες.
Καλές ακροάσεις.
Όλοι μου έλεγαν ´Με τα Amati, ξεχνα τις λαμπιτσες´

Γι αυτό επιμένω ότι αν δεν ακούσεις δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Που ξέρεις πχ ότι ο Viva δεν διαθέτει τα απαιτούμενα ρεύματα ?

Μην νομίζεις ότι δεν δοκίμασα και άλλους ενισχυτές πριν καταλήξω σε αυτόν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όλοι μου έλεγαν ´Με τα Amati, ξεχνα τις λαμπιτσες´

Γι αυτό επιμένω ότι αν δεν ακούσεις δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.

Που ξέρεις πχ ότι ο Viva δεν διαθέτει τα απαιτούμενα ρεύματα ?

Μην νομίζεις ότι δεν δοκίμασα και άλλους ενισχυτές πριν καταλήξω σε αυτόν.
Το να διαθέτει ένας ενισχυτής μεγάλο απόθεμα ισχύος στο τροφοδοτικό του είναι σίγουρα καλό.
Το αν μπορεί τώρα αυτό να αξιοποιηθεί είναι κάτι άλλο.
Το ζητούμενο είναι να παρέχει ρεύμα στο φορτίο του (ηχείο). Όταν η εσωτερική αντίσταση του μηχανήματος είναι μεγάλη (single ended) και εκεί καταναλώνεται η μεγαλύτερη ισχύς είναι δώρον άδωρο το μεγάλο τροφοδοτικό!

Να ξέρεις πως δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο αλλά η θεωρεία, αλλά και η πράξη, αυτό λέει.
Τώρα αν εσένα σου αρέσει το αποτέλεσμα εμένα μου περισσεύει και χαίρομαι που βρήκες τη νιρβάνα σου.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αραγε, οσα δε φτανουν οι αλεπουδες, τα κανουν κρεμασταρια η οχι?!!

:fuckyou::D
Γιάννη δεν είναι θέμα κρεμασταριών!
Κακά τα ψέματα... όλοι μας δίνουμε κάπου βάση όταν έχουμε την εμπειρία ενός ακούσματος.
Άλλοι δίνουν βάρος στην ατάκα, άλλοι στην έκταση στις υψηλές, άλλοι στις αρμονικές τις μεσαίας περιοχής κ.ο.κ. Ελάχιστοι προσέχουν το σύνολο του ακούσματος.

Ένας ενισχυτής με 845. σε διάταξη single-ended. κάποια πράγματα τα κάνει μαγικά ενώ κάποια άλλα, ιδίως με ζόρικο ηχείο, δεν τα κάνει.
Αν σου αρέσουν αυτά που κάνει, και είναι πολλοί οι έμπειροι ακροατές που τους αρέσουν, κολλάς εκεί.

Και για να μην νομίζετε ότι εμμένω στις θεωρίες ρίξτε μια ματιά εδώ...
http://www.avsite.gr/forum/threads/Λάμπα-vs-Τρανζίστορ.82800/
 
Last edited:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Αραγε, οσα δε φτανουν οι αλεπουδες, τα κανουν κρεμασταρια η οχι?!!

:fuckyou::D
Μη ρίχνεις το επίπεδο νεαρέ ! :unsure:

Εσύ κανε μας κριτική για τις φωτογραφίες.
Γιατί μου βγαίνουν όλες υπερφωτισμενες και πρέπει να τις φερω με τον υπολογιστη ?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
βρε παληκαρια, κατ αρχην πηρα αφορμη και το πα..

Δευτερον, ακουστε το το συστημα πρωτα κ μετα...γνωμη μου..

Με 2 καμπυλες, εγινε αμεσως το παντρεμα κ καταλαβαμε πως παιζει?

Εγω θελω να τα φερει εδω σπιτι μου ο Θεοδοσης, επειδη ειμαι κ κουρασμενος σημερα να τ ακουσω...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μη ρίχνεις το επίπεδο νεαρέ ! :unsure:

Εσύ κανε μας κριτική για τις φωτογραφίες.
Γιατί μου βγαίνουν όλες υπερφωτισμενες και πρέπει να τις φερω με τον υπολογιστη ?
Υπερφωτισμενες...χμμ

Πολλα μπορει να φταινει..

Μπορει κατ αρχην να της τραβας υπερφωτισμενες!

Ισως φταιει η μηχανη, οι ρυθμισεις , η πολλα ακομα..

Μπορει βεβαια κ να μη βλεπεις σωστα, πιστα.

Δηλαδη να τις βλεπεις αλλιως απ οτι ειναι στην πραγματικοτητα.

Μηπως εχεις κανα στοπ παραπανω απ τη μηχανη στην αντισταθμιση εκθεσης?

Πρεπει να δω πρωτα για να σου βρω λυση, δεν ειμαι σαν τους χαινταδες που τα λυνω ολα απο ενα διαγραμμα...
(αν κ υπο προυποθεσεις θα μπορουσα να στο πω, η να στο κανω, αλλα ειμαι φρονιμο παιδι, ειδες...)

στειλε φωτο να κανω διαγνωση γιατρε..
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Ίσως μας βοηθούσε,αν μαζευόμασταν σε κύκλο..........:D (εμείς οι πάσχοντες)

Ηρεμείς μόνο και μόνο στη θέα τους!

Μπράβο και απο εμένα!!!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
βρε παληκαρια, κατ αρχην πηρα αφορμη και το πα..

Δευτερον, ακουστε το το συστημα πρωτα κ μετα...γνωμη μου..

Με 2 καμπυλες, εγινε αμεσως το παντρεμα κ καταλαβαμε πως παιζει?
..
Στην συγκεκριμένη περίπτωση καταλαβαίνεις που δεν παίζει.
Τα ανέλυσε ο Bhutias. Τώρα τα γούστα τα περιγράφει ωραιότατα ο petermeni.
Εγώ πιστεύω και ο Θεοδωσης ξέρει τι του λείπει και για αυτό φτιάχνει θηρίο....
Τεσπα, πολύ ωραίο σύστημα, να το χαίρεσαι, μου αρέσει πολύ και το esoteric σου.
και επειδή βλέπω τις γωνιές άδειες... Αν σε φέρνει ο δρόμος από βορια προάστια έλα να σου δώσω δυο μπάσο παγίδες να τις γεμίσεις. Είναι και στο χρώματα που θα ταιριαζει....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Μιας και γινεται λογος περι στιβαρης τροφοδοσιας θα ηθελα να πω πως αυτο ισχυει σε ενισχυτες Α/Β .Ο συγκεκριμενος ενισχυτης εργαζεται σε Α1 οποτε δεν εχει αναγκη απο ακραιες καταστασεις!
Οι κτηνωδεις πλαστικοι πυκνωτες που εχει δεν ειναι παραπανω 100 mf . Απλα εχουν επιλεχτει για αλλους λογους .
Ο ενισχυτης αγει μονιμα το ρευμα που εχει πολωθει στο ανωτερο ευθυγραμμο σημειο Μ της γραμμηκοτητας της λυχνιας.
Ακομα και η dc r απωλεια που εχει στο πρωτευον τυλιγμα του μετασχηματιστη δεν του διμιουργει σοβαρο προβλημα οπως θα διμιουργουσε σε εναν λαμπατο πους πουλ που εργαζεται σε Α/Β. Ο ενισχυτης ειναι πολωμενος στα 90-100 ma και δεν απαιτει παραπανω ρευμα.
Επισης αν θυμαμαι καλα , η ανα καταλαβα καλα στο Μοναχο σε μια συζητηση με τον κατασκευαστη νομιζω οτι μου ειχε πει οτι οι δυο λυχνιες ειναι για την σταθεροποιηση της τασης. ΣΑΝ ενισχυτριες ειναι μονο οι δυο [μια ανα καναλι]
 


Μηνύματα
851
Reaction score
748
Επισης αν θυμαμαι καλα , η ανα καταλαβα καλα στο Μοναχο σε μια συζητηση με τον κατασκευαστη νομιζω οτι μου ειχε πει οτι οι δυο λυχνιες ειναι για την σταθεροποιηση της τασης. ΣΑΝ ενισχυτριες ειναι μονο οι δυο [μια ανα καναλι]
Σωστά,οι δυο 845 ειναι στη τροφοδοσία.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
βρε παληκαρια, κατ αρχην πηρα αφορμη και το πα..

Δευτερον, ακουστε το το συστημα πρωτα κ μετα...γνωμη μου..

Με 2 καμπυλες, εγινε αμεσως το παντρεμα κ καταλαβαμε πως παιζει?

Εγω θελω να τα φερει εδω σπιτι μου ο Θεοδοσης, επειδη ειμαι κ κουρασμενος σημερα να τ ακουσω...
Ένα απλό παράδειγμα!
Αν γυρίσω και πω...
Έχω ένα βανάκι της δεκαετίας του '80 με κινητήρα 70 ίππων. Τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη όμως την κάνω σε 3,5 ώρες.
Θα μου ζητήσεις να έρθεις μαζί μου για καταλάβεις αν γίνεται?
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ένα απλό παράδειγμα!
Αν γυρίσω και πω...
Έχω ένα βανάκι της δεκαετίας του '80 με κινητήρα 70 ίππων. Τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη όμως την κάνω σε 3,5 ώρες.
Θα μου ζητήσεις να έρθεις μαζί μου για καταλάβεις αν γίνεται?
Για να καταλάβω τί παίρνεις;

:p
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top