Προτάσεις για deck Nakamichi

Μηνύματα
254
Reaction score
53
Καλημερα!
Επειδη υπαρχουν πολλες κασσετες original,και θα ηθελα πολυ να αρχισω να τις ξανακουω θα ηθελα την βοηθεια σας για μοντελα της Νakamichi.(ξερω πως ειναι παρα πολλα,αλλα σιγουρα υπαρχουν και καποια που ξεχωριζουν απο την καθε σειρα της)
Αν αφησουμε για παραδειγμα εκτος τα παρακατω: (1000,1000ii,1000zxl,600,600ii,700,700ii,700zxe,700zxl,και το Dragon που δεν το προλαβα για λιγο... )
Ποιο θα προτεινατε?
Ευχαριστω πολυ!!


(Η χρηση θα ειναι για ακροαση απο original tapes εμποριου και πολυ σπανια για εγγραφη)
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ?
ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΗ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ.
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΩΡΑ.
ΤΟ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΩΤΟ ΑΠ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΟ TD700 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
53
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ?
ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΚΑΙ ΜΕ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΗ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ.
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΩΡΑ.
ΤΟ ΝΑΚΑΜΙΤΣΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΩΤΟ ΑΠ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΟ TD700 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ.
δεν αμφιβαλω καθολου,απλα εχω το "σκαλωμα" μου
 


Μηνύματα
738
Reaction score
295
480zx και 670zx αρκετά καλά και τα δύο.
Είμαι κάτοχος και των δύο και είναι πολύ καλά και τα δύο.
Το 670 βέβαια είναι κορυφή.
Αλλάζεις ιμάντες και idler και πάνε άλλα 30 χρόνια.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Σαν ο πλέον ειδικός στα κασσετόφωνα, επέτρεψε με να σε ενημερώσω ότι επιλέγοντας nakamichi να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα κυρίως λόγω παλαιότητας και , πιθανότατα, μηδενικής συντήρησης. Εχουν αρκετά πλαστικά μέρη στο μηχανικό σύστημα που εύκολα πολυμερίζονται και θα δυσκολευτείς να βρεις ανταλλακτικά. Αν επιλέξεις από τη σειρά bx, η αντικατάσταση του idler είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ενώ οι τελευταίες σειρές, dr και cassete deck πάσχουν από reel motor που είναι πολύ δύσκολο να βρεις. Τα περισσότερα δε nakamichi ενδέχεται να είναι σκαλισμένα στη ρύθμιση αζιμουθίου που αρκετοί "πείραζαν" προκειμένου οι γραμμένες σε αυτό κασσέτες να είναι συμβατές και στα υπόλοιπα. Προτίμησε κάποιο aiwa από την καλή σειρά excelia που είναι και πολύ καλό και εύκολα επισκευάσιμο σε ο, τιδήποτε χρειασθεί. Αν βρεις κάτι και θέλεις να σε βοηθήσω, ελέγχοντας το, πολύ ευχαρίστως
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ειχα το 380zx παρα πολυ καλο,καθως κ ενα τεακ το οποιο μου διαφευγει το μοντελο..
 

Μηνύματα
502
Reaction score
247
δεν αμφιβαλω καθολου,απλα εχω το "σκαλωμα" μου
Καλησπέρα.
Από την μεριά μου εμπιστεύομαι ένα AKAI 75mkii εδώ και πολλά χρόνια με μηδενικά προβλήματα και συντήρηση, τηλεχειριζόμενο.
 



Μηνύματα
254
Reaction score
53
Σαν ο πλέον ειδικός στα κασσετόφωνα, επέτρεψε με να σε ενημερώσω ότι επιλέγοντας nakamichi να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα κυρίως λόγω παλαιότητας και , πιθανότατα, μηδενικής συντήρησης. Εχουν αρκετά πλαστικά μέρη στο μηχανικό σύστημα που εύκολα πολυμερίζονται και θα δυσκολευτείς να βρεις ανταλλακτικά. Αν επιλέξεις από τη σειρά bx, η αντικατάσταση του idler είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ενώ οι τελευταίες σειρές, dr και cassete deck πάσχουν από reel motor που είναι πολύ δύσκολο να βρεις. Τα περισσότερα δε nakamichi ενδέχεται να είναι σκαλισμένα στη ρύθμιση αζιμουθίου που αρκετοί "πείραζαν" προκειμένου οι γραμμένες σε αυτό κασσέτες να είναι συμβατές και στα υπόλοιπα. Προτίμησε κάποιο aiwa από την καλή σειρά excelia που είναι και πολύ καλό και εύκολα επισκευάσιμο σε ο, τιδήποτε χρειασθεί. Αν βρεις κάτι και θέλεις να σε βοηθήσω, ελέγχοντας το, πολύ ευχαρίστως
η σειρα της aiwa ειναι τα xk?
αλλες εταιρειες η σειρες ωστε να υπαρχει και εναλλακτικη?
ευχαριστω πολυ!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
γκουγκλαρα για να δω τη φατσα του, και ειναι το 680 αυτο που ειχα....

http://www.classicaudio.com/value/nak/680ZX.html

το πουλησα σε ενα κυριο που ειχε στην συλλογη του το ντραγκον και το επομενο...
στα εξαρχεια εμενα τοτε....
αν μας διαβαζει ο κυριος, θα χαρω να μου στειλει πμ,να μαθω οτι ειναι αμφοτεροι καλα... :)
(ακομη του χρωσταω τον χαρτη με το κυκλωμα...)
 





Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Το DRAGON είναι μακράν το κασσετόφωνο με τα περισσότερα προβλήματα κυρίως λόγω της πολυπλοκότητας του μηχανισμού του. Απλώς αποτελούσε, και είναι, φετίχ στα κασσετόφωνα. Το δε ΑΚΑΙ GX-75MkII που αναφέρθηκε ή το 95, είναι όχι τίποτα ιδιαίτερο ηχητικά (παρόλο τον όγκο και την κατασκευή του) κι αν χρειασθεί να αλλαχθούν οι ιμάντες πρέπει να λυθεί σχεδόν όλο το κασσετόφωνο, ειδικά ένας μικρός ιμάντας που ανεβάζει το μπλοκ των κεφαλών που αν παραμείνει μεγάλο χρονικό διάστημα αχρησιμοποίητο, χρειάζεται αλλαγή.
 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Σαν ο πλέον ειδικός στα κασσετόφωνα, επέτρεψε με να σε ενημερώσω ότι επιλέγοντας nakamichi να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα κυρίως λόγω παλαιότητας και , πιθανότατα, μηδενικής συντήρησης. Εχουν αρκετά πλαστικά μέρη στο μηχανικό σύστημα που εύκολα πολυμερίζονται και θα δυσκολευτείς να βρεις ανταλλακτικά. Αν επιλέξεις από τη σειρά bx, η αντικατάσταση του idler είναι πολύ συχνό φαινόμενο, ενώ οι τελευταίες σειρές, dr και cassete deck πάσχουν από reel motor που είναι πολύ δύσκολο να βρεις. Τα περισσότερα δε nakamichi ενδέχεται να είναι σκαλισμένα στη ρύθμιση αζιμουθίου που αρκετοί "πείραζαν" προκειμένου οι γραμμένες σε αυτό κασσέτες να είναι συμβατές και στα υπόλοιπα. Προτίμησε κάποιο aiwa από την καλή σειρά excelia που είναι και πολύ καλό και εύκολα επισκευάσιμο σε ο, τιδήποτε χρειασθεί. Αν βρεις κάτι και θέλεις να σε βοηθήσω, ελέγχοντας το, πολύ ευχαρίστως
Έχω ξεχασμένο ενα DR1 απο τις αρχές τη δεκαετίας του '90 και ενω γυρίζει αριστερά-δεξιά,όταν πατάω το play ο μηχανισμός ανεβαίνει,αλλά δεν γυρίζει(παίζει).
Είναι σοβαρά γιατρέ μου;:D
 

K

kimon

Guest
Το DRAGON είναι μακράν το κασσετόφωνο με τα περισσότερα προβλήματα κυρίως λόγω της πολυπλοκότητας του μηχανισμού του. Απλώς αποτελούσε, και είναι, φετίχ στα κασσετόφωνα. Το δε ΑΚΑΙ GX-75MkII που αναφέρθηκε ή το 95, είναι όχι τίποτα ιδιαίτερο ηχητικά (παρόλο τον όγκο και την κατασκευή του) κι αν χρειασθεί να αλλαχθούν οι ιμάντες πρέπει να λυθεί σχεδόν όλο το κασσετόφωνο, ειδικά ένας μικρός ιμάντας που ανεβάζει το μπλοκ των κεφαλών που αν παραμείνει μεγάλο χρονικό διάστημα αχρησιμοποίητο, χρειάζεται αλλαγή.
Ώπα...Έχω ένα GX 95 II με αυτό το πρόβλημα συν αδυναμία ρύθμισης της πόλωσης.Επίσης ένα NEC K-537 και αυτό δεν ανεβάζει το μπλοκ.Να στείλω PM;Θά ήθελα να τα επισκευάσω..
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Έχω ξεχασμένο ενα DR1 απο τις αρχές τη δεκαετίας του '90 και ενω γυρίζει αριστερά-δεξιά,όταν πατάω το play ο μηχανισμός ανεβαίνει,αλλά δεν γυρίζει(παίζει).
Είναι σοβαρά γιατρέ μου;:D
Λογικά ή το reel Motor είναι (οξείδωση από αχρηστία), ή ο ιμάντας. Αν θέλεις μπορώ να το δω. Στείλε pm
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.518
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top