Κολλημένος με τα Sonus Faber

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ένα απλό παράδειγμα!
Αν γυρίσω και πω...
Έχω ένα βανάκι της δεκαετίας του '80 με κινητήρα 70 ίππων. Τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη όμως την κάνω σε 3,5 ώρες.
Θα μου ζητήσεις να έρθεις μαζί μου για καταλάβεις αν γίνεται?

ανετα...και πολυ αργησες κιολας πιστευω...

 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Ένα απλό παράδειγμα!
Αν γυρίσω και πω...
Έχω ένα βανάκι της δεκαετίας του '80 με κινητήρα 70 ίππων. Τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη όμως την κάνω σε 3,5 ώρες.
Θα μου ζητήσεις να έρθεις μαζί μου για καταλάβεις αν γίνεται?
Πετρο, Θεσ/νικη- Αθηνα ειναι κατηφορα. :roflmao: Αν του βαλεις και ενα σαζμαν μακρυ ισιωσεις και τον δρομο ,δαγκωσεις και την ταυτοτητα φτανεις και σε 2,5 ωρες! χαχαχαχαχαχα!!!!!:roflmao::roflmao::roflmao: Ουτε λογος βεβαια καταβαση ΜΕΤΕΩΡΑ ποσο γρηγορα παει!!
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
.... Κερνάω καφέ. :drinks:
Ευχαριστώ για την πρόσκληση...Δεν καταναλώνω καφέ,αλκοόλ,νικοτίνη και λοιπές ουσίες,ενδιαφέρομαι δε γι ακροάσεις αλλότριων συστημάτων μονάχα άμα θα έχουν διευθετηθεί όσα ζητήματα κρίνω ότι χρήζουν εφικτής διόρθωσης σε δεδομένο χώρο...
Αραγε, οσα δε φτανουν οι αλεπουδες, τα κανουν κρεμασταρια η οχι?!!
:fuckyou::D
Θεμελιώδη συστατικά του ανωτέρω προβληματισμού είναι....
βρε παληκαρια, κατ αρχην πηρα αφορμη και το πα..
Δευτερον, ακουστε το το συστημα πρωτα κ μετα...γνωμη μου..
Με 2 καμπυλες, εγινε αμεσως το παντρεμα κ καταλαβαμε πως παιζει?
Εγω θελω να τα φερει εδω σπιτι μου ο Θεοδοσης, επειδη ειμαι κ κουρασμενος σημερα να τ ακουσω...
...
Πρεπει να δω πρωτα για να σου βρω λυση, δεν ειμαι σαν τους χαινταδες που τα λυνω ολα απο ενα διαγραμμα...
(αν κ υπο προυποθεσεις θα μπορουσα να στο πω, η να στο κανω, αλλα ειμαι φρονιμο παιδι, ειδες...)
...να μην ενοχλούνται όσοι δεν μπορούν να το κάνουν από εκείνους που πραγματικά μπορούν,οι δε τελευταίοι να μην απολογούνται γι αυτό.;)

Και βεβαίως με τα παρεχόμενα κάθε φορά στοιχεία δεν διευκρινίζονται "όλα;",αλλά οι θεμελιώδεις ασυμβατότητες χρήζουν επισήμανσης απομακρύνοντας δυνητικά έωλες αιτιάσεις-όπως λ.χ ότι ανάλογες ελλείψεις συνέργειας θα διορθώνονταν δήθεν από την τάδε ή δείνα ΄΄θαυματουργή΄΄ καλωδίωση...:sneaky:
Ασε μας ρε Πέτρε ,
ο Σποκ πέθανε ο κακομοίρης :rolleyes: :D:D:D:D
Εννοείς προφανώς όχι τον ίδιο το χαρακτήρα,αλλά τον ηθοποιό που τον πρωτοϋποδύθηκε...Αντιπροσωπεύει τη θεμελιώδη διαφορά ανάμεσα στη ρεαλιστική ανάλυση των δεδομένων και τους ευσεβείς πόθους ή...φόβους καθενός μας.;)
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ένα απλό παράδειγμα!
Αν γυρίσω και πω...
Έχω ένα βανάκι της δεκαετίας του '80 με κινητήρα 70 ίππων. Τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη όμως την κάνω σε 3,5 ώρες.
Θα μου ζητήσεις να έρθεις μαζί μου για καταλάβεις αν γίνεται?
Πέτρο, συγνώμη που ρωτάω εσένα, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να γνωρίζω επακριβώς πως παίζει το σύστημα μου, σου πέρασε ποτέ απο το μυαλό? ;)
.
.
.
ΟΧΙ. Δεν θα με τρελαίνετε εσείς !!! :headbang::headbang::headbang::headbang:
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέτρο, συγνώμη που ρωτάω εσένα, αλλά το γεγονός ότι μπορεί να γνωρίζω επακριβώς πως παίζει το σύστημα μου, σου πέρασε ποτέ απο το μυαλό? ;)
.
.
.
ΟΧΙ. Δεν θα με τρελαίνετε εσείς !!! :headbang::headbang::headbang::headbang:
Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα μια απλή διαπίστωση να γίνει θέμα αντιπαράθεσης και να χαλάσει το όμορφο θέμα που άνοιξες.
Αν δεις τις παραπάνω απαντήσεις μου καλύπτουν ακριβώς αυτό που λες.
Δηλαδή <<Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος>>.
Στο κάτω-κάτω περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Η μαγεία της 845 σε συγκεκριμένα σημεία είναι δεδομένη και λίγο έως πολύ όλοι μας την έχουμε αισθανθεί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Επειδή κάπου είδα πως ψάχνεις προενισχυτή για να δοκιμάσεις τον τελικό ιδιοκατασκευής σου, θα σου φέρω έναν speed-light προ πακέτο με ένα DAC να δούμε διαφορές.
Βέβαια αν και εφόσον έχεις όρεξη και διάθεση!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Ας δουμε τωρα γιατι δικαιος μαγευει τον Θεοδοση αυτος ο ενισχυτης ακομα και σε ενα τοσο ακαταλληλο φορτιο .
Καταρχην δεν υπαρχει περιπτωση να το παει αυτο το ηχειο στα ορια του. Παντα θα του αρεσει σε χαμηλες και μεσοχαμηλες σταθμες . Εκει δηλαδη που ο καθε μουσικοφιλος απολαμβανει τις βραδυνες μουσικες του.
Ο ενισχυτης, η καλυτερα αυτοι οι ενισχυτες, που εχουν αυτη την λυχνια την εχουν μονιμα πολωμενη σε a1 περιπου στα 90 ma. Θα μου πει καποιος σιγα τα ωα 90 ma ρευμα μονο;;
Και εδω αρχιζει το παιχνιδι.
Αν υποθεσουμε οτι το πρωτευον τυλιγμα του μετασχηματιστη εξοδου ειναι 9κ [9.000ωμ] και στο δευτερευον βλεπει 5ωμ. Λεω 5ωμ για να ειμαστε καπου περιπου στη μεση μεταξυ των διαφορων εξοδων 8-4 ωμ κ.λ.π μαζι με τις σχετικες απωλειες . ΑΝ κανουμε τωρα εναν υπολογισμο 9000/5 =1800. Δηλαδη το πρωτευων βλεπει το δευτερευον 1800 φορες λιγοτερο. Επειδη πρεπει να βρουμε το Ν του μετασχηματισμου θα βρουμε την ριζα του 1800 που ειναι 42 και κατι ψιλα. Δηλαδη καθε 42 στροφες στο πρωτευον τυλιγμα θα πρεπει να εχουμε 1 στο δευτερευον. ΑΥΤΟ ομως σημαινει και κατι αλλο. Ειπαμε οτι ο ενισχυτης λειτουργει στα 90ma μονιμα!!! Αυτα τα 90 ma στο δευτερευον θα περασουν χ42 !! δηλαδη περιπου σκαρτα 3,8 Α.
Αυτο βεβαια με εναν σουπερ ντουπερ διαστημικο μετασχηματιστη . Ας πουμε οτι εχουμε εναν καλο μετασχηματιστη με μονο 10-15 % ΑΠΩΛΕΙΑ αντε πουμε οτι πραγματικα 3 μα 3,4 αμπερ. [ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ]
Αυτος λοιπον ο ενισχυτης εχει απο το πρωτο mw εως και το maximoum της ισχυς ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ δινει αυτο το ρευμα .
Στον αντιποδα τωρα ενας Α/Β για να εχει αυτο το ρευμα θα πρεπει να εχει περασει το κατωφλι των 20 βαττ !!!!!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Η αλήθεια είναι οτι παίζει άνετα μέχρι τα 96DB, χωρίς να θολώνει, να μπερδεύει ή να συμπιέζει.
Αυτή αντικειμενικά είναι μια αρκετά υψηλή στάθμη.

Μήπως τελικά δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο τα πολλά watt αλλά το πρώτο ?
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Θεοδοση εξηγησα οσο μπορουσα απλα γιατι ο ενισχυτης σου μπορει και σε καλυπτει με αυτο το ηχειο που εχεις . Το the first watt εχει αλλη εξηγηση και δεν ειναι τιποτα αλλο οτι τα χαραχτηρηστικα που θα παρεις απο το πρωτο που θα μετρησεις ακολουθουν τα πολλαπλασια του.
Τωρα για τις σταθμες που λες βαλε μεσα και λιγο και τον χωρο με την αντηχηση του που βοηθαει!
Οσο ο ενισχυτης σου θα παιζει στο 1/3 με 1/2 της ισχυς του θα εισαι μια χαρα. Με αυτη την ισχυ ισα ισα που κουνας τους κνους των μεγαφωνων σου με αποτελεσμα να μην σου γυριζουν πισω την παραγωμενη ταση απο την κινηση των γουφερ.[ΗΕΔ]
Αληθεια οταν πας τον ενισχυτη στο οριο τι παρουσιαζει;;
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Συγχαρητηρια και απο εμενα , πολυ ωραιο συστημα , καλες ακροασεις να εχεις , περιμενα ομως η εμφανιση του VIVA απο μεσα να ειναι εξισου ομορφη οπως ειναι απο εξω ! .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
""""""""ΑΥΤΟ ομως σημαινει και κατι αλλο. Ειπαμε οτι ο ενισχυτης λειτουργει στα 90ma μονιμα!!! Αυτα τα 90 ma στο δευτερευον θα περασουν χ42 !! δηλαδη περιπου σκαρτα 3,8 Α.
Αυτο βεβαια με εναν σουπερ ντουπερ διαστημικο μετασχηματιστη . Ας πουμε οτι εχουμε εναν καλο μετασχηματιστη με μονο 10-15 % ΑΠΩΛΕΙΑ αντε πουμε οτι πραγματικα 3 μα 3,4 αμπερ. [ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ]
Αυτος λοιπον ο ενισχυτης εχει απο το πρωτο mw εως και το maximoum της ισχυς ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ δινει αυτο το ρευμα .
Στον αντιποδα τωρα ενας Α/Β για να εχει αυτο το ρευμα θα πρεπει να εχει περασει το κατωφλι των 20 βαττ !!!!!""""""""'

Τακη , αυτο που λες ειναι λαθος , σε καμια περιπτωση σε ενισχυτη ταξης Α δεν εχουμε αποδοση 100% , η αποδοση ενος λαμπατου ενισχυτη ταξης Α με μετασχηματιστη εξοδου ειναι 50% ( δλδ την μιση ισχυ απο την ισχυ που καταναλωνεται στην λυχνια εξοδου ) δηλαδη το μεγιστο ρευμα που θα περασει στο ηχειο θα ειναι το μισο απο αυτο που λες .

Σε περιπτωση που ειχαμε ενισχυτη τρανζιστορατο ταξης Α τα πραγματα θα ηταν ακομα πολυ χειροτερα , συγκεκριμενα ενας τρανζιστορατος ( τοπολογιας emitter follower με φορτιο πηγη ρευματος ) εχει αποδοση 25% και εαν εχει φορτιο μια αντισταση ισχυος τοτε η αποδοση του δεν θα ξεπερναει τα 12,5% , ( αυτα τα λεω για περισσοτερη αναλυση του θεματος αλλα και γενικα για να μην κατηγορει καποιος τις λυχνιες συνεχεια χωρις να εχει συγκεκριμενη γνωση πανω σε διαφορα θεματα :D ) .
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Δημητρη οπως γραφω θα δεις οτι λεω [παιζουν και πολλα αλλα] Το παραδειγμα ηταν για να δουμε το μετασχηματιστη σε ρολο σαζμαν!!
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
""""""""ΑΥΤΟ ομως σημαινει και κατι αλλο. Ειπαμε οτι ο ενισχυτης λειτουργει στα 90ma μονιμα!!! Αυτα τα 90 ma στο δευτερευον θα περασουν χ42 !! δηλαδη περιπου σκαρτα 3,8 Α.
Αυτο βεβαια με εναν σουπερ ντουπερ διαστημικο μετασχηματιστη . Ας πουμε οτι εχουμε εναν καλο μετασχηματιστη με μονο 10-15 % ΑΠΩΛΕΙΑ αντε πουμε οτι πραγματικα 3 μα 3,4 αμπερ. [ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ]
Αυτος λοιπον ο ενισχυτης εχει απο το πρωτο mw εως και το maximoum της ισχυς ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ δινει αυτο το ρευμα .
Στον αντιποδα τωρα ενας Α/Β για να εχει αυτο το ρευμα θα πρεπει να εχει περασει το κατωφλι των 20 βαττ !!!!!""""""""'

Τακη , αυτο που λες ειναι λαθος , σε καμια περιπτωση σε ενισχυτη ταξης Α δεν εχουμε αποδοση 100% , η αποδοση ενος λαμπατου ενισχυτη ταξης Α με μετασχηματιστη εξοδου ειναι 50% ( δλδ την μιση ισχυ απο την ισχυ που καταναλωνεται στην λυχνια εξοδου ) δηλαδη το μεγιστο ρευμα που θα περασει στο ηχειο θα ειναι το μισο απο αυτο που λες .

Σε περιπτωση που ειχαμε ενισχυτη τρανζιστορατο ταξης Α τα πραγματα θα ηταν ακομα πολυ χειροτερα , συγκεκριμενα ενας τρανζιστορατος ( τοπολογιας emitter follower με φορτιο πηγη ρευματος ) εχει αποδοση 25% και εαν εχει φορτιο μια αντισταση ισχυος τοτε η αποδοση του δεν θα ξεπερναει τα 12,5% , ( αυτα τα λεω για περισσοτερη αναλυση του θεματος αλλα και γενικα για να μην κατηγορει καποιος τις λυχνιες συνεχεια χωρις να εχει συγκεκριμενη γνωση πανω σε διαφορα θεματα :D ) .
συμπληρωσε κιολας κατι που φαινεται ως μειονεκτημα , μιλαω για την εσωτερικη υψηλη αντισταση της λυχνιας που λειτουργει ευεργετικα στις διακυμανσεις της εμπεδησης του ηχειου βαζοντας τον ομαλα στο κλιπαρισμα.
π
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Ερώτηση:

Πόσα watt χρειάζονται για να αποδώσουν δυο ηχεία, ευαισθησίας 92DB, μουσικό πρόγραμμα στάθμης 93DB
μέσα σε ένα χώρο 80 τμ. ?
 




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αναλόγως του χώρου και τής θέσης ακρόασης σε σχέση με την απόσταση απο τα ηχεία.
Δεν είναι απλή συνάρτηση watts-db, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στην εξίσωση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top