Κυνηγωντας το Απολυτο

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Ρε παιδιά ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει και ξοδεύει τα λεφτά του και ειδικά τον χρόνο του όπως γουστάρει......

Συγκεκριμένα δεν νομίζω ο άνθρωπος να είναι το βασικό του σύστημα. πειράματα κάνει και λεφτά έχει να τα δώσει και να πάρει ότι μονάδες θέλει για να πειραματιστεί όπως θέλει....

Ρώτησε σχετικά με το πως να συνεχίσει την κατασκευή του και για γνώμες για το εάν έχει ακούσει κανείς κάποια drivers. Γνωρίζει κάποιος να του πει; και έχει την όρεξη; ε ας αναφερθεί σχετικά.

Τι νόημα βγαίνει να λέμε στην DIY πάρε ένα έτοιμο και ξεμπέρδεψες; Στην τελική να μετονομαστεί σε DI with OEM.

Το εάν ενδιαφέρει τον κάθε ένα εδώ μέσα η κάθε κατασκευή είναι σχετικό. Όποιος δεν θέλει να κάνει κατασκευές μια χαρά κατηγορίες υπάρχουν να παρακολουθεί και να συμμετέχει.

Μακάρι να παρουσιαζόταν κάθε μέρα και από μια κατασκευή και να ήταν το DIY περισσότερο Ενεργό.

Προσωπικά δεν διαφωνώ ριζικά με την άποψη ότι δεν αξίζει να πολεμήσεις να καταφέρεις το παραπάνω αλλά εάν είχα την όρεξη για αυτό δεν θα με ένοιαζε να διαβάσω και να δώσω ότι έχω και δεν έχω για να πετύχω αυτό που γουστάρω.

Αλλά το να πεις την γνώμη σου και συμβουλέψεις κάποιον υπάρχουν πολλοί τρόποι και αρκετός κόσμος δεν δίνει καλοπροαίρετες συμβουλές. Τουλάχιστον έτσι διαβάζεται από τα γραπτά.

Καλή συνέχεια στην κατασκευή.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τι νόημα βγαίνει να λέμε στην DIY πάρε ένα έτοιμο και ξεμπέρδεψες; Στην τελική να μετονομαστεί σε DI with OEM.

Αλλά το να πεις την γνώμη σου και συμβουλέψεις κάποιον υπάρχουν πολλοί τρόποι και αρκετός κόσμος δεν δίνει καλοπροαίρετες συμβουλές. Τουλάχιστον έτσι διαβάζεται από τα γραπτά.
Είναι απλό φίλε μου, στην παρούσα φάση η συμβουλή μου "να πάρει κάτι έτοιμο" είναι η ποιο ειλικρινής συμβουλή που θα μπορούσα να του δώσω. Πως να το κάνουμε ο άνθρωπος αυτή την στιγμή δεν έχει τις βάσεις που θα του επιτρέψουν να φτιάξει αυτό που θέλει και παραδέχεται και ο ίδιος ότι θα του πάρει χρόνια για να τις αποκτήσει.

Το γεγονός ότι είμαστε στην κατηγορία DIY, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να λέμε αυτό που πιστεύουμε. Αντίθετα το να ενθαρρύνουμε κάποιον να συνεχίσει μια τακτική η οποία ξέρουμε εξαρχής ότι δεν οδηγεί πουθενά, συγκρούεται με την φιλοσοφία τόσο του DIY, αλλά και του ίδιου του φόρουμ πιστεύω.

Επιπλέον στον ποστ 258 του προτείνω και έναν τρόπο να αποκτήσει τις γνώσεις που χρειάζονται, προκειμένου κάποια στιγμή να καταφέρει να φτιάξει αυτό που επιθυμεί.

Αν αυτά τα βλέπεις κακοπροαίρετα, λυπάμαι.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δυστυχως η μονη συμβουλη που μπορη να δοθη και εχει δοθη ηδη ειναι,διαβασμα.
ο ανθρωπος ηδη πληρωσε καποια κορυφαια μεγαφωνα τα δοκιμασε και τα εβαλε για πουλημα
χωρις να μπορεση να τα κανη να αποδοσουν οπως μπορουν.
κοινως δεν τα ακουσε.

και καποια χρησιμα αρθρα αν και λιγο δυσκολα

http://sound.westhost.com/articles.htm
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Το προβλημα δεν ειναι οι συμβουλες απο ανθρωπους που εχουν την γνωση οπως ειναι ο Χαρης ,Αλεξανδρος, Γιωργος, Πετρος κλπ[τουλαχιστον τα ατομα που κανω αναφορα και εχουν να δωσουν αλλα δεν ειδα και πουθενα να πικαρουν] Το προβλημα ξεκιναει απο ανθρωπους που δεν την εχουν και αποθαρινουν ,χλευαζουν υποτιμουν την προσπαθεια του αλλου.

Οι ιδιοι μπορει να εχουν πιστει μεσα απο δικες τους προσπαθειες οτι δεν αξιζει. Ας αφησουν και τον αλλον να κανει τον δικο του κυκλο. Που ξερεις μπορει να παει λιγο καλυτερα.
Αλλωστε στις δικες τους προσπαθειες απ οσο θυμαμαι δεν βγηκε καποιος να τους χλευαζει. Ας κανουν με την σειρα τους το ιδιο.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Αν αυτά τα βλέπεις κακοπροαίρετα, λυπάμαι.
Λάθος έκανα στην αποτύπωση για τα όσο αφορά τα "κακοπροερετα" δεν ενωούσα τις συμβουλές από εσένα και το κάθε παιδί με την δική του γνώση και εμπειρία.
......μάλλον παρεξηγήθηκα όσο αφορά τα κακοπροαίρετα και το εξηγεί καλύτερα ο Τάκης εδώ.

Το προβλημα δεν ειναι οι συμβουλες απο ανθρωπους που εχουν την γνωση οπως ειναι ο Χαρης ,Αλεξανδρος, Γιωργος, Πετρος κλπ[τουλαχιστον τα ατομα που κανω αναφορα και εχουν να δωσουν αλλα δεν ειδα και πουθενα να πικαρουν] Το προβλημα ξεκιναει απο ανθρωπους που δεν την εχουν και αποθαρινουν ,χλευαζουν υποτιμουν την προσπαθεια του αλλου.
Όταν έχει όμως δεχθεί την συγκεκριμένη συμβουλή περί αποτυχίας παραπάνω από μία φορές πόσες φορές πρέπει να του το ξαναπούν; Γιατί δεν αφήνουμε τον κάθε ένα να τραβήξει τον δρόμο που θέλει;
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Καλημερα

Εγω απο την αρχη ουδεποτε αρνήθηκα οτι ειμαι ασχετος.

Και γνωριζω πολυ καλα οτι εχω κανει πολλα λαθη,αλλα μεσα απο αυτη την πορεια το χομπι μου αποκτησε αλλο νοημα,εμαθα πολλα πραγματα και αυτο μου αρεσει.

Δεν προσπαθω να κανω κατι σωστα,προσπαθω να κανω κατι που μου αρεσει και με τον τροπο που μου αρεσει.
Ανεβαζω τις εξελιξεις ας ειναι και λεθεμενες γιατι αν αυτο το επειχηριμα επιτυχει θα ηταν ωραιο να υπαρχει η πορεια του.

Τωρα οποιος δεν γουσταρει μπορει απλα να μην διαβαζει το post, απλα τα πραγματα.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Εγω προσωπικα παντα ηθελα αυτη η κατηγορια να ειναι η σημαια του site.

Διπλα , στο αδελφο φορουμ, [εγω ετσι το λεω] υπαρχει πλουσια υλη στη ιδια κατηγορια.
Υπαρχουν ανθρωποι με μετρια γνωση, αλλα και αλλοι με παρα πολυ γνωση!

Ενας απο αυτους που προσκυναει και το diy audio ο Νικος, ποτε μα ποτε δεν χλευασε κανεναν.
Παντα εδινε και δινει την γνωση του με παρισια!! Επισης ποτε δεν ειδα ατομα που συνηθως γραφουνε σε αλλες κατηγοριες και πολλες φορες ειναι και brandακηδες να πικαρουν ανθρωπους της diy.

Φιλε Tony για μενα πρεπει να συνεχισεις και μην διστασεις να ρωτησεις ανθρωπους που εχουν το υποβαθρο να παρεις σωστες συμβουλες.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
362
Reaction score
152
δυστυχως η μονη συμβουλη που μπορη να δοθη και εχει δοθη ηδη ειναι,διαβασμα.
ο ανθρωπος ηδη πληρωσε καποια κορυφαια μεγαφωνα τα δοκιμασε και τα εβαλε για πουλημα
χωρις να μπορεση να τα κανη να αποδοσουν οπως μπορουν.
κοινως δεν τα ακουσε.

και καποια χρησιμα αρθρα αν και λιγο δυσκολα

http://sound.westhost.com/articles.htm
Ευχαριστω για τα αρθρα που μου δινεις.
Για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι τα μεγαφωνα δεν τα αλλαζω για πλακα.
Το μιντ της AT το ειχα για καιρο το δοκιμασα με ψηφιακο και με αναλογικο κρος αλλα κατι δεν μου αρεσε, αποφασιζω να δοκιμασω και αλλα μιντ, αγοραζω το Fostex (ενας φιλος μου ειπε οτι τα Fullrange Ειναι εξερετικα ως μιντ) και παιρνω και το morel soft dome midrange.
Βαζω το morel,φτιαχνω ενα κροσ βασισμενο στης αποκρισεις που δινει η εταιρια και το αποτελεσμα ηταν 20 φορες καλυτερο απο το ΑΤ. βασικα για να γινω πιο συγκεκριμενος, δεν ακουγοτανε σαν να παιζει απο το ηχειο ηταν σαν να μην υπαρχει ηχειο.
Και τοτε καταλαβα οτι πρεπει να παω σε Soft dome
Αλλα επειδη δεν ηθελα να παω σε 4 δρομων ηχειο επρεπε να βρω ανα soft dome mid που να κατεβαινει πιο χαμηλα οι επιλογες σε αυτην την κατηγορια ειναι 2 : volt και ATC..
Προτιμησα το ATC διοτι ειναι πιο πολλα χρονια στην "πιατσα" και βασικοτερα γιατι ειχα την δυνατοτητα να το ακουσω.

Το Fostex προσπαθησα λιγακι αλλα αφου το soft dome μου εδωσε αυτο που εψαχνα ειπα να μην το κουρασω περισοτερο.

Το Θεμα ειναι τωρα πως θα κανω το ATC να δουλεψει.. Σκεφτομουνα για 12db/oct 400hz-4000hz
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος ελγα να ξεκινησω με 22uf-0.68mh παραληλα και μετα 3.3uf-5mh σε σειρα.
To θεμα μου ειναι το impedance peak στα 280hz το οποιο θα λυσω η με L-pad η με zobel cyrcuit..

Υπαρχουν βαιβαια και πιο ανορθοδοξες προσεγγισεις οπως : http://www.lampizator.eu/speakers/projects/P6/PROJ6XO.HTM
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αυτο που προσπαθουν να σου πουν καποιοι ειναι οτι υπαρχουν μεγαφωνα που ενω ειναι κορυφαια εχουν καποιες ιδαιτεροτητες.
π.χ. χρειαζονται ενα notch η μια διορθωση στην αποκριση τους.
επισης μπαινη στο παιχνιδι και το baffle step το οποιο οσο πιο χαμηλα δουλευη το mid (συγκριση atc-at) τοσο πιο αισθητο γινεται οπως και οσο πιο φαρδια-στενη ειναι η μπαφλα.
στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχεις κανη κανενα απο τα δυο να παιξη οπως μπορη αλλα το ATC ηρθε πιο κοντα τυχαια.
αφου το καταφερης μπορη ακομα να προτιμας το atc η το αντιθετο.
οσο για την ακουστικη φαση mid-tweeter δεν εχεις κανη καμια αναφορα.
διαβασε αυτα που σου στειλα πολλες φορες μεχρι να τα καταλαβης.
επισης πρεπη να χρησιμοποιησεις μετρησεις.

υ.γ.ξεχνα τι λεει ο καθε λαμπιζατορας γιατι απο αποψεις λανθασμενες στο διαδικτιο αλλο τιποτα,
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Toni προχώρα και κάνε ότι γουστάρεις. Πάρε και μερικές απόψεις στα σοβαρά, όποιες σου κάνουν και σου πάνε εσένα.
Κυρίως όμως ξέχνα και γείωσε κακεντρεχή σχόλια , ιδιαίτερα ενα που σου λέει με άκομσο τρόπο ότι δεν θα καταφέρεις ΄τιποτα επειδή κάποιοι άλλοι το έχουν δοκιμάσει πριν απο σένα. Κάνε όσα λάθη θέλεις , και γενικά κάνε ότι μα ότι μπορείς για να μάθεις και να προάγεις την γνώση σου , ώστε να φιάξεις αυτό που εσύ θέλεις. Μαζί σου.
Οσο αφορά στα atc δεν είναι εύκολες μονάδες και δυστυχώς θέλουν -χρειάζονται πολλαπλά φίλτρα για να δουλέψουν , και πάλι οχι σωστά. Τα 12db/oct για αυτά είναι συ΄νήθως λίγα , μιας και η atc τα κόβει με 18db/oct και μάλιστα μεταβλητά αναλόγως της παρτίδας των mid. Εγω θα σου πρότεινα να ψάξεις και να βρείς coral , md 50 , md 70, και να πειραματιστείς . Μιλάμε για άλλη κλάση mid, ταχύτατο , και πολύ ευαίσθητο, απο 96db . Αλουμινένιος θόλος , πολύ ελαφρύς , μεγάλο πηνίο φωνής , 3 και 4 ίντσες αντίστοιχα , ιδιαίτερη ανάρτηση τύπου κλείστρου φωτ. φακού, Μήκος πηνίου φωνής ίδιο με το πάχος της επάνω πλάκας , άρα όλο το πηνίο μόνιμα μέσα σε πολύ δυνατό μαγνητικό πεδίο , ξαναλέω ταχύτατο και πολύ ευαίσθητο, οτι καλύτερο θα μπορούσες να δουλέψεις για mid. Με χρήσιμη περιοχή απο 500hz,εως τα 5-7khz, εύκολα. Ειδικά το μεγάλο md 70 με το μεγάλο πηνίο το κροσάρεις άνετα και στους 300 κύκλους και είσαι πολυ άνετος απο την αλληλοκάλυψη του woofer απο κάτω, αν μιλάμε για 12ιντσο ,ε 12db/oct.
Ψάξου , όσο θέλεις και keep going. Καλό κάνει.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Για να ξεκινησω Εφτιαξα ενα crossover το οποιο ειναι περιπου σαν αυτο που φοραει στα ηχεια της η ATC.

Ανεβαζω φοτο και μετρησεις,οι μετρησεις εγιναν 33 εκατοστα απο το καθε μεγαφωνο γιατι ο χωρος μου εχει τεραστιο προβλημα..
 

Attachments



Μηνύματα
362
Reaction score
152
To Project το εχω παραμελησει λιγο λογω δουλειας.

Τα woofer τα εχω αλλαξει , εβαλα τα 15'' Super Linear Της ATC , Τα οποια τα εχω σε κλειστη καμπινα..
Το μπασο πλεον ειναι πολυ ρεαλιστικο ακριβες και καταφερνει να γεμισει ενα μεγαλο δωματιο..
Εγω αυτο που βλεπω (βαιβαια παιζει μεγαλο ρολο και ο χωρος) ειναι οτι για να παρεις πραγματικα μπασα πρεπει να πας σε 15".
Το Volume Displacement κατα την γνωμη μου ειναι απο τις πιο σημαντικες παραμετρους σε ενα Woofer.

Το μιντ ειναι φανταστικο . αλλα αυτο νομιζω ειναι κατι ευρεως γνωστο..

Το Tweeter ενω μετραει τελεια (ανεβαζω και μετρησεις ) κατι δεν μου κανει, θελω να δοκιμασω και ενα ακομα tweeter αλλης φιλοσοφιας αλλα δεν εχω καταληξει.

με το κρος εφτιαξα ενα κλασικο το οποιο μεχρι στιγμης παιζει καλυτερα απο ολα.
πηρα και ενα αναλογικο να δοκιμασω (Tannoy XO 5000) το οποιο ειχε κατι θεματακια και για αυτο το εκανα βιδες και το αναβαθμιζω, οταν ειναι ετοιμο θα ανεβασω πραγματα και για αυτο..

καμπινες δοκιμαζω 2, 70 λιτρα και 130 λιτρα παντα κλειστες.


Μετρησεις με / beyerDynamic MM1/ steinberg usb interface/ fuzzmesure
 

Attachments



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Mia χαρα τις βλεπω τις μετρήσεις. Εγω θα εμενα στα 130λιτρα με eq. Το θεμα είναι....... τι σου αρεσει στο αυτι.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Mia χαρα τις βλεπω τις μετρήσεις. Εγω θα εμενα στα 130λιτρα με eq. Το θεμα είναι....... τι σου αρεσει στο αυτι.
Και τα 2 μου αρεσουνε, ισως λιγο περισοτερο το 70 γιατι ειναι λιγο πιο επιθετικο..
Μαλλον θα κινηθω καπου στην μεση, 100 η 90 λιτρα..
Να σου πω την αληθεια το ιδανικο για μενα θα ητανε 2 Χ 15'' αλλα μετα παραπαει, θα δουμε.....
 

Μηνύματα
12
Reaction score
0
Και τα 2 μου αρεσουνε, ισως λιγο περισοτερο το 70 γιατι ειναι λιγο πιο επιθετικο..
Μαλλον θα κινηθω καπου στην μεση, 100 η 90 λιτρα..
Να σου πω την αληθεια το ιδανικο για μενα θα ητανε 2 Χ 15'' αλλα μετα παραπαει, θα δουμε.....
Φιλαρακο το ξεθαβω λιγο... τι εγινε τελικα με το project?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top