Προτασεις για sub μονο για μουσικη

Μηνύματα
254
Reaction score
53
Καλησπερα σε ολους.
Λογω μεγαλου χωρου εχω ελλειψη μπασου.
Το συστημα αποτελειται απο τον προενισχυτη Emotiva XSP1 και τελικο Emotiva XPA GEN 2
Ηχεια τα KLIPSCH RF7 ii.
Ευχαριστω πολυ!
Αποκλειστικα για χρηση ηχου και οχι για home cinema
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κλεστο με ανταλακτικα στο χερι (αν χρειαστουν)...........
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
βαλε κανα τραγουδι (γνωστο) που σ' αρεσει και θα ηθελες να 'χεις πιο πολυ μπασο
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ζεύγος pv1 και τώρα έχω ένα sub6, κι εγώ αποκλειστικά για μουσική. Και με τα 2 setup είχα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Απλά τα pv1 (λόγω αριθμού) θέλουν λίγο δουλίτσα παραπάνω στο στήσιμο/ρύθμιση
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
καλα, με 4 10ιντσα (σωστα ?) και 300/500 watt (σωστα?) δεν εισαι ικανοποιημενος ? κατσε και λιγο πιο κοντα ....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
επειδη μ' αρεσουν κι εμενα οι μουσικες απο 'κει και κατω κι εβαλα κι εγω ενα σαμπακι ... θα σου πω οτι ολη την ωρα το ρυθμιζω .... αναλογα το κομματι ,ποτε ειναι το μπασο πολυ - ποτε λιγο ....
 


Μηνύματα
254
Reaction score
53
επειδη μ' αρεσουν κι εμενα οι μουσικες απο 'κει και κατω κι εβαλα κι εγω ενα σαμπακι ... θα σου πω οτι ολη την ωρα το ρυθμιζω .... αναλογα το κομματι ,ποτε ειναι το μπασο πολυ - ποτε λιγο ....
αυτο ειναι ενα θεμα...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εγω εφερα το subακι μου ... στα ποδια μου (!) κι αμα με τραβηξει ενα κομματι ρυθμιζω και το μπασο αναλογα ... το ακουω hi-fi :)p) και μετα παλι απο την αρχη ...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θυμαμαι βεβαια και μια (πολλες) εμπειρια απο klipsch με δυο 10ιντσα (του '90 - δεν θυμαμαι μοντελο), σε χωρο περιπου 4 επι 4, με alchemist , οπου τα παντα ηταν εκει .... συνηθως βεβαια ημουν υπο την επηρεια τζακιου-πασετας-μαστελαδου ... :D

ωπ ! βρηκα και φωτο

DSC00158.JPG
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Υποπτεύομαι πως έχεις κάποιες έντονες ακυρώσεις λόγο χώρου και για αυτό δεν σου αρκεί το χαμηλό.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
επειδη μ' αρεσουν κι εμενα οι μουσικες απο 'κει και κατω κι εβαλα κι εγω ενα σαμπακι ... θα σου πω οτι ολη την ωρα το ρυθμιζω .... αναλογα το κομματι ,ποτε ειναι το μπασο πολυ - ποτε λιγο ....
Όη, αυτό το κάνεις μία φορά σωστά και μετά ξανασχολείσαι όταν κάνεις αλλαγές στο χώρο σου, οι οποίες θάχουν επίδραση στο αποτέλεσμα που έχεις πετύχει.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Σωστα και αυτο ηθελα να πω με τα σχολια μου,σε μια ηχογραφηση που δεν υπαρχει αρκετο μπασο δεν υπαρχει σωστος hifi τροπος να προσθεσεις περισσοτερο, ειτε με sub ειτε με αλλα ηχεια με μεγαλυτερους οδηγους τα κομματια απο τα οποια θα αισθανεσαι οτι λειπει το μπασο θα συνεχισουν να ακουγονται ετσι.Με το sub μπορεις να αυξησεις την ενταση αυτου που ηδη υπαρχει αλλα εισαι χα'ι'φιντελικως λαθος.Εγω (μεχρι ενος σημειου) το κανω.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το πρόβλημα με τα sub είναι ότι δεν ευθυγραμμίζονται χρονικά με τα main.
Το αποτέλεσμα είναι το μπάσο είτε να προηγείται ή να έπεται, (συνήθως κατά πολύ) και να μην "δένει" με το υπόλοιπο φάσμα, κάτι που είναι βέβαια ακουστό.
 


Μηνύματα
254
Reaction score
53
Το πρόβλημα με τα sub είναι ότι δεν ευθυγραμμίζονται χρονικά με τα main.
Το αποτέλεσμα είναι το μπάσο είτε να προηγείται ή να έπεται, (συνήθως κατά πολύ) και να μην "δένει" με το υπόλοιπο φάσμα, κάτι που είναι βέβαια ακουστό.
πολυ σοβαρο θεμα αυτο...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το πρόβλημα με τα sub είναι ότι δεν ευθυγραμμίζονται χρονικά με τα main.
Το αποτέλεσμα είναι το μπάσο είτε να προηγείται ή να έπεται, (συνήθως κατά πολύ) και να μην "δένει" με το υπόλοιπο φάσμα, κάτι που είναι βέβαια ακουστό.
καπως απλα για να το καταλαβω μπορεις να το εξηγησεις αυτο ?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θα κάνω μια προσπάθεια να το πω όσο ποιο απλά μπορώ.

Για να υπάρχει πιστή αναπαραγωγή του ήχου, είναι απαραίτητο (εκτός των άλλων) οι μονάδες από τις οποίες αποτελείται ένα ηχείο (δύο ή και παραπάνω δρόμων) να βρίσκονται όσο το δυνατόν ποιο κοντά η μία με την άλλη (τα ακουστικά τους κέντρα), ώστε να υπάρχει δέσιμο και συνοχή χρονικά μεταξύ τους.

Τα περισσότερα παθητικά ηχεία, δεν έχουν χρονικά ευθυγραμμισμένες μονάδες. Οι διαφορές μεταξύ των μονάδων είναι μικρές μεν (0,κάτι ms), αλλά παρόλα αυτά είναι σημαντικές.

Π.χ. σε ένα δύ-δρομο ηχείο με woofer 8'' και tweeter 1'' που είναι τοποθετημένα σε μια ευθεία μπάφλα (μη κεκλιμένη), έχουν χρονική διαφορά μεταξύ τους 0,4 ms περίπου.

Τώρα αν πάρουμε το παραπάνω woofer και το τοποθετήσουμε 2 μέτρα μακριά από το tweeter, η χρονική διαφορά μεταξύ των δύο μονάδων θα είναι 6ms !!!! περίπου, καταλαβαίνεις ότι ή όποια χρονική συνοχή, πάει περίπατο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top