ΠΟΥ: Μειώστε πολύ την ένταση του ήχου ή περιορίστε τις ακροάσεις

Μηνύματα
888
Reaction score
887
http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231389197

Ενδιαφέρον ιδιαίτερα ότι η ακρόαση σε στάθμη περι τα 105 db είναι ασφαλής μόλις για 4 λεπτά κι ότι αντίστοιχα σε στάθμη 95 db για 47 λεπτά.
Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ελαφρώς υπερβολικές τις συστάσεις, προβληματίζεται κανείς για το αν έχει νόημα να αγοράζει ηχεία που μπορούν να πιάσουν 110 db στο μέτρο ανά ζεύγος (εκτός αν ακούει στα πέντε μέτρα και πιο μακριά).
Επίσης, για να συνδεθεί με το νήμα του κυρίου Θέμη, αναρωτιέται κανείς αν με ένα κατώφλι θορύβου στο σπίτι της τάξης των 30 db (μάλλον είμαι αισιόδοξος ε;) χρειάζεται ψηφιακά αρχεία με βάθος δείγματος πάνω από 16 bit (τείνω προς το όχι).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Last edited:

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Αλήθεια, πού μπορούμε να βρούμε ένα καλό ντεσιμπελόμετρο για να ξέρουμε σε τί στάθμη ακούμε πραγματικά;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τί λέτε ρε παιδιά,έχω πέσει από τα σύννεφα...εδώ και κάποια χρόνια.:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Η-λειτουργία-της-ακοής.66469/page-7#post-949906

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231389197

Ενδιαφέρον ιδιαίτερα ότι η ακρόαση σε στάθμη περι τα 105 db είναι ασφαλής μόλις για 4 λεπτά κι ότι αντίστοιχα σε στάθμη 95 db για 47 λεπτά.
Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ελαφρώς υπερβολικές τις συστάσεις, προβληματίζεται κανείς για το αν έχει νόημα να αγοράζει ηχεία που μπορούν να πιάσουν 110 db στο μέτρο ανά ζεύγος (εκτός αν ακούει στα πέντε μέτρα και πιο μακριά).
Επίσης, για να συνδεθεί με το νήμα του κυρίου Θέμη, αναρωτιέται κανείς αν με ένα κατώφλι θορύβου στο σπίτι της τάξης των 30 db (μάλλον είμαι αισιόδοξος ε;) χρειάζεται ψηφιακά αρχεία με βάθος δείγματος πάνω από 16 bit (τείνω προς το όχι).
Πρώτον,η κατοχή συστημάτων με τέτοιες ιδιότητες έχει νόημα,ούτως ώστε να μην υφίστανται φαινόμενα αποκοπής κατά τις στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος-όρα θέμα με τα...΄΄καθαρόαιμα΄΄.

Δεύτερον,η παραγωγή ενός μουσικού έργου σε αναπαράξιμη μορφή οφείλει ν'αποδίδει τις δυναμικές αντιθέσεις με τη μέγιστη δυνατή πιστότητα.Υποχρέωση του ακροατή είναι να διαμορφώνει χώρους με την ελάχιστη δυνατή στάθμη στο θόρυβο υποβάθρου.
Σημειωτέον ότι η αντίληψη των συνιστωσών με εχαμηλές νεργειακές στάθμες εξαρτάται επιπλέον από την ενεργειακή κατανομή και τις αντίστοιχες επικαλυπτικές ιδιότητες αυτού,όπως και από την κατάσταση του ακουστικού συστήματος εκάστοτε ακροατή.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Τί λέτε ρε παιδιά,έχω πέσει από τα σύννεφα...εδώ και κάποια χρόνια.:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Η-λειτουργία-της-ακοής.66469/page-7#post-949906

...
Δεύτερον,η παραγωγή ενός μουσικού έργου σε αναπαράξιμη μορφή οφείλει ν'αποδίδει τις δυναμικές αντιθέσεις με τη μέγιστη δυνατή πιστότητα.Υποχρέωση του ακροατή είναι να διαμορφώνει χώρους με την ελάχιστη δυνατή στάθμη στο θόρυβο υποβάθρου.
Φυσικά. Αλλά δεν είναι πολύ εφικτό να διαμορφώσουμε χώρους οικιακής αναπαραγωγής με κατώφλι θορύβου πχ 20 db. Το πουλί που κελαηδάει αυτές τις μέρες έξω απ' το μπαλκόνι μου, ακούγεται όλη την ώρα (να μην πω για τη λεωφόρο πιο πέρα).
Επομένως για οικιακή παραγωγή σε αφρόντιστο χώρο, από άποψη δυναμικής περιοχής μήπως δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από τα 16 bit τελικού αρχείου; (εάν έχει ηχογραφηθεί 24/192 δεν μας πειράζει, καλύτερα)
Για το headroom των ηχείων που μπορούν να αποδώσουν πχ 110 ή 115 db στο 1 μέτρο, το καταλαβαίνω, οπωσδήποτε θα αποδίδουν καλύτερα και χαμηλότερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Τί λέτε ρε παιδιά,έχω πέσει από τα σύννεφα...εδώ και κάποια χρόνια.:D
http://www.avsite.gr/forum/threads/Η-λειτουργία-της-ακοής.66469/page-7#post-949906


Πρώτον,η κατοχή συστημάτων με τέτοιες ιδιότητες έχει νόημα,ούτως ώστε να μην υφίστανται φαινόμενα αποκοπής κατά τις στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος-όρα θέμα με τα...΄΄καθαρόαιμα΄΄.

Δεύτερον,η παραγωγή ενός μουσικού έργου σε αναπαράξιμη μορφή οφείλει ν'αποδίδει τις δυναμικές αντιθέσεις με τη μέγιστη δυνατή πιστότητα.Υποχρέωση του ακροατή είναι να διαμορφώνει χώρους με την ελάχιστη δυνατή στάθμη στο θόρυβο υποβάθρου.
Σημειωτέον ότι η αντίληψη των συνιστωσών με εχαμηλές νεργειακές στάθμες εξαρτάται επιπλέον από την ενεργειακή κατανομή και τις αντίστοιχες επικαλυπτικές ιδιότητες αυτού,όπως και από την κατάσταση του ακουστικού συστήματος εκάστοτε ακροατή.
Αγαπητέ Editor
Κανεις δεν μιλησε για καινούργια δεδομένα. Γνωστά, είτε απο την ιατρική πλευρά είτε απο την πλευρά της φυσικής.
Αυτο για το οποιο δεν μιλάμε αρκετά - κάποιες αναφορές εδώ και κει, και ευχαριστώ για τα χρήσιμα link παρεπιπτόντως- ειναι για την ουτοπία των άπειρων watt, db, s/n ratio κτλ, οταν φαίνεται πως ακομα και με τα περιθώρια που καλό ειναι να εχει ενα σύστημα, σε συνθήκες σπιτιού και διατήρησης της υγείας της ακοής μας θα μπορούσαμε να είμαστε πολυ πιο σεμνοί στις αγορές μας και στις προσδοκίες μας.
 



Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
Ε τι μετά? ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και ακούει όπως θέλει με όσα db θέλει. Τάπαμε αυτά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Ε τι μετά? ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και ακούει όπως θέλει με όσα db θέλει. Τάπαμε αυτά.
:lolsign:
Δε λεω δημοκρατικο αυτο, αλλα συμβουλή ψάχνω...

Δεν είμαι ειδήμων. Αντιθέτως. Είχα κατα καιρούς διαφορα καλούτσικα μηχανήματα για να ακούω την μουσική μου (οχι το αντίθετο), και κατα καιρούς με πιάνει να επενδύσω χρήματα για κατι παραπάνω. Και αναρωτιέμαι αυτά στο προηγούμενο post... 25 τετραγωνικά χωρος , κλασσική και τζαζ, μέση στάθμη 75 db...με αυτά τα δεδομένα δεν πρεπει να υπάρχουν όρια στις στάθμες των επιθυμητών μηχανημάτων;
 

Μηνύματα
27.227
Reaction score
25.199
:lolsign:
Δε λεω δημοκρατικο αυτο, αλλα συμβουλή ψάχνω...

Δεν είμαι ειδήμων. Αντιθέτως. Είχα κατα καιρούς διαφορα καλούτσικα μηχανήματα για να ακούω την μουσική μου (οχι το αντίθετο), και κατα καιρούς με πιάνει να επενδύσω χρήματα για κατι παραπάνω. Και αναρωτιέμαι αυτά στο προηγούμενο post... 25 τετραγωνικά χωρος , κλασική και τζαζ, μέση στάθμη 75 db...με αυτά τα δεδομένα δεν πρεπει να υπάρχουν όρια στις στάθμες των επιθυμητών μηχανημάτων;
Oχι. Δεν υπάρχουν όρια στα θέλω του καθενός.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Oχι. Δεν υπάρχουν όρια στα θέλω του καθενός.
Στα όρια της διαφύλαξης της υγείας μας όμως; Σύμφωνα με τον τίτλο του thread;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Αλήθεια, πού μπορούμε να βρούμε ένα καλό ντεσιμπελόμετρο για να ξέρουμε σε τί στάθμη ακούμε πραγματικά;
υπαρχουν app για smartphones-tablets. Οχι φοβερη ακριβεια, λενε +-3db, αλλα για να εχουμε μια ιδεα
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ίσως να είναι περισσότερα από όσα μπορείς να φανταστείς... Κάν' το επί 10 για να έχεις και ένα δυναμικό περιθόριο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Ίσως να είναι περισσότερα από όσα μπορείς να φανταστείς... Κάν' το επί 10 για να έχεις και ένα δυναμικό περιθόριο.
Διάβασα, μέτρησα, έβαλα τα δικά μου δεδομένα χώρου και επιθυμητής στάθμης, και έβαλα και το δυναμικό περιθώριο που συστήνεται. Και έβγαλα συμπέρασμα. Ας το κάνει και οποίος ενδιαφέρεται, με λιγο ψάξιμο βρίσκεις αρκετά, και στα παραπάνω λινκ.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Γιατί δεν γράφεις τα νουμερά σου στο σχετικό post προκειμένου να υπάρχουν περισσότερα δεδομένα.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ο καθενας μας νομιζω εχει ακομα και στην ενταση διαφορετικη αντιληψη.Ακομα και η ηλικια παιζει ρολο νομιζω.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Γιατί δεν γράφεις τα νουμερά σου στο σχετικό post προκειμένου να υπάρχουν περισσότερα δεδομένα.
ΟΚ. Σε ενα απο τα calculators που λαμβανει αρκετες παραμετρους υποψιν

http://myhometheater.homestead.com/splcalculator.html

εβαλα τα δεδομενα μου: ενισχυτης 2Χ25 στα 8 ohm-2Χ40 στα 4 και εβαλα το 25 αν και τα ηχεια ειναι 6.5ohm, με sens 88,και sub (τρια ηχεια-δεν εβαλα καν την ενισχυση του sub), στα 3 μετρα. Αποτελεσμα peak 98.5. Εγω ακουω average 75db, και μονο οταν λειπουν ολοι απο το σπιτι, αλλιως λιγοτερο. Με καλυπτει απο οτι καταλαβαινω το +20db και βαλε του αποτελεσματος. Επαιξα και με τα αλλα calculators που προτεινουν οι συμφορουμιτες με παρομοια αποτελεσματα.

Φανταζομαι το οτι ποτε δεν εχω ανεβασει τον ενισχυτη πανω απο 40% της εντασης μαλλον επιβεβαιωνει την υποθεση μου. Γενικα ειμαι κοντα με τις μετρησεις που αναφερει ο zakman35.

Τωρα αγαπητε vlasis αν λυθηκε και αυτο, δεν εχω ιδεα. Δηλωνω ημιμαθης, οποτε δεν ειμαι σε θεση να δινω τετοιες λυσεις σε αλλους. Μαλλον ομως ικανοποιησα την περιεργεια μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top