BMW 120i CABRIO (E88) ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ)

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Θέλω τη συμβουλή σας για ενα πρόβλημα (το τελευταίο μεταξύ άλλων),
που παρουσιάτηκε στο παραπάνω αυτοκίνητο του ανηψιού μου.
Στα 40000 χλμ (το αυτοκίνητο είναι 6 ετών) ,έβγαλε βλάβη ,δούλευε σαν δικύλινδρο.
Η διάγνωση στο συνεργείο ηταν : βλάβη σε δύο μπέκ και εγκέφαλος.
Είχαν προηγηθεί διαδοχικά 4 επισκέψεις με βλάβες στους πολλαπλασιαστές και αντικατάστασης τους με πληρωμή.Την τέταρτη τους άλλαξαν ολους, χωρίς χρέωση αναγνωρίζοντας το πρόβλημα (ενώ βέβαια οι 3 δεν είχαν πρόβλημα-είχαν αλλαχτεί με χρέωση).
Τον τρίτο χρόνο έχασε το aircontition τα υγρά του και απο τότε συμπληρώνει υγό κάθε καλοκαίρι, γιατί δεν βρέθηκε διαρροή εξωτερικά και έπρεπε να ξηλωθεί το ταμπλώ οπως του είπαν ,πράγμα το οποίο δεν το ηθελε.
Για την τελευταία βλάβη (μπεκ-εγκέφαλος) η BMW προτείνει να κάνει δώρο ( αν και εκτος εγγύησης) τα 4 μπέκ και κάποια έκπτωση στην αντικατάσταση του εγκεφάλου.
Ητοι θα πληρώσει μονο 1250 ευρώ.
Πως σας φαίνεται η προσφορά;
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο?
Τι λέει η πείρα σας?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 




Μηνύματα
738
Reaction score
295
Μπα μάλλον θα δεχτεί την προσφορά και θα το φτιαξει.Του αρέσει αυτό το αυτοκίνητο.
Ηθελα ν ακουσω μηπως υπάρχει εναλλακτική.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Χα, χα, χα, αυτά ακούω και γελάω με τις ευρωπαϊκές σαβούρες!
Εγώ αγοράζω ΜΟΝΟ γιαπωνέζικα!
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Χα, χα, χα, αυτά ακούω και γελάω με τις ευρωπαϊκές σαβούρες!
Εγώ αγοράζω ΜΟΝΟ γιαπωνέζικα!
Ο καθενας θετει τις προτεραιοτητες του. Μην ξεχνας οτι πολλες ευρωπαικες σαβουρες αφηναν και αφηνουν ετη φωτος μακρυα σε θεμα ασφαλειας τα Ιαπωνεζικα "διαμαντια". Και επειδη στην ζωη μου ειχα και απο τα 2 θα σου πω..οτι οταν επιχειρησα να κανω αυτα που εκανα με peugeot με ενα toyota..πηγα να σκοτωθω..
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Χα, χα, χα, αυτά ακούω και γελάω με τις ευρωπαϊκές σαβούρες!
Εγώ αγοράζω ΜΟΝΟ γιαπωνέζικα!
με τέτοιες "διαπιστώσεις" δε νομίζω να βοηθάμε και πολύ τον φίλο που αντιμετωπίζει το ουσιαστικό πρόβλημα. Στο προκειμένο τώρα, προσωπικά, εγω θα απευθυνόμουν στη μαμά εταιρεία - εφόσον υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση όσων έχουν συμβεί με αποδείξεις, δελτία τεχνικού ελέγχου κλπ.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
με τέτοιες "διαπιστώσεις" δε νομίζω να βοηθάμε και πολύ τον φίλο που αντιμετωπίζει το ουσιαστικό πρόβλημα. Στο προκειμένο τώρα, προσωπικά, εγω θα απευθυνόμουν στη μαμά εταιρεία - εφόσον υπάρχει επαρκής τεκμηρίωση όσων έχουν συμβεί με αποδείξεις, δελτία τεχνικού ελέγχου κλπ.
Πολύ σωστα.(Γερμανία εννοείς).
Το πρότεινα κι εγώ, αλλά αυτό θέλει χρόνο και το αυτοκίνητο θα μενει στο συνεργείο και είναι απαραίτητο στον ιδιοκτήτη.Ισως αφου το φτιάξει να κινηθεί μετα κι οτι βγει.
Ολα είναι τεκμηριωμένα.Το αυτοκίνητο τα service του τα έκανε στην αντιπροσωπεία και μετα σε εξουσιοδοτημένο service.
Θρησκευτική ευλάβεια και στην συντήρηση και στην οδήγηση αλλά και στη φύλαξη.(παντα στο γκαράζ του).
Αν το δεις εναι σαν καινούργιο.
Προηγούμενη εμπειρία απο AUDI quattro φίλου,καινούργιο που τραβούσε δεξιά με αποθαρρύνει για την επικοινωνια με τη μαμά εταιρία.
Στις επιστολές μας μας παρέπεμπε στην εδώ αντιπροσωπεία (ΕΤΕΑ τότε).
Παντως ας μην το βάζουμε έτσι (Γιαπωνέζικο-Ευρωπαϊκό).
Κι εγώ Γιαπωνέζικο έχω (Τoyota Avensis του 1998) ,πολύ καλή αξιοπιστία ,αλλά άλλο αυτοκίνητο το ενα και άλλο το άλλο αν και διαφορετικής κατηγορίας και φιλοσοφίας και κόστους και νομίζω δεν χρειάζεται καν να το αναλύσω.
 


Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.749
δε νομιζω οτι θα γλυτωσει ποτε απο τις επισκευες.
ειναι προφανες οτι δεν εχουν βρει τι φταιει και σε λιγο καιρο θα βγει και αλλη προσφορα.
για μενα πωληση και αγορα αλλου.
εχω ξεπατωσει το mazda μου στη μοντιφα , τετοια επισκεψιμοτητα σε συνεργεια δεν εχω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.366
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top