Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Και μια ακαδημαϊκή ερώτηση.

Θεωρητικα, μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα πως θα συμπεριφέρεται ένα 2ο sub στον χωρο, πριν το αγορασεις; Για παραδειγμα, εστω ότι πάω το υπαρχον sub σε μια δυνητική θέση και κάνω μια μέτρηση. Μπορω με αυτη τη μέτρηση και τη μέτρηση του sub στην υπαρχουσα θέση να "βγάλω" π.χ. μια κοινή καμπύλη;
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
το σιγουρο ειναι οτι 2 σαμπ απαιτουν:

α) σχεδον 2πλασιο και σε καποιες περιπτωσεις περισσοτερο χρονο ρυθμισης (καλιμπρειτορ απαραιτήτως) :wink:
β) σωστη τοποθετηση (οχι στο περιπου) χωρις να το πνιξεις (συμβαινει στα περισσοτερα ελληνικα σπιτια) :(
γ) ηχομόνωση (απουσιαζει σχεδον απ'ολους μας) & να διωξεις συνθετα ποτηρια πιατα γιατι θα τριζουν ολα :acute:
δ) διπλασια χρηματα (μη φας καμια παντοφλα) :p
ε) γειτωνες.............(δε σχολιαζω):O_o: .(εγω οταν εβαλα το 2ο 12ιντσο αρχιζα να κοβω db απο τον amp...
στ) σκεψη για μελλοντικο σπιτι-χωρο γιατι συντομα θα καταλαβεις οτι αυτο που πας να κανεις ειναι ηδη υπερβολη

εχω κ αλλα θες?.....part 2 μετα....:rolleyes:


ποσα απο αυτα πληρεις αγαπητε μου ?? :whistling:
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
χεχε.... Όχι δεν το σκεφτομαι καν για τον χώρο μου, διότι απλα δεν μπαίνει σε καμια περιπτωση. Δεν τετραγωνίζεται ο κύκλος. Απλά ηθελα να ξέρω σε θεωρητικό επιπεδο αν γίνεται αυτο που λέω.

Πάντως:

το α) θα εθεωρείτω δεδομένο,
το β) αδυνατον!
το γ) δεν αποτελεί ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, μιας και με το 1 σαμπ, μια χαρουλα τρίζουν τα πιατα στην κουζίνα!

Το δ) ειναι ένα τεράστιο θέμα, αλλά με τον Τσίπρα ήδη νιώθω το αέρα της αλλαγής...

Το ε) ειναι θέμα που υπάρχει, αλλά είναι μοχλός πίεσης προς την γυναίκα μου για να...

στ) ...μετακομίσουμε μια ώρα αρχίτερα, διοτι περα απο την δικιά μου καύλα, πλέον σε ένα σαλόνι οι καθημερινές ειναι βασανο, μιας και τα 2 παιδια θελουν να παιξουν/δουν τηλεόραση/παιξουν παιχνίδια στο playstation/iPad, η γυναικα να παιζει Candy Crash Saga κι εγώ να κοιτάω το ταβάνι... Αντε κανενα remote play PS4, μέσω PS Vita στο τσακίρ κέφι.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το σιγουρο ειναι οτι 2 σαμπ απαιτουν:

α) σχεδον 2πλασιο και σε καποιες περιπτωσεις περισσοτερο χρονο ρυθμισης (καλιμπρειτορ απαραιτήτως) :wink:
oποιος δεν ξερει να ζημωσει 10 μερες κοσκινιζει
β) σωστη τοποθετηση (οχι στο περιπου) χωρις να το πνιξεις (συμβαινει στα περισσοτερα ελληνικα σπιτια) :(
σχετικο
γ) ηχομόνωση (απουσιαζει σχεδον απ'ολους μας) & να διωξεις συνθετα ποτηρια πιατα γιατι θα τριζουν ολα :acute:
και παλι σχετικο
δ) διπλασια χρηματα (μη φας καμια παντοφλα) :p
σχετικο
ε) γειτωνες.............(δε σχολιαζω):O_o: .(εγω οταν εβαλα το 2ο 12ιντσο αρχιζα να κοβω db απο τον amp...
οποιος δεν ξερει να ρυθμιζει .............
στ) σκεψη για μελλοντικο σπιτι-χωρο γιατι συντομα θα καταλαβεις οτι αυτο που πας να κανεις ειναι ηδη υπερβολη

εχω κ αλλα θες?.....part 2 μετα....:rolleyes:


ποσα απο αυτα πληρεις αγαπητε μου ?? :whistling:
τα λαθη πολλοι συμπαθησαν , τον λανθασμενο ουδεις
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Και μια ακαδημαϊκή ερώτηση.

Θεωρητικα, μπορείς να εξάγεις συμπέρασμα πως θα συμπεριφέρεται ένα 2ο sub στον χωρο, πριν το αγορασεις; Για παραδειγμα, εστω ότι πάω το υπαρχον sub σε μια δυνητική θέση και κάνω μια μέτρηση. Μπορω με αυτη τη μέτρηση και τη μέτρηση του sub στην υπαρχουσα θέση να "βγάλω" π.χ. μια κοινή καμπύλη;
ασε τα ηχητικα(μια χαρα εισαι)και πιασε την εικονα.....

πετα αυτoν που θεωρεις προβολεα και παρε κατι καλο :)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ασε τα ηχητικα(μια χαρα εισαι)και πιασε την εικονα.....

πετα αυτoν που θεωρεις προβολεα και παρε κατι καλο :)
Στα favorites ειναι η σελιδα, αλλα αν δεν φυγω απο εκει που ειμαι, δεν αλλαζω προβολεα. Ουτε καν πανι!

Και μονο που σκεφτομαι ξανα μανα, μετρησεις, ισως κ νεες τρυπες με πιανει συγκρυο. Οπως συκρυο με πιανει κ με την εφορια τον Μάη...
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Στα favorites ειναι η σελιδα, αλλα αν δεν φυγω απο εκει που ειμαι, δεν αλλαζω προβολεα. Ουτε καν πανι!

Και μονο που σκεφτομαι ξανα μανα, μετρησεις, ισως κ νεες τρυπες με πιανει συγκρυο. Οπως συκρυο με πιανει κ με την εφορια τον Μάη...
ασχολεισου με την εικονα βρε που σου λεω....παρε ενα jvc700 και μια stewart firehawk και θα δεις τον κινηματογραφο με αλλο ματι..:)

ηχητικα φτιαξε την subαρα σου καλυτερα με καποιον τροπο :D και θα εισαι σουπερ...

ο χωρος σου ειναι ισορροπημενος ακουστικα..

rt60..jpg
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Το word count του παραπάνω post ειναι 41 λεξεις. Δλδ, βάσει της προτάσεως σου, η κάθε λέξη κοστίζει περιπου 243€... :D

"και θα δεις τον κινηματογραφο με αλλο ματι..:)"

Όντως με άλλο μάτι θα τον δω, διοτι το κανονικό θα είναι πρησμένο απο τις μπουνιές της γυναίκας μου...

Πάω για ψώνια κατευθείαν, λοιπόν!
 


Μηνύματα
54
Reaction score
0
καλησπερα παιδια φτιαχνω το πρωτο συστημα μου και μου λειπει μονο το sub ειμαι αναμεσα στο dali e-9f η να κανω την υπερβαση και να παω στο svs pb-1000 υπαρχει καποιος που το εχει?και μια ερωτηση το lsound ειναι ασφαλες υπηρξε ποτε καποιο προβλημα?παρεπιπτοντος το υπολοιπο συστημα ειναι: dali zensor 3 ,dali zensor 1 ,dali zensor vokal ,yamaha rx-677
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Κανε μεγαλυτερη υπερβαση και παρε το pb2000
+1. Θα είναι κάτι που θα το κρατήσεις καιρό και αξίζει τον κόπο.

Εγω έχω παρει συνολικα 5-6 φορες πραγματα απο εκει και ποτε δεν είχα προβλημα, ειδικα με UPS που με το express (+55€ εξτρα) παραγγειλα Δευτερα απογευμα, η Lsound τα εστειλε Τριτη μεσημέρι και Τεταρτη πρωι ήταν στο γραφείο μου.
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Κατά τη γνώμη μου πάρε τώρα το pb-1000, θα σε καλύψει μια χαρά στα 11 τμ.
Αργότερα, αν πας σε μεγαλύτερο χώρο, παίρνεις και ένα δεύτερο ίδιο.
Με τον τρόπο αυτό εκταμιεύεις σταδιακά και έχεις το(α) κατάλληλο(α) sub για τον κάθε χώρο.
Το να πας από τώρα στο 2000 πιστευω είναι υπερβολή.
Ρώτα όμως και την ίδια της SVS ποιό ταιριάζει καλύτερα στα 11 τμ, έχουν πολύ καλό service και απαντάνε σε τέτοιες ερωτήσεις με ειλικρίνεια.
Καλή συνέχεια.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.492
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top