Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Επειδή σίγουρα χρειάζεται λυσάρι για αυτή τη φανταστική ταινία προσθέτω ένα ωραίο link
https://shoton35.wordpress.com/2014/06/05/enemy-in-depth-analysis/
ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS!!!!

Την ειχα διαβασει κι αυτη την αναλυση,τοτε που εκανα λιγη ερευνα μετα το τελος της ταινιας.
Αυτό που μ εντυπωσιασε περισσοτερο είναι ο χρονος που δαπανηθηκε στην λεπτομερή αναλυση σχεδόν κάθε σκηνης.

Καποιους, φαινεται, τους αγγιξε πολύ αυτή η διηγηση - σκοπια του υποσυνειδητου...
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
εγώ πάλι δεν κατάλαβα γιατί χρειάζεστε λυσάρι για το enemy :whistling: , η τελευταία σκηνή ξεδιάλυνε κάθε αμφιβολία για το τι πραγματεύεται η ταινία

Ο καθενας καταλαβαινει αυτά που του είναι οικεια.
 

Μηνύματα
76
Reaction score
87
The Grand Budapest Hotel 6.5/10
Πολύ καλή ταινία, καρτούν με φυσικούς ηθοποιούς. Πρωτότυπη σκηνοθεσία και γεμάτο σενάριο. Εκείνο που σε κερδίζει είναι η χάρη της, που είναι η χάρη της Ευρώπης πριν τον μεσοπόλεμο.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
The Grand Budapest Hotel 6.5/10
Πολύ καλή ταινία, καρτούν με φυσικούς ηθοποιούς. Πρωτότυπη σκηνοθεσία και γεμάτο σενάριο. Εκείνο που σε κερδίζει είναι η χάρη της, που είναι η χάρη της Ευρώπης πριν τον μεσοπόλεμο.
Αυτην την ταινια δεν μπορεσα να τη δω.Μαλλον δεν θα μου αρεσε η σκηνοθεσια...:idk:
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
"The Ipcress File" - «Μυστικός Φάκελος Ίπκρες» 6,5 / 10

My name is Palmer, Harry Palmer




Σε αντίθεση με άλλους «μάτσο», γόηδες πράκτορες του σινεμά, ο Harry Palmerτρέφει μεγάλη αγάπη για την μαγειρική, (στοιχείο του συγγραφέα του βιβλίου που αναφέραμε παραπάνω), ενώ με την χρηματική αύξηση που σκοπεύει να πάρει από την υπηρεσία του, σκέφτεται να αγοράσει… μια ψηστιέρα! Βεβαίως όλα αυτά δεν συνθέτουν έναν μαλθακό πράκτορα γεμάτο «σπιτικές παραξενιές» αφού ο Palmer κατέχει κι ένα ποινικό προφίλ που γράφει: «Απείθαρχος, αυθάδης, πονηρός, πιθανόν μ’ εγκληματικές τάσεις».
Ο Michael Caine μ’ ένα συνεχές ειρωνικό χαμόγελο και μια αίσθηση του χιούμορ που μόνον τον εαυτό του κάνει να γελάει, δίνει στον Palmer μια αφοπλιστικά γήινη υπόσταση. Αυτό είναι που τελικά σε τραβάει και στον χαρακτήρα του ως πράκτορα.
Η αδεξιότητά του, τα τυποποιημένα, απαίσια αστεία του, οι άτσαλες πάλεις του με τους κακοποιούς....http://strawdogsmagazine.blogspot.de/2012/05/my-name-is-palmer-harry-palmer.html

Ο χαρακτήρας του θα γνωρίσει αμέσως άλλα δύο sequels, το 1966 με το «Funeral in Berlin» και την αμέσως επόμενη χρονιά με το «BillionDollarBrain»
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
About time
Tην εχω δει παλιοτερα ,αλλα αν βαθμολογησω ,την ευχαριστη αισθηση που σου αφηνει
με το τελος της μια ταινια θα εβαζα ανετα 9 / 10 , και μαλιστα δεν μπορω να σκεφτω οτι
υπαρχει καποιος που θα την δει και δεν θα του αρεσει !!

Οριστε ενας: Δεν μπορεσα να τη δω,γιατι δεν μου αρεσε ο πρωταγωνιστης και το θεμα του.

Εχει πολύ υψηλη βαθμολογια στο imdb .
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ο καθενας καταλαβαινει αυτά που του είναι οικεια.
μα τα έχω πει αυτά Σωτηράκη

...
Αποτέλεσμα; Για τον καθένα θα είναι διαφορετικό, όπως γίνεται πάντα, ο βαθμός συσχέτισης ή απόστασης από τον ήρωα και τις καταστάσεις για τον κάθε θεατή θα είναι το μέτρο της 'ευχαρίστησης' που θα εισπράξει. ....
Εσυ Μελινα,τέτοιες ταινιες να βλέπεις >>αυτές που δεν χρειαζονται ερμηνεια.:)
προσωπικά βλέπω από όλα, όσα μπορώ τα πάω μέχρι τέλους άλλα πάλι όχι, μέχρι εκεί που φτάνει το μυαλό μου καταλαβαίνω μια ταινία, σε κάθε περίπτωση λέω τη γνώμη μου εδώ μέσα γιατί αυτός είναι ο σκοπός του τόπικ, να πει ο καθένας τη γνώμη του, ούτε να αλλάξουμε τη γνώμη κανενός, ούτε είναι ανάγκη να λαμβάνουμε τις γνώμες όλων υπόψη, ούτε πάλι αν συμφωνήσουμε στην αξιολόγηση μια ταινίας δεν μας καθιστά υπόχρεους να συμφωνήσουμε και σε μια άλλη.
Τέλος, λόγω γνωριμίας με κάποια παιδιά εδώ μέσα, κάποιοι κάνουμε και πειράγματα στους άλλους με αυτά που βλέπουν ή με τον τρόπο που τα βλέπουν. Ενα τέτοιο πείραγμα είναι και η σύσταση που μου κάνεις! :) :drinks:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
και ο σωτηρακης καταλαβε το under the skin , αλλα δεν καταλαβε οτι τους πειραζεις, :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Πολύ ευγένεια έχει πέσει τελευταία... :rolleyes:

Ο καθενας καταλαβαινει αυτά που του είναι οικεια.
Σωστό. Αλλά, καμιά φορά, μπορώ να δω και μη οικεία θέματα με άλλο μάτι. Για παράδειγμα, μπορεί ένα κουλτουριάρικο δράμα να το δω σαν κωμωδία. Σπάνια βέβαια, γιατί συνήθως εκνευρίζομαι και το κλείνω.
 




Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
και ο σωτηρακης καταλαβε το under the skin , αλλα δεν καταλαβε οτι τους πειραζεις, :D

Ότι καταλαβαινει κανεις καλο είναι....ας είναι και λαθος...:)
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Πολύ ευγένεια έχει πέσει τελευταία... :rolleyes:



Σωστό. Αλλά, καμιά φορά, μπορώ να δω και μη οικεία θέματα με άλλο μάτι. Για παράδειγμα, μπορεί ένα κουλτουριάρικο δράμα να το δω σαν κωμωδία. Σπάνια βέβαια, γιατί συνήθως εκνευρίζομαι και το κλείνω.

Βρε κανε ότι θες....Μην εκνευρίζεσαι μονο.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Βρε κανε ότι θες....Μην εκνευρίζεσαι μονο.
Εεε δεν θυμώνω κιόλας, απλά ενοχλούμαι, όπως όταν ακούσω όπερα... :D

Ουτε η ευγενεια σου αρεσει! :roflmao:
Πιο πολύ απ' όλα μου αρέσει η ευθύτητα και ο κυνισμός. Το ξέρεις από παλιά άλλωστε. ;)
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Fifty Shades of Grey

Πρωτη φορα θα δω ταινια που αξιολογηθηκε με 4,2 *μεσος ορος* από 97.000 θεατες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Fifty Shades of Grey

Πρωτη φορα θα δω ταινια που αξιολογηθηκε με 4,2 *μεσος ορος* από 97.000 θεατες.
Κι αυτό γιατί την αξιολόγησαν ως ταινία. Πιστεύω ότι η σωστή διάσταση είναι "φροντιστηριακό μάθημα". :whistling:

:D
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Εχθές είδα μία ταινιάρα ...... Two men in town (2014) που έδειχνε έναν κατάδικο που αποφυλακίστηκε (στα 45 του) μετά από 18 έτη,προσπαθούσε πραγματικά να επανενταχθεί στην κοινωνία και από την μία είχε τους αστυνομικούς σαν τσιμπούρια να του κάνουν έλεγχο κάθε 5 λεπτά μέχρι και που κατούρησε,ταπεινώνοντας τον και από την άλλη μία συμμορία να τον πιέζει μανιωδώς για "δουλειά" αλλά αυτός να μη μπορεί να τους ξεφορτωθεί.
Θα έβαζα 9/10 αλλά είχε κάτι που μου την έσπασε (δεν θα σας το πω,να μην σας το χαλάσω) οπότε βαθμολογία 8/10.

SOS
Όσοι λέτε οτι είδατε το imitation game,πως το είδατε αφού ακόμα δεν βγήκε στα γνωστά τορεντάδικα;Δηλαδή βγαίνουν σε DVDSCR αλλά η εικόνα που ανεβάσατε ήταν πολύ καθαρή για τέτοιο φορμάτ ή βγαίνουν με κάτι hard korean subs στο κέντρο...
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
SOS
Όσοι λέτε οτι είδατε το imitation game,πως το είδατε αφού ακόμα δεν βγήκε στα γνωστά τορεντάδικα;Δηλαδή βγαίνουν σε DVDSCR αλλά η εικόνα που ανεβάσατε ήταν πολύ καθαρή για τέτοιο φορμάτ ή βγαίνουν με κάτι hard korean subs στο κέντρο...
Και να ξέρουν την απάντηση, μόνο με pm...:wink:

Μην μας φέρνετε σε δύσκολη θέση. Τέτοιες ερωτήσεις θα διαγράφονται.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top