Προτασεις για κεφαλη..

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Θα ηθελα προτασεις για κεφαλη σε κατηγορια τιμης γυρω στα 400€

MC χαμηλης εξοδου.

Εχω μια Denon A100 και θα ηθελα να δοκιμασω μια αλλη φιλοσοφια βελονας..
 



Μηνύματα
362
Reaction score
152
Πολυ καλες ολες οι denon- τι πλατο παρακαλω?
Το ξερω πως ειναι καλες οι denon (εχω την Α 100)άπλα ηθελα να δοκιμασω κατι διαφορετικο..
Στην αρχη πηρα μια ortofon quintet red η denon ηταν πολυ καλυτερη σε ολα.
Μετα την αλλαξα με μια shelter 301,
Αν και ακριβοτερη απο την denon δεν θα ελεγα οτι αξιζε τα παραπανω λεφτα.
Την πηγα πισω και πηρα μια Benz Wood, φανταστικος ηχος σε ολα καλυτερη απο την denon.

To πλατο ειναι Technics 1200 Mkii
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Οπότε να φανταστούμε ότι σε κάλυψε η Benz ή ψάχνεις ακόμη κάτι διαφορετικό?
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Νομιζω πως ειμαι ενταξει για πολυ καιρο ακομα..
Η μαλακεια ειναι οτι τις βελονες δεν μπορεις να πας σε ενα καταστημα και να τις ακουσεις..
Πρεπει να αγορασεις να στησεις και μετα να καταλαβεις αμα αξιζει..

Για αυτο η καλυτερη λυση αμα δεν ξερεις ειναι μεταχειρισμενες.
 


Μηνύματα
606
Reaction score
577
καλύτερη κεφαλή εκτος απο την denon μέχρι τα 400 Ε εινα.......... η denon dl 304... πολυ αγαπημένη κεφαλη,νομίζω οτι πρεπει να πας σε διπλασία αξια για να βρεις κατι καλύτερο (κατα την γνωμη μου παντα).παντος το ποιο σωστο ειναι να ακους σε καποιο φιλο η γνωστο προτου αποφασισεις !
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
καλύτερη κεφαλή εκτος απο την denon μέχρι τα 400 Ε εινα.......... η denon dl 304... πολυ αγαπημένη κεφαλη,νομίζω οτι πρεπει να πας σε διπλασία αξια για να βρεις κατι καλύτερο (κατα την γνωμη μου παντα).παντος το ποιο σωστο ειναι να ακους σε καποιο φιλο η γνωστο προτου αποφασισεις !
Εχεις απολυτο δικιο,για να ανεβεις κατηγορια μετα την Denon πρεπει μα πας στο 1000αρικο...
Για εμενα οι denon ειναι οι καλυτερες κεφαλες διοτι σου δινουνε πραγματικο hi fidelity ηχο σε normal τιμες.


Με το δευτερο που λες διαφωνω,
Για να καταλαβεις κεφαλη πρεπει να την βαλεις στο πλατο σου με το phono stage σου και τα καλωδια σου..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Tony καλά τα λές αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Εχω δύο 304 , και κάμποσες ίδιες στο παρελθόν . Εξαιρετική κεφαλή.
ΟΜΩΣ δεν κάθεται σε όλα τα phono. Θέλει ειδική μεταχείριση η ρουφιάνα. Δεν ταιριάζει με όλα τα phono ακόμα και με τα mc.
Οταν όμως ταιριάξει , σκοτώνει. Τα ίδια και για την καλύτερη ακριβότερη DL S1 , ακόμη πιο δύστροπη, αλλά πιο ισορροπημένη.
Αυτό που εννοώ εν τέλει είναι ότι η 304 θέλει και κάποια συνοδά τής προκοπής για να ακουστεί όπως της αρμόζει. ΔΕΝ θα παίξει με το όποιο phono stage. Θα παίξει καλά με mm phono stage ικανής ευαισθησίας , αλλά όχι και τόσο με αναίσθητο.
Με κάποια άλλα θα ψάχνεις να βρείς τα μπάσα , όπως με κάποιον γνωστό μου με onkyo .
Οπως και να έχει το πράγμα , είναι μία εξαιρετική κεφαλή και αξίζει σίγουρα μία ακρόαση εάν είναι εφικτό. Εχει έναν μοναδικό αέρινο ήχο που δύσκολα τον βρίσκεις σε άλλες κεφαλές. Η benz απο την άλλη , επίσης εξαιρετική κεφαλή , αλλά με έναν δικό της ήχο διαφορετικό.
Τονισμένες μεσαίες , πολύ πιο μπροστά απο της denon , άλλος χαρακτήρας. Σίγουρα όμως από τις καλές κεφαλές. Η κάθε μία με τα δικά της κόλπα και τον δικό της ήχο. Μάλλον όπου ταιριάζει η μία , δεν χωράει εύκολα η άλλη.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Σίγουρα η dl 304 δεν συχωρνάει με 0.18 στην εξοδο χρειαζεται πολυ καλο phono η pre-pre.παντος εγω την αντικατέστησα προ μηνων με την ZYX 50 BLOOM -πολυ καλη κεφαλη ο αντιπρόσωπος την δίνει σε πολυ καλη τιμη και αξιζει μεχρι και το τελευταίο ευρο!
 

Μηνύματα
67
Reaction score
0
Σίγουρα η dl 304 δεν συχωρνάει με 0.18 στην εξοδο χρειαζεται πολυ καλο phono η pre-pre.παντος εγω την αντικατέστησα προ μηνων με την ZYX 50 BLOOM -πολυ καλη κεφαλη ο αντιπρόσωπος την δίνει σε πολυ καλη τιμη και αξιζει μεχρι και το τελευταίο ευρο!
Καλησπερα , Θεωρειτε την Zyx 50 καλυτερη απο την Denon 304?Εμπειρια απο την Zyx 50 εχω και την θεωρω σπουδαια.
Απο την 304 ποτε δεν ειχα , και εχω την απορια.Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
καλησπερα και απο μενα.Στην νεα εκδοση bloom ο κατασκευαστής εκανε πολυ καλη δουλεία,πιστεύω (κατα την γνωμη μου πάντα) οτι ειναι ποιο ολοκληρωμένη σε ολες τις συγνοτητες με καλύτερο ρυθμό.Απο την αλλη ομως η denon δημιουργει μια μαγεια που ειναι δυσκολο να εξηγήσεις με λογια!!!! Παντος καλυτερη ειναι αυτη που ακουγεται καλυτερα στα αυτια του καθενος.
 

Μηνύματα
67
Reaction score
0
καλησπερα και απο μενα.Στην νεα εκδοση bloom ο κατασκευαστής εκανε πολυ καλη δουλεία,πιστεύω (κατα την γνωμη μου πάντα) οτι ειναι ποιο ολοκληρωμένη σε ολες τις συγνοτητες με καλύτερο ρυθμό.Απο την αλλη ομως η denon δημιουργει μια μαγεια που ειναι δυσκολο να εξηγήσεις με λογια!!!! Παντος καλυτερη ειναι αυτη που ακουγεται καλυτερα στα αυτια του καθενος.
Ok , ευχαριστω πολυ.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Εχω τις Denon DL-304, ΑΤ150MLX και AT33PTG/II. Στα αυτια μου και στο συτημα η ΑΤ33PTG/II είναι η καλυτερη και η πιο πληρης, η Denon ερχεταιλ λιγο πιο πισω αλλα είναι καλυτερος ιχνηλάτης δεν ακους κιχ, και τελος η 150 ως ΜΜ είναι μια κλαση κατω από αυτές ΑΛΛΑ ροκαρει τελεια και δεν σε αγχωνει, και κοστιζει και σημαντικα λιγοτερο από τις άλλες βεβαια, μιση τιμη.
Γενικως πιστευω ότι επειδή στις κεφαλες ακους πραγματικα διαφορες και δεν διυλιζει καποιος τον κωνωπα, η κάθε μια εχει τον δικο της ηχο και πλεονηκτηματα είναι πολύ δθυσκολο να πεις ποια είναι αντικειμενικα καλυτερη. Απλως βαζουμε στο παιχνιδι καποιες παραμέτρους όπως πλατος, στεροφωναι, εικονα, κτλ, κτλ, που όμως ουδεις από εμας γνωριζει το πως εγινε η κάθε ηχογραφηση. Θελω να πω ότι αν μια εξαιρετικη κεφαλη μας δινει τερσται στερεοφωνικη εικονα δεν είμαι σιγουρος ότι είναι και το σωστο, είναι απολαυστικο όταν το ακους αλλα δεν γνωριζει κανενας αν είναι το σωστο η απλως ο κατασκευαστης το υπερτονιζει. Τελος παντων, περι ορεξεως...
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Denon dl -103 r ταιριαζει με sme 3009 s2 improved? Ειναι πανάλαφρος βραχίονας...
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Εχω τις Denon DL-304, ΑΤ150MLX και AT33PTG/II. Στα αυτια μου και στο συτημα η ΑΤ33PTG/II είναι η καλυτερη και η πιο πληρης, η Denon ερχεταιλ λιγο πιο πισω αλλα είναι καλυτερος ιχνηλάτης δεν ακους κιχ, και τελος η 150 ως ΜΜ είναι μια κλαση κατω από αυτές ΑΛΛΑ ροκαρει τελεια και δεν σε αγχωνει, και κοστιζει και σημαντικα λιγοτερο από τις άλλες βεβαια, μιση τιμη.
Γενικως πιστευω ότι επειδή στις κεφαλες ακους πραγματικα διαφορες και δεν διυλιζει καποιος τον κωνωπα, η κάθε μια εχει τον δικο της ηχο και πλεονηκτηματα είναι πολύ δθυσκολο να πεις ποια είναι αντικειμενικα καλυτερη. Απλως βαζουμε στο παιχνιδι καποιες παραμέτρους όπως πλατος, στεροφωναι, εικονα, κτλ, κτλ, που όμως ουδεις από εμας γνωριζει το πως εγινε η κάθε ηχογραφηση. Θελω να πω ότι αν μια εξαιρετικη κεφαλη μας δινει τερσται στερεοφωνικη εικονα δεν είμαι σιγουρος ότι είναι και το σωστο, είναι απολαυστικο όταν το ακους αλλα δεν γνωριζει κανενας αν είναι το σωστο η απλως ο κατασκευαστης το υπερτονιζει. Τελος παντων, περι ορεξεως...
Σύμφωνω και συνεχίζω,ολοι εμεις δεν γνωριζουμε πως εγινε καθε ηχογραφηση και δεν μας νοιαζει γιατι δεν ειμαστε ηχοληπτες, το κανουμε απο χομπυ! ετσι λοιπον αυτο που ψαχνουμε ειναι πως θελουμε να φτανει η μουσικη στα αυτια μας ο καθενας διαφορετικα και για αυτο τον λογο υπαρχουν πολλες εταιριες με κεφαλες ενισχυτές και ου το καθε έξης. το παραδοξο (η σωστο) ειναι οτι μερικες φορες επιλεγουμε συσκευές αναπαραγωγής που δημιουργούν περισσότερο το συναίσθημα παρα με το κριτήριο του ¨ποσο μπασα εχει? ποσα πριμα? ποσο εντύπωση θα κανει στον φιλο μου που θα το ακουσει !,, και για αυτο τον λογο η επιλογη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΕΜΑ του καθενος.
 


Μηνύματα
482
Reaction score
107
Ποιος μιλησε για sme 3009 impoved?
Αν παρουμε τα δεδομενα εχουμε ενα technics mk2 και 400 ευρω και θελουμε μια mc κεφαλη χαμηλης εξοδου.
το καλυτερο που μπορει να γινει ειναι να αλλαχθει ο βραχιονας με Rega 250 η 251 στα 150 ευρω και να μπει η βαση για rega βραχιονα με 50 ευρω και μετα να βαλουμε την Denon DL-103 καινουργια με 240 ευρω.
Συνολο 440 και εχουμε και τον βραχιονα του techincs που τον πουλαμε για 50 ευρω και ετσι μας μενουν και 10 ευρω για να παρουμε ενα κρασακι να πιουμε και να ακουσουμε και τα βινυλια μας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top