Γνώμες για AMD 5350 pc



Μηνύματα
85
Reaction score
8
Η Asrock βγάζει και μια μητρική για am1 socket που δέχεται κατευθείαν οποιοδήποτε τροφοδοτικό 19v από notebook. Γύρω στα 60€ κοστίζει.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ναι την έχω δει, πολυ Καλή λύση, αλλά το κουτί που παράγγειλα έχει και αυτό τροφοδοτικό, οπότε παράγγειλα την μητρική της MSI που έχει τις καλύτερες κριτικές.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Χάρη μου φαίνεται η είναι η ιδέα μου... ότι χαιεντίζεις τώρα τελευταία...:p :laugh:
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Από το 2009 έχω media center με AMD των 50€, αποκλειστικά για ταινίες, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ακόμα και σε αρχεία 20 & 30 Giga ούτε καν ιδρώνει.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Από το 2009 έχω media center με AMD των 50€, αποκλειστικά για ταινίες, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ακόμα και σε αρχεία 20 & 30 Giga ούτε καν ιδρώνει.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Η παραγγελία δόθηκε. Θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.
 

PPZ

Μηνύματα
271
Reaction score
18
Εγώ δουλεύω τον 5350 με Asus AM1 μητρική κάτι παραπάνω απο έξι μήνες.
Σε συνδυασμό με SSD δίσκο για λειτουργικό (win 8.1) δεν θα καταλάβεις ότι δεν έχεις κάνα θηρίο για να σερφαρεις, βλέπεις ταινίες, κλπ.
Απόλυτα σταθερό, αθόρυβο, και επειδή όλες η μητρικές AM1 είναι single channel, πήρα μια μνήμη τον 8Gb που είναι overkill για το μικρό.
Είναι σπάνιες περιπτώσεις που θα σου χρειαστεί κάτι παραπάνω.
Και ολα αυτά με κατανάλωση μόλις 45W.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εγώ δουλεύω τον 5350 με Asus AM1 μητρική κάτι παραπάνω απο έξι μήνες.
Σε συνδυασμό με SSD δίσκο για λειτουργικό (win 8.1) δεν θα καταλάβεις ότι δεν έχεις κάνα θηρίο για να σερφαρεις, βλέπεις ταινίες, κλπ.
Απόλυτα σταθερό, αθόρυβο, και επειδή όλες η μητρικές AM1 είναι single channel, πήρα μια μνήμη τον 8Gb που είναι overkill για το μικρό.
Είναι σπάνιες περιπτώσεις που θα σου χρειαστεί κάτι παραπάνω.
Και ολα αυτά με κατανάλωση μόλις 45W.
Πολύ θετικά λοιπόν τα πράγματα.

Και εγώ έκανα μια αλλαγή στην παραγγελία μου και έβαλα 8GB μνήμη αντί για 4 που είχα παραγγείλει αρχικά. Αν και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο οι μητρικές AM1 έχουν θέση για 2 μνήμες.

Προβληματίζομαι με το λειτουργικό win7 ή win8.1 τι λέτε?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Υποθέτω ότι έχουν θέση για 2 αρθρώματα μνήμης, διότι στις μητρικές κάρτες αυτού του μεγέθους, δεν υπάρχει χώρος για περισσότερα!

Πάντως, έκανες την καλύτερη δουλειά που διπλασίασες τη μνήμη. Τα Win7 τα δουλεύω καθημερινά (σπίτι-γραφείο) και είμαι υπερευχαριστημένος. Τα Win8.1 δεν τα έχω δουλέψει, οπότε δεν έχω γνώμη.
 



Μηνύματα
392
Reaction score
4
Είπα να φτιάξω και εγώ htpc μετα από καιρό και λόγω ,μικρού budget πήρα τα εξής :
  1. Asus am1-m και 5150 στα 55€ μεταχειρισμένα
  2. Lc power 1410mi με 250w τροφοδοτικό 44€
  3. 60gb corsair sed,4gb μνημη,Logitech k400 ,110€
Το μόνο πού μου λείπει είναι ένα spdif bracket γιατί δεν έχει η μητρική...κυρία χρήση θα είναι xbmc και iptv.

Από δευτέρα εντυπώσεις :)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Να πάρω συνέχεια από εκεί που το άφησαν οι από πάνω και να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει.
Επειδή ενδιαφέρομαι να στήσω ενα PC για να ριπαρω τα HD DVD που έχω και είναι καμπόσα τα ρημάδια, πιστεύετε πως ένα φθηνό σετάκι με τον amd ειναι αρκετό για να κάνει τη δουλειά ή πρέπει αναγκαστικά να πάω σε κάτι δυνατότερο.
Τα χρέη αυτού του υπολογιστή θα είναι αποκλειστικά να ριπάρει ταινίες, πρώτα τα HD DVD μου όπως έγραψα και μετά τα Blu Ray που έχω στην κατοχή μου.
Ευχαριστώ πολύ
 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Είναι νωρίς για να πω τις εντυπώσεις μου, αλλά μέχρι στιγμής είναι πολύ γρηγορότερο από το laptop που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπόν μερικές πρώτες εντυπώσεις από το παρόν project.

Το κουτί είναι από αλουμίνιο 3mm, με πολύ καλή εφαρμογή και κατά την γνώμη μου πάρα πολύ όμορφο.

Όλες οι διαθέσιμες μητρικές για τον AMD 5350 καθώς και αυτή της MSI που επέλεξα εγώ, πέρα από τις δύο πίσω θύρες usb3, διαθέτουν επέκταση με μπροστινές θύρες usb2 μόνο.

Οπότε προσοχή για όποιον επιλέξει το ίδιο κουτί με εμένα, να βεβαιωθεί ότι θα πάρει την έκδοση που έχει μπροστινές θήρες usb2 και όχι την έκδοση με usb3.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top