Ενισχυτης και δυναμη

Μηνύματα
22
Reaction score
1
λες και βλεπω κινεζικα πρεπει να κατσω να μαθω πολλα πραγματα και μια τελευταια χαρη παλικαρια μου σε εναν 2καναλο SPL Z2X-1200
ποιο θα ηταν το καλυτερο woufer να βαλω για τημες μεχρι 140 ευρω εγω εψαξα και σκεφτικα δεν ζητησα γνωμες απο ατομα με εμπειρια στο hobby αλλα σκεφτικα για το ALPINE SWT-12S4
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Δηλαδή με άλλα λόγια οι ημιαγωγοι εξακολουθούν να βρίσκονται σε τάξη Β. Το να θες να το βαφτισεις "ΑΒ" είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ πάρα μηχανικού.
Για μένα ορθοτερο είναι να το πεις Β push pull πάρα ΑΒ.
οκ, σαν μηχανικος λοιπον σου λεω οτι ΑΒ υπαρχει, και σε παραπεμπω στην βασικη θεωρια ηλεκτρονικων στα 2 λινκ του ποστ #18.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιμενεις σε λαθος συμπερασματα, και μαλιστα χωρις τεκμηριωση.

Οσο για την παραμόρφωση crossover όντως υφίσταται , όμως είναι τόσο μικρή που πρακτικά είναι αμελητέα , ιδίως σε ΑΒ μηχανήματα.
Στην ταξη Β ακουγεται ξεκαθαρα.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Και από τα λινκ σου που είναι κατατοπιστικοτατα είναι προφανές ότι η ΑΒ προκύπτει από μια παραλλαγμενη Β.
Ενώ η τάξη Α είναι μια διακριτη κατάσταση που δεν χώρα αμφιβολίες η άλλους ορισμούς η "ΑΒ" είναι μια κατάσταση τραβεστί. Το ότι ακούγεται καλύτερα από την αυθεντική Β σου δίνει δύο επιλογές. Η την βαφτιζεις ως κλάση διακριτη η ως παραλλαγή της Β.
Εμπορικά προφανώς είναι πιο επιτυχημένο να την ξεχωρισεις από την Β που είναι αντίhifi.
Εσύ δηλαδή αν δουλευες πάνω σε μια Β και ανακαλυπτες ότι με μια μικρή αλλαγή στην πολωση καταπολεμουσες προβλήματα της Β πως θα το βαφτιζες; αυστηρά ως μηχανικός όχι για να το πουλήσεις.
Για μένα είναι απλά θέμα ορισμού.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739

Μηνύματα
22
Reaction score
1
αξιζει ποιο πολυ απο το το alpine που σου έδειξα και κανη για τον ενισχυτη η θα εχω χαμενα watt?
 



Μηνύματα
6
Reaction score
0
Και από τα λινκ σου που είναι κατατοπιστικοτατα είναι προφανές ότι η ΑΒ προκύπτει από μια παραλλαγμενη Β.
Ενώ η τάξη Α είναι μια διακριτη κατάσταση που δεν χώρα αμφιβολίες η άλλους ορισμούς η "ΑΒ" είναι μια κατάσταση τραβεστί. Το ότι ακούγεται καλύτερα από την αυθεντική Β σου δίνει δύο επιλογές. Η την βαφτιζεις ως κλάση διακριτη η ως παραλλαγή της Β.
Εμπορικά προφανώς είναι πιο επιτυχημένο να την ξεχωρισεις από την Β που είναι αντίhifi.
Εσύ δηλαδή αν δουλευες πάνω σε μια Β και ανακαλυπτες ότι με μια μικρή αλλαγή στην πολωση καταπολεμουσες προβλήματα της Β πως θα το βαφτιζες; αυστηρά ως μηχανικός όχι για να το πουλήσεις.
Για μένα είναι απλά θέμα ορισμού.
Δεν βρισκω καθολου σωστο να προσπαθεις να τυλιξεις σε μια κολλα χαρτι τα βασικα ηλεκτρονικα. Σε διαβεβαιω οτι δεν περιεχουν τιποτα το μαρκετιστικο.
Επιπλεον, η ημιμαθεια σου σε οδηγει σε λαθος συμπερασματα.
Πληροφοριακα και μονο θα αναφερω οτι η ταξη ΑΒ χωριζεται κι αυτη σε δυο υπο-κατηγοριες.
Με απλα ελληνικα, η ταξη η οποια ξεχωριζει ειναι η Β, κι αυτο γιατι δεν αλλαζει ουτε προς τα εμπρος ουτε προς τα πισω.
Υπο ορισμενες προυποθεσεις, ενας καλοσχεδιασμενος ενισχυτης ταξης ΑΒ, μπορει να πολωθει σε ταξη Α.
Ενας ενισχυτης σε ταξη Α, μπορει υπο ορισμενες προυποθεσεις να πολωθει σε ΑΒ.
Η μεγαλη διαφορα ειναι σε ενα σταδιο που ο κοσμος ονομαζει Vbe, αλλα αν σε ενδιαφερει θα πρεπει να το διαβασεις μονος σου

Τελος μπορω να σε βεβαιωσω οτι κανεις δεν σχεδιαζει με το σκεπτικο που αναφερεις. Ολα γινονται με ακριβως αντιθετο τροπο.

Πρωτα κοιτας που θες να πας, μετα διαλεγεις τον τροπο (ταξη λειτουργιας κλπ) και μετα προχωρας στην σχεδιαση. Με αλλα λογια, σχεδιαζεις διαφορετικα για καθε ταξη.

Για να μην χαλασω και το νημα του ανθρωπου, μπορω να του πω οτι ο ενισχυτης του βγαζει μετρημενα 2x200wrms στα 2Ω, οποτε κοιταει για αναλογο μεγαφωνο.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.
οτιδήποτε αφορά consumer electronics εμπεριέχει μεγάλη ποσότητα παπατζιλικιού και δεν άπτεται αυστηρά των βασικών ηλεκτρονικών, αντιθέτως πολλά πράγματα βαφτίζονται κατα το δοκούν - και αυτό δεν αφορά μόνο τα ηλεκτρονικά. δεν το συνεχίζω άλλο.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
φιλε μου ultra απο οσο βλεπω γνωριζεις αρκετα οπως λες 2x200wrms στα 2Ω αν το γεφυροσω ποσα wRMS θα μου δωσεις λογικα στα 4Ω αν δεν κανω λαθος αν κανω λαθος συνχωρεσε με ειμαι αρκετα απειρος σε αυτο θεμα για αναλογο woofer αν γνωριζεις τι θα προτινες με την δικια σου σκεψει ευχαριστω για την απαντη σου
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.
οτιδήποτε αφορά consumer electronics εμπεριέχει μεγάλη ποσότητα παπατζιλικιού και δεν άπτεται αυστηρά των βασικών ηλεκτρονικών, αντιθέτως πολλά πράγματα βαφτίζονται κατα το δοκούν - και αυτό δεν αφορά μόνο τα ηλεκτρονικά. δεν το συνεχίζω άλλο.
Καλα κανεις και δεν το συνεχιζεις.
Oλα τα ποστ που εχω κανει αφορουν στην βασικη θεωρια ηλεκτρονικων και τιποτα παραπανω.
Ουτε και με ενδιαφερουν τα βαφτισια στα consumer να σου πω την αληθεια.

φιλε μου ultra απο οσο βλεπω γνωριζεις αρκετα οπως λες 2x200wrms στα 2Ω αν το γεφυροσω ποσα wRMS θα μου δωσεις λογικα στα 4Ω αν δεν κανω λαθος αν κανω λαθος συνχωρεσε με ειμαι αρκετα απειρος σε αυτο θεμα για αναλογο woofer αν γνωριζεις τι θα προτινες με την δικια σου σκεψει ευχαριστω για την απαντη σου
Αυτο που μπορει να περιμενεις απο τον παραπανω ενισχυτη ειναι 400W rms γεφυρωμενος σε μεγαφωνο 4Ω.
 


Μηνύματα
161
Reaction score
32
ειχα καταστημα car audio γιαυτο θα σου προτεινω καποιες δυνατες εταιριες στον χωρο του αυτοκινητου ,δεν ξερω ποιες αντιπροσωπευονται πια στην χωρα θα κανεις την ερευνα σου.....phoenix gold , zapco , orion, kicker ....
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
ευχαριστω παρα πολυ απο pionner και alpine ? εχω ακουση για καθαρο και ποιοτικο ηχο απο ατομα που δοκιμασαν τι εχεις να πεις
ευχαριστω θα ψαξω το θεμα και θα δω αν αντιπροσοπευονται γιατι θα ειναι ποιο βολικο
 

Μηνύματα
161
Reaction score
32
ειχαν ποιοτητα οχι ρευματα ....στην εποχη μου τουλαχιστον ,εκλεισα το 2008 υστερα απο 15 χρονια ,καλη λυση που ειδα οτι υπαρχει ειναι σε kicker ....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top