Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ο καιρός που τα chest straps θα είναι παρελθόν είναι εγγύς. Ήδη το μέλλον βρίσκεται στη χρήση wrist bands, με την αγορά ήδη γεμάτη με πολλές παραλλαγές. Τα πιο αξιόπιστα σε αθλητικές δραστηριότητες αυτή τη στιγμή είναι αυτά της Mio. Θα πρότεινα το ολοκαίνουργιο Mio FUSE. Θα το είχα αγοράσει ήδη, αν δεν περίμενα να κυκλοφορήσει το Jawbone UP3, που έχει ήδη καθυστερήσει, για να διαλέξω το καλύτερο για τις ανάγκες μου.
Μήπως κατέληξες σε ποιο από τα δύο θα πάρεις; Η επόμενη προγραμματισμένη αφορά ένα wrist band σαν αυτά που προτείνεις.

Επίσης (προς όλους): Πέραν του 220-ηλικία = maximum heart rate, υπάρχει κάποιος άλλος, πιο "επιστημονικός" τρόπος για να υπολογίσουμε το maximum heart rate μας;
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Μήπως κατέληξες σε ποιο από τα δύο θα πάρεις; Η επόμενη προγραμματισμένη αφορά ένα wrist band σαν αυτά που προτείνεις.

Οι εξελίξεις ήταν αρνητικές. Η Jawbone βρίσκεται σε σοβαρά οικονομικά προβλήματα και ψάχνει χρηματοδότη. Το UP3 "έχασε" την περίοδο των γιορτών και η κυκλοφορία του αναβάλλεται συνεχώς. Κι ακόμα δεν ξέρουμε την αξιοπιστία του στην πράξη.

Το Fitbit Charge HR κυκλοφόρησε αλλά έχει προβλήματα ακρίβειας των καρδιακών παλμών κατά τη διάρκεια της άσκησης. Πολλές φορές τα στοιχεία είναι άχρηστα.

Οπότε η μόνη επιλογή προς το παρόν είναι το Mio FUSE. Απλά δεν είναι wearable για όλο το 24ωρο, δεν αναλύει δηλαδή τον ύπνο και δεν είναι τόσο φιλικό προς τον μέσο μη αθλητικό χρήστη. Το μεγάλο του ατού είναι η υποστήριξη ANT+ και Bluetooth 4.0.

Επίσης (προς όλους): Πέραν του 220-ηλικία = maximum heart rate, υπάρχει κάποιος άλλος, πιο "επιστημονικός" τρόπος για να υπολογίσουμε το maximum heart rate μας;
Γιώργο, ο πιο ασφαλής και ακριβής τρόπος είναι μέσω εργομέτρησης. Θα δώσεις περίπου 50-80€ και θα μάθεις πολλά στοιχεία για τον οργανισμό σου, με σημαντικότερο το VO2 max.

Αλλιώς, μπορείς να διαλέξεις μία ανηφορική διαδρομή και να αυξάνεις συνεχώς ένταση μέχρι το 100%. Αν κάνεις 2-3 μετρήσεις σε διαφορετικές μέρες, θα έχεις βρει με καλή ακρίβεια το max.

To 220-ηλικία είναι για τους αγύμναστους που η ακρίβεια είναι περιττή. Εγώ για παράδειγμα παίρνω από τον τύπο 220-46= 174. Πρακτικά, σε υψηλή ένταση βλέπω συχνά πάνω από 185. Αν λοιπόν, για παράδειγμα, έφτιαχνα τις ζώνες HR βάσει του 174, θα ήταν όλες λάθος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Οι εξελίξεις ήταν αρνητικές. Η Jawbone βρίσκεται σε σοβαρά οικονομικά προβλήματα και ψάχνει χρηματοδότη. Το UP3 "έχασε" την περίοδο των γιορτών και η κυκλοφορία του αναβάλλεται συνεχώς. Κι ακόμα δεν ξέρουμε την αξιοπιστία του στην πράξη.

Το Fitbit Charge HR κυκλοφόρησε αλλά έχει προβλήματα ακρίβειας των καρδιακών παλμών κατά τη διάρκεια της άσκησης. Πολλές φορές τα στοιχεία είναι άχρηστα.

Οπότε η μόνη επιλογή προς το παρόν είναι το Mio FUSE. Απλά δεν είναι wearable για όλο το 24ωρο, δεν αναλύει δηλαδή τον ύπνο και δεν είναι τόσο φιλικό προς τον μέσο μη αθλητικό χρήστη. Το μεγάλο του ατού είναι η υποστήριξη ANT+ και Bluetooth 4.0.
Το θέλεις για όλο το 24ωρο; Για μένα, από πλευράς χρήσης, δεν έχει μειονεκτήματα - υπό την έννοια ότι κάνει αυτά που θέλω για το χρονικό διάστημα που θέλω να τα κάνει (με άλλα λόγια. όταν ασκούμαι). ΟΚ, δεν έχω κινητό με Bluetooth 4.0, αλλά εφόσον έχει ΑΝΤ+, είμαι καλυμένος.


Γιώργο, ο πιο ασφαλής και ακριβής τρόπος είναι μέσω εργομέτρησης. Θα δώσεις περίπου 50-80€ και θα μάθεις πολλά στοιχεία για τον οργανισμό σου, με σημαντικότερο το VO2 max.

Αλλιώς, μπορείς να διαλέξεις μία ανηφορική διαδρομή και να αυξάνεις συνεχώς ένταση μέχρι το 100%. Αν κάνεις 2-3 μετρήσεις σε διαφορετικές μέρες, θα έχεις βρει με καλή ακρίβεια το max.

To 220-ηλικία είναι για τους αγύμναστους που η ακρίβεια είναι περιττή. Εγώ για παράδειγμα παίρνω από τον τύπο 220-46= 174. Πρακτικά, σε υψηλή ένταση βλέπω συχνά πάνω από 185. Αν λοιπόν, για παράδειγμα, έφτιαχνα τις ζώνες HR βάσει του 174, θα ήταν όλες λάθος.
Εργομέτρηση, ε; Σημειώθηκε, αρχίζω αναζήτηση ιατρού που να μπορεί να το κάνει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Εργομέτρηση, ε; Σημειώθηκε, αρχίζω αναζήτηση ιατρού που να μπορεί να το κάνει.
Δεν είναι αυστηρά ιατρική υπηρεσία. Όταν είσαι Αθήνα μπορείς να πας εδώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Δεν είναι αυστηρά ιατρική υπηρεσία. Όταν είσαι Αθήνα μπορείς να πας εδώ.
Θα ξέρω αύριο εάν μπορώ να το κάνω στην Κύπρο. Για να δούμε...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Βγήκε και η διαδρομή για το ερχόμενο Σάββατο. Σύμφωνα με το google, η απόσταση είναι περίπου 62χλμ (μονή διαδρομή) και η συνολική ανάβαση περίπου 450μ. Αναλόγως του αν θα πάω με παρέα ή μόνος, θα εξαρτηθεί κι ο χρόνος ολοκλήρωσης.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.108
Και φαντάσου λέει ο wizzy να είναι κανένας σατράπης και να βάζει την κοπελιά να κάνει τις διαδρομές και να γράφει τα νούμερα και αυτός αραχτός σε καμιά παραλία να πίνει μπύρες και να δίνει εντολές "αύριο πιο πολλά χιλιόμετρα, πιο γρήγορο τεμπο" o_O
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Με δουλεύετε τώρα εσείς, αλλά δεν θα σας δώσω σημασία!

Το Πάσχα που θα έρθω Ελλάδα, αν θέλετε (θέλετε?), πάμε μια βόλτα με τα road bikes! Θα "φτύσετε" τα πνευμόνια σας, σας το υπόσχομαι!:smg::smg::smg:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.108
εγώ σίγουρα θα δίνω το τέμπο από την παραλία...θα στείλω τον κουμπάρο μου :D
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Με δουλεύετε τώρα εσείς, αλλά δεν θα σας δώσω σημασία!

Το Πάσχα που θα έρθω Ελλάδα, αν θέλετε (θέλετε?), πάμε μια βόλτα με τα road bikes! Θα "φτύσετε" τα πνευμόνια σας, σας το υπόσχομαι!:smg::smg::smg:
Να μην ξεχάσω: Να ειδοποιήσω τη τροχαία Γλυφάδας να αυξήσει τα όρια ταχύτητας στη παραλιακή!!!:help:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Βγήκε και η διαδρομή για το ερχόμενο Σάββατο. Σύμφωνα με το google, η απόσταση είναι περίπου 62χλμ (μονή διαδρομή) και η συνολική ανάβαση περίπου 450μ. Αναλόγως του αν θα πάω με παρέα ή μόνος, θα εξαρτηθεί κι ο χρόνος ολοκλήρωσης.
Τελικά, πρυτάνευσε η λογική. Εφόσον όλοι όσοι είχαν δηλώσει επιθυμία να έρθουν μαζί μου στην ποδηλασία, για τον έναν ή τον άλλο λόγο, άλλαξαν γνώμη, έμεινα μόνος μου. Στη σκέψη ότι μπορεί να μου συνέβαινε οτιδήποτε και να μην μπορούσαν να καλέσω βοήθεια, αποφάσισα να μην κάνω τη διαδρομή. Δεν έκατσα σπίτι όμως!

Πήγα μια σύντομη ποδηλασία, της τάξης των 2 ωρών σε υψηλή ένταση και ήμουν ευχαριστημένος!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Ούτε η κοπέλα ακολούθησε; 8-)

Εσύ φταις που της έκανες παρέα. :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
H κοπέλα προτίμησε μια απογευματινή ποδηλασία τρίωρης διάρκειας, σε χαμηλή ένταση. Καλά έκανε - καλύτερα για το γόνατό της.

No further comments...:p:D
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Λοιπόν, το Σάββατο ποδηλατήσαμε 149.08χλμ, σε 6 ώρες και 11 λεπτά.

Ο αρχικός προγραμματισμός ήταν να κάνουμε τη διαδρομή σε 5 το πολύ 5.5 ώρες, αλλά η παρέα (άλλα 6 άτομα, πρώτη φορά ποδηλάτησα μαζί τους - και μάλλον τελευταία...) αποφάσισε να μετατρέψει την ποδηλασία σε "leisure ride". Τι σήμαινε αυτό; Τουλάχιστον 5-6 στάσεις για να φάνε/να πιούνε/να ξεκουραστούν/να ανάψουν τσιγάρο (τρισμέγιστος ο ride leader ο οποίος σε κάθε fucking στάση, άναβε τσιγάρο). Περίπου στο 1/3 της διαδρομής (στα 58.2χλμ), οι 3 από τους 6, τηλεφώνησαν και ήρθε αυτοκίνητο να τους μαζέψει (ε, βέβαια, όταν - κατ΄ομολογία του ενός - έχεις 1 μήνα να ανέβεις στο ποδήλατο και σε πονάει και λίγο το γόνατό σου, ε, δεν βγαίνεις να κάνεις 150χλμ... Ή κάθεσαι σπίτι σου να σου περάσει ο πόνος ή κάνεις 20-30χλμ και τέλος!). Συνεχίσαμε 4, εκ των οποίων του ενός του τρύπησε δύο φορές το λάστιχο - οπότε τηλεφώνησε κι αυτός σε συγγενή του και ήρθε να τον μαζέψει με αυτοκίνητο - και ο άλλος σταμάτησε γιατί έπρεπε να πάει δουλειά... Έμεινε ο ride leader κι εγώ, είχαμε μπροστά μας άλλα 40χλμ στα οποία ο κύριος αποφάσισε να κάνει 3 στάσεις για να φάει και να ανάψει τσιγάρο (ΕΛΕΟΣ!!!). Όταν με ενημέρωσε λίγο πριν την 3η στάση ότι θα σταματούσε, τον χαιρέτησα ευγενικά και συνέχισα να ποδηλατώ μέχρι να πάω σπίτι μου - εννοείται χωρίς στάση!
ΟΚ, δεν έχω πρόβλημα με τις leisure rides, αλλά ρε φίλε, δεν κάνεις 150χλμ leisure ride, κάνεις 20-30-40χλμ. Αυτά όλα, πολύ περιληπτικά.

Επειδή για μένα το παν στην ποδηλασία είναι να την ευχαριστιέμαι και επειδή, όπως θα καταλάβατε, δεν ευχαριστήθηκα την ποδηλασία του Σαββάτου, σηκώθηκα το πρωί της Κυριακής, πήρα το ποδηλατάκι μου, έκανα 80.22χλμ σε 3,5 ώρες και ξελαμπίκαρα! Πήγα σπίτι μου ευτυχισμένος, όλα καλά, όλα ωραία! Ε, μα, σιγά μην κάτσω να σκάσω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.243
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top