Αντισταση εξοδου - αντισταση εισοδου

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συνδέεται στους δύο πόλους της πρίζας, (φάση και ουδέτερο), δηλαδή παράλληλα με τα φορτία όλων των άλλων συσκευών. Μπορεί να είναι πολυεστερικός ή πολυπροπυλενίου, και οπωσδήποτε με αντοχή 630V AC (για να ζήσει πολύ). Μπορεί να είναι και μικρότερος από 1μF, αναλόγως της φύσης των θορύβων που κάνουν οι διακόπτες του φωτισμού ή το ρελέ του ψυγείου. Ή μπορεί να είναι συνδυασμός των δύο, συνδεδεμένοι παράλληλα μεταξύ τους, ας πούμε ένας των 100nF και ένας των 820nF ή του 1μF.

http://www.avsite.gr/forum/threads/Κατασκευή-πολύπριζου.23360/
εκαμα τη πατεντα, με πυκνωτες 1μF / 630 V και στις δυο πριζες που παιρνω ρευμα (ιδια γραμμη) ,αλλα το προβλημα παραμενει ... :(
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ασε που ανοιγοκλεινω ολη την ωρα τους διακοπτες και οι αλλοι κοιταζονται μεταξυ τους και μου λενε να σταματησω να παιζω με τα φωτα ( μ' ενα βλεμμα στα ματια τους )
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
εκαμα τη πατεντα, με πυκνωτες 1μF / 630 V και στις δυο πριζες που παιρνω ρευμα (ιδια γραμμη) ,αλλα το προβλημα παραμενει ... :(
Δυστυχώς αυτά τα προβλήματα δεν λύνονται με ένα πυκνωτή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
ασε που ανοιγοκλεινω ολη την ωρα τους διακοπτες και οι αλλοι κοιταζονται μεταξυ τους και μου λενε να σταματησω να παιζω με τα φωτα ( μ' ενα βλεμμα στα ματια τους )
Προβλήματα παρόμοια με το δικό σου αντιμετωπίζονται κυρίως με πηνία.
Καλή δουλειά θα σου κάνει κάτι τέτοιο
Βάλε ένα τον 10 αμπέρ σε ένα πολύπριζο με τις χαμηλές καταναλώσεις, δηλαδή πηγές και προενισχυτή.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Προβλήματα παρόμοια με το δικό σου αντιμετωπίζονται κυρίως με πηνία.
Καλή δουλειά θα σου κάνει κάτι τέτοιο
Βάλε ένα τον 10 αμπέρ σε ένα πολύπριζο με τις χαμηλές καταναλώσεις, δηλαδή πηγές και προενισχυτή.
εεε.... και πως θα το ζητησω (καθοτι ασχετος) ; απο καταστημα ηλεκτρονικων η' υπαρχει και σε ηλεκτρολογικα ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
εεε.... και πως θα το ζητησω (καθοτι ασχετος) ; απο καταστημα ηλεκτρονικων η' υπαρχει και σε ηλεκτρολογικα ?
Υπάρχουν και στα δύο συνήθως. Σου έδωσα σύνδεσμο της Schaffner επειδή είναι από τις ποιο γνωστές εταιρίες με τέτοια είδη.
Για παράδειγμα σου κάνουν και το FN9233 και το FN343, αναλόγως τη τοποθέτηση.
Πριν τη σύνδεση σιγουρέψου πως ξέρεις ακριβώς τι κάνεις και πως συνδέεται στο δίκτυο.
Περιττό να σου πω πως με αυτά δεν παίζουν και καλύτερα να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικού αν έχεις αμφιβολία.
 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
ασε που ανοιγοκλεινω ολη την ωρα τους διακοπτες και οι αλλοι κοιταζονται μεταξυ τους και μου λενε να σταματησω να παιζω με τα φωτα ( μ' ενα βλεμμα στα ματια τους )
:roflmao::roflmao:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δυστυχώς Πέτρο, ούτε αυτά κάνουν τίποτα.
Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση οι θόρυβοι από διακόπτες και το μοτέρ του ψυγείου "πέρναγαν" κανονικά.

Επιπλέον θα ήθελα να πω για όσους μη ηλεκτρονικούς - ηλεκτρολόγους που διαβάζουν αυτό τη νήμα ότι, αν δεν έχετε τις σχετικές γνώσεις και εμπειρία ΜΗΝ δοκιμάσετε τίποτα,απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.

το AC ΣΚΟΤΏΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Δυστυχώς Πέτρο, ούτε αυτά κάνουν τίποτα.
Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση οι θόρυβοι από διακόπτες και το μοτέρ του ψυγείου "πέρναγαν" κανονικά.

Επιπλέον θα ήθελα να πω για όσους μη ηλεκτρονικούς - ηλεκτρολόγους που διαβάζουν αυτό τη νήμα ότι, αν δεν έχετε τις σχετικές γνώσεις και εμπειρία ΜΗΝ δοκιμάσετε τίποτα,απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.

το AC ΣΚΟΤΏΝΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.
Πριν από μερικά χρόνια, σε σπίτι φίλου, είχα βάλει ένα τέτοιο μέσα στο πολύπριζο.
Δεν εξαφάνισε εντελώς τα όποια παράσιτα, αλλά τα περιόρισε τουλάχιστον κατά 60%.
Πριν από αυτό είχε φωνάξει ηλεκτρολόγο και έβαλε ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα αλλά δεν είχε το παραμικρό αποτέλεσμα.
Αν μπει ο φίλος στη διαδικασία δοκιμάζω σε ποιο φάσμα έχω το πρόβλημα και αναλόγως συντονίζω τα φίλτρα θεωρώ πως πάει πάρα πολύ.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Και πως συντονίζεις το schaffner αφού είναι fixed?
Μα αυτό είπα παραπάνω. Παίρνεις κάτι έτοιμο και κόβει ότι είναι να κόψει.
Το κάτι παραπάνω είναι ζόρικο και θεωρώ πως πάει πολύ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλημερα Γιωργο,
Αν κανω τις ιδιες πραξεις στην εξοδο των προ, εχω πηλικο απο 2,2 εως 0,0002 αμπερ.
Αυτο ειναι 2 mA?

Τυχαια επεσε το ματι μου εδω και σε θυμηθηκα.


"Our Pre-Amp was designed for T20/T20U and 12dB is adequate. However, we did test it with other power amps. It proved to be good match even with the 200-watt ICEPower and 400-watt UCD. The voltage output of the OPA627 is 12dB but current output is only 45mA. That's why we added the BUF634 to boost the current, capitalizing on the buffer's maximum current capacity of 250 mA. That should improve the power amp's ability to drive the loudspeaker."
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
"Επισης ενας λαμπατος προ σε τοπολογια white cathode μπορει ακομα και μονο μεμια 6922 να εχει αντισταση κοντα στα 10 ωμ!!"

:drinks:
Ενα σημαντικο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι τα καλωδια interconnect δεν αποτελουν προβλημα
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top