Ψάχνω εκτυπωτή

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Όπως λέει και ο τίτλος. Έχω έναν hp 880c άπό το 2000, αλλά έχω πρόβλημα διότι δε δουλέυει με τα καινούρια λειτουργικά (παρά μόνο με windows 7). Χρησιμοποιώ και windows και OSX και θέλω ένα μηχάνημα να μπορώ να το χρησιμοποιήσω από όλους τους υπολογιστές μου είτε το mac είτε τα λάπτοπ με win 7 και 8.1. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με το scanner μου. Μάλιστα αυτό δε σκανάρει ούτε με win 7.

Επειδή εκτυπώνω κυρίως ασπρόμαυρα, σκέφτηκα να πάρω ένα δικτυακό laser, αλλά κοντά στις τιμές τους βγαίνει και τoπολυμηχάνημα CanonPixmaMG7150 (προσφορά e-shop 120,00 euro). Εν τω μεταξύ έχω ένα κόλλημα με το Wi-fi. Θέλω να μπορώ στη συσκευή να το απενεργοποιώ ώστε να μην εκπέμπει συνεχώς μέσα στο σπίτι όταν δε το χρειάζομαι. Και στον Canon δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί κανείς να το απενεργοποιήσει.

Εκτυπώνω καμιά 80αριά σελίδες το μήνα και χρειάζεται να σκανάρω 4-5 φορές το μήνα.

Μήπως είναι πιο φρόνιμο να πάρω έναν απλό USBinkjet και ένα χωριστό scanner;

Με τους drivers τι άποψη έχετε; Υπάρχει καμιά εταιρεία που να είναι πιο αξιόπιστη στη συνεχή ενημέρωση τους για mac και για windows; Δηλαδή θα είναι κρίμα να αγοράσω ένα μηχάνημα φέτος και του χρόνου να κάνει αναβάθμιση η apple στο λειτουργικό του mac και να μην μπορώ να εκτυπώσω πάλι. Θα τρελλαθώ…
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
....
Επειδή εκτυπώνω κυρίως ασπρόμαυρα, σκέφτηκα να πάρω ένα δικτυακό laser, αλλά κοντά στις τιμές τους βγαίνει και τo πολυμηχάνημα CanonPixmaMG7150 (προσφορά e-shop 120,00 euro). Εν τω μεταξύ έχω ένα κόλλημα με το Wi-fi. Θέλω να μπορώ στη συσκευή να το απενεργοποιώ ώστε να μην εκπέμπει συνεχώς μέσα στο σπίτι όταν δε το χρειάζομαι. Και στον Canon δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί κανείς να το απενεργοποιήσει....
Ο 7150 συνδέεται και με USB.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για τους drivers δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας, ειδικά στα consumer μοντέλα, στα prosumer-professional μοντέλα ο χρόνος υποστήριξης είναι μεγαλύτερος αλλά ο όγκος εκτυπώσεων που χρειάζεσαι δεν δικαιολογεί τηn αγορά τους.
Πάρε ένα φθηνό τρέχων μοντέλο με drivers για Windows 8.1 που θα παίξει σίγουρα με τα 10, για την Apple δεν ξέρω...
 

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Ο 7150 συνδέεται και με USB.
Κοίτα, όλοι συνδέονται και με USB. Το θέμα είναι αν βρίσκεται σε συνεχή λειτουργία ο πομποδέκτης του Wifi του.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Κοίτα, όλοι συνδέονται και με USB. Το θέμα είναι αν βρίσκεται σε συνεχή λειτουργία ο πομποδέκτης του Wifi του.
Θα το κοιτάξω στον 7150 και θα σας απαντήσω ASAP.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
στο μενου ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ του 7150, υπάρχουν οι επιλογές:
1. Ασύρματο LAN ενεργό
2. Ενσύρματοι ενεργό
3. Απενεργοποίηση LAN

Όταν επιλεχθεί η 3, σβήνει το ενδεικτικό λαμπάκι του WiFi.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Καταρχάς σ' ευχαριστώ πολύ.

Πες μου όμως: όταν επιλεχθεί η 3 τότε απενεργοποιειται και η ασύρματη και η ενσύρματη σύνδεση; Το ρωτώ γιατί την ενσύρματη θα τη χρειάζομαι συνεχώς.
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Δεν ξέρω, το router μου είναι μακρυά και το έχω με ασύρματη σύνδεση. Αλλά με την επιλογή 2 ενεργοποιείται φαντάζομαι το ενσύρματο και σβήνει το ασύρματο. Με την 3 μάλλον θα πηγαίνει στην USB.
Καλύτερα δείτε στο εγχειριδιο χρήσης του, μήπως το περιγράφει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.248
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top