DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Καλημέρα παιδιά κ χρόνια πολλά.

Έχω το γνωστό iFi nano iDSD το οποίο δίνει RCA και Coaxial εξόδους.

Ποιά από τις δύο να προτιμήσω για τη σύνδεση με τον ενισχυτή (την αναλογική ή την ψηφιακή);;
 


Μηνύματα
114
Reaction score
20
Ευχαριστώ Βασίλη! Ναι ο avr είναι ένας Onkyo 906 που συνδέεται από τα pre-outs με τελικό 5κάναλο Rotel...

Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω ακριβώς τη διαδρομή του σήματος από το pc στα ηχεία...

Αφού το iFi κάνει τη μετατροπή σε αναλογικό, ο ενισχυτής το παίρνει έτοιμο χωρίς να το μετατρέψει κι αυτός με το δικό του dac;;

Έτσι όπως το έχω τώρα το iFi nano (σε άλλο χώρο), ξέρω ότι παίρνει το σήμα από το pc (με usb) και το δίνει ταυτόχρονα και στις RCA και στην Coaxial.
(απλά από την coaxial περνάει μόνο PCM, όχι DSD/DXD. Δεν μ'ενδιαφέρει γιατί ούτως ή άλλως όλα τα αρχεία μου είναι PCM .flac)

Γι' αυτό ρωτάω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος, με τη μικρότερη δυνατή αλλοίωση του σήματος...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αφού το iFi κάνει τη μετατροπή σε αναλογικό, ο ενισχυτής το παίρνει έτοιμο χωρίς να το μετατρέψει κι αυτός με το δικό του dac;;
Ναι.
Δεν μ'ενδιαφέρει γιατί ούτως ή άλλως όλα τα αρχεία μου είναι PCM .flac
Γι' αυτό ρωτάω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος, με τη μικρότερη δυνατή αλλοίωση του σήματος...
Αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα dsd κλπ. απλά δοκίμασε και τα δυο... (εγώ θα έβαζα τις αναλογικές)
και όποια ψηφιο>αναλογική μετατροπή σου "κάθεται" καλύτερα... βάλε αυτήν!
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Έκανα τις συνδέσεις (PC σε DAC με USB και DAC σε AVR με RCA) και δεν μπορώ να πω ότι άκουσα διαφορές.
Έκανα πολλά τεστ, αλλάζοντας πηγές σε ενισχυτή και PC, με διαφορετικές μουσικές αλλά απειροελάχιστες οι διαφορές...
Περίμενα με το DAC να βελτιωθεί πολύ ο ήχος και τελικά δεν άλλαξε τίποτα...

Μήπως το DAC του ΑVR είναι εξίσου καλό με το εξωτερικό iFi;
Στο πεδίο Processing στο manual του Ονκυο γράφει: Burr-Brown 192 kHz/24-bit D/A Converters

Πάντως δοκίμασα το DAC και σε έναν φτηνό παλιό δικάναλο ενισχυτή που έχω στο κανονικό PC και ούτε εκεί άκουσα διαφορές σε σύγκριση με την απλή σύνδεση (από την onboard κ.ήχου με καρφάκι σε διπλό RCA στον δικάναλο)

Φυσικά έκανα παντού όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (drivers, κλπ).

Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος με τα DACs; Σε ποιά setup αποδίδουν ουσιαστικά;
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Έκανα τις συνδέσεις (PC σε DAC με USB και DAC σε AVR με RCA) και δεν μπορώ να πω ότι άκουσα διαφορές.
Έκανα πολλά τεστ, αλλάζοντας πηγές σε ενισχυτή και PC, με διαφορετικές μουσικές αλλά απειροελάχιστες οι διαφορές...
Περίμενα με το DAC να βελτιωθεί πολύ ο ήχος και τελικά δεν άλλαξε τίποτα...

Μήπως το DAC του ΑVR είναι εξίσου καλό με το εξωτερικό iFi;
Στο πεδίο Processing στο manual του Ονκυο γράφει: Burr-Brown 192 kHz/24-bit D/A Converters

Πάντως δοκίμασα το DAC και σε έναν φτηνό παλιό δικάναλο ενισχυτή που έχω στο κανονικό PC και ούτε εκεί άκουσα διαφορές σε σύγκριση με την απλή σύνδεση (από την onboard κ.ήχου με καρφάκι σε διπλό RCA στον δικάναλο)

Φυσικά έκανα παντού όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις (drivers, κλπ).

Μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος με τα DACs; Σε ποιά setup αποδίδουν ουσιαστικά;

Να μη σε στενοχωρήσω , αλλά μάλλον πουθενά. Μόνο σε κάτι ιδιαίτερα μουσικά αρχεία , μπορεί και να ακούσεις διαφορά , του στυλ , μεγάλωσε η σκηνή , ή άπλωσε ή σκηνή , ή αυξήθηκε το βάθος , ή άλλες τέτοιες μπούρδες , που ακούω εδώ και χ΄ρόνια , και χρόνια δε βλέπω. Βέβαια μπορεί νάμαι και εγώ κουφός ή τυφλός , άλλο ένα τρύκ του High end, δε βαριέσαι , κοίτα να απολαμβάνεις τη μουσική σου και άσε όλα τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Κι εγώ εκεί καταλήγω Γιάννη.
Προσπάθησα πάρα πολύ να ακούσω κάτι διαφορετικό αλλά δεν κατάλαβα τίποτα...
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος χαμός με αυτά τα DACs. Δεν ξέρω αν απευθύνονται μόνο σε Hi Εnd συστήματα...

Στο δικό μου πάντως (που παίζω με ολοκληρωμένο AV ως προ και Rοtel 5ακαναλο τελικό να οδηγεί B&W της σειράς 600) το DAC δεν έκανε τίποτα...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όχι και high end το nano ρε παιδιά... Επειδή το 'χα, καμιά σύγκριση με τα ενσωματωμένα dac των πολυκάναλων ειδικά τις παλιότερες σαύρες, παίζει πολύ ανώτερα....
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εμενα καπου πηρε το ματι μου οτι οι avr ακομα και απο τις αναλογικες κανουν μετατροπη σε ψηφιακο, εφαρμοζουν το dsp τους και μετα κανουν ξαναμανα αναλογικο.
Δε ρωτας και την εταιρια του ενισχυτη αν ισχυει αυτο;
Με ακουστικα δοκιμασες;
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Δεν έχω ακουστικά, βασικά το πήρα γιατί νόμιζα ότι θα βελτιώσω τον ήχο από τα .flac μου...
Δοκίμασα και σε direct πάντως...

Το μόνο που κατάλαβα ήταν ότι από τις RCA το nano έπαιζε ελαφρώς πιο χαμηλά σε ένταση, σε σύγκριση με την HDMΙ του PC (απευθείας στον av). Στα τεστ που έκανα τo δυνάμωνα λίγο για να έρθει στα ίσα του και δεν μπορούσα να ακούσω καμία απολύτως διαφορά...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Σε προσωπική δοκιμή με DAC, όταν συνέδεσα το laptop κατευθείαν στον προενισχυτή, απογοητεύτηκε από το άκουσμα. Όταν μεταξύ του προενισχυτή και του laptop παρεμβλήθηκε το DAC (με καλώδιο οπτικής ίνας μεταξύ laptop και DAC), οι διαφορές ήταν πεντακάθαρες και - κυρίως - ακροάσιμες. Δεν ξέρω εάν "άνοιξε η σκηνή" κτλ, αλλά το αποτέλεσμα που έπαιρνα ήταν πολύ καλύτερο στη δεύτερη περίπτωση από ότι στην πρώτη.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Εμενα καπου πηρε το ματι μου οτι οι avr ακομα και απο τις αναλογικες κανουν μετατροπη σε ψηφιακο, εφαρμοζουν το dsp τους και μετα κανουν ξαναμανα αναλογικο.
Δε ρωτας και την εταιρια του ενισχυτη αν ισχυει αυτο;
Με ακουστικα δοκιμασες;
Οχι πάντα. Μόνο όταν έχεις ενεργοποιημένο κάποιο dsp εφέ τους.
Οταν είναι πατημένο το straight ή direct παίζουν αναλογικά από τις αναλογικές εισόδους όπως θα έπαιζε ο οποιοσδήποτε δικάναλος στερεοφωνικός ενισχυτής.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Οταν είναι πατημένο το straight ή direct παίζουν αναλογικά από τις αναλογικές εισόδους όπως θα έπαιζε ο οποιοσδήποτε δικάναλος στερεοφωνικός ενισχυτής.
Φίλε γιατί ακούγεται τόσο χάλια αυτό το mode (Direct, Pure Audio, κλπ);
Η μουσική βγαίνει σαν μπουκωμένη, άχρωμη...
Ξανα-ενεργοποιώ το EQ και καθαρίζει!...
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Φίλε γιατί ακούγεται τόσο χάλια αυτό το mode (Direct, Pure Audio, κλπ);
Η μουσική βγαίνει σαν μπουκωμένη, άχρωμη...
Ξανα-ενεργοποιώ το EQ και καθαρίζει!...
Ωπα ! περίμενε.! Αν έχεις μάθει να ακούς με equalizer, αλλάζει το πράμα. Ακρόαση δικάναλου κάνουμε πάντα με direct. Χωρίς καμία επεξεργασία σήματος. Δεν καθαρίζει με το eq, ίσα -ισα που του γ@μάει τη μάνα του σήματος. Και ολισθήσεις φάσεως μπαίνουν στο παιγνίδι , και παραμορφώσεις , και πολλά άλλα.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
20
Γιάννη δεν γίνεται να ακούσω σε direct με τίποτα (δεν είναι θέμα πως έχω μάθει)!
Μιλάμε ότι η μουσική γίνεται μαύρα χάλια, σα να βγαίνει από πηγάδι... Δεν ακούγεται αυτό το πράγμα!
Αν το ακούσετε θα συμφωνήσετε όλοι μαζί μου, δηλ. δεν τίθεται θέμα προσωπικής προτίμησης..

Έρχεται στα ίσα της μόνο όταν το γυρίσω σε stereo, οπότε και ξαναμπαίνει το EQ του Audyssey (συγκεκριμένα το DynamicEQ)!

melina δεν έχω pure direct, μόνο direct και pure audio. Kαι στις δύο περιπτώσεις γίνεται αυτό που περιγράφω...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γιάννη δεν γίνεται να ακούσω σε direct με τίποτα (δεν είναι θέμα πως έχω μάθει)!
Μιλάμε ότι η μουσική γίνεται μαύρα χάλια, σα να βγαίνει από πηγάδι... Δεν ακούγεται αυτό το πράγμα!
Αν το ακούσετε θα συμφωνήσετε όλοι μαζί μου, δηλ. δεν τίθεται θέμα προσωπικής προτίμησης..

Έρχεται στα ίσα της μόνο όταν το γυρίσω σε stereo, οπότε και ξαναμπαίνει το EQ του Audyssey (συγκεκριμένα το DynamicEQ)!

melina δεν έχω pure direct, μόνο direct και pure audio. Kαι στις δύο περιπτώσεις γίνεται αυτό που περιγράφω...
direct και pure audio ΟΚ, αν δεν ακούς διαφορά τότε δεν σε νοιάζει

αν εννοείς ότι δεν ακούγεται ωραία χωρίς τη ισοστάθμιση είναι γιατί δεν (θες να) είσαι hi endας να αρχίσεις να πηγαίνεις πέρα δώθε τα ηχεία, να αλλάζεις ηχεία, να αλλάζεις καλώδια για να καταλήξεις να πάρεις το αποτέλεσμα που σου δίνει το EQ χωρίς όλα αυτά (...άντε για να μην αρχίσουν τις γκρίνιες πολύ κοντά σε αυτό!)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ξερει κανεις το μοντελο του αμερικανικου ντακ στο φρεσκο τευχος του ηχου?

να διαβασουμε τιποτα να περασει η ωρα?

κατι μου χτυπησε στο ματι που το ειδα τρεχοντας...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top