"Religious" songs




Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Δεν ντρέπεστε ρε; Το κατ' εξοχήν τραγούδι με αναφορά στον Θεό και το πιό γνωστό δεν έχετε βάλει;
Καλά...όλοι δικαιολογείστε. Οχι ομως και ο Μίχας..,:mad:
Απορώ γιατί τον έχουμε αφεντικό.
Λέω να τον ρίξουμε :vinsent:
Αλλά μετά;...:errwhat:Ποιός θα ανοίγει νήματα να παίζουμε;... Ας τον αφήσω εγώ τουλάχιστον...:)
Αν άλλος αμφισβητεί το αφεντιλίκι του, να ρίξει τα χαρτιά του στο τραπέζι..:p

Κι' επειδή ξέρω ότι θα μου πεί ότι είναι κλεμμένο κλπ κλπ μπλα μπλα, θα πώ ότι την μελωδία την έκλεψε από σύνθεση Ronald Mack στο He's so fine, 1η εκτέλεση Chiffons (Γιώργο, πλάκα κάνω ε; Πάντα πολύ χρήσιμες και καλοδεχούμενες οι πληροφοριες σου :) ).

George Harrison - My Sweet Lord


H αληθεια ειναι Κωστα οτι εγω το ειχα ξεχασει τελειως αυτο το κομματι, και ευχαριστουμε που μας το θυμησες.
Οντως αυτο το τραγουδι ηταν για πολλα χρονια στα δικαστηρια σαν κλεμενο απο την μελωδια του He's so fine, των Chiffons, του 1963, αλλα δεν ξερω αν εχει τελειωσει αυτη η δικη, και ποιος δικαιωθηκε στο τελος.
Οσο για το αφεντιλικι,μακρια απο εμενα καθε ειδους "αφεντιλικια" και "αρχηγιλικια". Ξου ξου ξου. Οut demons out.

QUEEN - JESUS (1973)

 












Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Μπράβο ρε Γιώργο!
Τι μου θύμισες :)
Μ' αυτά μεγαλώσαμε (και γίναμε πιό μικροί από τον Στάθη...;):lolsign: )
Πολλα Ελληνικα groupακια ειχαν διασκευασει τοτε τραγουδια του Roberto Carlos.
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Os Mundi - Kyrie from LP "Latin Mass" (1970)


Καταπληκτικη Βερολινεζικη μπαντα με 2 εκπληκτικα albums, κραμα kraut-jazz-prog και μια πολύ σοβαρη προσεγγιση στην μουσικη και στην συνθεση, δυστυχως η συνεχεια δεν ηταν αναλογη, παρ'οτι περασαν καποιοι μουσικοι πολύ μεγαλου βεληνεκούς από την μετεπειτα συνθεση τους, μπας και το σωσουν το πραμα, δεν καταφεραν να στεριωσουν και να συνεχισουν δισκογραφικα, διαλυθηκαν οριστικα μετα από 3 χρονια υπαρξης.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.407
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top