Panasonic pt-ae6000

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλημερες σε ολους εφθασε στα χερια μου ο νεος μεταβατικος προβολεας μου ο Panasonic pt-ae6000 (σκοπευω να τον κρατησω εκτος και αν βρω τον jvc που ψαχνω σε λογικη τιμη ) αγορασμενος απο το εξωτερικο με την βοηθεια φιλου που ανελαβε την διαδικασια . Ανοιγω το νημα και σιγα σιγα θα σας μεταφερω τις εντυπωσεις μου .

Ας τα παρουμε απο την αρχη ηρθε αψογα συσκευασμενος με εμφαση στην ασφαλεια κατα την μεταφορα το κουτι ειναι αρκετα μεγαλο ο προβολεας τοποθετημενος στην μεση και γυρω γυρω αφθονος χωρος που καλυπτεται απο τα φενιζολ .
Ο φακος ειχε στερεωθει με τεσσερα πολυ λεπτα φενιζολ ωστε να μην μετακινειται πανω κατω δεξια αριστερα και ειχε κλειδωσει στην θεση του με το joystick του lens shift .
Ξενερωμα πρωτο made in China ενω ειχα διαβασει στα specs της Panasonic οτι κατασκευαζεται στην Ιαπωνια μαλλον αυτο θα αφορουσε την αρχη της κυκλοφοριας του μοντελου ......
Τα θετικα ειναι οτι εχει απιστευτη πληθωρα ρυθμιστικων .
Ηλεκτρικο zoom και focus .
Δυνατοτητα αποθηκευσης της θεσης του φακου στην μνημη και μετακινηση της εικονας πανω κατω δεξια αριστερα ωστε να προσαρμοστει η εικονα σε υλικο 2.35:1 .
Δυνατοτητα για masking πανω κατω δεξια αριστερα
Δυνατοτητα να χωριζεις την εικονα δεξια αριστερα για να βλεπεις το αποτελεσμα των ρυθμισεων δεξια αριστερα .
7 προρυθμισεις για την εικονα Normal , Dynamic, Rec 709 ,cinema d , cinema1 cinema 2 D-cinema , Game .
Ρυθμιστικα για το sharpness οριζοντια και καθετα
detail clarity για την βελτιωση της οξυτητας της εικονας
Πληρη ρυθμιστικα για το cms
Αυτοματη ιριδα
Επιλογης της θερμοκρασιας χρωματος
Ρυθμιση της κλιμακας του γκριζου σε 2 σημεια και ρυθμιση το gamma σε 15 σημεια ξεχωριστα για το καθε χρωμα με 8 προρυθμισεις .
Ρυθμιση Waveform για προρυθμιση του contrast και της φωτεινοτητας
Ρυθμιση για την κινηση με frame creation με τρεις προρυθμισεις
Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να ζητησω το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η ρυθμιση της συγκλισης και η manual ρυθμιση της ιριδας α ισως ηλεκτρικο lens shift .

Συνεχιζεται ......


 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Πρωτες εντυπωσεις ...

Ο προβολεας τοποθετειται πολυ ευκολα χαρη στο οριζοντιο και καθετο lens shift .
Αρχικα ειχα διαβασει σε διαφορες παρουσιασεις οτι το joystick με το οποιο γινεται η ρυθμιση δεν ειναι οτι καλυτερο με κυριοτερο μειονεκτημα οτι αφου κανεις την ρυθμιση και κλειδωσεις το joystick μετα απο μερικες μερες πρεπει να την ξανακανεις καθως ο φακος φευγει ελαφρα απο την θεση του εξ αιτιας της σχεδιασης του joystick .
Στο δικο μου κομματι κατι τετοιο δεν ισχυει ο φακος ειναι μερες τωρα σταθερα στην θεση που τον τοποθετησα .
Σε οτι αφορα την ρυθμιση με το ηλεκτρικο zoom και το focus ενα μπορω να πω γινεται τελεια το zoom ρυθμιζεται αψογα στο κεντρο και εχει πολυ καλη συμπεριφορα σε ολη την οθονη με τα ακρα να ειναι ελαχιστα εκτος focus .
Πολυ καλυτερη συμπεριφορα απο τον ανταγωνιστη του τον epson tw 9100 που περασε απο τα χερια μου προσφατα .
Ευτυχως δεν υπαρχουν προβληματα στην συγκλιση καθως οριζοντια ειναι αψογη με μηδενικη αποκλιση σε ολη την οθονη ενω καθετα εχει 1/4 του pixel αποκλιση . Το color aberration ειναι κυριολεκτικα ανυπαρκτο .
Και εδω ο panasonic ειναι πολυ μπροστα απο τον epson tw- 9100 που ειχα ο οποιος ενω ειχε πολυ καλα ρυθμιστικα για την συγκλιση εχαν περισσοτερο και στους δυο αξονες και ειχε αρκετο color aberration.
Απο πλευρας ανομοιομορφιας υπαρχει μια ελαφρια κοκκινη χροια στο πανω μερος και μια πρασινη χροια στο κατω μερος η οποια γινεται πιο εντονη με την λαμπα στο eco .
Εδω μπορω να πω οτι εχουμε ισοπαλια με τον αντιπαλο epson tw-9100 και θα πρεπει να μαθω να ζω με αυτο (εδω ειδα ανομοιομορφια σε dlp optoma hd82 και hd83 ).
Σε γενικες γραμμες ο φακος και τα πανελακια θα ικανοποιησουν τον μεσο χρηστη .
Η panasonic ισχυριζεται οτι εχει σχεδιασει εκ νεου ολο το οπτικο μονοπατι δινοντας εμφαση στην ψυξη της λαμπας και την ψυξη τον πολωτικων φιλτρων τα οποια εχουν σχεδιαστει εξ αρχης με βελτιωμενη επιστρωση για να αντεξουν στις αυξημενες θερμοκρασιες .
Οπως ειδα στο service manual υπαρχουν τρεις ανεμιστηρες και οπως διαπιστωσα με την χρηση του προβολεα δεν αναιβαζει θερμοκρασια .
Για καλο και για κακο ανεβασα τις τροφες των ανεμιστηρων ελπιζωντας οτι θα αντεξει στον χρονο ευτυχως με το high altitude στο on δεν υπαρχει τρεμοπαιγμα απο την λαμπα .
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
καλοθεατος και καλες μετρησεις....:)

αναμενουμε μετρησεις on/off και ansi και με τι φωτεινοτητα βλεπεις..

εννοειτε και τα γνωστα τριγωνα καλαντα - rgb level - gamma :D

ενα θεματακι στο magenta θα τοχεις:p
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Καλοριζικος, καλες θεασεις, πες μας κι αλλα, εντυπωσεις απο ταινιες....ανεβασε φωτο
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
καλοθεατος και καλες μετρησεις....:)

αναμενουμε μετρησεις on/off και ansi και με τι φωτεινοτητα βλεπεις..

εννοειτε και τα γνωστα τριγωνα καλαντα - rgb level - gamma :D

ενα θεματακι στο magenta θα τοχεις:p

Σιγα σιγα Κωστα θα ανεβουν ολα για την ωρα και για τους βιαστικους θα δηλωσω οτι ο panasonic pt ae 6000 ειναι ενας προβολεας που χρηζει οπωσδηποτε καλιμπραρισματος γι αυτο οι υποψηφιοι αγοραστες να εχετε προχειρο το τηλεφωνο του καλιμπρατορα και να βαλεται και την αμοιβη του στην σουμα με το κοστος .
Το μπλε εχει θεμα λογο του φασματος της λαμπας και ακολουθει το μαντζεντα Κωστα αλλα οπως εχει αποδειχθει στο παρελθον το μαντζεντα το εχω και δεν με φοβιζει :laugh:
Περισσοτερα το απογευματακι που θα επιστρεψω
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λες και ελπιζω ν ακολουθησουν και συντομα οι υπολοιπες πληροφοριες...

ειμαι και γω περιπου στην ιδια φαση με εσενα (μεταβατικη), μιας και γω αναζητω καλο προβολι, υποχρεωτικα με lens memory (αφου θελω αναλογια 2,35:1), μεχρι να βρω jvc σε λογικες τιμες...

ο 6000 ειναι ο αντιστοιχος 8000 επι ευρωπαικου εδαφους ή κανω λαθος?

πλεον αγορα μονο απο εξωτερικο?
 



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λες και ελπιζω ν ακολουθησουν και συντομα οι υπολοιπες πληροφοριες...

ειμαι και γω περιπου στην ιδια φαση με εσενα (μεταβατικη), μιας και γω αναζητω καλο προβολι, υποχρεωτικα με lens memory (αφου θελω αναλογια 2,35:1), μεχρι να βρω jvc σε λογικες τιμες...

ο 6000 ειναι ο αντιστοιχος 8000 επι ευρωπαικου εδαφους ή κανω λαθος?

πλεον αγορα μονο απο εξωτερικο?
Σιγα σιγα θα ανεβουν και οι υπολοιπες πληροφοριες για να σχηματισετε μια πληρη εικονα .
Δεν κανεις λαθος τα δυο προβολακια ειναι ιδια .
Υπαρχουν και στην Ελλαδα ειτε Παραεισαγωγης με τιμες που ξεκινουν απο 1800 Ευρω ειτε Ελληνικης αντιπροσωπιας με τιμες που ξεφευγουν .
Η Panasonic δινει Πανερωπαικη εγγυηση και ετσι δεν υπαρζχει προβλημα απο αγορα εκτος Ελλαδος .
Η τιμη του στο εξωτερικο ξεκινα απο 1420 συν τα μεταφορικα δηλαδη φτανει τα 1500
.
Για μενα ειναι η καλυτερη προταση για lcd μεχρι τα 1500 Ευρω .
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Τις δυο τελευταιες μερες με τρελλανε ενα περιεργο προβλημα και κοντεψα να σκασω ο προβολεεας εδειχνε ξαφνικα με κρασαρισμενα τα μαυρα του και ενα πεπλο απιστευτο .
Αρχικα πιστεψα οτι εφταιγε το αυτοματο καλιμπραρισμα που εκανε ο lumagen καθως το chromapure ειχε ενα προβλημα με αυτο το θεμα εαν κατα την εναρξη της διαδικασιας δεν επελεγες να γινει reset ο scaler αυτο ομωςειχε επιλυθει στις τελευταιες εκδοσεις του προγραμματος .
Αφου εφαγα πολυ χρονο και δεν βρηκα ακρη πιστεψα οτι εφταιγε ο προβολεας και εκανα reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις .
Αποτελεσμα παει το σωσμενο στην μνημη καλιμπραρισματακι μου καθως οταν κανεις reset παραμενει μονο το focus το zoom και οι ωρες τις λαμπας ολα τα αλλα ξανα μανα απο την αρχη και το προβλημα δεν λυθηκε .
Ο επομενος υποπτος το med8ter ηταν ενοχος δεν ξερω τι κολλημα ειχε φαει αλλα μονο σε σημα 24p κρασαριζε το μαυρο και το προβλημα δεν ελεγε να λυθει αφου δοκιμασα τα παντα περασα απο πανω ξανα το τελευται firmware και το προβλημα λυθηκε .
Το βραδυ θα αρχισω ξανα τις μετρησεις για την ωρα θα αναθεωρησω το θεμα με το lens shift καθως καθε δυο τρεις μερες χρειαζεται μκρορυθμιση κθως το joystick παρ οτι ειναι τερμα βιδωμενο δεν συγκρατει μονιμα τον φακο στην θεση του .

Καντε λιγο υπομονη και θα επανελθω με μετρησουλες ισως και με φωοτγραφιες .
 

Μηνύματα
98
Reaction score
69
Bravo και απο εμένα. Είμαστε ακριβώς στο ίδιο μετέωρο στάδιο . Με προβλημάτισε να βάλω τον αδερφό μου να μου τον στείλει απο Αμερική με $1500 + $150 μεταφορικά να με κρατήσει αφού και το δικό μου ψάξιμο για jvc x35 δεν έχουν καρπησει. Αν και με κουβέντα με ειδικό έχω προσανατολιστεί να εντοπισω jvc x55.
Κυρίως για τη διάφορα στο ότι ο x35 καεί τις λάμπες πιο γρήγορα.

Ειμουν έτοιμος να τράβηξω τη σκανδάλη για x500 3089+fpa αλλα πειστικα να περιμένω (δεν ξέρω αν θα αντέξω)

Η πρωτοβουλία σου επαναφέρει το Panasonic ως ίσως το καλύτερο stop gap ειδικά στη νέα του τιμη.

Οι γνώσεις σου στο άθλημα ειναι αρκετά πάνω απο τις δικές μου οπότε αναμένω υπομονετικά τις λεπτομερείς εντυπώσεις σου.
Θα με ενδιέφεραν οι πηγές αγοράς σου μιας και η πανευρωπαϊκή εγγύηση ίσως αξίζει να πληρώσω λίγο παραπάνω
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Αξίζει να βάλω στο πρόγραμμα αναβάθμιση του 4000 που έχω με τον 6000;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Bravo και απο εμένα. Είμαστε ακριβώς στο ίδιο μετέωρο στάδιο . Με προβλημάτισε να βάλω τον αδερφό μου να μου τον στείλει απο Αμερική με $1500 + $150 μεταφορικά να με κρατήσει αφού και το δικό μου ψάξιμο για jvc x35 δεν έχουν καρπησει. Αν και με κουβέντα με ειδικό έχω προσανατολιστεί να εντοπισω jvc x55.
Κυρίως για τη διάφορα στο ότι ο x35 καεί τις λάμπες πιο γρήγορα.

Ειμουν έτοιμος να τράβηξω τη σκανδάλη για x500 3089+fpa αλλα πειστικα να περιμένω (δεν ξέρω αν θα αντέξω)

Η πρωτοβουλία σου επαναφέρει το Panasonic ως ίσως το καλύτερο stop gap ειδικά στη νέα του τιμη.

Οι γνώσεις σου στο άθλημα ειναι αρκετά πάνω απο τις δικές μου οπότε αναμένω υπομονετικά τις λεπτομερείς εντυπώσεις σου.
Θα με ενδιέφεραν οι πηγές αγοράς σου μιας και η πανευρωπαϊκή εγγύηση ίσως αξίζει να πληρώσω λίγο παραπάνω
η λυση ειναι να φερει ο αδερφος σου απο αμερικα, εναν x500...σιγουρα θα βρει σε καλυτερα βαλαντια απ οτι εδω...

και φυσικα δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ πανι και τζιβι...

ολοι στα λεφτα κολλαμε και γι αυτο ψαχνουμε εναλλακτικες :D
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μολις τελειωσαν οι μετρησεις και οι ρυθμισεις το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο και στο ματι και στο
Αξίζει να βάλω στο πρόγραμμα αναβάθμιση του 4000 που έχω με τον 6000;
Δεν εχω δει τον 4000 να παιζει αλλα πιστευω πως θα αξιζει η αναβαθμιση
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Συνεχιζεται η παρουσιαση ..

H λάμπα είναι νέα αυξημένης ισχύος (220 watt ) σε σχέση με τον προκάτοχο του και αποδίδει 2400 lumens έχει διάρκεια ζωής 4000 ώρες στο normalή 5000 ώρες στο ecoείναι και αυτή τεχνολογίας UHP Red - rich που σημαίνει ότι αυξάνει σημαντικά την ποσότητα της ενέργειας του κόκκινου φάσματος με αποτέλεσμα την πιστότερη χρωματική απόδοση στα πρωτεύοντα χρώματα και την αύξηση της φωτεινότητας.
Οι συνηθισμένες UHP λάμπες παράγουν ελάχιστη ενέργεια στο κόκκινο φάσμα και δίνουν έμφαση στην παραγωγή ενέργειας στο πράσινο και κίτρινο φάσμα το μεζεδάκι είναι και αυτό παραπονούμενο καθώς παράγεται η μισή ενέργεια σχετικά με το πράσινο .
Για να μιξάρουν σωστά τις ποσότητες των πρωτευόντων χρωμάτων οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν φίλτρα τα οποία όμως κόβουν αρκετή ποσότητα φωτός .
Το σύστημα φακών που χρησιμοποιείται είναι παρόμοιο με αυτό του προηγουμένου μοντέλου και αποτελείται από 16 γυάλινα στοιχεία σε 12 ομάδες με δυο μεγάλης διαμέτρου σφαιρικούς φακούς και δυο επιπλέον φακούς μεγάλης διασποράς προσεχτικά ευθυγραμμισμένους σύμφωνα με την εταιρία ώστε να παράγουν ευκρινείς εικόνες ομοιόμορφα σε όλη την οθόνη .
Ο προβολεας εχει ηλεκτρονικο Zoomx2 που δίνει 120 ίντσες από τα 3.6 μετρά έχει ηλεκτρονικό focusκαι δυνατότητα χειροκίνητης οριζόντιας και κάθετης μετατόπισης μέσα από ένα περίεργης αισθητικής και άσχημης εργονομίας joystick
Τα πάνελ σύμφωνα με τις προδιάγραφες είναι 0,74 ιντσών οδηγούνται στα 480 hzώστε να παρέχουν ξεκούραστη και φωτεινή 3dεικόνα είναι υψηλής ακρίβειας και είναι ευθυγραμμισμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχει ελάχιστη διαρροή φωτός προσφέροντας υψηλότερο contrast.
Νέος είναι ο σχεδιασμός στο πρίσμα με τα πολωτικά φίλτρα με έμφαση στην σωστή ψύξη τους και την αντοχή τους σε υψηλές θερμοκρασίες
Στον προβολέας η Panasonicεφαρμόζει μια σειρά από τεχνολογίες που σκοπό έχουν να βελτιώσουν την τελική εικόνα όπως :
1) HSmoothScreenTechnologyπου σκοπό έχει να μεταφέρει την κινηματογραφική αίσθηση που έχει η ταινία εκμηδενίζοντας το φαινόμενο chicken wire .
2) Το PureColourFilterProένα φίλτρο που επεμβαίνει για να βελτιώσει το φάσμα φωτός που παράγει η λάμπα βελτιώνοντας την καθαρότητα χρωμάτων και την απόδοση του μαύρου . Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της εταιρίας αναπαράγει την γκάμα των χρωμάτων όχι με βάση το χρωματικό πρότυπο rec .709 όπως συνηθίζεται αλλά με βάση την γκάμα χρωμάτων που χρησιμοποιούν οι τεχνικοί του ψηφιακού Κινηματογράφου στο Hollywoodμε αποτέλεσμα να δίνει εικόνες με βαθύ πλούσιο χρώμα
3) FrameCreation 2 το βελτιωμένο σύστημα frame interporationπου χρησιμοποιεί η εταιρεία σε προβολές 2dκαι πλέον και 3dταινιών για να βελτίωση την σαφήνεια και την καθαρότητα των κινουμένων εικόνων σε αθλητικά γεγονότα και σε ταινίες δράσης .
Για σήμα εισόδου 24 p παρεμβάλει για κάθε frame αλλά τέσσερά προκειμένου να φτάσει τα 120 hz .
4) Detail Clarity Processor 4 είναι το κύκλωμα επεξεργασίας που είναι υπεύθυνο για την βελτίωση της ευκρίνειας και της οξύτητας της εικόνας .
Επεξεργάζεται κάθε σκηνή και βελτιώνει την οξύτητα κάθε σημείου της εικόνας ξεχωριστά .Πλέον δουλεύει και σε 3d .
Τα παραπάνω αποτελούν την μετάφραση που έκανα με τα άθλια Αγγλικά μου από παρουσιάσεις που διάβασα για τον συγκεκριμένο προβολέα και τις ανακοινώσεις της εταιρίας και με βάση αυτήν την ερευνά αγοράς πειστικά να αγοράσω τον προβολέα .

Αρκετά όμως σας κούρασα με τα τεχνικά χαρακτηρίστηκα ας περάσουμε στο πως είδα στην πράξη τον προβολέα .
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Βασικες ρυθμισεις

Ρυθμισα ηλεκτρονικα και πολυ ευκολα το zoom και το focus και εμεινα ικανοποιημενος απο την ομοιομορφια του Focus σε ολην την οθονη οπως εγραψα και πιο πανω προβλημα μεγαλα στην συγκλιση δεν εντοπισα μονο στον καθετο αξονα μισο με ενα pixel το κοκκινο δεξια.
Ανομοιομορφια υπαρχει και ειναι ορατη σε 100 % λευκη καρτελλα με την πανω μερια να κοκκινιζει ελαφρα και την κατω να πρασινιζει ελαφρα ειναι μικροτερη ομως σε σχεση με αυτη που εχω δει παλιοτερα σε προβολεις epson οπως ο tw9100 και ο tw 3000 και χειροτερη απο αυτην των Sony που περασαν απο τα χερια μου του vpl-hw15 και του vpl- hw55 οι στους οποιους δεν διεκρινα καποια ανομοιομορφια και ειχαν παρομοια συγκλιση .
Το color aberration ειναι μηδαμινο .
Γενικα εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον φακο αλλα με απογοητευσε ελαφρως η ανομοιομορφια των panels ηταν ομως κατι αναμενομενο λογω τεχνολογιας και δοξα τον θεο αποφυγαμε τα χειροτερα .

Ξεκινησα να κανω τις πρωτες ρυθμισεις στο hd 709 mode καθως οπως ειχα διαβασει ηταν το ποιο καταλληλο για να ρυθμιστει και αρχισα οπως παντα με την φωτεινοτητα και το contrast αλλα με διαφορετικο τροπο θελησα να δω πως δουλευει το ρυθμιστικο waveform monitor το οποιο ρυθμιζει ειτε αυτοματα την φωτεινοτητα και το contrast ειτε χειροκινητα .
Για να δουλεψει χρειαζεται καρτελες με τα βηματα της σκαλας του γκριζου και των τριων βασικων χρωματων του κοκκινου , πρασινου και μπλε . Ετρεξα το bd δισκακι spears and munsil hd benchmark 2nd edition που εχει καρτελλες για ολα τα χρωματα με βηματα της φωτεινοτητας .
Η ρυθμιση γινεται ευκολα με την επιλογη single line scan (Y) με την οποια ρυθμιζεται το λευκο και η αυτοματη επιλογη εδωσε τα ιδια αποτελεσματα με την χειροκινητη δεν συνεβει το ιδιο ομως και με τις επιλογες των τριων χρωματων οπου η αυτοματη επιλογη κλιπαριζε τα βηματα στα ψηλα "σκαλοπατια" αλλωστε οι φωτεινοτητες των τριων χρωματων εδειχναν ρυθμισμενες και δεν χρειαζοντουσαν πειραγμα .

Θελησα να κανω μια επαληθευση και εβαλα μια καρτελα για τον ελεγχο της φωτεινοτητας και διαπιστωσα οτι το ρυθμιστικιο waveform αδυνατει να ρυθμισει σωστα τα μαυρα τα οποια εδειχναν κρασαρισμενα . Εκανα σωστα την ρυθμιση και η οποια εκατσε στο +4 με κλειστη παντα την ιριδα και την επιλογη του gamma στα default .
Τα λευκα ηταν και αυτα καμμενα και κατεβασα το contrast στο -10 ωστε να μην κλιπαρει το μπλε .
Μετα τσεκαρισα την οξυτητα η οποια ρυθμιζεται λεπτομερως τοσο οριζοντια οσο και καθετα η οποια ομως πρεπει να μεινει στο 0 με το detail clarity στο 2 σε αυτες τις θεσεις δεν διεκρινα πουθενα τεχνουργηματα και υπερβολες ουτε στις καρτελες ουτε σε σκηνες αναφορας .
Για τους λατρεις της οξυτητας θα ελεγα οτι το detail clarity μπορει να παει στο 3 στις καρτελες αρχιζε ενα ανεπαισθητο ειδωλο αλλα σε σκηνες δεν ενοχλησε .

Σε οτι αφορα το color decoding η φωτεινοτητα του κοκκινου ηταν πολυ ψηλα και υπηρξε μεγαλη διαφορα με το πρασινο .
Αφησα στα default το color και το Tint αφου υπαρχουν τα ρυθμιστικα CMS και εστησα το σπεκτρομετρο και το χρωμομετρο .
Οι μετρησεις που ακολουθουν εγιναν σε οθονη λευκη 110 ινσων με κερδος 1.3 με το mede8ter 600X3d με το chromapure χωρις να επεμβω πουθενα με τον Lumagen το καλιμπραρισμα εγινε μονο απο τον προβολεα και με οργανα το x-rite i1 pro και το x-rite d3
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ο προβολεας ερχεται με 7 προρυθμισεις για την εικονα εχω τραβηξει εικονα απο τις πιο σημαντικες.
Ο προβολεας εχει μονο 20 ωρες στην λαμπα η ιριδα κλειστη. Η λαμπα στο normal απο αποσταση 3.5 μετρα δεν τυφλωνει .

Αρχικα η προρυθμιση hd 709 που υποτιθεται οτι ειναι η πιο σωστα βαθμονομημενη .
Πρωτα η κλιμακα του γκριζου η θερμοκρασια 6438 δεν χρειαστηκε να πειραξω το ρυθμιστικο colour temperature που διαθετει ο προβολεας .
Οπως βλεπεται ειναι δικος μου Βαζελος με τα ολα του . Δεν λες οτι εχει out off the box εικονα τον θελει τον μαστορα του.
de 15.9 και σαφως ορατο απο το ματι



και το χρωματικο τριγωνο με καλυτερα αποτελεσματα


 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Cinema 1 mode αυτο που δουλευει το φιλτρο Pure Colour Filter Pro που σας ελεγα πιο πανω το οποιο προτιμουν 29 κατασκευαστες ταινιων απο το Αμερικα και δινει λαμπερα χρωματα .........

Κοιταξτε τις διαφορες στα χαμηλα 10 ire ενω το hd709 mode το κοκκινο υπολειπετε σε με αυτο που εχει την ιδια συμπεριφορα με τα ψηλα IRE της σκαλας





και το τριγωνακι με τα λαμπερα χρωματα διευρυμενο δηλαδη



 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
cinema 2 εδω θα μπορουσα να σκαλισω λιγο με το ρυθμιστικο colour temperature αλλα το αφησα στο default και στα δυο cinema δεν εχω πειραξει του φωτεινοτητα ουτε contrast ειναι τα παντα default εχω κλεισει μονο την ιριδα . Οπως βλεπετεεδω υπαρχει πολυ φως επιβαλλεται το eco mode



παρτε και το τριγωνακι εδω το μπλεδακι (φωτεινοτητα) και το μαντζεντα δινουν ρεστα


 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Σας αφηνω να μελετησετε και σε καμμια ωριτσα τα ρυθμισμενα .

Μην απογοητευεστε βρε ... θα δειτε θα φτιαξουν τα πραγματα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top